co warto zobaczyć w Poznaniu Stary Rynek

Co warto zobaczyć w Poznaniu? Atrakcje Poznania

Co warto zobaczyć w Poznaniu? Wyobraźcie sobie, że dopiero podczas mojego ostatniego wyjazdu do Poznania zadałam sobie to pytanie. Choć w Poznaniu bywałam wielokrotnie – zawsze jednak służbowo – było to jeszcze przed założeniem bloga, kiedy pracowałam dla jednej z poznańskich Agencji PR. Po ostatniej – tym razem turystycznej wizycie – mogę Wam powiedzieć, że Poznań jest świetnym miejscem na weekendowy wypad. Jest sporo klimatycznych miejsc, które warto odwiedzić. Co warto zobaczyć w Poznaniu w weekend? Już podpowiadam 😊

Co warto zobaczyć w Poznaniu? Atrakcje Poznania, klimatyczne miejsca

Stary Rynek w Poznaniu

Punkt obowiązkowy! Kolorowe kamienice, piękny Ratusz, kawiarnie z ogródkami, brukowane uliczki. Stary Rynek w Poznaniu jest bardzo ładny, zadbany, ma świetny klimat. Kiedy jest piękna pogoda warto usiąść w jednym z restauracyjnych ogródków, zamówić kawę i delektować się słońcem i widokiem tętniącej życiem starówki. Niewykluczone, że traficie na ulicznych performerów, puszczających gigantyczne bańki mydlane, czy pianistę grającego Etiudę Rewolucyjną naprzeciw różowej kamienicy na rynku. Bardzo lubię kolekcjonować takie momenty i z nich budować wspomnienia o danym miejscu. Jeśli znajdziecie się na rynku w samo południe, zobaczycie, jak na wieży Ratusza trykają się poznańskie koziołki 😊

Co warto zobaczyć w Poznaniu stary rynek

atrakcje Poznań Stary Rynek

co warto zobaczyć w Poznaniu Stary Rynek

co zobaczyć w Poznaniu rynek

Ratusz na Starym Rynku

Najbardziej okazałym, najważniejszym i najstarszym budynkiem na Starym Rynku w Poznaniu jest renesansowy ratusz. Pierwsze wzmianki o ratuszu w tym miejscu pochodzą z początku XIV wieku. Budynek miał burzliwą historię, łącznie z doszczętnym zniszczeniem w pożarze w 1536 roku. W latach 50 XVI wieku został odbudowany w formie, którą mamy okazję podziwiać dziś. Budynek poznańskiego Ratusza jest bogato zdobiony, wrażenie robią trzy kondygnacje balkonów oraz wieża, z której codziennie odgrywany jest hejnał Poznania. Jeśli interesuje Was historia Poznania, zajrzyjcie do środka – w Ratuszu znajduje się Muzeum Historii Miasta Poznania. Co warto zobaczyć w Poznaniu? Ratusz z pewnością znajduje się na liście miejsc „must see”.

co warto zobaczyć w Poznaniu ratusz

co warto zobaczyć w Poznaniu ratusz

co warto zobaczyć w Poznaniu panorama Poznania

Rogalowe Muzeum

Atrakcje Poznania? Oczywiście Rogalowe Muzeum! Na wesoło i z pomysłem podana dawka poznańskiej kultury i gwary 😊 Rogalowe Muzeum mieści się przy ul. Stary Rynek 41 (wejście od Klasztornej), więc najlepiej połączyć je ze zwiedzaniem Starego Miasta. W Rogalowym Muzeum dowiecie się wszystkiego o rogalach świętomarcińskich i posmakujecie tego poznańskiego wypieku, którego przyrządzenie nie należy ani do szybkich ani do łatwych! Tak jak koguciki w Kazimierzu Dolnym, tak rogale świętomarcińskie są obowiązkowym zakupem przy okazji pobytu w Poznaniu 😊 Ceny biletów do Rogalowego Muzeum: normalny 19 zł, ulgowy 17 zł.

Poznań atrakcje rogal swiętomarciński

Centrum Kultury Zamek

Ostoja kultury w Poznaniu, miejsce, gdzie się dużo dzieje kulturalnie, artystycznie, edukacyjne. Każdego roku odbywa się w tutaj mnóstwo wydarzeń, które prezentują i inicjują rozwój kultury. W przestrzeniach Zamku przenikają się sztuki wizualne, teatr, film, muzyka i literatura. Centrum Kultury mieści się w imponującym budynku dawnego Zamku Cesarskiego, który sam w sobie robi duże wrażenie. Tuż przy nim znajduje się niewielki ogród a za ulicą – park, więc jest to również przyjemne miejsce, by odpocząć w otoczeniu zieleni.

Poznań atrakcje Centrum Kultury Zamek

co warto zobaczyć w Poznaniu Centrum Kultury Zamek

atrakcje poznania centrum kultury zamek
Przed Centrum Kultury Zamek jest niewielki park.

Palmiarnia Poznańska

Co warto zobaczyć w Poznaniu? Zdecydowanie palmiarnię poznańską. Jest to jedna z największych i najpiękniejszych palmiarni w Polsce. Ogromny teren z mnóstwem wspaniałych okazów palm, kaktusów, różnorakich drzew i roślin przeróżnych gatunków. Są tu również zbiorniki wodne z egzotycznymi rybami. Pamiętajcie, że palmiarnia poznańska jest otwarta od wtorku do niedzieli – w poniedziałki jest zamknięta. W Palmiarni organizowane są wystawy czasowe, dni edukacyjne związane z roślinami i zwierzętami, więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej palmiarni poznańskiej. W palmiarni znajduje się też urocza kawiarnia – stoliki są porozmieszczane wśród gęstej roślinności i palm. Bomba. Ceny biletów wstępu do Palmiarni: normalny: 10,00 zł; ulgowy: 7,00 zł; dzieci do lat 3 mają wstęp bezpłatny.

co zobaczyć w Poznaniu palmiarnia poznańska

atrakcje Poznania palmiarnia

poznań zwiedzanie palmiarnia

Ogród Botaniczny UAM

Wspaniałe, bardzo urokliwe miejsce na spacer w Poznaniu, zwłaszcza wiosną, kiedy wszystko kwitnie. Bogata roślinność, kwiaty, krzewy i drzewa są opisane, więc można połączyć przyjemne z pożytecznym i dowiedzieć się co nieco o różnych gatunkach roślin. W strefie alpejskiej, chodząc po wyznaczonych mini szlakach, poczujecie się jak w górach. W Ogrodzie jest wiele romantycznych zakamarków i ławek, nie dziwi więc, że jest to jedno z ulubionych miejsc na romantyczne spacery w Poznaniu. Wstęp jest bezpłatny.

Przeczytaj również: ATRAKCJE WROCŁAWIA – CO ZOBACZYĆ WE WROCŁAWIU? 

Stary Browar

Stary Browar w Poznaniu to jeden z symboli współczesnego Poznania – najbardziej znane centrum handlowe, galeria sztuki, miejsce różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych i artystycznych.  Miejsce jest szczególne, ponieważ, jak sama nazwa wskazuje, w Starym Browarze od końca XIX wieku produkowano piwo. Warto dodać, że budynek Starego Browaru został wpisany na listę dwudziestu obiektów, które nazwano Ikonami Architektury powstałych po 1989 roku. Przy budynku Starego Browaru znajduje się park, który jest jednym z ulubionych miejsc spotkań poznaniaków.

co warto zobaczyć w Poznaniu Stary Browar

Ostrów Tumski

Weekend w Poznaniu nie może obejść się bez wizyty w Ostrowie Tumskim, który znajduje się na wyspie – jest to teren odcięty od reszty miasta dwoma ramionami Warty – szerszym, które stanowi główny nurt Warty, oraz węższym, nazywanym Cybiną. Ostrów Tumski to gratka nie tylko dla fanów klimatycznych uliczek, mikroskopijnych knajpek, restauracji, ale też dla miłośników historii, zabytków, a także interaktywnej edukacji. Niezwykle ważną z punktu widzenia historycznego i charakterystyczną budowlą Ostrowa Tumskiego jest Bazylika Archikatedralna Świętych Piotra i Pawła, gdzie znajduje się miejsce pochówku Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Warto dodać, że to właśnie tu na przełomie XVIII i XIX wieku powstał pierwszy gród obronny, odbył się chrzest Polski i stworzono pierwsze biskupstwo na ziemiach polskich.

co warto zobaczyć w Poznaniu archikatedra

atrakcje Poznań archikatedra

Po zwiedzeniu Katedry można się udać do parku archeologicznego albo do Bramy Poznania, która z kolei jest ultra nowoczesnym obiektem. Brama Poznania jest miejscem, w którym dowiecie się wszystkiego o historycznych i współczesnych losach Ostrowa Tumskiego, który miał ogromne znaczenie w czasach kształtowania się państwa polskiego. Brama Poznania to świetne miejsce dla rodzin na kreatywne, wartościowe i edukacyjne spędzenie czasu z dziećmi. W ciepłe miesiące jest to to też miejsce spotkań i pikników dla mieszkańców Poznania. Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej Bramy Poznania.

Co zobaczyć w Poznaniu brama Poznania
Ostrów Tumski i Śródka to piękne miejsce na spacer o każdej porze roku. Znajdziecie tu wiele klimatycznych restauracyjek z kuchniami świata. Latem oczywiście wystawiane są stoliki do ogródków, a ulice zaczynają tętnić życiem. Jeśli zastanawiacie się co warto zobaczyć w Poznaniu, to Ostrów Tumski jest na pewno tym miejscem.  Jeśli znajdziecie się w Śródce koniecznie zobaczcie słynny nie tylko w Polsce, ale i na świecie, wykonany techniką 3D mural „Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle”. Inną dzielnicą, która przyciąga turystów są poznańskie Jeżyce – odwiedzenie tej części Poznania sprawi szczególną przyjemność fanom powieści Małgorzaty Musierowicz i tzw. „Jeżycjady”.

co warto zobaczyć w Poznaniu ostrów tumski

Poznań Ostrów Tumski

co zobaczyć w poznaniu ostrów tumski

co zobaczyć w Poznaniu Ostrów Tumski

Most Biskupa Jordana

Charakterystycznym miejscem Ostrowa Tumskiego jest również Most Biskupa Jordana, zwany również Mostem Śródeckim i Mostem Cybińskim – most ten łączy Ostrów Tumski z poznańską Śródką. Most (a w zasadzie kładka pieszo-rowerowa) otrzymał imię biskupa Jordana – pierwszego biskupa diecezji poznańskiej i Polski. Co ciekawe, most ten został wybudowany stosunkowo niedawno, bo w 2007 roku, choć przeprawa w tym miejscu istniała od wczesnego średniowiecza. Do budowy mostu wykorzystano stalowe przęsło z rozebranego mostu Rocha z 1913 roku. Budowa mostu kosztowała prawie 10 mln zł i było to jedno z najbardziej spektakularnych i widowiskowych przedsięwzięć inwestycyjnych w Poznaniu w ostatnich latach.

poznań atrakcje most biskupa jordana

Poznańska Malta, czyli Jezioro Maltańskie

Jeśli zapragniecie odetchnąć od miejskiego zgiełku, udajcie się nad Jezioro Maltańskie, które znajduje się w niewielkiej odległości od centrum miasta. Poznańska Malta znana jest z odbywających się tutaj zwodów kajakarskich, zimą uruchamiany jest sztucznie naśnieżany stok narciarski. Wokół Jeziora Maltańskiego są ścieżki rowerowe i dla rolkarzy oraz oddzielne dla biegaczy i spacerowiczów. Wzdłuż jeziora są ławki, na których można odpocząć. Latem atrakcją jest plaża z parasolami, popularnym miejscem są również Termy Maltańskie.

Co warto zobaczyć w Poznaniu Jezioro Maltańskie

co zobaczyć w Poznaniu Malta

Poznań atrakcje Jezioro Maltańskie

co zobaczyć w poznaniu jezioro maltańskie

Kolejka Parkowa Maltanka

Atrakcje dla dzieci w Poznaniu? Oczywiście Kolejka Maltanka, która nie tylko przewiezie Was trasą z widokiem na las i Jezioro Maltańskie do Nowego ZOO ale także na 100% wywoła uśmiech na buziach Waszych pociech a i z pewnością na waszych 😊 Kolejka ma długą historię, bo powstała w Poznaniu w 1956 roku i mimo różnych zawirowań, kursuje po dziś dzień. Jest to jedna z ostatnich w Polsce kolei wąskotorowych, o szerokości toru 600 mm. Kolejka Maltanka to super przygoda dla dzieci i a także przyjemna alternatywa dla komunikacji miejskiej. Kolejka kursuje codziennie od końca kwietnia do końca września od godz. 10 do 19. Cena biletu normalnego w jedną stronę to 7,5 zł, ulgowego 5 zł.

Poznań atrakcje kolejka maltanka

Poznań to świetne miasto na weekendowy wypad dla każdego. Dajcie znać, co warto zobaczyć w Poznaniu Waszym zdaniem, jakie atrakcje Poznania i jeszcze inne miejsca polecacie.

Z pozdrowieniami,

Ewa

Przeczytaj również inne moje przewodniki po miastach w Polsce:

Co warto zobaczyć w Gdyni? 

Największe atrakcje Torunia – co trzeba zobaczyć w Toruniu

Co zobaczyć w Krakowie w weekend? 

W wersji anglojęzycznej: What to see in Krakow over the weekend?

Co zobaczyć w Sopocie?

I na koniec jeszcze kilka kadrów ze Starego Rynku w Poznaniu 🙂

co warto zobaczyć w Poznaniu stary rynek

Poznań co zobaczyć Stary Rynek

Co warto zobaczyć w Poznaniu Stare Miasto

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *