hotel pod warszawą

Pałac Mała Wieś – hotel pod Warszawą, w którym się zakochasz

Tego się nie spodziewałam. Nie spodziewałam się, że ten hotel pod Warszawą, ten ponad 200 letni pałac sprawi, że zaniemówię. Ciągle odwiedzam różne miejsca w Polsce – o tych najpiękniejszych i najbardziej interesujących dla Was piszę – ale coś takiego jeszcze mi się nie zdarzyło. Zakochałam się. I zamierzam Was tą miłością zarazić. Zapraszam Was do niezwykłego miejsca, które skradnie Wasze serca – do Pałacu Mała Wieś.

hotel pod warszawą

Krótki wstęp, ku porządkowi

Pałac Mała Wieś to hotel pod Warszawą (okolice Grójca), a właściwie zespół pałacowy, na który składa się kilka budynków historycznych i współczesnych oraz przepiękny park, gdzie znajduje się m.in. ogród różany.  Pałac wraz z czterema Oficynami, w których znajdziemy łącznie szesnaście apartamentów i Stara Wozownia, gdzie obecnie znajduje się restauracja to historyczna część zespołu pałacowego. Budynki, które powstały w ostatnich latach to Spichlerz, w którym mieści się butikowy hotel oraz Nowa Oranżeria – miejsce przeznaczone do organizacji różnego rodzaju wydarzeń – przyjęć, wesel, konferencji. Wszystkie budynki znajdują się w niewielkich odległościach od siebie na ogromnym, 30 hektarowym terenie.

hotel-pod-warszawą
Pałac Mała Wieś
hotel pod warszawą
Oficyna
hotel pod warszawą
Stara Wozownia
hotel pod warszawą
Spichlerz
hotel pod warszawą
Nowa Oranżeria

Kilka słów o przeszłości

Pałac Mała Wieś to miejsce, które otworzyło się na gości niedawno, bo w marcu 2017 roku. Majątek jednak istnieje od XVIII wieku. Pałac  został wybudowany w 1786 roku przez Bazylego Walickiego, przyjaciela i doradcę króla Stanisława Augusta (odnoszę wrażenie, że Stanisław August zaczyna mnie prześladować – ci z Was , którzy systematycznie czytają tego bloga, wiedzą o co chodzi 😉). Miejsce to miało wielu właścicieli i burzliwą historię, gościło koronowane głowy i wybitnych polityków, było ukochanym miejscem Niny Andrycz, która przez pewien czas opiekowała się majątkiem. Najważniejsze jednak jest to, że podczas wojny Pałac wraz z Oficynami nie został zburzony, dzięki czemu dziś  mamy unikalną możliwość przebywania w miejscu prawdziwie historycznym, które po gruntownej renowacji powróciło do dawnej świetności i otworzyło swe podwoje dla gości.

hotel pod warszawą
Zabytkowe wnętrza Pałacu Mała Wieś

pałac pod Warszawą

pałac pod Warszawą

pałac mała wieś

Wyjątkowy hotel pod Warszawą

Jeśli będziecie planować dłuższy pobyt w Pałacu Mała Wieś (bo można zaplanować np. pół dnia – o tym przeczytacie w dalszej części relacji), macie do wyboru kilka opcji noclegowych. Jeśli preferujecie stonowane wnętrza w neutralnych barwach, wybierzcie jeden z pokoi w Spichlerzu – to budynek otwarty w kwietniu tego roku, więc wszystko dosłownie pachnie świeżością. W Spichlerzu jest 10 pokoi rodzinnych – bardzo wygodnych dla rodzin 2+2 albo 2+3. W Oficynach z kolei znajduje się w sumie szesnaście apartamentów – po cztery w każdej z nich. Apartamenty są wyposażone inaczej, ale wszystkie łączy styl klasyczny – wszak Oficyny to budynki historyczne. Każdy z apartamentów to perełka, naprawdę trudno wybrać ten najpiękniejszy – mi bardzo do gustu przypadł apartament nr 16, na pierwszym piętrze, w Oficynie Morawskich, ale inne też są przepiękne. W Pałacu jest, dostępny dla gości, Apartament Królewski, z niesamowitym pokojem kąpielowym Niny Andrycz oraz iście królewskim wyposażeniem. Wiedzieliście, że mamy TAKI hotel pod Warszawą?

hotel pod Warszawą
Oficyny
hotel pod Warszawą
Apartament nr 16 w Oficynie Morawskich
hotel pod warszawą
Sypialnia w apartamencie nr 16
hotel pod warszawą
Spichlerz
Pokój rodzinny w Spichlerzu, widok z antresoli

hotel pod Warszawą

Ogrody jak marzenie

Pałac Mała Wieś to hotel pod Warszawą, który ma coś, czego nie znajdziecie w żadnym innym hotelu w okolicy, a pewnie i w całej Polsce. Mowa o ogrodzie różanym. Jak zobaczyłam to miejsce, zamarłam z zachwytu. W osi pałacu, od strony Herbaciarni, znajduje się ogród stworzony z trzech tysięcy (!) krzewów starych odmian. Ogród został odtworzony według starych planów zleconych jeszcze przez dawną właścicielkę – Klementynę Kozietulską. Ogród otoczony jest żywopłotem z kilkumetrowych drzew. Można przechadzać się alejkami, można odpocząć na białych ławeczkach oraz rozkoszować się zapachem  i widokiem kwitnących róż. Wszyscy na pewno znacie ogród pod Pomnikiem Chopina w Łazienkach Królewskich, prawda? To powiem Wam, że Ogród Różany w Pałacu Mała Wieś jest jeszcze piękniejszy. Obok Ogrodu Różanego, naprzeciwko Nowej Oranżerii znajduje się Ogród Angielski z altaną, w której odbywają się śluby. Wymarzone miejsce na powiedzenie sakramentalnego „tak”. Poza tym do dyspozycji gości jest tu ogromny teren, na którym znajduje się park pełen starodrzewia, sad i stawy. Można piknikować, odpoczywać na leżakach, spacerować – co kto woli. Jednym słowem Pałac Mała Wieś to hotel pod Warszawą, w którym naprawdę jest gdzie wypoczywać.

weekend pod warszawą
Ogród Różany

weekend pod warszawą

weekend pod warszawą

weekend pod warszawą

weekend pod warszawą
Altana w Ogrodzie Angielskim
hotel pod warszawą
Staw w pobliżu Pałacu

Smaki Pałacu Mała Wieś

W Pałacu Mała Wieś skosztujecie smaków kreowanych przez znakomitego szefa kuchni – Roberta Ziemkiewicza. Karta dań w restauracji Stara Wozownia jest dość krótka, ale każda z pozycji jest interesująca i dopasowana do klimatu tego miejsca. Skosztujecie tu np. kremowego barszczu z grójeckich jabłek (16 zł) – dla mnie osobiście to hit, jesiotra z zielenicy (55zł), łososia z musem cytrynowym (65 zł) czy kaczki (55 zł). Po obiedzie można się udać się na kawę i ciasto do Herbaciarni, która znajduje się na parterze Pałacu.

weekend pod Warszawą
Wnętrza Starej Wozowni
hotel pod warszawą
Barszcz z jabłek grójeckich
hotel pod Warszawą
Łosoś z bakłażanem i musem cytrynowym

Odpocznij…

Pałac Mała Wieś to hotel pod Warszawą, w którym naprawdę odpoczniecie. I nawet nie musicie zatrzymywać się tu na noc – bramy posiadłości są otwarte przez 7 dni w tygodniu. Mile widziani są tu wszyscy, którzy chcą poprzebywać w otoczeniu Pałacu, pospacerować wśród kilku tysięcy róż. W soboty i niedziele o godzinie 15 odbywa się zwiedzanie Pałacu z przewodnikiem, który opowiada o historii tego miejsca i pokazuje pałacowe komnaty, które na co dzień nie są dostępne dla gości. Można połączyć zwiedzanie ze spacerem i obiadem, dzieci mogą pobawić się na placu zabaw, często odbywają się tu też koncerty. Chylę czoła przed obecnymi Właścicielami Pałacu, którzy nie zamykają go na potrzeby swoje i gości hotelowych, ale otwierają dla wszystkich, którzy chcą spędzić tu wolny czas. Dlatego, jeśli następnym razem będziecie chcieli wybrać się na weekend pod Warszawą albo choćby odpocząć kilka godzin w wyjątkowym miejscu, przyjedźcie do Pałacu Mała Wieś. Będziecie zachwyceni i wrócicie tu na dłużej. Niejeden raz. Jestem przekonana.

Informacje praktyczne:

Pałac Mała Wieś

Mała Wieś 40

05-622 Belsk Duży

tel. +48 782 40 40 40; tel. +48 332 91 91

e-mail: recepcja@palacmalawies.pl

Współpraca płatna z Pałacem Mała Wieś.

Przeczytaj także inne moje relacje z hoteli w całej Polsce: 

Hotel Afrodyta Business & SPA w Radziejowicach k. Warszawy

Hotel Robert’s Port w Starych Sadach k. Mikołajek

Zamek Karpniki na Dolnym Śląsku

Hotel Dom Zdrojowy w Jastarni

Villa Źródło w Tyliczu

Hotel Aquarion w Zakopanem

Może Cię zainteresować: Najpiękniejsze hotele na Mazurach i Warmii. TOP miejsca z klimatem

pałac pod warszawą

pałac pod warszawą

pałac pod warszawa

hotel pod warszawą

4 comments

    1. Bardzo mi miło, że zdjęcia się podobają 🙂 Pałac jest blisko Warszawy, to okolice Grójca, w ten weekend będą koncerty i chyba nawet damy dworu będą się przechadzać po pałacowym parku. Miejsce z klimatem i pomysłem.
      Pozdrawiam serdecznie, Ewa

  1. Mieszkam niedaleko, często bywam o roznych porach roku (nordic walking i rower). Podziwiam,jak szybko i pieknie wszystko sie rozwija i rozkwita! Cieszę się, ze palac i park trafil w dobre ręce. Wszystko wypieknialo, jest urzadzone z wielkim wyczuciem smaku, nie stalo sie nowobogackie, jak czasem bywa. Bywam tez czasem jako gość, jedzenie tez wyśmienite. Cieszę się, ze palac juz nie niszczeje, bo przykro bylo na to patrzeć. Mieszkam w Rosochowie, gdzie jest rowniez piekny , zabytkowy dworek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *