jarmarki w Wiedniu

Jarmarki w Wiedniu – najpiękniejsze jarmarki świąteczne w stolicy Austrii

Jarmarki w Wiedniu i świąteczny Wiedeń od kilku lat były moim marzeniem. Do stolicy Austrii niby tak blisko, nieco ponad godzina lotu, więc szybko i bezproblemowo, a jednak co roku przekładałam zwiedzanie świątecznego Wiednia na kolejny grudzień. Aż do teraz, kiedy postanowiłam, że nic mi nie przeszkodzi wybrać się przed świętami do którejś z europejskich stolic. Żeby nie było odwrotu, zapytałam Was na Facebooku i Instagramie, z której europejskiej stolicy chcielibyście zobaczyć przedświąteczną relację. Większość z Was zagłosowała na Wiedeń i, można powiedzieć, że tym samym spełniliście moje marzenie o zobaczeniu tego miasta w świątecznej oprawie 🙂

jarmarki w Wiedniu

Nieodłącznym elementem okresu przedświątecznego są jarmarki w Wiedniu, które same w sobie stanowią atrakcję i nadają kolorytu podróży do stolicy Austrii w grudniu. Jarmarki w Wiedniu są bardzo klimatyczne, kolorowe, to miejsce spotykań towarzyskich i rodzinnych mieszkańców Wiednia. Oczywiście na jarmarki w Wiedniu przybywa dużo turystów z różnych zakątków Europy i ze świata, którzy chcą zobaczyć rozświetlone miasto czy napić się grzanego wina z widokiem na Katedrę Świętego Szczepana. W tym wpisie chciałabym Wam wskazać najpiękniejsze jarmarki w Wiedniu – każdy z nich jest inny, każdy ma swój wyjątkowy klimat, więc polecam zobaczyć wszystkie. Do każdego z nich dojedziecie metrem, niektóre z nich znajdują się blisko siebie i wystarczy przemieścić się pieszo od jednego do drugiego. Dla ułatwienia pod każdym jarmarkiem podaję Wam linię metra i stację na której należy wysiąść.  Gotowi? Zatem zabieram Was na przedświąteczny spacer po jarmarkach w Wiedniu 😊

Najpiękniejsze świąteczne jarmarki w Wiedniu –  TOP 10!

Jarmark na Stephansplatz przy Katedrze Św. Szczepana

Pierwszy jarmark w Wiedniu, który tu zobaczyliśmy. I od razu zachwyt! Nie może być inaczej, skoro jarmark odbywa się pod wspaniałą katedrą Św. Szczepana – jedną z największych świątyń w Europie i jednym z najwspanialszych zabytków Wiednia. Katedra wieczorami jest pięknie podświetlona – gra świateł daje niesamowity efekt. Wokół katedry rozmieszczone są stoiska z przeróżnymi świątecznymi produktami oraz stoiska gastronomiczne. Oczywiście obowiązkowo skosztujcie grzanego wina, które serwowane jest tu w charakterystycznych czerwonych kubkach – butach. Po lewej stronie katedry (patrząc na front budynku) stoją słynne wiedeńskie dorożki – jeśli macie ochotę zwiedzić centrum Wiednia jadąc dorożką zaprzęgniętą w konie lipicańskie, to tu ich szukajcie. Niezwykłe miejsce, piękny jarmark – must see!

Stacja metra: U1, U3  Stephansplatz

jarmarki Wiedeń Stephansplatz

jarmark w Wiedniu

jarmarki w Wiedniu bombki stragan

jarmarki w Wiedniu

jarmarki w Wiedniu konie Stephansplatz

jarmark w Wiedniu Stephansplatz

Wiener Weihnachtstraum Rathaus

Jarmark świąteczny przed wiedeńskim Ratuszem należy do tych największych i również najpopularniejszych. Warto tu się wybrać poza weekendem, choć tak naprawdę każdego dnia tygodnia możecie spodziewać się tu tłumów. Jest tu blisko 150 stoisk różnego rodzaju wyrobami świątecznymi oraz stoiska gastronomiczne, choinka, karuzela dla dzieci i stylowy „diabelski młyn”, lodowisko i specjalne atrakcje dla zakochanych – altanki dla dwojga z jemiołą i drzewo serc – ogromne drzewo udekorowane świecącymi po zmroku serduszkami.  Jarmark w Wiedniu pod Ratuszem to idealna sceneria na grudniową randkę czy zaręczyny – jeśli planujecie takie wydarzenie, to rozważcie tę opcję 😉 Atmosfera jest tu świetna, jest wesoło, gwarnie, spotyka się tu dużo ludzi, przychodzą zakochane pary. Wszyscy piją poncz lub grzane wino w czerwonych kubkach w kształcie serc.

Stacja metra: U2 Rathaus,  U3 Volkstheater

Przeczytaj też: Tradycje bożonarodzeniowe na świecie

jarmarki w Wiedniu

jarmarki Wiedeń Rathausplatz

jarmarki w Wiedniu

jarmarki w Wiedniu

jarmark w Wiedniu Rathausplatz

Jarmark w Wiedniu pod Schloss Schönbrunn

To mój zdecydowany faworyt w kategorii „jarmarki w Wiedniu”! Co za miejsce, co za klimat!  Pałac Schönbrunn jest absolutnym must see jeśli chodzi o zwiedzanie Wiednia, a w tym roku aż do 5 stycznia będziecie mogli podziwiać również super klimatyczny jarmark, który znajduje się na dziedzińcu przed pałacem. Najlepiej odwiedziny na jarmarku połączcie ze zwiedzaniem Pałacu. Zarezerwujcie sobie około 2-3 godzin na niespieszne zwiedzenie pałacu i ogrodów, ewentualnie wizytę w „Tiergarten” czyli Zoo, które również znajduje się na terenie pałacowych ogrodów, a po zwiedzaniu możecie już zabawić na jarmarku, posilić się, napić grzanego wina. Jeśli zdecydujecie się na zwiedzanie pałacu (a po stokroć warto!), to kupcie bilety przez internet na stronie Pałacu Schönbrunn, a unikniecie stania w naprawdę długich kolejkach. Jeśli będziecie mieli rozterki, czy wybrać trasę dłuższą czy krótszą, to od razu Wam mówię – rezerwujcie trasę dłuższą, całość zwiedzania 40 komnat trwa około godziny i gwarantuję Wam, że nie jest to nudna wycieczka.

Stacja metra: U4 Schönbrunn

Przeczytaj też: Pałac Schönbrunn w Wiedniu – must see w stolicy Austrii

jarmarki świąteczne w Wiedniu

jarmarki w Wiedniu schloss schonbrunn

jarmarki świąteczne Wiedeń

Wiedeń schloss schonbrunn

jarmarki świąteczne w Wiedniu

jarmarki w Wiedniu

jarmarki świąteczne Wiedeń

jarmarki bożonarodzeniowe Wiedeń

jarmarki w Wiedniu

jarmarki świąteczne w Wiedniu

Freyung

Jarmark w Wiedniu w którym przeżyłam naprawdę magiczne chwile, poczułam się jakbym była na planie jakiegoś świątecznego filmu, a wszystko za sprawą kwartetu, który na maleńkiej scenie grał szlagiery świąteczne i tym samym przenosił swoich słuchaczy w jakiś totalnie inny wymiar. Tak sobie teraz myślę, czymże by było życie bez muzyki i bez tych wszystkich wzruszeń które wywołują w nas dźwięki piosenek i melodii bliskich naszym sercom? Wracając do jarmarku Freyung – ciekawostką jest fakt, że to jeden z najstarszych jarmarków w Wiedniu. Ciekawostką jest to, że właśnie na jarmarku Freung prezentowana była nasza polska szopka krakowska 😊 Jest to kameralny, przytulny jarmark, polecam go Wam ze względu na wyjątkową, bardzo świąteczną atmosferę.

Stacje metra: U2 Schottentor, U3 Herrengasse

Jarmarki w Wiedniu Freung

Wiedeń jarmarki

jarmark w Wiedniu

jarmarki w Wiedniu

jarmarki w Wiedniu

Am Hof

Dosłownie kilkaset metrów od jarmarku Freyung znajduje się jarmark Am Hof. To również jarmark z tradycjami, ponieważ odbywa się tu od 1842 roku. Jarmark ten w przeciwieństwie do Jarmarku Freyung jest całkiem spory, bo znajduje się tu ponad 70 stoisk z asortymentem świątecznym oraz gastronomią, gdzie skosztujecie tzw. Zirbenpunsch, czyli ponczu z dodatkiem sosny limby.  Mnie osobiście ten jarmark nie urzekł, ale być może to kwestia zmęczenia, ponieważ trafiliśmy tu po całym dniu zwiedzania Wiednia.

Stacje metra: U1 Stephansplatz, U2 Schottentor, U3 Herrengasse

jarmarki w Wiedniu jarmark am hof

wiedeń jarmarki

Advent in der Stallburg

Perełka! Co za genialny pomysł zorganizowania jarmarku świątecznego w imponującej stajni Hiszpańskiej Szkoły Nauki Jazdy Konnej, która w dodatku jest zlokalizowana w samym centrum miasta, zaraz obok Pałacu Hofburg? Miejsce jest niezwykłe, tym bardziej, że w boksach spokojnie sobie stoją białe konie lipicańskie, które dodają niesamowitego kolorytu. Ten jarmark w Wiedniu odbywa się po raz pierwszy w tym roku, mam nadzieję, że w przyszłych latach też będzie organizowany i będziecie mieli okazję zwiedzić to niesamowite miejsce. Na pewno jest to gratka dla wszystkich tych z Was, którzy kochają konie i jeżdżą konno. Najbardziej oryginalny jarmark w Wiedniu, który będzie otwarty do 6 stycznia 2020. Zdjęcia zostały zrobione w ciągu dnia, po godzinie 16, wnętrze stajni jest podświetlone na czerwono.

Stacja metra: U3 Herrengasse

jarmarki w Wiedniu

jarmark w Wiedniu

jarmark w Wiedniu in der stallburg

jarmarki w Wiedniu

jarmarki w Wiedniu

jarmarki w Wiedniu

Karlsplatz Art. Advent

Świetny jarmark dla rodzin z dziećmi, ze względu na rozłożoną przed barokową katedrą św. Karola Boromeusza ogromną ilość siana, w której swobodnie mogą bawić się dzieci. Drugą atrakcją jest hipsterska karuzela napędzana siłą ludzkich mięśni, wystarczy że dwoje dzieci usiądzie na rowerkach i będzie pedałować a karuzela zostanie wprawiona w ruch. A sama karuzela, to trochę dzieło sztuki przypominające klimaty rodem z Harrego Pottera. Na tym nie koniec – Jarmark w Wiedniu na Karlsplatz jest jedynym w pełni ekologicznym jarmarkiem w Wiedniu, więc jeśli jesteście z teamu eko, kierujcie tu swe kroki, bo gastronomia tu przeważa nad asortymentem świątecznym. Zjecie tu przeróżne eko pyszności typu jagnięcina z kapustą i napijecie się cydru z miodem. Tanio nie jest, ale warto.

Stacja metra: U1/ U2/ U4 Karlsplatz

jarmark w Wiedniu Kralsplatz

jarmarki w Wiedniu

jarmarki w Wiedniu

jarmarki w Wiedniu Karlsplatz

Maria Theresien Platz

Jarmark w Wiedniu, który mimo, że niczego mu nie brakuje, jakoś najmniej przypadł mi do gustu ze wszystkich. Znajduje się na placu Maria Theresa, a góruje nad nim monumentalny pomnik. Oczywiście, nie można odmówić temu jarmarkowi imponującego położenia w pobliżu wspaniałych budynków Hofburgu, ale jakoś klimat tego miejsca mnie nie poruszył. Więc możecie odwiedzić, ale nie musicie.

Stacja metra: U2/U3 Volkstheather

Wiedeń jarmarki

jarmarki w Wiedniu

jarmarki w Wiedniu

jarmark w Wiedniu

Am Spittelberg

Kameralny jarmark w Wiedniu zlokalizowany na kilku wyłączonych z ruchu samochodowego uliczkach. Niestety trafiliśmy tu w ciągu dnia, kiedy jarmark był jeszcze zamknięty, ale mogę sobie wyobrazić, że wieczorem jest tu bardzo przytulnie i klimatycznie. Sprawdźcie go koniecznie, bo mam przeczucie, że po zapadnięciu zmroku to mega klimatyczne miejsce.

Stacja metra: U3 Volkstheater

jarmark Wiedeń am Spittelberg

jarmarki w Wiedniu Spittelberg

Wiedeń

Wintermarkt Prater

Jarmark w Wiedniu w wesołym miasteczku? Proszę bardzo – Prater zaprasza! Co prawda jest to specyficzny jarmark świąteczny w Wiedniu, bo w budkach (zlokalizowanych zaraz przy diabelskim młynie) zakupicie wyłącznie wiktuały do spożycia – żadnego jakościowego asortymentu świątecznego tu nie znajdziecie (przynajmniej ja nie znalazłam). Fajne jest to, że na jarmarku na Praterze od środy do niedzieli odbywają się koncerty na żywo. Ten jarmark na pewno spodoba się rodzinom z dziećmi, które lubią atrakcje i atmosferę wesołego miasteczka. Jarmark na Praterze będzie otwarty do 6 stycznia 2020.

Stacja metra: U1/ U2 Praterstern

jarmarki w Wiedniu Prater

Wiedeń jarmarki Prater

wiedeń jarmarki świąteczne

jarmarki świąteczne wiedeń

Bardzo polecam Wam odwiedzić Wiedeń w okresie przedświątecznym. To miasto przed świętami naprawdę zachwyca! Jarmarki w Wiedniu z pewnością dodają wiele świątecznego klimatu i uroku. Warto to przeżyć.

Ze świątecznymi pozdrowieniami,

Ewa

Przeczytaj również: Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu 

2 comments

  1. Piękne zdjęcia i wspaniały blog. Boże Narodzenie ma niesamowity urok. To jedyne takie święta gdzie łączą się style, kolory i ludzie. Dobrze że takie święto istnieje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *