najpiękniejsze plaże na Minorce

Najpiękniejsze plaże na Minorce. TOP 11!

Plaże na Minorce są wspaniałe. Minorka to wakacyjny raj i jeśli marzą Wam się wakacje na wyspie z pięknymi, piaszczystymi plażami, to Minorka będzie dla Was wymarzonym kierunkiem. Planując wakacje na Minorce z pewnością będziecie się zastanawiać, gdzie są najpiękniejsze plaże na Minorce, które z nich wybrać. Ten wpis pomoże Wam dokładnie zaplanować wycieczkę na każdą z opisanych niżej 11 plaż. Trzeba wziąć pod uwagę, że najpiękniejsze plaże na Minorce nie zawsze są łatwo dostępne, a na niektóre z nich trzeba dojść – czasem spacer może być nieco męczący i trwać nawet kilkadziesiąt minut.  Ale na pewno warto – widoki, miękki piasek i cudowna, krystalicznie czysta i orzeźwiająca woda wynagrodzą Wam wysiłek.

Poniżej przedstawiam Wam wybrane przeze mnie 11 TOP plaż na Minorce. Na każdej z niej byliśmy podczas naszego pobytu na tej pięknej wyspie. Piękne plaże na Minorce znajdują się zarówno na północy, jak i na południu wyspy. Gorąco polecam Wam wynajęcie samochodu na czas pobytu na Minorce, dzięki czemu będziecie mogli zobaczyć najpiękniejsze plaże na Minorce i nie ograniczycie się do jednej czy dwóch w pobliżu miejsca, w którym będziecie stacjonować. Być może odkryjecie swoje własne top plaże na Minorce – na wyspie jest ich ponad 100!

Pod koniec wpisu dodałam informacje praktyczne dotyczące plażowania na Minorce – zapoznajcie się z nimi.

Tyle tytułem wstępu, zapraszam Was na mój subiektywny ranking TOP plaż na Minorce.

Najpiękniejsze plaże na Minorce

1. Cala Pilar (północne wybrzeże)

Najpiękniejsza plaża pod względem widoków, ale z wymagającym dojściem z parkingu, około 40 minut. Natomiast absolutnie warto i proszę się nie zniechęcać spacerem, ponieważ jest on przyjemny i wiedzie większą część trasy przez las. Pod koniec drogi zjawiskowe widoki na plażę i przyległą górę. Plaża piaszczysta, z krystaliczną wodą. Na miejscu brak jakiejkolwiek infrastruktury. Plaża jest mniej uczęszczana niż inne, ze względu na znacznie bardziej wymagające dojście, więc jeśli szukacie spokojniejszych plaż, na których jest mniej ludzi, to przyjdźcie tutaj. Najpiękniejsze plaże na Minorce – Cala Pilar zdecydowanie!

Minorka Cala Pilar

plaże na Minorce Cala Pilar

Polecane plaże Minorka

Minorka najpiękniejsze plaże

piękne plaże Minorka Cala Pilar

Plaże Minorka Cala Pilar dojście
Ostatnia faza drogi do Cala Pilar. Wcześniej droga wiedzie przez las.

2. Platja de Cavalleria (północne wybrzeże)

Piękna, piaszczysta plaża, ze złotym piaskiem, malowniczo położona w zatoce w kształcie serca. Umiarkowanie płytkie zejście, przyjemny piasek, krystaliczna woda. Do plaży idzie się z dużego parkingu około 10 minut, dojście bezpośrednio drewnianymi schodami. Przy parkingu mały barek i toaleta. Na plaży nie ma leżaków ani parasoli. Cudowna plaża dla rodzin z dziećmi, piękne widoki, zachwycająca! Plaża obok nazywa się Platja de Ferragut i jest to plaża nudystów.

Minorka piękne plaże

Minorka plaża Cavalleria

plaże na Minorce

3. Cala En Porter (południowe wybrzeże)

Piękna plaża na Minorce, na której najlepiej się bawiliśmy i najweselej spędziliśmy czas. Nie dość , że naprawdę wspaniała widokowo, to jeszcze można tę plażę zobaczyć z dwóch perspektyw z dwóch punktów widokowych w miasteczku położonym nad plażą. Na Cala En Porter jest pełna infrastruktura: sety do wypoczynku na plaży, bary, restauracje, toalety, boisko do siatkówki na plaży, wypożyczalnia sprzętu wodnego i rowerków wodnych. Wypożyczyliśmy tutaj rower wodny i bawiliśmy się skacząc do cudownie przezroczystej, głębokiej na kilka metrów wody z piaszczystym dnem. Dodam jeszcze, że woda na Cala En Porter była najcieplejsza ze wszystkich plaż. Była lekko chłodna, ale nie odczuwało się zimna. Parking w odległości 100 metrów od plaży. Cudowna plaża na Minorce, bardzo Wam ją polecam.

plaże na Minorce Cala En Porter

Minorka plaża Cala En Porter

plaża na Minorce Cala En Porter

top plaże na Minorce

plaże na Minorce Cala En Porter

4. Cala Algaiarens (północne wybrzeże)

To była ostatnia plaża na Minorce, którą odwiedziliśmy. Poprzedniego dnia fantastycznie bawiliśmy się na Cala En Porter i przyznaję – była pokusa, żeby wrócić na tę samą plażę, tym bardziej, że przed nami był już tylko jeden dzień pobytu na Minorce. Natomiast ciekawość zwyciężyła i postanowiliśmy zaryzykować i spędzić czas na plaży, której jeszcze nie widzieliśmy – padło na Algaiarens. To był świetny wybór: Cala Algaiarens to tak naprawdę dwie plaże przedzielone niskimi skałkami wystającymi nieco ponad powierzchnię wody. Piaszczyste, z pięknym zejściem, krystaliczną wodą. Na tej mniejszej fragment dna kamienistego, dalej piasek. Cudowne miejsce na wypoczynek z rodziną i przyjaciółmi. Plaża bez infrastruktury, dwa duże parkingi – jeden kilkaset metrów od drugiego. Dojście około 10-15 minut. Piękna plaża na Minorce, godna polecenia!

piękne plaże na Minorce

najpiękniejsze plaże na Minorce

Minorka najpiękniejsze plaże Algaiarens

5. S’Embracador de s’Alairo (północne wybrzeże)

Żeby dotrzeć trzeba się kawałek przejść. Dojście tutaj jest nieco mniej wymagające jak na Cala Pilar. Na początku trasy, przy parkingu jest restauracja i toalety. Po drodze mija się plażę niespecjalnej urody, druga z kolei to już piękna plaża S’Embracador de s’Alairo. W zatoce tej zobaczycie kolorowe rybki, dużo osób tutaj snurkuje. Woda cudowna, przezroczysta i orzeźwiająca. Na plaży leży przewrócone drzewo, które jest popularnym miejscem do zdjęć. Brak infrastruktury.

Sprawdź też koniecznie: Najlepsze plaże na Majorce

plaże na Minorce

piaszczysta plaża Minorka

plaże na Minorce najpiękniejsze

6. Cala Pregonda (północne wybrzeże)

Cala Pregonda sąsiaduje z S’Embracador. Piaszczysta plaża z malowniczymi skałkami w oddali. Żeby tutaj dojść, trzeba pokonać jeszcze jedno wzniesienie. Plaża jest położona jeszcze dalej, więc dociera tutaj mniej osób niż na S’Embracador. Z góry piękne widoki. Można połączyć plażowanie na obu plażach jednego dnia.

Minorka Cala Pregonda widok z góry

Minorka dojście do plaży Pregonda
Dojście do plaży S’Embracador i Cala Pilar.

7. Cala Mitjana (południowe wybrzeże)

Cala Mitjana to bardzo znana instagramowa plaża na Minorce. Oczywiście ma to swoje reperkusje – plaża jest niewielka – wąska i długa w głąb lądu, a przez to, że jest bardzo rozreklamowana przyjeżdża tu mnóstwo osób. Polecam tu przyjechać na Cala Mitjana najpóźniej przed godziną 10, po godzinie 11 na plaży jest „człowiek na człowieku”. Widokowo zatoka bardzo ładna, woda przejrzysta i krystaliczna oraz bardzo orzeźwiająca. Do Cala Mitjana trzeba dojść około 30 minut z parkingu – trasa jest łatwa, nieco gorzej w drodze powrotnej, ponieważ trzeba iść lekko pod górę, co w upale jest nieco męczące.

Minorka najpiękniejsze plaże

Cala Mitjana Minorka

polecane plaże na Minorce

8. Platja Arenal d’en Castell (północne wybrzeże)

To była pierwsza plaża, którą zobaczyliśmy na Minorce. Była jedną z najbliżej położonych plaż miejscowości Son Parc, gdzie mieszkaliśmy. To był bardzo dobry początek przygody z plażowaniem na Minorce. Jasny piasek, lazurowa woda, rodzinna atmosfera. Przy plaży są sklepy, bary, restauracje. Przy okazji polecę Wam restaurację Romani Arenal d’en Castell – bardzo smaczne jedzenie w sensownych cenach i to z genialnym widokiem na zatokę. Ciekawostką jest, że kilka lat temu do zatoki Arenal przypadkowo wpłynął zabłąkany rekin, co wywołało  niemałe zamieszanie. Natomiast nie obawiajcie się, zazwyczaj rekinów tutaj nie ma. Choć oczywiście w Morzu Śródziemnym rekiny żyją  i sporadycznie pojawiają się u wybrzeży Balearów, również Minorki. Zawsze należy zachować ostrożność, natomiast nie ma się czego specjalnie obawiać. Będąc tu zróbcie sobie spacer na taras widokowy, który znajduje się po prawej stronie plaży. Schodkami idźcie do góry, aby zobaczyć plażę z innej perspektywy. Do plaży dochodzi się bezpośrednio z miasteczka, auto trzeba zaparkować na ulicy.

plaże na Minorce najpiękniejsze

piaszczyste plaże Minorka

plaża Arenal d'En Castell Minorka

9. Arenal Son Saura (północne wybrzeże)

Różowe plaże na Minorce? O tak! Arenal Son Saura to jedna z tych plaż, gdzie zobaczycie różowy piasek na granicy lądu z wodą. Bo nie jest to tak, że cała plaża jest różowa, tylko fragment, gdzie woda jest najpłytsza. To samo jest na znanych plażach np. na Krecie, które słyną z różowego piasku. My w takim razie rozsławmy Arenal Son Saura, jako różową plaże na Minorce. Bardzo spokojna zatoka, szeroka, duża plaża która zaczyna się bezpośrednio za parkingiem. Na plaży są leżaki i parasole oraz bar, więc można coś zjeść.

najpiękniejsze plaże Minorka

różowa plaża Minorka

plaże na Minorce

10. Son Bou (południowe wybrzeże)

Największa plaża na Minorce? Son Bou! Wspaniała, długa na kilka kilometrów, piaszczysta plaża z widokiem na otwarte morze. W niektórych częściach Son Bou jest zagospodarowana, w niektórych dzika. Plaża jest ogromna, więc każdy znajdzie tam przestrzeń dla siebie. Jedyne, co mnie osobiście zniechęcało do tej plaży, to wpływająca tutaj rzeczka nieco podejrzanego koloru. Rzeczka nie wyglądała zachęcająco, więc na wszelki wypadek odeszliśmy od miejsca łączenia rzeki z morzem kilkaset metrów. Natomiast dla innych plażowiczów nie miało to większego znaczenia.

plaże Minorka

plaże na Minorce Son Bou

11. Cala Galdana (południowe wybrzeże)

Cala Galdana to obszerna zatoka, przy której mieści się rozległy kurort z hotelami, restauracjami. Cala Galdana to duża, rodzinna piaszczysta plaża, z infrastrukturą i wypożyczalnią sprzętów wodnych. Najładniejsze miejsce na kąpiel jest naprzeciwko Hotelu Melia – drobniutki piasek, krystaliczna woda. Bardzo ładna plaża, zwłaszcza na plażowanie z małymi dziećmi.

Minorka plaże

Minorka najładniejsze plaże

Plaże dla rodzin Minorka

Minorka plaża piaszczysta

plaża na Minorce Cala Galdana

plaże na Minorce

Plaże na Minorce  – przydatne informacje praktyczne

  1. Parkingi na Minorce są bezpłatne. Jeśli plaże nie znajdują się w pobliżu miasta/kurortu są parkingi, które są raczej duże. Natomiast jeśli parking się zapełni, obsługa parkingowa nie wpuszcza i nakazuje turystom zawracać. Dlatego na najbardziej popularne plaże (np. Cala Mitjana) w wakacje warto przyjechać rano, po godzinie 11 może nie być miejsc, by zaparkować.
  2. Od razu po przyjeździe na Minorkę warto kupić parasol plażowy lub sprawdzić czy nie ma go w hotelu/apartamencie, który wynajmujecie. Na wielu plażach na Minorce nie można wynająć leżaków ani parasoli, więc przenośne parasole plażowe bardzo się przydają.
  3. Do wielu plaż na Minorce trzeba większy lub mniejszy kawałek dojść, więc warto mieć ze sobą buty sportowe, bo spacer w klapkach może skończyć się obtarciem stóp.
  4. Plaże na Minorce w większości pozbawione są jakiejkolwiek infrastruktury, dlatego warto zabrać ze sobą wodę i jakieś przekąski. Na niektórych plażach (Cavalleria, Algaierens) chodzą lokalni handlarze z kawą, wodą, chipsami, aczkolwiek lepiej liczyć na siebie i zabrać prowiant na plażę.
  5. Dno plaż na Minorce jest piaszczyste, buty do pływania nie są potrzebne.
  6. Słońce od maja do października jest bardzo ostre, więc SPF 30 to minimum.
  7. Na plażach na Minorce przyjęte jest opalanie się topless, zwłaszcza Hiszpanki preferują opalanie się bez górnej części kostiumu. Na wielu plażach spotkacie także nudystów, raczej w ustronnych częściach plaż, ale nie zawsze. Np. na Son Bou nudyści plażują obok tekstylnych.

Na Minorce jest ponad 100 plaż i zatok – to wymarzona wyspa do plażowania. W tym tekście opisałam 11 plaż, które w moim osobistym odczuciu uznałam za najpiękniejsze plaże na Minorce. Z pewnością jest więcej plaż, które warto odwiedzić – możecie połączyć odkrywanie własnych miejsc, z tymi na których my przecieraliśmy szlaki. Dajcie znać w komentarzach, które plaże na Minorce zrobiły na Was największe wrażenie i jakie plaże na Minorce polecacie.  Jeśli planujecie wyjazd na jedną hiszpańskich wysp, koniecznie sprawdźcie także ten wpis: Najlepsze plaże Majorki

Udanego plażowania,

Ewa

Zobacz także wpis: Najpiękniejsze plaże na Korfu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *