Pałac Schönbrunn

Pałac Schönbrunn w Wiedniu – must see w stolicy Austrii

Pałac Schönbrunn to miejsce, które trzeba zobaczyć będąc w Wiedniu. To jedna z najwspanialszych rezydencji królewskich w Europie, która przetrwała burzliwe dzieje, panowania cesarzy, wojenne zawieruchy, a dziś jest odwiedzana przed dwa i pół miliona osób rocznie. Pałac  Schönbrunn dla Wiednia to jak Wersal dla Paryża albo jak Pałac Buckingham dla Londynu. Dziś zamierzam zabawić się w przewodnika i zaprosić Was na wycieczkę po tym znakomitym miejscu w Wiedniu. Chodźcie ze mną, zapraszam!

Pałac Schönbrunn

Pałac Schönbrunn – kilka słów o historii tego miejsca (XVI – XX wiek)

Ok, ok – nie będę Was zanudzać szczegółami, ale o kilku najważniejszych faktach wspomnę. Pałac Schönbrunn swój początek notuje na XVI wiek, a sama nazwa oznacza „piękną studnię”, co wiąże się z odnalezieniem na tych terenach studni artezyjskiej. Początkowo Pałac Schönbrunn wyglądał dużo skromniej – był to niewielki pałac, który został zniszczony podczas oblężenia Wiednia w 1683 roku. Później budynek wielokrotnie przebudowywano, ale dopiero za panowania Marii Teresy pałac przybrał kształt rokokowej rezydencji, która stała się ośrodkiem życia całego dworu. Tutaj Maria Teresa urodziła wszystkie swoje dzieci – a było ich – drodzy państwo- aż szesnaścioro!

Czy szukacie hotelu w pałacu? Tutaj znajdziecie zestawienie: hoteli w pałacach w Polsce. Mega klimatyczne miejsca.

Pałac Schönbrunn w Wiedniu

Pałac Schonbrunn

Po śmierci Marii Teresy Pałac Schönbrunn został zajęty przez Napoleona. Ostatnimi gospodarzami Schönbrunn z prawdziwego zdarzenia był cesarz Franciszek Józef i jego żona, słynąca z nieziemskiej urody Sissi. O ile cesarz czuł się tu znakomicie i spędzał w pałacu większość swojego życia (tutaj urodził się w 1830 r i zmarł w 1916 r.) o tyle Sissi opuszczała pałac kiedy tylko mogła – podobno nie czuła się tu szczęśliwa. Po śmierci Franciszka Józefa Pałac przeszedł w ręce Karola I Habsburga, który został zmuszony do emigracji na Maderę, gdzie zmarł, a Pałac Schönbrunn stał się własnością państwa.

Pałac Schönbrunn

Pałac Schönbrunn  w XX wieku

W XX wieku Pałac Schönbrunn przechodził burzliwe i tragiczne chwile. Podczas II wojny światowej została uszkodzona Glorieta i część pałacowych komnat. Przez pewien okres mieścił się tu szpital psychiatryczny, zaś w 1961 roku zorganizowano tu spotkanie Johna F. Kennedy’ego i Nikity Chruszczowa. W 1996 Pałac Schönbrunn został wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Pałac Schönbrunn Wiedeń

Pałac i ogrody Schönbrunn – jak zaplanować zwiedzanie?

Pałac Schönbrunn znajduje się w Wiedniu – nie wiem czemu dotychczas kojarzyłam to miejsce jako położone poza miastem. Dojedziecie tutaj bardzo szybko i wygodnie metrem – należy wsiąść w linię U4 i wysiąść na stacji o nazwie „Schönbrunn”. Od metra do bramy na teren pałacu dzielić Was będzie około 10 minutowy spacer. Generalnie musicie się przygotować na dużo chodzenia, jeśli macie kilkuletnie dzieci zabierzcie ze sobą koniecznie wózek – ten spacer będziecie liczyć w kilometrach, odległości są naprawdę duże, więc się na to przygotujcie. Żeby spokojnie zwiedzić Pałac Schönbrunn i ogrody wraz z atrakcjami możecie spokojnie zaplanować tu cały dzień.

Interesują Cię rezydencje królewskie w Polsce? Przeczytaj mój wpis o Pałacu w Wilanowie !

Pałac Schönbrunn

Pałac Schönbrunn Wiedeń

Pałac Schönbrunn – zakup biletów, trasy zwiedzania pałacu

Jeśli chcecie uniknąć kolejek, które są naprawdę długie, zakupcie bilety przez internet na stronie Pałacu Schönbrunn . Do wyboru są dwie trasy zwiedzania Imperial Tour w cenie 16 Euro od osoby, w  ramach której zwiedzicie 22 komnaty, co zajmie Wam około 30 – 40 minut oraz Grand Tour w cenie 20 Euro od osoby, w ramach której zwiedzicie aż 40 komnat, co zajmie Wam około 50-60 minut. Gdybyście mieli wątpliwości, którą trasę wybrać, to nie zastanawiajcie się dłużej i wybierzcie Grand Tour – nie pożałujecie. Trasa zwiedzania nie jest ani przez moment nużąca, komnaty są niesamowite, a do tego będziecie mieli w elektronicznym przewodniku (który otrzymacie przy wejściu w ramach biletu) trafne opisy w języku polskim. Nie pożałujecie, gwarantuję. Jeśli jesteście z dziećmi możecie również wykupić Family Pass za 52 Euro oraz wizytę w Children’s Museum za 9,5 Euro. Jest również możliwość zakupienia Sissi Ticket na różne atrakcje w Wiedniu związane z postacią pięknej cesarzowej oraz Winter Ticket. W przypadku ostatnich nie wypowiem się, bo nie korzystałam. Ale Grand Tour bierzcie w ciemno 😊

Pałac Schönbrunn Wiedeń

Pałac Schonbrunn

Pałac Schönbrunn – zasady zwiedzania

Po pierwsze żadnego fotografowania – aparaty możecie pochować, telefony także – robienie zdjęć pałacowych wnętrz jest surowo wzbronione i nie łudźcie się, że uda Wam się je zrobić. Ochrona pilnuje i reaguje, dlatego w tym wpisie zobaczycie tylko zdjęcia robione z zewnątrz pałacu. Żeby zobaczyć zjawiskowe wnętrza pałacu, musicie jechać do Wiednia! 😊 Druga kwestia, o której chciałabym Wam wspomnieć to szatnia, do której zwłaszcza w chłodne miesiące ustawia się długa kolejka. To nie jest szatnia, w której zostawia się okrycia wierzchnie, a wyłącznie plecaki i torby, których na teren pałacu wnosić nie wolno. Płaszcze zabieracie ze sobą. To dość istotna uwaga – jeśli nie macie plecaków/toreb możecie ją spokojnie ominąć i zaoszczędzić kolejnych kilkanaście minut.

Pałac Schönbrunn Wiedeń

Ogrody przy Pałacu Schönbrunn

Po zwiedzaniu pałacu, nasyceni przepychem cesarskich wnętrz, wybierzcie się na spacer po ogrodach Schönbrunn. Wejście do ogrodów znajdziecie po prawej stronie pałacu, zaraz obok muzeum dla dzieci. Ogrody znajdują się na ogromnym terenie, obejście całości może zająć nawet kilka godzin. Zazwyczaj celem spacerów jest położona z wzniesieniu Glorieta – budowla z pawilonem, arkadami i kolumnami po bokach, która wzniesiona została przez cesarzową Marię Teresę. Jeśli podejdziecie bliżej zobaczycie łaciński zapis marzeń cesarskiej pary.

pałac schonbrunn

płac schonbrunn

Na gloriecie jest również taras widokowy, z którego można podziwiać pałac wraz z otaczającymi go ogrodami. Wejście na taras Gloriety nie jest jednak zawsze możliwe dla zwiedzających. Wrażenie robi ogród w stylu angielskim przed pałacem – my odwiedziliśmy Pałac Schönbrunn w grudniu, kiedy to celem naszej wizyty były jarmarki w Wiedniu, a pałacowy ogród był przekopany w oczekiwaniu na wiosnę, ale wyobrażam sobie, że od wiosny do jesieni ogród wygląda zachwycająco. Na terenie ogrodów Schönbrunn jest również Ogród Zoologiczny – Tiergarten (znajdziecie go po prawej stronie patrząc na Glorietę).

Pałac Schönbrunn Tiergarten

pałac schonbrunn w Wiedniu

pałac schonbrunn

Pałac Schönbrunn to must see w Wiedniu. Bardzo Wam polecam zrobić sobie jednodniową wycieczkę łączącą zwiedzanie pałacu oraz wizytę w ogrodach. Będzie pięknie!

Z pozdrowieniami,

Ewa

pałac schonbrunn

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *