lefkara na cyprze

Lefkara na Cyprze – urocze miasteczko ukryte w sercu wyspy

Lefkara na Cyprze to jedno z tych miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas pobytu na wyspie. Tu odpoczniecie od turystycznego zgiełku, poznacie tradycyjną cypryjską architekturę i przypatrzycie się pracy lokalnych złotników i koronkarek, które wyczarowują prawdziwe dzieła sztuki.  Lefkara na Cyprze zresztą słynie z tradycji koronkarskich – jak wieść niesie sam Leonardo da Vinci w XV wieku zakupił tu koronkowy obrus na ołtarz w katedrze w Mediolanie. Lefkara na Cyprze podzielona jest na dwie części – Lefkarę dolną i górną. Miasteczko położone jest 50 km od Limassol , 50 km od Nikozji i 43 km od Larnaki, na wysokości 600 m n.p.m., w południowo-wschodniej części Gór Troodos. Góry są bardzo malownicze, jeśli chcecie poznać prawdziwy Cypr, warto choć na jeden dzień opuścić plaże i udać się w głąb wyspy. Pamiętajcie, że Cypr to jedna z najbardziej słonecznych wysp, więc niezależnie od tego czy udajecie się na plażę, w góry, czy na zwiedzanie miasta, pamiętajcie o zastosowaniu kosmetyków z filtrem zanim wyjdziecie na słońce.

lefkara na cyprze

lefkara na cyprze

lefkara na cyprze

lefkara na cyprze

Zwiedzanie zaczęliśmy od Lefkary dolnej (Kato Lefkara), która jest spokojniejsza od położonej wyżej części miasta. Samochód można zostawić na dużym, bezpłatnym parkingu zlokalizowanym przy wjeździe do miasteczka. Czekają na Was tu pięknie ukwiecone, wąskie uliczki wśród charakterystycznych domów z wapienia. Godzinny spacer sprawi przyjemność wszystkim tym, którzy szukają klimatycznych i mało turystycznych miejsc. Przed zwiedzaniem Lefkary górnej można zatrzymać się na kawę lub posiłek w małej restauracji przy rynku i skosztować cypryjskich pita z grillowanym serem halloumi i wyciskanym sokiem z pomarańczy. Właściciel jest przesympatyczny, ale posiłki przygotowuje niespiesznie – tempo życia Cypryjczyków jest zdecydowanie bardziej relaksacyjne niż nasze 🙂

lefkara na cyprze

lefkara na cyprze

lefkara na cyprze

lefkara na Cyprze

Lefkara górna (Pano Lefkara) jest bardziej urozmaicona, jest tu muzeum, małe galerie, kawiarnie oraz wiele sklepów z wyrobami jubilerskimi i koronkami. Wracając do koronek – „lefkaritika” to najpiękniejsza w świecie, zdaniem Cypryjczyków, sztuka haftu i koronkarstwa rodem z Lefkary. I rzeczywiście coś w tym jest – jeśli lubicie tego typu wyroby, to przepadniecie tu. Małe sklepiki wypełnione są po brzegi obrusami, serwetami, firankami a także sukienkami i ubrankami dziecięcymi zrobionymi przez hafciarki. Wybór lefkaritików jest ogromny, więc każdy (a zwłaszacza każda ;)) znajdzie tu coś dla siebie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: NAJPIĘKNIEJSZE PLAŻE NA CYPRZE – TOP 7

lefkara na cyprze

lefkara na cyprze

lefkara na cyprze

lefkara na cyprze

lefkara na cyprze

lefkara na cyprze

W tutejszym muzeum przeżyjecie podróż w czasie o sto lat wstecz – do Lefkary z początków zeszłego wieku. Jeśli podejdziecie do kościoła Świętego Krzyża zobaczycie widok na Lefkarę Dolną. Dla mnie najprzyjemniejsze jednak było delektowanie się spacerem wśród ukwieconych, wąskich uliczek i zaułków miasteczka. Bardzo Wam polecam to miejsce, więc jeśli się zastanawiacie, czy warto jechać do Lefkary, to zdecydowanie tak.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ INNE MOJE WPISY O CYPRZE

 CO ZOBACZYĆ NA CYPRZE 

10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ ZROBIĆ NA CYPRZE

CAPE GRECO I CONNOS BEACH NA CYPRZE

lefkara na cyprze

lefkara na cyprze

lefkara na cyprze

lefkara na cyprze

lefkara na cyprze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *