jezioro como

Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como

Jezioro Como to zachwycające miejsce we Włoszech – tego wpisu nie mogłabym zacząć od innego stwierdzenia. Jeśli więc zastanawiacie się nad wypadem nad Jezioro Como, to absolutnie Wam polecam. Miasta-perełki, piękne wille z ogrodami, malownicze widoki na jezioro i otaczające je alpejskie szczyty, długie promenady, klimatyczne uliczki – to wszystko tutaj znajdziecie. Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Wam zorganizować wymarzony wypad nad Jezioro Como we Włoszech. Zapraszam!

jezioro como
Widok na port w Varennie.

Jezioro Como w Lombardii

Jezioro Como Znajduje się w północno-zachodniej części Lombardii, ok 50 km na północ od Mediolanu (trasa: Mediolan – Como) i 35 km na północny-zachód od Bergamo (trasa: Bergamo-Lecco). Jezioro Como to trzecie po Jeziorze Garda i Jeziorze Maggiore największe jezioro Włoch i jednocześnie najgłębsze jezioro alpejskie. Jezioro Como ma kształt odwróconej litery Y i składa się z trzech odnóg: Ramo di Lecco (odnoga wschodnia), Ramo di Como (odnoga zachodnia), oraz Ramo di Colico (odnoga północna). Każda z odnóg ma podobną długość, ok. 25-26 kilometrów. Otoczone górskimi pasmami Jezioro Como upodobało sobie wielu znanych aktorów, muzyków, artystów, biznesmenów, którzy mają tu swoje wille i letnie rezydencje.

como włochy
Widok na Jezioro Como z ogrodu Villi Monastero.

Jezioro Como – jak się tu dostać?

Najbliżej położonymi porty lotnicze znajdują się w Mediolanie i Bergamo. Najtaniej i najszybciej można dolecieć tu tanimi liniami lotniczymi (Ryanair, Wizzair) do Bergamo. Bilety do Bergamo można upolować w już za kilkadziesiąt złotych za osobę w jedną stronę, więc opcja ta jest o wiele korzystniejsza niż wielogodzinna, męcząca podróż samochodem. Bergamo samo w sobie to bardzo ładne miasto, więc przy okazji wypadu nad Jezioro Como możecie zaplanować zwiedzanie Citta Alta w Beragmo – mój przewodnik po Bergamo znajdziecie tutaj: Co zobaczyć w Bergamo? Z Bergamo nad Jezioro Como możecie się dostać samochodem (najlepiej wypożyczyć na lotnisku w Bergamo – samochód warto zarezerwować z wyprzedzeniem, przez internet) lub pociągiem. Jeśli wybierzecie opcję z pociągiem, to z Bergamo dojedziecie nad Jezioro Como pociągiem regionalnym odjeżdżającym z głównego dworca kolejowego, na który dojedziecie autobusem lotniskowym. Z dworca autobusowego w Beragmo dojedziecie bezpośrednio do miasta Lecco lub do miasta Como z przesiadką w mieście Monza. Z Lecco dojedziecie dalej do miast położonych na wschodnim brzegu jeziora m.in. Varenny, zaś z Como dojedziecie do miast położonych na zachodnim brzegu jeziora, m.in. Lenno, Tremezzo, Menaggio. Kiedy dotrzecie nad Jezioro Como, między miasteczkami położonymi na przeciwległych brzegach jeziora najwygodniej i najszybciej można przemieszczać się statkami.

jezioro como atrakcje
Jezioro Como – Menaggio.

Jezioro Como- przemieszczanie się między miastami nad jeziorem

Zdecydowanie najszybszym i najwygodniejszym sposobem przemieszczania się między miasteczkami położonymi nad Jeziorem Como są statki. Dlaczego to lepszy wybór niż przemieszczanie się samochodem? Dlatego, że Jezioro Como ma kształt odwróconej litery Y, co jest wyjątkowo niekorzystne, jeśli chodzi o podróżowanie autem. Wybierając statek w około kwadrans przemieścicie się z miasteczka położonego na jednej odnodze do miasteczka położonego na drugiej odnodze. Autem zajmie wam to kilka albo kilkanaście razy dłużej. Pamiętajcie, że jest też opcja przewiezienia auta statkiem, z której bardzo wiele osób korzysta. Koszty biletów różnią się od wielu czynników, opcji jest wiele począwszy od „one way ticket”, po bilety dla pary, bilety na połączenia całodniowe itp. Tutaj sprawdzicie dokładne ceny biletów na połączenia statkami nad Jeziorem Como.

jezioro Como
W drodze do Bellagio 🙂
Jezioro Como Włochy
Statek przepływający obok basenu przy jednym z najbardziej ekskluzywnych hoteli nad Jeziorem Como – Grand Hotel Tremezzo.

Zwiedzanie Jeziora Como – jak my to zorganizowaliśmy?

Jako, że dla nas wygodniejsze jest przemieszczanie się samochodem niż pociągiem i autobusami, w Bergamo wypożyczyliśmy samochód, którym dojechaliśmy nad Jezioro Como. Stacjonowaliśmy w trzech różnych hotelach w trzech różnych miejscach, ale wszystkie z nich były zlokalizowane po zachodniej stronie jeziora. Jeśli chcieliśmy przemieścić się z miasta do miasta na zachodzie – jechaliśmy autem, jeśli chcieliśmy dostać się na wschodnią stronę – korzystaliśmy ze statków.
Wskazówka: W zależności od tego czy lubicie zwiedzać w słońcu, czy jednak preferujecie cień i chłód zaplanujcie zwiedzanie względem ruchu słońca. Jeśli lubicie słońce rano zwiedzajcie miasta położone po zachodniej stronie jeziora, a w godzinach popołudniowych przeprawcie się na wschodnią odnogę. Jeśli wolicie zwiedzać w cieniu zróbcie odwrotnie – rano wybierzcie miasta położone na wschodzie ( w godzinach porannych słońce będzie skryte za górami) zaś wieczorem udajcie się na zachód.

jezioro como
Zachód słońca w Bellagio 🙂

Kiedy warto przyjechać na Jezioro Como?

Najlepszy czas na zwiedzanie Jeziora Como jest od kwietnia do października. Wiosną będzie wszystko kwitło, latem możecie spodziewać się wysokich temperatur dochodzących nawet do 30 stopni Celsjusza, a jesień będzie tu ciepła i słoneczna. My spędziliśmy nasz weekend nad Jeziorem Como w połowie września, mieliśmy wspaniałą, słoneczną pogodę, było bardzo ciepło. Mniej atrakcyjnym okresem na zwiedzanie tych okolic jest zima – pogoda może być mało sprzyjająca, pod rząd mogą się trafić deszczowe dni, a część miejsc i atrakcji może być niedostępna dla zwiedzających.

Jezioro Como
We wrześniu nad Jeziorem Como wciąż była pełnia lata.
włochy jezioro como
Ogród przy Villi del Balbianello we wrześniu prezentował się tak 🙂

Jezioro Como – co warto zobaczyć?

Nad Jeziorem Como zwiedza się nie tylko miasta, lecz także wille z ogrodami, które za opłatą są udostępniane zwiedzającym. To, ile miejsc zobaczycie, jest uzależnione od tego ile czasu będziecie mogli tu spędzić czasu. My byliśmy nad Jeziorem Como trzy dni (od piątku do niedzieli) i ten czas wystarczył, żeby bez nadmiernego pośpiechu zobaczyć najpiękniejsze miasta nad Jeziorem Como i cztery wspaniałe wille: Villę del Balbianello, Villę Monastero, Ville Cipressi czy Villę Carlottę .

Może Cię zainteresować: Jezioro Iseo – najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Iseo we Włoszech

jezioro como włochy
W ogrodzie Villi del Balbianello.

Plaże nad Jeziorem Como

Plaże nie są najmocniejszą stroną Jeziora Como, przyjeżdżając tu nie macie zatem co specjalnie liczyć na plażowanie. Nad Jeziorem Como nie ma ładnych naturalnych plaż, zwykle są to kamieniste pasy lub usypane wąskie, sztuczne plaże, w wielu miejscach schody prowadzą prosto do jeziora. Jeśli będziecie chcieli skorzystać z kąpieli w jeziorze, należy szukać miejsc, w których jest to dozwolone.

jezioro como plaze
Plaża w Varennie – to najładniejsza plaża, którą widzieliśmy nad Jeziorem Como 🙂
jezioro como plaże
„Plaża” w Lecco.

Jezioro Como – najpiękniejsze miasta

Nad Jeziorem Como zwiedziliśmy siedem miast: Como, Lenno, Tremezzo, Menaggio, Varennę, Bellagio i Lenno. Poniżej załączam Wam mapkę, dzięki której łatwiej zlokalizujecie poszczególne miasta względem siebie. W dalszej części przewodnika opisuję miasta dokładnie w takiej kolejności, w jakiej je zwiedzaliśmy, czyli począwszy od Lenno a skończywszy na Lecco.

jezioro Como trasa zwiedzania
źródło: maps.google.pl

Zachodni brzeg Jeziora Como

Lenno

Lenno było pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy nad Jeziorem Como. W Lenno nad samym brzegiem jeziora przebiega bardzo ładna promenada, która jest jedną z dwóch największych atrakcji tego miasta. Pierwszą atrakcją zdecydowanie jest Villa Balbianello, która zrobiła na nas ogromne wrażenie i którą bardzo polecam Wam zobaczyć. Villa del Balbianello w opinii wielu to najpiękniejsze miejsce nad całym Jeziorem Como i ja się z tym absolutnie zgadzam! W Villi del Balbianello, która powstała pod koniec XVIII wieku kręcono sceny m.in. do Star Wars i Casino Royale, więc patrząc na zdjęcia możecie mieć wrażenie, że skądś to miejsce znacie 😉 Villę del Balbianello otaczają zjawiskowe ogrody, w których znajduje się wiele wspaniałych okazów roślin, drzew, krzewów i kwiatów. Do Villi del Balbianello można dotrzeć pieszo z Lenno – idzie się około kilometra szutrową drogą, lekko pod górę. Można też skorzystać z jednej z motorówek, które wożą turystów z przystanie w Lenno. Villa del Balbianello jest bardzo warta zobaczenia! Więcej o Villi Balbianello i innych willach nad Jeziorem Como przeczytacie w tym wpisie: Wille nad Jeziorem Como.

jezioro como
Widok na Lenno z promenady.

Como jezioro

como-jezioro
Takie widoki podziwialiśmy w drodze do Villi del Balbianello.
jezioro como atrakcje
Villa del Balbianello.
jezioro como atrakcje
Widok na Jezioro Como z tarasu Villi del Balbianello.

Jezioro Como

jezioro Como Włochy

Tremezzo

Jadąc zachodnim brzegiem jeziora dotarliśmy do Tremezzo – nie da się przeoczyć tego miasteczka, ze względu na jeden z najbardziej ekskluzywnych hoteli, który znajduje się właśnie tutaj, a mowa o pięciogwiazdkowym Grand Hotel Tremezzo zlokalizowanym przy głównej ulicy Via Regina. Jest to ulubiony hotel gwiazd, więc jeśli zafundujecie sobie tutaj nocleg, nie zdziwcie się, jeśli w hotelowej windzie spotkacie Julię Roberts 😉 Hotel ma też piękny basen zewnętrzny z tarasami słonecznymi, „położony” na jeziorze. Innym powodem, dla którego warto odwiedzić Tremezzo jest powstała pod koniec XVII wieku Villa Carlotta otoczona ogromnym ogrodem botanicznym, na który składa się ogród romantyczny, japoński ogród bambusowy, ogród skalny, dolina palm i paproci oraz ogród włoski, który zdobi front willi.

Wybierasz się nad Jezioro Como? Poznaj największe atrakcje Mediolanu i połącz zwiedzanie tych dwóch miejsc! 

jezioro como tremezzo
Grand Hotel Tremezzo – widok od frontu.
włochy jezioro como
Basen przy Grand Hotelu Tremezzo.
como Włochy
Villa Carlotta – widok z boku budynku.
jezioro Como co zobaczyć
Widok z Villi Carlotty na Jezioro Como.

jezioro como atrakcje villa carlotta

jezioro como włochy
Wnętrza Villi Carlotty.

como jezioro

jezioro como atrakcje
Fragment ogrodu przy Villi Carlotta.

Menaggio

Menaggio to jedno z najbardziej popularnych miasteczek nad Jeziorem Como. Przede wszystkim jest to świetna baza wypadowa do zwiedzania jeziora – z portu w Menaggio odpływają promy do większości miast nad Jeziorem Como. Sercem miasteczka jest Piazza Garibaldi – plac wokół którego skupione są kolorowe kamienice, restauracje i sklepiki. Wzdłuż miasteczka ciągnie się długa promenada, po której od rana do wieczora spacerują turyści i miejscowi. Przy promenadzie znajdują się z maleńkie plaże. 20 km od Menaggio przebiega granica Włoch ze Szwajcarią, zaś około 15 km jest do Lago di Lugano, które częściowo leży po włoskiej stronie.

jezioro como
Widok na Menaggio od strony jeziora.
como włochy menaggio
Piazza Garibaldi.

como jezioro

jezioro como menaggio
Promenada w Menaggio.

jezioro como włochy

jezioro como zwiedzanie menaggio
Wschodni brzeg Jeziora Como
Varenna

Mój faworyt, mój numer jeden w kategorii „miasta nad Jeziorem Como”! Dotarliśmy tutaj statkiem z portu w położonego po zachodniej stronie jeziora miasteczka Menaggio, podróż trwała około 15 minut. Jeśli miałabym Wam polecić tylko jedno jedyne miasto nad Jeziorem Como, byłaby to właśnie Varenna. Niegdyś była to osada rybacka, a dziś jest to super klimatyczne miasteczko z romantycznym portem, przy którym znajdziecie małe włoskie restauracyjki i kawiarenki z widokiem na jezioro. W Varennie odnajdziecie romantyczne miejsca, zakątki, uliczki, kilka małych plaż, położony na wzgórzu Zamek Catsello di Vazio, a także dwie wspaniałe wille otoczone wypielęgnowanymi ogrodami, które warto odwiedzić. Są to Villa Cipressi i Villa Monastero. Varenna, mimo upływającego czasu i milionów turystów, którzy tu co roku przybywają, oparła się komercjalizacji, przetrwał tu autentyczny klimat włoskiej wioski rybackiej – bardzo Wam polecam to miejsce. Wszystkiego o Varennie dowiecie się z mojego wpisu Varenna nad Jeziorem Como.

jezioro como atrakcje

jezioro como
Widok na Jezioro Como z Villi Monastero.
jezioro como
Charakterystyczne kolumny w ogrodzie Villi Monastero.

Jezioro como

como włochy
Widok na Villę Monastero z ogrodów Villi Cipressi.
jezioro como
Jezioro Como widziane z ogrodów Villi Cipressi.

jezioro como włochy varenna

Środkowa część Jeziora Como
Bellagio 

Bellagio jest niesamowicie położone, bo znajduje się dokładnie w miejscu, gdzie rozchodzą się (albo zbiegają – jak kto woli :)) dwie odnogi Jeziora Como, czyli dokładnie na środku jeziora. Dzięki temu z Bellagio widać wschodnie i zachodnie wybrzeże w pełnej krasie. Do Bellagio można dostać się dragą lądową lub drogą wodną. My przypłynęliśmy tu statkiem bezpośrednio z Varenny – rejs trwał zaledwie około 10 minut. Bellagio to jedno z najbardziej popularnych miejsc nad jeziorem Como, w sezonie przyciąga turystów licznymi sklepami i restauracjami z widokiem na wodę. Ze względu na unikalne położenie miasteczko to stanowi dobrą bazę wypadową – odpływają stąd statki do wszystkich większych miast położonych nad Jeziorem. Więcej o Bellagio dowiecie się z mojego wpisu: Bellagio nad Jeziorem Como.

jezioro como bellagio

jezioro como

jezioro como włochy

jezioro como atrakcje

jezioro como włochy

jezioro como

Południowo-zachodnia część Jeziora Como

Como 

Como to największe miasto nad Jeziorem Como. Znajduje się na samym czubku zachodniego rozwidlenia, w jego południowej części. Como położone jest 40 km na północ od Mediolanu i liczy 84 tysiące mieszkańców. Jest to duże miasto, które ma zupełnie innych charakter niże kameralne miasteczka takie jak Varenna czy Lecco. Najbardziej klimatycznym miejscem jest tu stare miasto z zabytkową katedrą. Idąc ze starego miasta w stronę jeziora dojdziecie do portu, gdzie znajduje się otoczony drzewami deptak. Miasto Como najmniej przypadło mi do gustu ze wszystkich miast położonych nad jeziorem – to po prostu duże włoskie miasto, ładne, ale na mnie nie zrobiło większego wrażenia.

jezioro como

Como włochy katedra

como włochy

como włochy

Jezioro Como
Południowo-wschodnia część Jeziora Como
Lecco

Lecco to drugie po Como największe miasto nad Jeziorem Como, położone na czubku wschodniego rozwidlenia jeziora. Lecco zdecydowanie bardziej podobało mi się niż Como, mimo, że miasto jest również dość duże, to panuje tu zupełnie inny klimat i jest bardzo malowniczo. Miasto znajduje się u stóp Alp Bergamskich, których skaliste szczyty górują nad ulicami Lecco. Wzdłuż jeziora ciągnie się bardzo długi deptak, który schodzi prosto do wody. Przy deptaku jest ulica, zaś po drugiej stronie ciągną się sklepy, restauracje, bary. Jeśli marzą Wam się naprawdę długie spacery z widokiem na Jezioro Como – Lecco Wam się spodoba. Charakterystycznym miejscem jest niemalże stumetrowa wieża z dzwonnicą przy Bazylice Świętego Mikołaja. Wieża jest punktem orientacyjnym w mieście, ponieważ widać ją z każdego miejsca w Lecco. Warto zagłębić się w zabytkową część Lecco, gdzie znajdują się również inne zabytki, kościoły, pomniki, ale także sklepy, restauracje i kawiarnie.

jezioro como włochy

como jezioro

jezioro como wieża w lecco

jezioro como plaże

jezioro como lecco

Jezioro Como wraz z klimatycznymi miasteczkami i willami otoczonymi ogrodami, z alpejskimi widokami i śródziemnomorskim klimatem, wzbudza szczery zachwyt. Bardzo polecam Wam zwiedzenie tej części Włoch – z pewnością na długo pozostanie w Waszej pamięci 😊

Z pozdrowieniami,
Ewa

Jeśli szukasz miejsca na weekend we dwoje sprawdź wpis: Super miejsca na romantyczny weekend 

Przeczytaj również mój przewodnik po Jeziorze Garda we Włoszech: Jezioro Garda – co zobaczyć? 

Znad Jeziora Como szybko dostaniesz się do Mediolanu. Zobacz jaka niesamowita jest Katedra w Mediolanie 

jezioro-como

8 comments

  1. Dziękuję za bardzo przydatny wpis. Czy mieliście duży problem z parkingami? Czytam na innych stronach że to spory kłopot. Od wielu lat podróżujemy po Gardzie i tam nie ma żadnych problemów z parkingiem. Teraz chcemy zmienić trasę i choć trochę zobaczyć z Como. Będziemy przyjazdem. Nie jest to nasz docelowy punkt. W tym roku jest nim Sardynia. Chcemy przeznaczyć 2 h na Como. Więc zastanawiamy się także nad wyborem miejscowości przystankowych. Mam jeszcze pytanie dotyczące trasy brzegowej samochodem. Jakie wrażenia?

    1. Cieszymy się, że wpis jest pomocny. Nie mieliśmy większych problemów z parkowaniem nad Jeziorem Como. Najlepiej widokowo jest podróżować samochodem wokół Como zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jezioro będzie wtedy po prawej stronie, co ułatwi podziwianie widoków. Wszystkie miejscowości nad Jeziorem Como opisane we wpisie są warte zobaczenia. Varenna, Menaggio, Bellagio są najbardziej popularne i bardzo urokliwe, ale warto też zobaczyć Lenno czy Lecco. Varenna jest jednak główną kandydatką na numer 1 – czyli na najpiękniejsze miasteczko nad Como.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *