Mostówka – największe wrzosowisko w Polsce

Widzieliście kiedyś ogromne wrzosowisko? Morze wrzosów, spokój, cisza. Tak jest w Mostówce – miejscowości, w której wyrosło jedno z największych w Europie naturalnych wrzosowisk.Ponad 400 hektarów pokrytych jest ciągnącymi się po horyzont wrzosami, w różnych odcieniach fioletu. Cudowny widok! A to wszystko bardzo blisko Warszawy. Kiedy się o tym dowiedziałam, w najbliższy weekend wsiadłam w samochód i ruszyłam podziwiać największe wrzosowisko w Polsce. Powiem Wam, że było warto.

wrzosy 

wrzosowisko 

wrzosowiska 
kopalnia soli wieliczka 

Wrzosowisko w Mostówce – wszędzie wrzosy!

Wrzosowisko rozpościera się na ogromnym obszarze, którego nie sposób przejść w jeden dzień. Jednak nawet godzinny spacer wystarczy, aby poczuć klimat tego miejsca. Wysokie wydmy, które momentami do złudzenia przypominają te nad Bałtykiem, pokryte są brzozowymi i sosnowymi zagajnikami. Przez wrzosowy dywan, który rozpościera się pomiędzy drzewami, w wielu miejscach przebijają łachy jasnego piachu, który niegdyś był tu wydobywany. Wydmy lucynowsko-mostowieckie w 2008 roku zostały wpisane do obszaru Natura 2000.

wrzosowisko Mostówka 

wrzosowisko mostówka wydmy 

wrzosowisko 

Wrzosowisko w Mostówce ma również ciekawą historię. W niedaleko położonej miejscowości Gaj znajduje się ukryty w lesie klasztor sióstr Benedyktynek, w którym w latach 1974-1978 spędzał wakacje kardynał Stefan Wyszyński. Co roku, na kilka dni, odwiedzał go wtedy metropolita krakowski Karol Wojtyła. Obaj duchowni z upodobaniem spacerowali po tutejszych lasach.

wrzosowisko 

mostówka motyl 

wrzosowisko Mostówka 

Wrzosowisko w Mostówce znajduje się zaledwie 45 minut jazdy samochodem od Warszawy, w kierunku Wyszkowa. Samochód najlepiej zostawić przy stacji kolejowej i dalej iść wzdłuż torów. Już po kilkunastu minutach spaceru zobaczycie morze wrzosów. Kwiaty te najpiękniej wyglądają pod koniec lata, ale o każdej porze roku warto tu przyjechać, choćby po to, by pobyć sam na sam z własnymi myślami i przyrodą. Bo cisza tu jest totalna, spotkać tu można pojedyncze osoby. Wrzosowisko w pełnym rozkwicie jest też doskonałym miejscem na niesztampową sesję fotograficzną. Zdjęcia ślubne zrobione tu wyglądałyby zjawiskowo. Jeśli odwiedziliście kiedyś wrzosowisko w Mostówce koniecznie dajcie znać i napiszcie czy Wam się podobało. A jeśli kochacie kwiaty, zaplanujcie na wiosnę wyprawę do Parku Keukenhof w Holandii, gdzie kwitnie morze tulipanów 🙂

PRZECZYTAJ TEŻ MOJE WPISY O INNYCH MIEJSCACH NA WEEKENDOWE WYPADY W POLSCE:

Kopalnia Soli Wieliczka

Co warto zobaczyć w Gdyni

Co zobaczyć w Krakowie w weekend

Poznań – atrakcje i zwiedzanie

wrzosy 

wrzosowisko 

wrzosowisko pod Warszawą 

2 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *