Monte Isola Lago d'Iseo Lombardia

Monte Isola – wyspa na Jeziorze Iseo. Urocze miasteczka na wyspie, które trzeba zobaczyć!

Monte Isola to punkt obowiązkowy podczas zwiedzania  Jeziora Iseo. Wyspa ta, przepięknie położona w centralnej części tego niewielkiego jeziora we włoskiej Lombardii jest jego cechą charakterystyczną i wyróżnikiem. Co więcej, Monte Isola to największa w Europie wyspa położona na jeziorze. Żeby jednak oddać sprawiedliwość – tak naprawdę na Jeziorze Iseo są trzy wyspy – największa Monte Isola z kilkoma uroczymi miejscowościami i dwie wysepki: Isola de Loreto oraz Isola di San Paolo, które należą do właścicieli prywatnych. Na wyspie Monte Isola odwiedziliśmy dwie urocze miejscowości, o których chciałabym Wam opowiedzieć: Carzano i Peschiera Maraglio.

monte isola włochy

wyspa isola de loreto
Isola de Loreto.
isola di san paolo
Isola di San Paolo.

Monte Isola – zielona wyspa na Jeziorze Iseo 

Jak się dostać na Monte Isola?

Monte Isola czyli „wyspa góra” nie bez przyczyny nosi taką nazwę. W rzeczy samej wyspa jest masywem górskim otoczonym ze wszystkich stron wodami jeziora. Powierzchnia wyspy to 12 km kwadratowych, na stałe mieszka tu około 1700 osób. Dostać się tu można wyłącznie stateczkami, kursującymi z większości miasteczek położonych wokół Jeziora. Statki kursują co 25 minut, koszt biletu w dwie strony dla osoby dorosłej wynosi 5.2 Euro. Bilety są dostępne w kasach przy przystani w każdym miasteczku, z którego pływają statki.

monte isola

Carzano na Monte Isola

Miasteczko Carzano było pierwszym , które odwiedziliśmy na Monte Isola. Już kikluminutowy rejs z miejscowości Sale Marasino, która znajduje się naprzeciwko Carzano, był wielką przyjemnością. Widoki na szmaragdową wodę jeziora i otaczające zielone góry Alp Lombardzkich są przepiękne. W Carzano powitał nas uroczy maleńki port, z zacumowanymi łódkami i szeregiem restauracji w pierwszej linii brzegowej. Carzano jest maleńkie – można je obejść w niecałą godzinę, a sprawniejszym tempem i w 30 minut dacie radę. Ale nie o to przecież chodzi, by się spieszyć.

carzano monte isola
Port w Carzano.

monte isola carzano

Fiesta di Santa Croce w Carzano

Co pięć lat w połowie września, dokładnie od 14 do 20 września odbywa się Święto Podwyższenia Świętego Krzyża (La Fiesta di Santa Croce). W tych dniach miasteczko jest dekorowane setkami tysięcy papierowych kwiatów, które są wykonywane ręcznie przez mieszkańców Carzano. Skąd ta tradycja? W XIX wieku w Lombardii panowała epidemia cholery, która bardzo dotknęła mieszkańców Monte Isola a zwłaszcza mieszkańców Carzano i Novale. W akcie rozpaczy ludzie wznosili modły do  Świętego Krzyża obiecując, że jeśli zaraza zakończy się, będą urządzać wspaniałe święto na jego cześć. Epidemia ustąpiła i od tego czasu co pięć lat mieszkańcy Carzano urządzają fiestę i odnawiają przysięgę.  W 2020 roku święto się nie odbyło ze względu na szalejącą w Lombardii pandemię Covid, następne święto zaplanowane jest na 2025 rok. Mieszkańcy Carzano już na 2 lata wcześniej przygotowują papierowe kwiaty, każda rodzina wykonuje ich krocie, dzięki temu finalnie całe miasteczko w czasie fiesty „tonie” w kwiatach. Patrząc na zdjęcia robione w sierpniu możemy sobie tylko wyobrazić jak pięknie tutaj musi być podczas tego święta.

monte isola port carzano

monte isola lombardia

Peschiera Maraglio na Monte Isola

Peschiera Maraglio to miasteczko, które jest położone na południowym krańcu Monte Isola. Miasteczko to jest większe niż Carzano choć klimat tutaj jest podobny. Port, restauracje i sklepiki przy brzegu, małe, wąski uliczki. Przez całą długość miasteczka ciągnie się deptak Via Peschiera Maraglio, miejsce do spacerowania z przepięknym widokiem na wschodni brzeg jeziora. Z tutejszej przystani można popłynąć statkiem do miejscowości Sulzano i odnaleźć przystań, w której w 2016 roku zaczynał się pływający most prowadzący do Peschiera Maraglio.

Monte Isola Lago d'Iseo Lombardia

monte isola peschiera maraglio

Pływający pomost z Sulzano na Monte Isola i dookoła wyspy Świętego Pawła

Pomost zaprojektowany przez dwóch artystów Christo i Jean Claude’a rozpoczynał się w miasteczku Sulzano i prowadził do Peschiera Maraglio na wyspie Monte Isola, a następnie do małej wysepki San Paolo, którą okalała dookoła. Pomost wykonano z 220 tys. modułów z polietylenu oraz 100 tys. m2 pomarańczowej, jaskrawej tkaniny. Pomost, który miał 16 metrów szerokości i 35 cm wysokości, poruszał się wraz z falującą wodą, dzięki modułowej budowie. Powstanie pomostu wiązało się z kontrowersjami i protestami przeciw rodzinie, do której należy wyspa Świętego Pawła (Isola di San Paolo) – rodzina ta współfinansowała projekt. Ostatecznie pomost został otwarty, a popularność instalacji szybko przerosła oczekiwania twórców i włodarzy Monte Isola – w ciągu dwóch tygodni kładką przeszło kilkaset tysięcy osób i zainteresowanie wciąż rosło. Ostatecznie postanowiono kładkę rozebrać i poddać recyklingowi.

Zobacz jak dostać się na wyspę Burano

pomost na Monte Isola
W Sulzano jest niewielka wystawa pokazująca, jak wyglądał pomost.
monte isola port
Wyobraźcie sobie, że w tym miejscu jezioro przecinała pomarańczowa, falująca kładka.

Monte Isola to piękne miejsce we Włoszech. Wyspa jest wpisana na listę  stowarzyszenia I Borghi più belli d´Italia zrzeszającego najpiękniejsze miasteczka we Włoszech. Jeśli będziecie mieć w planach odwiedzenie wyspy, zarezerwujcie kilka godzin, by zwiedzić miasteczka Carzano i Peschiera Maraglio, a jeśli będziecie mieć więcej czasu, wejdźcie na ścieżki wiodące w głąb tej zielonej wyspy lub opłyńcie Monte Isola wypożyczonymi łódkami, motorówkami czy rowerkami wodnymi.

Z pozdrowieniami,

Ewa

Przeczytajcie też moje przewodniki po dwóch innych jeziorach włoskiej Lombardii:

Jezioro Garda – zwiedzanie i atrakcje. Co zobaczyć?

Jezioro Como – co warto zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca na Jeziorem Como

monte isola peschiera maraglio

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *