co warto zobaczyć w Gdyni plaża

Co warto zobaczyć w Gdyni? Największe atrakcje Gdyni

Gdynia, Sopot, Gdańsk. Trójmiasto. Trzy zupełnie inne miasta, uzupełniające się i tworzące pewną całość. Kiedy przed wyjazdem do Gdyni zastanawiałam się co warto zobaczyć w Gdyni, zrobiliśmy mały research, kto z naszych znajomych zwiedzał to miasto. Okazało się, że zdecydowana większość była w Gdyni jedynie przejazdem. Gdańsk i Sopot to destynacje turystyczne – sami przyznajcie kto z Was choć raz nie odwiedził tych miast? A Gdynię…? No właśnie. Dlatego powstał ten przewodnik – bo Gdynia jest świetnym miastem, z dobrą energią, sympatycznymi mieszkańcami, którzy na każdym kroku podkreślają, że w ich mieście dobrze się żyje.

Spędziliśmy w Gdyni kilka dni i powiem Wam, że miasto to jest warte bliższego poznania – dużo tu się dzieje, jest co robić i co zwiedzać. W tym wpisie pokażę Wam Gdynię jakiej nie znacie i podpowiem Wam co warto zobaczyć w Gdyni. Ale uwaga! Dalsze czytanie grozi natychmiastową chęcią spakowania walizki i wybrania się do Gdyni! Zaryzykujecie? 😊

co warto zobaczyć w Gdyni port gdynia

Co warto zobaczyć w Gdyni –  Gdynia i jej atrakcje

Kępa Redłowska i słynny Klif Orłowski

Gdynia jest bardzo malowniczo położona. Kilometry piaszczystych plaż, wzgórza, wzniesienia i klify, z których rozciągają się przepiękne widoki, lasy ze ścieżkami rowerowymi, wędrownymi i do jazdy konnej. To tutaj, między Kamienną Górą a Orłowem położony jest jeden z najstarszych rezerwatów – Kępa Redłowska. Charakterystyczny jest tu klif o wysokości 60 metrów, który nieustannie jest podmywany przez fale Bałtyku. Klif Orłowski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych widoków polskiego wybrzeża. Spacer w kierunku Gdyni zarówno leśną trasą jak i wzdłuż plaży to wspaniały relaks. Najlepszy widok na Klif Orłowski znajduje się na molo w Gdyni Orłowie. Co warto zobaczyć w Gdyni? Klif Orłowski na pewno.

Gdynia atrakcje Klif Orłowski
fot.: M. Sałatowski

 Spacer Bulwarem Nadmorskim

Bulwar Nadmorski w Gdyni to najlepsze miejsce na spotkania, spacery, na jogging, wycieczki rowerowe czy rolki. Nawet kiedy w marcu spacerowaliśmy bulwarem o godzinie 20, było tam wielu biegaczy i rolkarzy, to co dopiero musi tam się dziać latem! Bulwar, który biegnie u podnóża Kamiennej Góry łączy plażę Śródmieście z Plażą w Redłowie i jednocześnie pełni funkcję falochronu, chroniącego wybrzeże przez niszczącym działaniem fal. Jeden z zaprzyjaźnionych mieszkańców Gdyni opowiadał nam, że kiedy na morzu jest sztorm, co nie zdarza się często – na bulwarze zbierają się mieszkańcy Gdyni, by obserwować niezwykły spektakl, który daje rozszalałe morze. Fale potrafią wznosić się nad głowami nawet kilka metrów!

Sprawdź, gdzie są NAJLEPSZE HOTELE NAD MORZEM

co warto zobaczyć w Gdyni bulwar nadmorski
fot.: A. Marciniak

Muzeum Marynarki Wojennej – Gdynia obronna

Nie lada gratka nie tylko dla chłopców od 7 do 97 lat, jedna z najciekawszych atrakcji Gdyni. Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni mieści się przy Bulwarze Nadmorskim – zdecydowanie warto obejrzeć zarówno charakterystyczną plenerową ekspozycję broni i uzbrojenia morskiego, jak i wejść do środka. Eksponaty muzealne są zgromadzone w kilku działach. Najwięcej emocji wzbudzi z pewnością bogaty zbiór aż 800 sztuk różnego rodzaju broni  – od szabli poprzez rewolwery aż do armat i dział przeciwpancernych. W innych działach zobaczycie między innymi kilkaset modeli żaglowców i okrętów, mnóstwo orderów i oznak wojskowych z całego świata, umundurowania, a także pamiętniki czy fotografie. Interesujący jest również dział sztuki, w którym znajduje się ponad 500 dzieł – grafiki, obrazy, rzeźby. Kawał wojennej historii.

Gdynia atrakcje Muzeum Marynarki wojennej

gdynia co zwiedzić muzeum marynarki wojennej

Okręt ORP Błyskawica

Nieodłącznym elementem nadmorskiego krajobrazu Gdyni jest okręt ORP Błyskawica, zacumowany przy Skwerze Kościuszki. Okręt możecie zwiedzać od początku maja do końca listopada. Na okręcie również znajduje się wystawa broni, odznaczeń, mundurów oraz modeli okrętów. ORP Błyskawica w Gdyni to historia drugiej wojny światowej – przetrwał operacje wojenne od początku do końca wojny i pływał po Morzach Śródziemnym, Północnym czy Oceanie Atlantyckim. Zastanawiacie się co warto zobaczyć w Gdyni? Muzeum Marynarki Wojennej i ORP Błyskawica to dobry pomysł.

Chcesz spędzić ferie nad morzem? Zobacz: SUPER PAKIETY FERYJNE NAD POLSKIM MORZEM

Gdynia co zobaczyć ORP Błyskawica
fot.: A. Marciniak

Molo Południowe i Dar Pomorza

Co warto zobaczyć w Gdyni? Dar Pomorza – bez dwóch zdań. To pierwszy żaglowiec polskiej bandery, który opłynął kulę ziemską! Dar Pomorza pod polską banderą przepłynął 102 rejsy, przepływając pół miliona mil morskich. Dziś ten piękny, dostojny, elegancki trójmasztowiec zacumowany przy Molo Południowym pełni funkcję statku-muzeum i jest oddziałem Centralnego Muzeum Morskiego. Będąc na pokładzie Daru Pomorza obejrzycie jego pomieszczenia, zapoznacie się z jego wyposażeniem oraz historią. To jedna z większych atrakcji Gdyni.

Poznaj też NAJWIĘKSZE ATRAKCJE TORUNIA

Gdynia atrakcje Dar Pomorza

Gdynia zwiedzanie Dar Pomorza

Teatr Muzyczny w Gdyni 

Największy teatr muzyczny w Polsce znajduje się w Gdyni. 19 tysięcy metrów kwadratowych i trzy sceny – Duża dla 1070 widzów, Nowa dla ponad 300 osób oraz Kameralna dla 147 fanów muzyki w najlepszym wydaniu. Będąc w Gdyni mieliśmy okazję wejść na scenę, zajrzeć za kulisy i obejrzeć dekoracje oraz rekwizyty do „Wiedźmina”. Byliśmy pod wrażeniem! Najlepsze przedstawienia teatralne to teraz wielkie przedsięwzięcie techniczne i wysiłek wielu osób. Efekty jednak są wspaniałe. Aktualnie można nabyć bilety na ponad 20 przedstawień – Teatr Muzyczny w Gdyni to centrum kulturalne i muzyczne Trójmiasta i drugi największy teatr w Polsce – liczba miejsc większa jest tylko w warszawskim Teatrze Wielkim. Największe kulturalne i muzyczne atrakcje w Gdyni znajdziecie z całą pewnością właśnie tutaj.

gdynia atrakcje turystyczne teatr w gdyni

co warto zobaczyć w Gdyni teatr muzyczny

Akwarium Gdyńskie

Największy w Polsce morski ogród zoologiczny. I znów Gdynia ma się czym pochwalić 😊 W 68 akwariach żyją rozmaite gatunki ryb z całego świata, gady, płazy oraz bezkręgowce. 1500 organizmów żywych robi wrażenie! Ekspozycje możecie oglądać na trzech piętrach. Na parterze przeniesiecie się w świat dorzeczy Amazonki, zobaczcie między innymi anakondę zieloną i węgorza elektrycznego. Na pierwszym piętrze obejrzycie przepiękną rafę koralową. Koralowce, zwierzęta bezkręgowe i ryby – jest bajecznie kolorowo. Ekspozycja „Wodne zwierzęta świata” to ryby oceaniczne, wśród których jest żarłoczny rekin Wobbegonga. Na zwiedzanie akwarium w Gdyni przeznaczcie od 70 minut do 2 godzin.

Może Cię zainteresować: WROCŁAW ATRAKCJE – CO ZOBACZYĆ WE WROCŁAWIU?

co warto zobaczyć w gdyni akwarium gdyńskie

co warto zobaczyć w gdyni akwarium gdyńskie

Centrum Nauki Experyment- Gdynia nauką stoi

Przez wiele lat mieszkaliśmy w Warszawie i wielokrotnie byliśmy z dziećmi w Centrum Nauki Kopernik. Zawsze było interesująco. Podobne, bardzo atrakcyjne dla całej rodziny miejsce znajduje się Gdyni i jest to Centrum Nauki Experyment. Dzieci uwielbiają takie miejsca, a dla dorosłych to też bardzo ciekawie spędzony czas na wgłębienie się w meandry techniki, nauki, przyrody i ludzkiego ciała. Lekcja fizyki czy biologii nigdzie nie jest ciekawsza niż w Centrum Nauki Experyment, wiedza przyswajana jest bez wysiłku, niemal „przez osmozę” 😊. Atrakcja Gdyni dla lubiących wiedzę – ciekawą i przydatną.

co zobaczyć w gdyni centrum nauki experyment

co zobaczyć w gdyni centrum nauki experyment
fot.: T. Kaminski
gdynia atrakcje centrum nauki Experyment
fot.: T. Kaminski

Torpedownie w Babich Dołach i na Oksywiu

Gdynia to miasto, którego historia sprawia, że wiele z dzisiejszych atrakcji jest związanych z najtrudniejszymi latami w Polsce, czyli okresem drugiej wojny światowej. Torpedownie w Gdyni zbudowane na dnie morza w odległości kilkuset metrów od lądu dziś przypominają te okrutne czasy. Były to hale montażowe zbudowane przez Niemców, którzy testowali tu torpedy. Jako pierwsza, w 1940 roku powstała torpedowania na Oksywiu, zbudowana dla Kriegsmarine. Dwa lata później kolejna – w Babich Dołach – tym razem dla Luftwaffe.  Budynek torpedowni na Oksywiu do dziś jest wykorzystywany, ta w Babich Dołach popadła w ruinę.

co zobaczyć w gdyni torpedownia
fot.: M. Sałatowski

Gdynia i jej plaże

Co warto zobaczyć w Gdyni? Oczywiście gdyńskie plaże 😊 Każda z nich jest inna, więc każdy z Was znajdzie miejsce najlepsze dla siebie.

Plaża Śródmiejska

Przez Gdynian starszego pokolenia nazywana „płatną”, ponieważ niegdyś podobno za wstęp tutaj trzeba było zapłacić. Teraz Plaża Śródmiejska jest otwarta dla wszystkich i jest to miejsce niezwykle popularne zarówno wśród mieszkańców Gdyni, jak i wśród turystów. Dobra infrastruktura, plac zabaw i deptak do samej wody sprawiają, że w sezonie letnim jest tu dużo plażowiczów.

co warto zobaczyć w Gdyni plaża śródmiejska
Plaża Śródmiejska

Plaże w Babich Dołach i Redłowie

Mniej uczęszczane i bardziej ustronne plaże. Podczas wakacji działają tu strzeżone kąpieliska.

Plaża w Oksywiu

Przypadnie do gustu miłośnikom dzikich plaż i pięknych widoków za sprawą urwistego klifu, który się tu znajduje.

Plaża w Orłowie

Wraz z eleganckim molo i imponujących rozmiarów, 60 metrowym klifem.

Kamienna Góra – Gdynia wygląda stąd pięknie

W samym centrum miasta znajduje się wzgórze, skąd roztacza się piękny widok na Śródmieście oraz Zatokę Gdańską. Jeśli macie w planach całodniowe zwiedzanie, możecie zaoszczędzić siły korzystając ze specjalnej kolejki, która szybko dowiezie Was na górę. Na Kamiennej Górze znajduje się również wcześniej wspomniany Hotel Różany Gaj.

gdynia co warto zobaczyć widok na morze
Tu widok na zatokę z nieco szerszej perspektywy niż ten, który rozpościera się z Kamiennej Góry 🙂

Muzeum Emigracji w Gdyni

To miejsce dodałam do przewodnika po największych atrakcjach Gdyni za sugestią jednej z Czytelniczek bloga 😊 Dziękuję za inspirację i nadrabiam braki! Jeśli byliście w Gdyni przed rokiem 2015, to nie mieliście jeszcze szansy odwiedzić Muzeum Emigracji, znajdującego się przy jakże symbolicznym adresie – ulicy Polskiej 1. Jest to zatem całkiem nowa, ciekawa inicjatywa. Tylko w Gdyni znajduje się muzeum, poświęcone losom Polaków, którzy udali się na emigrację. Również budynek, w którym znajduje się Muzeum niesie za sobą symboliczne przesłanie – jest to gmach Dworca Morskiego przy Nabrzeżu Francuskim. To właśnie z tego miejsca odpływały statki, którymi podróżowali Polacy wyjeżdzający z kraju z różnych przyczyn, w poszukiwaniu lepszego dla siebie życia. Wystawa stała umożliwi Wam zapoznanie się z historią emigracji od XIX wieku aż do dziś. Muzeum posiada zbiory ponad 10 tysięcy eksponatów – darów. Jeśli w Waszej rodzinie jest historia emigracyjna również możecie się nią podzielić.  Muzeum Emigracji – dopisuję do listy co warto zobaczyć w Gdyni – atrakcje Gdyni, których nie można przegapić.

co warto zobaczyć w Gdyni Muzeum Emigracji
fot. Bogna Kociumbas
Gdynia atrakcje Muzeum Emigracji
fot. Bogna Kociumbas

Muzeum Miasta Gdyni

Co zobaczyć w Gdyni, jeśli chcemy poznać historię miasta? Tuż przy plaży miejskiej w Gdyni, w sąsiedztwie Muzeum Marynarki Wojennej znajduje się Muzeum Miasta Gdyni, otwarte w 2007 roku. Bardzo lubię takie miejsca, które pozwalają na zatopienie się chociaż przez chwilę w historię miasta, które odwiedzam. Gdynia ma przebogatą historię, którą poznacie lub odkryjecie na nowo dzięki stałej wystawie „Gdynia – dzieło otwarte”. Oczywiście dostępne dla zwiedzających są również wystawy czasowe. Fotografie, pocztówki, dzieła sztuki – dajcie się ponieść wyobraźni i przenieście się w świat dawnej Gdyni.

atrakcje Gdyni Muzeum Gdyni

Gdynia co zobaczyć Muzeum Gdyni
fot. Dorota Dombrowska

Gdyńskie Muzeum Motoryzacji

Prawdziwa gratka dla fanów czterech kółek! Ulica Żwirowa 2c w Gdyni – Chyloni to adres, który musicie odwiedzić jeśli pasjonujecie się motoryzacją. Świetne miejsce głównie dla dużych i małych chłopców, ale nie tylko. Płeć piękna przecież też uwielbia dobre auta 😊 A tych jest tutaj mnóstwo. Stylowe samochody m.in. z lat 20-tych, 30-tych czy 40 tych XX wieku stanowią fascynujące eksponaty nie tylko dla wielbicieli motoryzacji. Co najciekawsze podobno wszystkie auta są w stanie wyruszyć w trasę – czy to prawda, zapytajcie na miejscu 😊 Atrakcje Gdyni dla każdego kto lubi samochody i ich historię? Już wiecie jaki adres wybrać.

Gdynia Arena

Wydarzenia sportowe, targi, wystawy, koncerty. Kto choć raz był w Gdyni przy okazji dużej imprezy na kilka tysięcy osób ten Gdynia Arenę z pewnością zdążył poznać. Ta hala widowiskowo – sportowa powstała raptem 10 lat temu, jest zatem miejscem  nowoczesnym i przystosowanym do wymogów najbardziej spektakularnych imprez masowych. Co warto zobaczyć w Gdyni? Z pewnością świetne wydarzenie kulturalne bądź sportowe organizowane w Gdynia Arena.

co warto zobaczyć w Gdyni arena
atrakcje Gdyni

Arena Gdynia atrakcje

atrakcje Gdyni arena

Gdynia – miasto dla każdego

Gdynia nas wciągnęła. Tutaj musi się po prostu dobrze żyć. Są piękne widoki, jest morze, są plaże i podobno najwięcej dni słonecznych w roku 😊 Miasto ma bogatą tradycję i liczne atrakcje niezależnie od zainteresowań, płci i wieku. Zachęcam Was – przyjedźcie do Gdyni przynajmniej na kilka dni. Jeśli ten wpis Wam się spodobał udostępnijcie go znajomym i zostawcie lajka 😊 A w komentarzach piszcie co warto zobaczyć w Gdyni Waszym zdaniem! Ten przewodnik może się rozrosnąć  – każdy z Was może zgłosić miejsce, które według Was jest jedną z większych atrakcji Gdyni.

Ja ostatnio odkryłam w okolicach Gdyni kolejną dużą atrakcję – czyli przepiękny Cypel Rewski  – to kolejne miejsce, które warto zobaczyć będąc w Gdyni 🙂

Z pozdrowieniami,

Ewa

I jeszcze kilka ujęć z Gdyni 🙂

PRZECZYTAJ TEŻ: CO ZOBACZYĆ W SOPOCIE

SPRAWDŹ: CO WARTO ZOBACZYĆ W KRAKOWIE

ZOBACZ KONIECZNIE: CO WARTO ZOBACZYĆ W POZNANIU

co warto zobaczyć w gdyni orłowo
fot.: M. Czacharowski

co warto zobaczyć w Gdyni port

Gdynia atrakcje klif orłowski

Gdynia atrakcje plaża
fot. M.Sałatowski

Gdynię zwiedzaliśmy na zaproszenie Gdyńskiej Rady Turystycznej.

5 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *