trulli w alberobello

Bajkowe domki trulli w Alberobello. Mini przewodnik po miasteczku

Mniej więcej w tym miejscu, gdzie na mapie Włoch zaczyna się obcas rozciąga się piękny region Apulii. Nie jest aż tak bardzo popularny wśród turystów jak północne Włochy, aczkolwiek jedno miejsce zrobiło tu prawdziwą furorę. Bajkowe domki trulli w Alberobello przyciągają rokrocznie tłumy turystów. I nie ma się co dziwić – trulli to unikat – nie bez przyczyny zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Dobra wiadomość jest taka, że domki trulli w Alberobello można nie tylko oglądać z zewnątrz, ale również wynająć na krótszy lub dłuższy okres za całkiem przyzwoite pieniądze.

trulli w alberobello

Czym są trulli w Alberobello?

Trulli w Alberobello to domy zbudowane zazwyczaj na planie koła z kamienia wapiennego. Najwięcej emocji wzbudzają właśnie szpiczaste dachy w formie stożkowej, które układane są bez zaprawy i utrzymują się w całości jedynie dzięki własnemu ciężarowi. Niektóre dachy trulli przyozdobione są symbolami, które mają ich mieszkańcom zapewnić zdrowie czy szczęście. Trulli wspaniale sprawdzają się w klimacie śródziemnomorskim, ponieważ są chłodne latem i ciepłe zimą.

trulli w alberobello

Jak powstały?

Teorii na temat powstania trulli w Alberobello jest kilka. Najbardziej popularna głosi, że w XIV wieku, kiedy Królestwo Neapolu pobierało duży podatek od każdego nowo wybudowanego, murowanego domu, mieszkańcy tej okolicy zaczęli budować domki z łupków wapiennych, bez zaprawy cementowej, które sprawiały wrażenie tymczasowych, po to by uniknąć opłat. Jak się później okazało, trulli to całkiem solidne budowle – większość z ponad 1000 domków w Alberobello i okolicach ma od 100 do 200 lat, a niektóre podobno przetrwały od XIV wieku.

INTERESUJĄ CIĘ KLIMATYCZNE MIASTECZKA WE WŁOSZECH? SPRAWDŹ TEN WPIS: BERGAMO CO WARTO ZOBACZYĆ  ?

trulli w alberobello

Co zobaczyć w Alberobello?

Jeśli nie zamierzacie zatrzymywać się tu na dłużej, to zabierzcie wygodne buty i zaplanujcie kilka godzin na szwendanie się po kamiennych uliczkach i zakamarkach Alberobello. Przygotujcie się, że nie raz i nie dwa traficie też na ślepe zaułki. A co poza uliczkami?

1. Cassa Pezzola

Jeśli chcecie się lepiej przygotować do zwiedzania, możecie na początek odwiedzić muzeum trulli, czyli Cassa Pezzolla, gdzie dowiecie się więcej na temat historii miasteczka oraz sposobów i techniki budowania domków trulli w Alebrobello. Warto wstąpić.

2. Piazza Plebiscito

W wielu domkach znajdują się sklepiki i restauracje, w niektórych z nich dostępne są nieodpłatne tarasy widokowe. Tarasem widokowym, który warto odwiedzić jest Piazza Plebiscito, z którego roztacza się widok na dzielnicę zabudowaną trulli.

3. Antica Salumeria del Corso

Świetnym miejscem jest Antica Salumeria del Corso. W tym sklepiku z kilkoma stolikami na zapleczu, właściciel gości swoich klientów najlepszymi serami, wędlinami, oliwkami no i oczywiście winem. Wybierać można dowolnie, ze wszystkiego co w ofercie ma sklep.

4. Trullo Sovrano

Dwupiętrowe trulli, wyposażone jak dawniej na pewno będzie atrakcją dla tych, którzy lubią podróże w przeszłość. Wstęp za niewielką opłatą.

5. Parrocchia Sant’Antonio di Padova

Kościół w stylu trulli, nowszy od pozostałych budynków, ale spójny z resztą zabudowań. Proste, minimalistyczne wnętrza sprzyjają wyciszeniu po wizycie w bardziej hałaśliwych częściach miasta.

Jak dojechać?

Alberobello położone jest ok.50 km od Bari, skąd najlepiej przyjechać koleją. Bilet kosztuje ok 5 euro, jeśli zakupi się od razu bilet w drogę powrotną koszt jest nieco niższy. Podróż trwa ok 1,5 godziny. Po wyjściu z dworca w Alberobello kierujcie się cały czas prosto, by dotrzeć do trulli. Na lotnisko w Bari latają tanie linie lotnicze z Polski, bilet w jedną stronę można upolować już za kilkadziesiąt złotych!

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Costa Brava – największe atrakcje 

trulli w alberobello

TRULLI W ALBEROBELLO

trulli w alberobello

trulli w alberobello

trulli w alberobello

Jeśli ktoś z Was miał okazję zwiedzać albo mieszkać w trulli w Alberobello, podzielcie się wrażeniami w komentarzach!

Przeczytaj też: Ejlat i okolice. Co zobaczyć w południowym Izraelu?

Sprawdź: Najlepsze kierunki na wakacje we wrześniu

3 comments

  1. Właśnie wróciłam. Wybraliśmy się w październiku i to był strzał w dziesiątkę. Pogoda piękna, brak upałów i co ważniejsze tłumów. Spokojnie zwiedziliśmy całe miasteczko. Jest naprawdę piękne. Domki są przeurocze A uliczki zachęcają do spacerów. Wszystko pięknie udekorowane kwiatami i światełkami. Wstapilismy na kawę i tiramisu do jednej z kafejek i super winiarni. Jedno z milszych miejsc, jakie zwiedzaliśmy w Apulii. Przewodnik bardzo się przydał. Dziękuję A miasteczko Polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *