Ogrody Pałacu Monte

Funchal – co warto zobaczyć w stolicy Madery

Funchal to stolica Madery, miasto pięknie położone nad oceanem, na najgęściej zaludnionym południu wyspy, z charakterystyczną zabudową jednorodzinną na maderskich wzgórzach. Gdzie okiem nie sięgnąć na okolicznych wzniesieniach znajdują się domy, małe plantacje bananowców – działalność człowieka wtapia się w krajobraz Madery. Funchal to miasto, które trzeba odwiedzić – zaplanujcie przynajmniej jeden dzień na zwiedzanie stolicy Madery. My przyjechaliśmy tutaj rano i wyjechaliśmy wieczorem – był to intensywnie spędzony czas i bardzo przyjemny, pełen atrakcji dzień.

Co warto zobaczyć w Funchal

Zona Velha w Funchal – Stare Miasto stolicy Madery

Stolica Madery, a dokładnie Stare Miasto Funchal, kojarzy się z przepięknie, oryginalnie pomalowanymi drzwiami. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że malowidła nie były tu od zawsze i są całkiem świeżą inicjatywą. Kilkanaście lat temu miejsce to nie było ani tak kolorowe ani tak przyjemne.  Odmieniło się to dzięki świetnemu pomysłowi ożywienia Starego Miasta Funchal poprzez zaproszenie tutejszych artystów do pomalowania drzwi budynków znajdujących sią w Zona Velha. Osią Starego Miasta, wokół której gromadzi się teraz najwięcej turystów, jest ulica Rua de Santa Maria, na której znajdują się restauracje, bary, sklepiki z pamiątkami. „Sztuka Otwartych Drzwi”, czyli projekt przemiany starówki Funchal w atrakcyjne turystycznie miejsce naszym zdaniem udał się znakomicie. Zobaczcie jaki nietuzinkowy klimat zyskała stolica Madery dzięki tej inicjatywie. Stare Miasto Funchal nie jest duże, najlepiej powolnym tempem podziwiać malowidła na drzwiach i wypić dobrą kawę oraz posmakować owoców morza w jednej z tutejszych restauracji.

PRZECZYTAJ TEŻ KONIECZNIE: MADERA – CO POWINIENEŚ ZOBACZYĆ

Funchal drzwi

drzwi w Funchal

Funchal Stare Miasto

Funchal kolorowe drzwi funchal

Teleferico do Funchal – kolejka linowa z Funchal do Monte

Spacerując po Starym Mieście nad Waszymi głowami prawie bezszelestnie będą przesuwać się gondole kolejki linowej, której dolna stacja znajduje się naprzeciw Starego Miasta, za ulicą Rua D. Carlos I. Przejażdżka kolejką z Funchal do Monte zajmuje około 15 minut, w tym czasie pokonacie dystans ponad 3 km.  (link do strony Teleferico do Funchal, na której poznacie aktualne ceny biletów oraz godziny odjazdów znajduje się tutaj: https://madeiracablecar.com/, my zapłaciliśmy za przejazd w obie strony 48 euro za dwie osoby dorosłe i dwoje dzieci).  Z perspektywy gondoli będziecie podziwiać widoki na Funchal i ocean, zobaczycie jak duży obszar zajmuje stolica Madery oraz w jaki sposób jej mieszkańcy poradzili sobie z niekorzystnym do zabudowy górzystym terenem. A co najważniejsze po dotarciu do Monte atrakcja się nie kończy a dopiero zaczyna 😊 Kolejnym punktem obowiązkowym w czasie zwiedzania okolic Funchal jest  odwiedzenie przepięknego Ogrodu Tropikalnego Pałacu Monte!

Funchal kolejka

Widok na Funchal
Kolej gondolowa i widok na Funchal

Ogród Tropikalny Pałacu Monte

Podczas dnia spędzonego w stolicy Madery (i w Monte 😊 ) trzy godziny spaceru po Ogrodzie Tropikalnym Pałacu Monte było dla nas zdecydowanie najbardziej spektakularną i pozostającą w pamięci częścią wycieczki. Ogród Pałacu Monte podzielony został na dwie części – jedna z nich to roślinność typowa dla Madery, natomiast druga to rośliny pochodzące z Chin i Japonii. I właśnie tropikalny charakter ogrodu z elementami azjatyckiej architektury, rzeźbami, mostkami, licznymi kaskadami, oczkami wodnymi i przeuroczymi ścieżkami wśród bujnej roślinności robi największe wrażenie.

ogrody pałacu Monte

Funchal monte ogrody

Czuliśmy się tutaj jak w zaczarowanym ogrodzie, z zapartym tchem czekaliśmy co spotka nas dalej. Miejsce niezwykle klimatyczne, relaksujące, pobudzające wyobraźnię. Jeden z najpiękniejszych ogrodów botanicznych na świecie, na pewno najpiękniejszy jaki widzieliśmy do tej pory. Pałac był kilkaset lat temu siedzibą konsula Wielkiej Brytanii, później znajdował się tu hotel. Można sobie tylko wyobrazić damy spacerujące ścieżkami i pary przytulając się na ławeczkach w romantycznych zakątkach ogrodu w ubiegłych stuleciach. Ach! Po prostu pięknie i bardzo romantycznie! Uważajcie na czas i godzinę odjazdu ostatniej gondoli do dolnej stacji. My przyjechaliśmy ostatnią 😊

Ogrody Pałacu Monte

widok na Funchal

Funchal Monte ogród

Funchal ogrody Monte

Muzeum Cristiano Ronaldo w Funchal

Tego jeszcze o nas nie wiecie – uwielbiamy piłkę nożną 😊 A najbardziej tę na wysokim poziomie. Dlatego nie było w ogóle pytania czy zobaczyć Muzeum Cristiano Ronaldo w Funchal, tylko w której części dnia. Zdecydowaliśmy, że tę atrakcje zaliczymy na początku – i była to dobra decyzja logistycznie. Zanim udacie się na Stare Miasto, wsiądziecie w kolejkę do Monte i przepadniecie na wiele godzin w Ogrodzie Tropikalnym Pałacu Monte skierujcie się na Av. Sa Carneiro.  Cristiano Ronaldo, nim wyruszył na podbój kontynentalnej Europy, swoje dzieciństwo spędził w Funchal. I właśnie w tym mieście w 2013 wybudował swoje własne muzeum, które przyciąga fanów piłki nożnej. Przed muzeum ustawiono pomnik CR7.

Funchal Cristiano Ronaldo

W muzeum możecie zrobić sobie zdjęcie z Cristiano przy dwóch figurach z wosku, obejrzeć kopie imponującej liczby nagród takich jak złote piłki czy buty, zdobytych pucharów oraz przeczytać listy od fanów, głównie dzieci z całego świata. Również z Polski. Wizyta w Muzeum uświadamia jak wiele piłkarskich sukcesów osiągnął najbardziej znany rodowity mieszkaniec Madery. Na wyspę przylatuje teraz by odwiedzić swoją rodzinę. Czy jednak wszyscy mieszkańcy go uwielbiają? Mówi się, że niekoniecznie. Fakt jest faktem, że z pewnością dzięki Cristiano turyści zostawiają jeszcze więcej euro na Maderze 😊 Muzeum znajduje się w sąsiedztwie portu. Roztacza się stąd przyjemny widok na wzniesienia stolicy Madery.

Funchal muzeum CR7

Funchal port
Widok na port i wzniesienia Funchal przed muzeum CR7

Co jeszcze warto zobaczyć w Funchal

Wizyta w Muzeum CR7, spokojny spacer po Zona Velha z czasem na posiłek, przejazd kolejką Teleferico i rozkoszowanie się zielenią Ogrodu Tropikalnego Pałacu Monte to już min. 6 godzin zwiedzania. W stolicy Madery znajduje się jednak jeszcze przynajmniej kilka miejsc, które warto choć przez chwilę zobaczyć. Należy do nich na pewno Katedra w Funchal (Se Catedral do Funchal) z przepięknym sufitem (styl mudejar) oraz tradycyjnymi płytkami azulejos i charakterystyczną wieżą. Jest i polski akcent w Funchal – przed katedrą znajduje się pomnik Jana Pawła II.

Funchal katedra

Z pewnością warto też przejść się do centralnego punktu miasta czyli przyjemnego placu Praca do Municipio, gdzie znajdują się kościół św. Jana Ewangelisty zbudowany przez jezuitów, ratusz z XVIII wieku, Muzeum Sztuki Sakralnej oraz Uniwersytet Maderski, a także odwiedzić targ (Mercado dos Lavradores). Znajdziecie tutaj świeżo złowione espady i inne ryby oraz ogromne kosze owoców. Targ należy odwiedzić przed południem.

Uwaga: Blisko Funchal znajduje się bardzo klimatyczna miejscowość na Maderze CAMARA DE LOBOS – przeczytaj ten wpis!

Funchal

Kiedy będziecie rozplanowywać Wasze dni na Maderze jeden dzień przeznaczcie na Funchal. Jest jeszcze jedna atrakcja, z której znane jest pobliskie Monte – zjazd do Funchal w saniach. Tej atrakcji na własnej skórze nie przetestowaliśmy. Może ktoś z Was? Dajcie znać w komentarzach!

Jeśli planujecie wakacje na Maderze koniecznie przeczytajcie nasz wybór najpiękniejszych plaż na Maderze . A gdybyście się bali lądowania na Maderze, to przeczytajcie nasz wpis : Lotnisko na Maderze  i sprawdźcie czy jest się czego obawiać.

Jeśli znacie inne, warte odwiedzenia miejsca w Funchal, podzielcie się w komentarzach 🙂 Ja wam polecam jeszcze Porto Moniz z basenami naturalnymi z lawy wulkanicznej.

Miłego zwiedzania,
Ewa!

 

2 comments

    1. Robert, wejście do ogrodu Monte Palace to koszt dla osoby dorosłej 12,50 euro. Dzieci poniżej 15 lat wchodzą za darmo. Koszt kolejki linowej podałam w tekście. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *