Florencja to wspaniałe miasto! Miasto sztuki i kolebka renesansu. Florencję znakomicie zwiedza się pieszo, gdyż wszystkie najważniejsze zbytki i ciekawe miejsca znajdują się bardzo blisko siebie. Z tego wpisu dowiecie się co warto zobaczyć we Florencji, jakie są najważniejsze zabytki Florencji, najlepsze punkty widokowe i najciekawsze miejsca. Będąc we Florencji niemalże na każdym kroku mamy do czynienia ze sztuką: we florenckich muzeach są wystawiane oryginały takich twórców jak Leonardo da Vinci, Boticelli, Tycjan, Michał Anioł. Ale nawet nie trzeba wchodzić do galerii sztuki, żeby z nią obcować, wystarczy wyjść na ulice starego miasta. Tego piekna jest tutaj tak dużo, że powstał nawet termin „syndrom florencki” na określenie przypadłości, której mogą doświadczyć we Florencji niektórzy turyści – opowiem o tym w dalszej części wpisu. Czy Florencja ma jakiekolwiek wady? Cóż – nie ma ideałów. Dwiema wadami Florencji, jakich się dopatruję są wysokie ceny i tłumy turystów. Tyle tytułem wstępu, a teraz chodźcie dowiedzieć się, co zobaczyć we Florencji.
Jak dostać się do Florencji?
Opcją, z której skorzystaliśmy był lot z Warszawy do Bolonii tanimi liniami, następnie pociągiem Marconi Express dostaliśmy się z lotniska w Bolonii do dworca centralnego w Bolonii (dwa przystanki) i dalej z dworca Bolonia Centrale dojechaliśmy pociągiem do Florencji, wysiadając na stacji Firenze Santa Maria Novella, który znajduje się na starym mieście we Florencji. Z tego miejsca można już zacząć zwiedzanie Florencji pieszo, ewentualnie posiłkując się komunikacją miejską, choć moim zdaniem odległości między kolejnymi miejscami, które warto zobaczyć, są na tyle niewielkie, że można bez problemu zwiedzać Florencję pieszo.
Pro tip: jeśli chcecie zwiedzać Florencję pieszo, polecam Wam znaleźć hotel/apartament w granicach starego miasta, najlepiej w odległości około kilometra od katedry Santa Maria del Fiore (im bliżej katedry, tym wyższe ceny noclegów). Będziecie mieli wówczas niewielkie odległości do pokonania, zaoszczędzicie czas na dojazdach, a tym samym będziecie mieć znacznie więcej czasu na zwiedzanie Florencji.
Zwiedzanie Florencji. Co zobaczyć we Florencji, najciekawsze miejsca, atrakcje i zabytki
1. Katedra Santa Maria del Fiore (Cattedrale di Sana Maria del Fiore)
Katedra Santa Maria del Fiore we Florencji to arcydzieło architektury renesansowej i jeden z najważniejszych oraz najbardziej rozpoznawalnych zabytków we Włoszech. Katedra robi ogromne wrażenie i moment kiedy widzi się ją po raz pierwszy jest absolutnie niezapomniany! Wciąż zastanawiam się – i nie potrafię rozstrzygnąć – która katedra zrobiła na mnie większe wrażenie: ta w Mediolanie czy ta we Florencji. Katedra we Florencji była budowana blisko 600 lat – spektakularną częścią budowli jest ukończona w XIX wieku neogotycka fasada, która została stworzona z trzech rodzajów marmuru: białego, różowego i zielonego. Drugim niesamowitym elementem jest Kopuła Brunelleschiego – największa murowana kopuła na świecie o średnicy 45,5 m, która została zbudowana dzięki zastosowaniu nowatorskich rozwiązań technicznych, bez użycia rusztowań. Przy katedrze znajduje się wysoka na 84,7 m, wykończona w marmurze Dzwonnica Giotta oraz Baptysterium San Giovanni, w którym został ochrzczony m.in. Dante Alighieri w 1265 roku, autor „Boskiej Komedii”. Wejście do katedry jest darmowe – trzeba liczyć się z długimi kolejkami, wejście na dzwonnicę i do baptysterium jest biletowane. Co zobaczyć we Florencji w pierwszej kolejności? Zdecydowanie katedrę!
Pro tip: Jeśli chcecie zwiedzić Kopułę Brunelleschiego, to koniecznie kupcie bilety przez internet z dużym, nawet kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli zamierzacie przybyć do Florencji od maja do października. W wysokim sezonie nie ma co liczyć na możliwość zakupu biletów na miejscu. Na szczyt kopuły prowadzi ponad 400 schodów, ale widoki na panoramę Florencji wynagradzają wysiłek.
2. Plac Republiki (Piazza della Repubblica)
Idąc w kierunku kolejnego punktu zwiedzania, którym będzie najbardziej znany plac we Florencji, czyli Piazza della Signoria, zawitajcie na oddalony od katedry o 3 minuty Plac Republiki (Piazza della Repubblica) i wstąpcie na kawę do przepięknej, tradycyjnej włoskiej kawiarni Caffe Gilli, która działa tutaj od 1733 roku. Cappuccino przy barze wypijecie tutaj za mniej niż 2 Euro, przy stoliku z widokiem na plac zapłacicie 5 Euro. Warto się tu na chwilę zatrzymać by poczuć ducha dawnej Florencji. Plac Republiki to miejsce historyczne – za czasów imperium rzymskiego był to główny plac miasta, w średniowieczu pełnił funkcję targowiska, w drugiej połowie XIX wieku plac został przebudowany w stylu neoklasycystycznym. Obecnie wokół placu znajdują się kawiarnie, restauracje, hotele i ekskluzywne sklepy, jest tutaj również wenecka karuzela.

Ciekawostka: Przy Piazza della Repubblica mamy wątek polski. Znajduje się tu kawiarnia prowadzona od 1904 roku przez polską rodzinę Paszkowskich – Caffe’ Concerto Paszkowski. Miejsce to gościło wielu wybitnych Polaków, m.in. Władysława Reymonta, Karola Szymanowskiego, Stefana Żeromskiego czy Leopolda Staffa. Wieczorami z lokalu wybrzmiewa muzyka grana na żywo. Ceny są tutaj wyższe niż w innych kawiarniach we Florencji.
3. Piazza della Signoria i Palazzo Vecchio
Do tych dwóch miejsc dojdziecie spod katery w około 8 minut, a z Piazza della Repubblica w 4 minuty. Jak widzicie, nie bez kozery podkreślałam na początku wpisu, że Florencję świetnie zwiedza się pieszo 😊 Piazza della Signoria, przy którym znajduje się gotycki ratusz Florencji (Palazzo Vecchio) to historycznie najważniejszy plac we Florencji, gdzie obecnie znajduje się otwarta dla publiczności galeria rzeźb na świeżym powietrzu. Zobaczycie tutaj m.in. wykonaną w XVI wieku z marmuru i brązu rzeźbę Neptuna autorstwa Bartolomea Ammannatiego, kopię Dawida Michała Anioła (oryginał znajduje się w Galerii Akademii), a w zadaszonej, otwartej galerii kilkanaście renesansowych rzeźb, m.in. „Porwanie Sabinek” Giambologny czy „Perseusza z głową Meduzy” Benventutta Celliniego. Warto dodać, że Palazzo Vecchio niegdyś był siedzibą władz Republiki Florenckiej, a dziś pełni funkcję muzeum i ratusza i jest udostępniany zwiedzającym.

4. Galeria Uffizi
Zaraz obok Palazzo Vecchio znajduje się jedna z najsłynniejszych galerii sztuki w Europie i na świecie – Galeria Uffizi. Cóż to jest za miejsce! Galeria słynie z niezwykle bogatej kolekcji dzieł włoskiego renesansu i jest to jedno z najstarszych muzeów publicznych – zostało otwarte dla publiczności już w XVII wieku. Jeśli interesujecie się sztuką, przebywanie w Galerii Uffizi będzie dla Was prawdziwą ucztą dla ducha i zmysłów, zobaczycie tutaj w oryginale m.in.: „Narodziny Wenus” i „Wiosnę” (La Primavera) Sandra Botticellego, „Zwiastowanie” – Leonardo da Vinci, „Bachusa” Caravaggia, „Wenus z Urbino” – Tycjana, „Madonnę ze szczygłem” Rafaela Santi. Ponadto w galerii udostępniona jest przebogata kolekcja rzeźb i autoportretów, m.in. Rembrandta, Rafaela. Galeria została założona w 1581 roku przez Francesca I de’ Medici w celu eksponowania i przechowywania kolekcji sztuki rodziny Medyceuszy.
Tutaj warto na chwilę się zatrzymać, by wyjaśnić kim była Rodzina Medyceuszy w renesansowej Florencji. Bo musicie wiedzieć, że właśnie tej rodzinie Florencja zawdzięcza swoją świetność. Medyceusze pochodzili z Florencji, początkowo zajmowali się kupiectwem. Ich potęga zaczęła rosnąć w XIV wieku, byli prekursorami bankowości i właśnie dzięki specjalizacji w tej dziedzinie zdobyli majątek. Wspierali rozwój miasta, byli mecenasami sztuki i architektury, wspierali rozwój nauki. Za czasów Medyceuszy Florencja była najbogatszym i najprężniej rozwijającym się miastem we Włoszech.
Ciekawostka: Skąd się wzięła nazwa galerii? „Uffizi” po włosku znaczy „urzędy” – pierwotnie w budynku w którym obecnie funkcjonuje galeria sztuki, miały znajdować się biura.
Najbardziej znane obrazy w Galerii Uffizi
Na te dzieła zwróćcie szczególną uwagę podczas zwiedzania Galerii Uffizi:








4. Most Złotników (Ponte Vecchio)
Kilka minut spaceru od Placu della Signoria dzieli nas od kolejnego wspaniałego zabytku Florencji – Ponte Vecchio, co dosłownie oznacza „Stary Most”, czyli najstarszego kamiennego mostu z zabudową handlową w Europie. Most został zbudowany w 1345 roku, ale już wcześniej, w tym samym miejscu istniał most rzymski. Początkowo handlowali tu rzeźnicy i garbarze, ale nieprzyjemne zapachy i nieczystości, sprawiły, że w 1593 roku, decyzją Wielkiego Księcia Toskanii Ferdynanda I Medyceusza, musieli opuścić to miejsce, a na ich miejsce wprowadzili się jubilerzy i złotnicy. Tak jest do dziś i dlatego też Ponte Vecchio zwany jest Mostem Złotników. Most ten jako jedyny we Florencji przetrwał zawieruchę II wojny światowej – gdy Niemcy wycofywali się z Florencji w 1944 roku, zniszczyli wszystkie mosty we Florencji oprócz Ponte Vecchio. Wieczorami, gdy pracownie jubilerskie są już zamknięte, spotkacie tutaj ulicznych artystów – można posłuchać muzyki z widokiem na rzekę Arno.
Szukasz inspiracji, które miejsca we Włoszech warto zobaczyć? Sprawdź ten wpis: Najpiękniejsze miejsca we Włoszech


5. Ogród Boboli (Giardino di Boboli)
Po przejściu Mostu Złotników, kolejnym punktem do odwiedzenia we Florencji jest Ogród Boboli przy Pałacu Pittich, który – swoją drogą – też można zwiedzać. Wyobraźcie sobie teraz blisko 11-hektarowy, wspaniały, zadbany i wypełniony rzeźbami ogród, który znajduje się w samym sercu historycznej części Florencji. Coś wspaniałego! Moim zdaniem, to zdecydowanie punkt obowiązkowy podczas zwiedzania Florencji. Ogród Boboli to oaza zieleni, kwiatów, fontann, ukrytych ścieżek i labiryntów – to z pewnością jeden z najpiękniejszych ogrodów renesansowych w Europie. Ogród znajduje się za Pałacem Pittich, dawną rezydencją rodu Medyceuszy. Zwiedzanie ogrodu można połączyć ze zwiedzaniem pałacu lub osobno, my wybraliśmy drugą opcję, by nie popaść w „syndrom florencki”…
Ciekawostka: „Syndrom florencki” inaczej zwany „syndromem Stendhala” to krótko mówiąc choroba od nadmiaru sztuki. Zjawisko to związane jest z Florencją, gdzie turyści, zwłaszcza ci najbardziej wrażliwi, mogą doświadczyć objawów takich jak kołatanie serca, zwroty głowy i dezorientację, które są związane z nadmiarem piękna i wrażeń związanych z przytłaczającą wręcz ilością dzieł sztuki, znajdujących się we Florencji.
Po sąsiedzku z Ogrodem Boboli znajduje się drugi, mniejszy Ogród Bardini (Giardino Bardini) do którego wstęp jest za okazaniem biletu do Ogrodu Boboli, (koszt 10 Euro). Ogród Bardini słynie ze wspaniałych widoków na panoramę Florencji oraz z „tunelu z glicynii”, który jest miejscem absolutnie zachwycającym gdy kwitnie, czyli zwykle w okresie od połowy kwietnia do początku maja.
6. Galeria Akademii (Galleria dell’Accademia)
Galeria Akademii to jedno z najważniejszych muzeów we Włoszech, słynące przede wszystkim z jednego, ale wybitnego dzieła – „Dawida” Michała Anioła. Ten imponujący, ponad 5 metrowy posąg , który symbolizuje niezależność i wolność dawnej Florencji, został wykuty z jednego bloku marmuru. Od 1504 roku do roku 1873 oryginał Dawida stał przed Palazzo Vecchio, jednakże w obawie o destrukcyjny wpływ czynników atmosferycznych, posąg został przeniesiony do Galerii Akademii, gdzie można podziwiać go po dziś dzień. Na Placu Signoria, dokładnie w tym samym miejscu gdzie niegdyś stał oryginał, znajduje się kopia Dawida wykonana przez Luigiego Arrighetti w 1910 roku. Wizyta w Galerii Akademii będzie gratką również dla tych, którzy interesują się historią muzyki – w muzeum można podziwiać kolekcję instrumentów muzycznych sprzed wieków, m.in. oryginalne skrzypce Stradivariego. I tutaj mocna rekomendacja na zakup biletów z możliwie jak największym wyprzedzeniem przez internet. Nam niestety nie udało się zobaczyć oryginału Dawida, ponieważ bilety w maju były wykupione na dwa miesiące do przodu. Pozostało podziwianie kopii przed Palazzo Vecchio.
7. Apteka Sanata Maria Novella (Officina Profumo-Farmaceutica di Santa Maria Novella)
Zwiedzanie apteki? W pierwszej chwili pomysł może wydawać się nieco dziwaczny, ale jeśli weźmiecie pod uwagę, że nie jest to zwykła apteka, ale najstarsza działająca apteka nie tylko we Florencji ale także na świecie, to z tej perspektywy sprawa zaczyna wyglądać inaczej. Officina Profumo-Farmaceutica di Santa Maria Novella została założona w 1221 roku i sama w sobie jest miejscem nie dość że niezwykłym, to również naprawdę pięknym! Ściany i sufity apteki zdobią bogate freski i malowidła, jak również zachowały się tu oryginalne meble i aptekarskie pojemniki, flakony i inne tego typu przedmioty. Oprócz leków, można zakupić tutaj wiele rodzajów kosmetyków i perfum produkowanych na bazie roślin, kwiatów i ziół. Moją uwagę zwrócił też ekologiczny sposób testowania zapachów perfum w eleganckich szklanych probównikach, w których utrwalone były poszczególne zapachy. Wstęp do apteki jest bezpłatny i polecam Wam tutaj zajrzeć.
8. Plac i Kościół Santa Maria Novella (Piazza di Santa Maria Novella, Basilica di Santa Maria Novella)
Przy okazji wizyty w aptece warto przejść na Plac Santa Maria Novella, gdzie znajduje się Kościół Santa Maria Novella. Dla niektórych będzie to pierwszy zabytek, na który dosłownie natkniecie się we Florencji, ponieważ kościół znajduje się tuż za stacją dworca kolejowego, o której wspominałam na początku wpisu. Plac jest bardzo przyjemnym miejscem, ukwiecony, otoczony pięknymi, zabytkowymi kamienicami, w których znajdują się hotele i restauracje. Można tutaj odpocząć na kamiennych ławach z widokiem na piękną marmurową fasadę kościoła z XV wieku. Kościół Santa Maria Novella można zwiedzać po wykupieniu biletu wstępu. Tutaj przy okazji dodam, że wstęp do wielu kościołów we Florencji jest płatny. Przykładowo: za wejście do kościoła Santa Maria Novella, Bazyliki San Lorenzo, Kościóła Santa Croce trzeba uiścić opłatę w wysokości od 7 do 13 Euro za osobę.
Najlepsze punkty widokowe we Florencji
W trakcie zwiedzania Florencji warto wybrać się na któryś z punktów widokowych i spojrzeć na miasto, wybrane miejsca lub okolice Florencji z innej perspektywy.
-
Kopuła Brunelleschiego, Katedra Santa Maria del Fiore
Jest to zdecydowanie najwspanialszy punkt widokowy we Florencji. Prowadzą tutaj 463 schody. Koszt biletu normalnego 30 Euro, ulgowego 12 Euro, dzieci do lat 6 wchodzą bezpłatnie.
-
Plac Michała Anioła (Piazzale Michelangelo)
Punkt widokowy z którego widać piękną panoramę starego miasta Florencji. Wejście na plac jest darmowe i ogólnodostępne.
-
Fontanna delle Scimmie w Ogrodzie Boboli
Fontanna otoczona jest pięknym różanym ogrodem z którego rozpościera się widok na iście toskańskie krajobrazy – wzgórza, wille i cyprysy.
-
Dzwonnica Giotta
Punkt widokowy z którego można dobrze się przyjrzeć Kopule Brunelleschiego. Wejście po schodach, ale znacznie mniej męczące niż na Kopułę Brunelleschiego. Wstęp płatny 25 Euro w ramach biletu Giotto Pass.
-
Widok na Most Złotników z Galerii Uffizi
Gdy będziecie zwiedzać galerię zerkajcie również przez okna. Warto, ponieważ przez okna w Galerii Uffizi zobaczycie najlepszy widok na Most Złotników i rzekę Arno.
-
Ogród Bardini i Ogród Boboli
Z ogrodów tych podziwiać można widoki na panoramę Florencji oraz wzgórza Toskanii. Wstęp do obu ogrodów w ramach biletu do Ogrodów Boboli w cenie 10 Euro.
Oprócz wszystkich wymienionych punktów we Florencji, rozkosznie jest po prostu spacerować uliczkami tego zabytkowego, włoskiego miasta i cieszyć się każdą chwilą spędzoną tutaj.
Mam nadzieję, że ten wpis ułatwi Wam zwiedzanie Florencji 🙂
Autorka wpisu: Ewa Kozłowska-Szymczyk, profil bloga na Instagramie