cypel rewski

Cypel Rewski – fenomenalne miejsce na Zatoce Puckiej

Cypel Rewski totalnie nas zachwycił! Wstyd się przyznać, ale do tej pory nigdy tu nie byliśmy. Widzieliśmy wielokrotnie na mapie polskiego wybrzeża, że jest piaszczysty cypel w Rewie, który wbija się w wody Zatoki Puckiej, nie zdawaliśmy sobie jednak sprawy, jak piękne jest to miejsce! Wiele osób, chcąc spędzić czas w tych okolicach, kieruje się na Półwysep Helski i zna Zatokę Pucką z jej drugiej strony. Plaża w Rewie, ciągnąca się do Mechelinek jest jednak również bardzo urokliwa i nie trzeba jechać na Hel aby przyjemnie poplażować, a Cypel Rewski to jest miejsce jak dla mnie wręcz fenomenalne – miejsce które po prostu musicie zobaczyć!

cypel rewski

Cypel Rewski – nietypowe miejsce nad Bałtykiem

Cypel Rewski, inaczej zwany jest Szpyrk lub Szperk, to piaszczysty wał utworzony bez ingerencji człowieka, w całkowicie naturalny sposób. Prąd morski płynący wzdłuż brzegu Zatoki Gdańskiej w pobliżu miejscowości Rewa wcina się w wody Zatoki Puckiej i rozdziela wody Zatoki Gdańskiej od wód Zalewu Puckiego. Cypel Rewski jest wyjątkową formą brzegową w skali całego Morza Bałtyckiego – najlepiej widać to na zdjęciach czy filmach robionych z perspektywy lotu ptaka. Dlatego, jeśli macie dron, wybierając się na Cypel Rewski koniecznie zabierzcie go ze sobą – przyda się, no chyba, że wiatr będzie zbyt silny, a Cypel Rewski znany jest z mocnych wiatrów.

cypel rewski

cypel rewski plaża

Idąc deptakiem z Rewy na plaże cypla z pewnością natkniecie się na Krzyż Morski – pomnik poświęcony ofiarom morza. W 2004 roku obok pomnika powstała Aleja Ludzi Zasłużonych Morzu. Obecnie wokół pomnika rosną dzikie róże, aczkolwiek trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że niegdyś w pobliżu Krzyża Morskiego chowano zmarłych.

cypel rewski

rewa cypel

Warto tez dodać kilka słów o Rewie – to przyjemne rybackie miasteczko z charakterystyczną, niską zabudową. Tym razem jednak nie zwiedzaliśmy miasta – wybraliśmy Cypel Rewski jako miejsce na spacer i relaks na plaży.

SZUKASZ CIEKAWEGO MIEJSCA NAD BAŁTYKIEM? ZOBACZ WYBÓR ŚWIETNYCH HOTELI NAD MORZEM!

Rewa cypel

rewa cypel

Cypel Rewa – kilometrowa, urokliwa plaża w głąb Zatoki Puckiej

Cypel Rewski to piaszczysta, zwężająca się plaża, która w trakcie odpływu ma nawet kilometr długości. Widoki na Zatokę Pucką i Gdańską są wspaniałe! Cypel oddziela główną plażę w Rewie od tej ciągnącej się w kierunku Mechelinek. Znakiem rozpoznawczym tego miejsca są często wiejące na cyplu dość silne wiatry, co powoduje, że jest to świetne miejsce do nauki kitesurfingu. W gorące dni wiatr jest orzeźwiający dla plażowiczów. Jeśli jednak chcielibyście się skryć przed jego podmuchami, nie będzie z tym problemu, gdyż możecie wybrać wypoczynek za niewielkimi wydmami na plaży wschodniej lub relaks na plaży od strony północnej.

Jeśli zastanawiasz się czy spędzić zimę nad morzem sprawdź ten wpis i zobacz gdzie pojechać na ferie nad morzem 

cypel rewski

Oczywiście pobyt w Rewie to obowiązkowy spacer do samego końca Cypla Rewskiego. Zajmie Wam kilkanaście minut, a w jego trakcie możecie schłodzić się w spokojnych wodach Zatoki Puckiej. Kiedy byliśmy w Rewie woda była bardzo czysta, zachęcająca do wejścia. Był to początek czerwca i choć słońce świeciło dość intensywnie, nie było jeszcze upałów, zatem pozostaliśmy na lądzie. Jednak wyobrażam sobie, że płytkie wejście do wody i brak silnych fal to bardzo miłe miejsce do rodzinnego odpoczynku z małymi dziećmi. W okolicy plaż znajdują się bary, restauracje, jest wszystko czego trzeba do spędzenia na Cyplu Rewskim relaksującego dnia lub wielu dni. Postanowiliśmy, że przejedziemy tu w pełni lata, aby poczuć wakacyjny klimat w Rewie. Na pewno jest tu spokojniej niż w wielu wypoczynkowych miejscowościach – miejscowość jest mała, a zarówno Cypel jak plaża w kierunku Mechelinek oferują dużo miejsca.

cypel rewski plaża
Cypel Rewski i Mewia Rewa – połączenie Rewy z Mierzeją Helską

Uwaga – ta ciekawostka dodaje Cyplowi Rewskiemu jeszcze więcej kolorytu! Cypel Rewski, który powstał dzięki prądom morskim, wbija się w głąb Zatoki Puckiej około 1 kilometra. Gdyby jednak nie przekop ok 900 metrów, wykonany w celu przedostawania się swobodnego statków, moglibyście spacerem przejść przez wody Zatoki aż do Półwyspu Helskiego! Za przekopem znajduje się bowiem mielizna ciągnąca się aż do Kuźnicy na Helu. Ta mielizna nazywana jest w różny sposób – jako Mewia Rewa, Rybitwia Mielizna, Rewa Mew czy Ryf Mew. Mewia Rewa dzieli Zatokę Pucką na Zalew Pucki i Zatokę Pucką Zewnętrzną. Sztuczny przekop to tzw. Głębinka.

cypel rewa
Dorocznie odbywa się latem Marsz Śledzia, czyli przejście z Kuźnic do Rewy mielizną, z przedostaniem się wpław przez ten brakujący blisko kilometr, gdzie głębokość sięga ok 5 metrów. Po drodze można podziwiać wystający wrak okrętu podwodnego ORP Kujawiak – co jest dodatkową atrakcją. Gdyby ktoś z Was wpadł na pomysł takiego spaceru po przeczytaniu tego artykułu, pamiętajcie, że robicie to na własną odpowiedzialność 😊 Ja w każdym razie się do tego nie palę, choć wiem, że śmiałków do wzięcia udziału w Marszu Śledzia jest wielu. Sama impreza budzi też pewne kontrowersje wśród ekologów, jednak temat jest dla mnie nierozpoznany, zatem podaje to jako ciekawostkę. Jak dla mnie Cypel Rewski z lądu jest już wystarczającym przeżyciem estetycznym i przyjemnym doznaniem. Wolę pozostać na plaży, ewentualnie zanurzyć się w wodzie w pobliżu Cypla 🙂
Cypel Rewski zaskoczył mnie i zauroczył. Na pewno tu wrócimy. Was również zachęcam do odwiedzenia tego miejsca. Miłych wrażeń!
Ewa

rewa cypel

Interesują Cię ciekawe miejsca nad Bałtykiem? Przeczytaj te wpisy:

Największe atrakcje Gdyni

Co warto zobaczyć w Sopocie 

cypel rewski plaża

cypel rewski kite

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *