iluminacje warszawa

Iluminacje Warszawa i okolice – najpiękniejsze miejsca na zimowy spacer

Iluminacje w Warszawie co roku zachwycają warszawiaków i osoby, które przyjeżdżają zimą do stolicy. Spacer rozświetlonymi ulicami Warszawy to doskonały pomysł na spędzenie wolnego czasu z rodziną albo randkę. Światełka cieszą zarówno dorosłych jak i dzieci, więc również z maluchami będzie to przyjemnie spędzony czas. Iluminacje Warszawa i okolice – dlaczego taki tytuł wpisu? Dlatego, że w 2020 roku do pięknie rozświetlonych miejsc dołączyła również Żelazowa Wola – w tym roku park wokół Domu Urodzenia Fryderyka Chopina prezentuje się wyjątkowo. Większości z Was pewnie spacery rozświetlonymi ulicami Warszawy kojarzą się z okresem świąteczno-sylwestrowym, ale tak naprawdę iluminacje można podziwiać znacznie dłużej. Iluminacje w Warszawie trwają nawet do końca lutego – z tego wpisu dowiecie się, do kiedy dokładnie trwają iluminacje świetlne w każdym z opisywanych miejsc. Wiem, że wśród moich Czytelników jest dużo osób spoza Warszawy, więc macie jeszcze dużo czasu na zorganizowanie wypadu do stolicy i obejrzenie miejsc z najpiękniejszymi iluminacjami.

Jeśli szukacie hotelu pod Warszawą z wieloma atrakcjami koniecznie przeczytajcie mój wpis o najciekawszych hotelach w okolicach Warszawy

iluminacje warszawa i okolice

Iluminacje Warszawa i okolice – najpiękniejsze miejsca na zimowy spacer

Iluminacje Warszawa Stare Miasto

Chyba nie ma warszawiaka, który nie wybrałby się na spacer rozświetlonymi uliczkami Starego Miasta i nie zrobił sobie zdjęcia pod choinką na Placu Zamkowym 😊 Mam wrażenie, że w 2020 roku iluminacje świetlne w obrębie Starówki są znacznie ładniejsze, bogatsze i ciekawsze niż w poprzednich latach. Być może to wynika z tego, że w wielu innych częściach Warszawy w sezonie 2020/2021 z iluminacji zrezygnowano. Tym bardziej cieszy, że Starówka, Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat rzeczywiście wyglądają zachwycająco.

Iluminacje Warszawa Stare Miasto – jak zaplanować spacer?

Spacer zaczynamy od Multimedialnego Parku Fontann przy Skwerze 1 Dywizji Pancernej. Tutaj zobaczycie rozświetlone fontanny i dekorację, którą tworzą ogromne bombki. Wchodzimy po schodkach nad którymi są świetlne arkady.

iluminacje warszawa stare miasto

iluminacje warszawa multimedialny park fontann

Kierujemy się w lewo w kierunku Rynku Nowego Miasta, gdzie jest choinka i karuzela dla dzieci. Dalej idziemy na Rynek Starego Miasta, który zdobi choinka i świetlny baldachim. Jeśli czas Wam pozwoli, możecie pokluczyć ulicami Piwną, Świętojańska, Nowomiejską, Freta. W tym roku z wiadomych przyczyn nie ma lodowiska wokół Pomnika Syrenki.

iluminacje świetlne rynek starego miasta w warszawie

Następnie kierujemy się w stronę Placu Zamkowego, gdzie jest piękna choinka ze złotymi i czerwonymi bombkami oraz i podświetlony na fioletowo Zamek Królewski.

iluminacje warszawa plac zamkowy

Dalej ruszamy Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem aż do Ronda Charles’a de Gaulle’a, gdzie iluminacje się kończą. Ta część Traktu Królewskiego jest tymczasowo wyłączona dla ruchu samochodowego i stanowi szeroki deptak. Koło Hotelu Bristol, który sam w sobie wygląda przepięknie i którego fasada bardzo przypomina najlepsze hotele Wiednia czy Londynu, zobaczycie świetlny labirynt a dalej obok Pomnika Kopernika tramwaj konny nawiązujący do przedwojennej Warszawy.

iluminacje krakowskie przedmieście w warszawie

W sezonie 2020/2021 iluminacje świetlne nie pojawiły się w wielu miejscach, w których były w poprzednich latach, czyli m.in. w Al. Jerozolimskich, w al. Solidarności, na placu Bankowym, na ul. Świętokrzyskiej, na ul. Marszałkowskiej, na ul. Mokotowskiej i na ul. Targowej.

Do kiedy iluminacje na trasie Multimedialny Park Fontann – Nowy Świat? Do 7 lutego 2021 r.

warszawa iluminacja nowy świat

Iluminacie Warszawa Łazienki Królewskie

Iluminacje świetlne w Łazienkach Królewskich ograniczają się do rozświetlonej Alei Chińskiej i choinki przed Pałacem na Wyspie. Wzdłuż Alei Chińskiej na odcinku od bramy przy ulicy Agrykola do Restauracji Belvedere ustawione są świetlne postaci z epoki. Reszta parku nie jest rozświetlona, więc tutaj możecie się wybrać, jeśli macie ochotę na krótszy spacer.

iluminacje warszawa łazienki królewskie

warszawa iluminacja łazienki królewskie

Obiektywnie rzecz ujmując Łazienki Królewskie wypadają najmniej ciekawie ze wszystkich opisanych tu miejsc, jeśli chodzi o iluminacje w Warszawie. Od dobrych kilku lat dekoracja się nie zmienia – są to wciąż te same postaci. Z pewnością wynika to z tego, że wstęp do ogrodów Łazienek Królewskich jest darmowy, więc Muzeum nie zarabia na spacerowiczach, w przeciwieństwie do Muzeum Pałacu w Wilanowie, gdzie wstęp do Królewskiego Ogrodu Światła jest biletowany. Trochę szkoda, bo Łazienki Królewskie mają niesamowity potencjał i iluminacje świetlne mogłyby być tu bajeczne i konkurencyjne z tymi w Wilanowie. Rozwiązaniem byłby hojny sponsor iluminacji lub biletowanie wstępu.

iluminacje świetlne warszawa

iluminacje warszawa łazienki

Będąc w Łazienkach przy okazji zajrzyjcie na ulicę Agrykola, gdzie na całej długości są zabytkowe latarnie gazowe, stąd również jest piękny widok na Pałac na Wyspie.

Do kiedy iluminacje w Łazienkach Królewskich? Do 28 lutego 2021 r.

pałac na wyspie iluminacje łazienki królewskie

iluminacje świetlne latarnia gazowa

Iluminacje Warszawa Wilanów – Królewski Ogród Światła

Park w Wilanowie przy Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego jak co roku zachwyca dekoracjami i pokazami świetlnymi na fasadzie pałacu. Projekcje na Pałacu są podobne jak w poprzednich latach, ale Królewski Ogród Światła wygląda inaczej niż w zeszłych sezonach i trzeba przyznać, że prezentuje się wspaniale.

iluminacje wilanów

iluminacje warszawa wilanów

Przy zejściu do Kanału Sobieskiego jest świetlna karuzela, ogród północny, barokowy i różany są pięknie rozświetlone. Park wilanowski w świetlnej oprawie robi wrażenie.

iluminacje wilanów

iluminacje świetlne warszawa wilanów

Niestety, wrażenie robi też cena biletu wstępu w weekendy  – rodzina 2+2 musi zapłacić za wstęp do Królewskiego Ogrodu Światła 80 zł, co wydaje się być jednak dość wygórowaną ceną jak za spacer i obejrzenie iluminacji. Od poniedziałku do piątku koszt wstępu dla tej samej rodziny w składzie dwoje dorosłych i dwoje dzieci wynosi 40 zł. Także podsumowując – iluminacje piękne, ale bilety w weekend w zbyt wygórowanej cenie.

Do kiedy iluminacje świetlne w Parku w Wilanowie? Do 28 lutego 2021 r.

Przeczytaj też: Pałac w Wilanowie – zwiedzanie królewskiej rezydencji i wilanowskich ogrodów

iluminacje Wilanów

Iluminacje okolice Warszawy – Park w Żelazowej Woli

Ciekawym miejscem, które warto odwiedzić, by pospacerować wśród świetlnych dekoracji jest Park w Żelazowej Woli. Trasę prowadząca od wejścia do Domu Urodzenia Fryderyka Chopina zdobią świetlne kule, które wraz z podświetleniem drzew kolorami błękitu, różu i fioletu tworzą piękną i subtelną grę świateł i cieni.

iluminacje Żelazowa Wola

Pozostała część parku nie jest rozświetlona, co pozostawia lekki niedosyt – kto wie, być może w przyszłym roku iluminacje będą rozświetlały większy obszar parku? Pamiętajcie, że iluminacje w Żelazowej Woli można oglądać tylko do godziny 17:00 – to w mojej opinii trochę za krótko, zwłaszcza w weekendy park powinien być otwarty przynajmniej o jedną a najlepiej dwie lub trzy godziny dłużej.

iluminacje żelazowa wola

Ceny biletów bardzo przystępne: osoba dorosła płaci 7 zł, dziecko 4 zł za wejście do parku. Dom Urodzenia Fryderyka Chopina jest niedostępny dla zwiedzających do odwołania.

Do kiedy iluminacje świetlne w Żelazowej Woli? Do 1 marca 2021 r.

O Żelazowej Woli pisałam też tutaj: Żelazowa Wola – pomysł na weekendowy wypad za miasto 

iluminacja świetlna żelazowa wola

iluminacje warszawa

Udanych spacerów,

Ewa

3 comments

  1. Ale pięknie! Nigdy nie byłam w Warszawie, bo zawszy było jakoś nie po drodze. Mimo wielu podróży po Polsce, nasza stolica jest dla mnie nadal zagadką. Jestem zaskoczona bogactwem dekoracji. Wszystko idealnie ze sobą współgra. Mam nadzieję, że jak już minie pandemia to uda mi się nadrobić zaległości 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *