Lejda – spacer po rodzinnym mieście Rembrandta

Lejda należy do najstarszych niderlandzkich miast. To tu właśnie urodził się jeden z najznakomitszych artystów w dziejach – Rembrandt van Rijn. Ale nie tylko z tego słynie Lejda. Również tutaj mieści się najstarszy, założony w 1575 roku uniwersytet w Holandii. Legenda mówi, że po udanej obronie miasta przed Hiszpanami mieszkańcy w nagrodę mogli wybrać rok bez podatków albo uniwersytet. Wybrali to drugie. Do dziś Lejda szczyci się prestiżową uczelnią, a na ulicach miasta na każdym kroku widać studentów – na rowerach, w knajpkach, na ławkach. Spacer po Lejdzie to dobra okazja by powspominać piękne studenckie czasy. 😉

Będąc tu prędzej czy później traficie na jedną z dwóch głównych ulic miasta – średniowieczną Breestraat albo zatłoczony deptak handlowy Haarlemmerstraat. Obie biegną równolegle po obu stronach Renu. Ulicą Rapenburg, która biegnie wzdłuż starego kanału dostaniecie się do najpiękniejszej części miasta pełnej zabytkowych XVII i XVIII-wiecznych domów. Atrakcją innego rodzaju jest twierdza Burcht, której początki sięgają wczesnego średniowiecza. Można wejść na górę, by zobaczyć panoramę miasta – widok jest ładny, ale jednak trochę przereklamowany. Innym miejscem, na które warto zwrócić uwagę jest zabytkowy Dom Wag z 1659, ratusz oraz charakterystyczny 29-metrowy wiatrak mijany podczas spaceru z dworca do centrum.

Mocną stroną Lejdy są muzea. Najważniejszym z nich jest Stedelijk Museum De Lakenhal, w którym można zobaczyć m.in. „Widok Lejdy” pędzla Jana van Goyena, autoportret młodego Rembrandta oraz obrazy Lievensa. Ciekawym miejscem jest Narodowe Muzeum Starożytności – Rijksmuseum van Oudheden posiadające w zbiorach m.in. sarkofagi z mumiami egipskimi.

And last but not least – w tutejszym ogrodzie botanicznym przy uniwersytecie podobno zakwitł pierwszy tulipan w HolandiiWarto tu zajrzeć przy okazji zwiedzania miasta.

Partnerem mojego wyjazdu do Holandii było Centrum Ogrodnicze Hortorus.

 

Przeczytaj też: Przewodnik po Holandii 

Może Cię zainteresować: Holandia w weekend. Zobacz cztery fascynujące miasta w dwa dni!

Zobacz też: Park Keukenof w Holandii. Największy ogród kwiatowy na świecie

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *