Oia Santorini

Oia na Santorini – najbardziej spektakularne miasto na wyspie

Oia na Santorini to miejsce, które trzeba zobaczyć choć raz w życiu. Zwłaszcza o zachodzie słońca. Tak, zachody słońca są tu niesamowite, ale i całe miasteczko „zawieszone” na skraju kaldery, robi naprawdę ogromne wrażenie.  Gdybyście mieli zobaczyć tylko jedno miejsce na Santorini, to bez wahania poleciłabym Wam właśnie Oia. Moim zdaniem jest zdecydowanie bardziej klimatyczna niż stolica wyspy Fira, która aż takiego wrażenia nie robi. A Oia na Santorini dosłownie zapiera dech w piersiach. To jedno z najpiękniejszych miast w całej Grecji!

Oia Santorini

Oia na Santorini – najpiękniejsze miasto na wyspie

Oia leży na północy Santorini. Miasto to jest wizytówką wyspy, widnieje na każdym folderze turystycznym i stanowi najlepszą reklamę wyspy. Bielone domy, niebieskie kopuły kościołów (których jest tutaj aż 79), wykute w skałach wulkanicznych na klifach budynki zwane yposkafa, restauracje i maleńkie hoteliki z imponującym widokiem na kalderę wulkanu – to wszystko naprawdę zachwyca. Dziś już nie ma śladu po zniszczeniach spowodowanych trzęsieniem ziemi w 1956 roku, w wyniku którego część budynków w Oia została zrujnowana. Mieszkańcy odbudowali miasto, a Oia niczym feniks z popiołów odrodziła się, by jeszcze bardziej zachwycać.

Oia Santorini

Oia Santorini widok na morze

Santorini Oia

Oia Santorini śluby
Oia na Santorini to wymarzone miejsce na zaręczyny i ślub.

Oia Santorini yposkafa

Zachody słońca w Oia na Santorini

Oia słynie ze spektakularnych zachodów słońca. Jeśli będziecie na wyspie, koniecznie zobaczcie zachód słońca w Oia. Widzowie, w oczekiwaniu na ten niezwykły spektakl, ustawiają się już nawet godzinę wcześniej. Najlepsze miejsce do obserwowania zachodu słońca jest na ruinach twierdzy Agios Nikolaos z 1450 roku. Twierdza została wybudowana w najwyższym miejscu, ponieważ za czasów okupacji weneckiej służyła za punkt obserwacyjny. Dziś trudno to sobie wyobrazić, ale niegdyś wewnątrz twierdzy znajdowały się zdobne pomieszczenia weneckich władców wyspy. Po trzęsieniu ziemi w 1956 roku została tylko część najwyższej wieży małego zamku. Wracając do czasów obecnych – z ruin roztacza się przepiękny widok na budynki Oia i tutaj też jest najlepsze miejsce do obserwowania zachodów słońca.

Santorini Oia ruiny twierdzy
Złota godzina, na kilkadziesiąt minut przed zachodem słońca. Obserwatorzy czekają na ruinach twierdzy.

Nie zdziwcie się, gdy w momencie zajścia słońca za horyzont, ludzie zaczną klaskać w dłonie. W Oia na Santorini zachód słońca to prawdziwy spektakl, więc na zakończenie widzowie biją brawo. Oczywiście ruiny zamku nie są jedynym miejscem, z którego można podziwiać zachód słońca, wystarczy ustawić się w jednej z uliczek – budynki są usytuowane względem siebie kaskadowo, co sprzyja obserwacji. Nawet w okresie największego ruchu turystycznego miejsca starczy dla każdego.

Oia Santorini zachód słońca

Zachód słońca w Oia na Santorini

Oia Santorini wiatrak

Santorini Oia noc

Jak spędzić dzień w Oia?

Życie w Oia koncentruje się przy głównym deptaku wyłożonym marmurem – Nomikou. Spacer nim to prawdziwa przyjemność. Wspaniałe widoki na każdym kroku, a oprócz tego sklepiki i restauracje, które oferują turystom kulinarne przyjemności w wysokich cenach. Oia jest bardzo droga, a ceny są tutaj nieporównywalnie wyższe niż w innych miastach Santorini. Byliśmy tutaj w lipcu, w szczycie sezonu wakacyjnego i najwyższych cen, natomiast w sezonie niskim – od listopada do kwietnia ceny są dużo niższe, a miasto przyjaźniejsze do zwiedzania pod względem temperatur i ilości turystów. Jedynie na słoneczną pogodę w zimowo-wiosennych miesiącach już nikt nie da Wam gwarancji, a nie ma co ukrywać, że bielona Oia w słoneczne dni wręcz oślepia pięknem.

Oia Santorini restauracja

Oia usiana jest różnymi sklepami i stoiskami, ale utrzymane jest to w dobrym stylu. Nie ma tu typowych straganów z „chińskim plastikiem”, które niestety można spotkać w Firze. W przewodnikach znajdziecie z pewnością informacje o znajdującej się w Oia księgarni Atlantis, która ponoć była jedną z najładniejszych na świecie. Niestety księgarnia została zamknięta, drzwi są zaryglowane, a w środku unosi się kurz. Kiedy już przejdziecie się deptakiem Nomikou, koniecznie skierujcie się ku dołowi i pobłądźcie krętymi uliczkami i schodkami prowadzącymi w dół i do góry, które nieraz zakończą się ślepo. Podążajcie za widokami, za budynkami, które przyciągną Wasz wzrok – zwróćcie uwagę, że w Oia taras jednego budynku stanowi dach drugiego. Tak, spacer tymi wijącymi się między bielonymi budynkami uliczkami i odkrywanie kolejnych zachwycających widoków, to esencja wizyty w Oia.

Santorini Oia

Oia na Santorini

Port i zatoka Ammoudi w Oia

Zatoka Ammoudi to przeurocze miejsce, które warto odwiedzić przy okazji pobytu w Oia. Zatoka znajduje się poniżej miasta Oia – prowadzi tu 235 schodków z Oia, można tu dojechać też autem. Kiedy jeszcze handel morski stanowił główne zajęcie mieszkańców, w zatoce Ammoudi składowano towary (głównie wino i pumeks) które ładowano później na statki. Teraz zatoka Ammoudi to miejsce, które słynie z klimatycznych tawern rybnych z pięknym widokiem na morze. Bardzo polecam Wam tu zajrzeć, to kolejna perełka Santorini, którą warto zobaczyć.

Przeczytaj też: Najpiękniejsze plaże na Santorini

Oia Zatoka Ammoudi

Zatoka Ammoudi ośmiornice

Ammoudi zatoka port Oia Santorini

Oia Santorini Ammoudi

Santorini Oia – kilka przydatnych informacji praktycznych

Na obrzeżach miasta są bezpłatne parkingi. W sezonie, by zobaczyć zachód słońca, trzeba przyjechać przynajmniej godzinę wcześniej, ponieważ może zabraknąć miejsc parkingowych. Oię zwiedza się pieszo, nie ma tu ruchu samochodowego. Do dyspozycji turystów, za odpowiednia opłatą są osiołki, ale nie polecam korzystać, żal tych zwierząt. Latem zaopatrzcie się w kremy z filtrem i wodę, temperatury są bardzo wysokie. Ceny w restauracjach przynajmniej o 30%-40% wyższe niż w innych miastach na Santorini (oprócz Firy, gdzie również ceny są wysokie). W restauracjach z najlepszym widokiem, na lunch składający się z przystawki, dania głównego i deseru trzeba przeznaczyć około 100 Euro na osobę.

Santorini Oia

Oia to perła Santorini. To spektakularne miasteczko, które bardzo warto odwiedzić. My spędziliśmy tutaj jeden dzień i wieczór i wciąż było nam mało. Widok zachodzącego słońca nad Morzem Egejskim zachowam w pamięci na długo.

Z pozdrowieniami,

Ewa

Santorini Oia Kaldera

Oia Santorini budynki kaldera

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *