chania na krecie

Chania na Krecie – klimatyczne miasto z bogatą historią

Chania to jedna z najbardziej urokliwych miejscowości na Krecie. Miasto położone na północnym-zachodzie Krety pociąga zarówno swoim klimatem jak i niezwykłą historią. W zasadzie to właśnie bogata i burzliwa historia Chanii buduje jej dzisiejszy, wyjątkowy urok. Jeśli planujecie podczas Waszych wakacji nie tylko plażowanie, ale chcielibyście poczuć klimat starej Krety zachęcam Wam do odwiedzenia Chanii. Możecie spędzić tutaj na przykład pół dnia, a te kilka godzin spacerowania po zakątkach jednego z dwóch moim zdaniem  najciekawszych miast na wyspie będzie przyjemnym przerywnikiem w zażywaniu morskich kąpieli i podziwiania najpiękniejszych plaż na Krecie.

chania

Chania na Krecie

Chania –  gdy historia buduje dzisiejszy urok

Porównywana do Wenecji, z domieszką islamskich śladów, a dziś tętniąca europejskim, nowoczesnym życiem przyciąga tłumy turystów. Nie jest to jednak zwykły, turystyczny kurort jakich wiele w Europie. Świadomość, że jesteśmy w miejscu o starożytnych korzeniach i ślady, które pozostawiły różnorodne kultury powoduje, że Chania to miejsce, na które spoglądamy nie tylko przez pryzmat jej aktualnej atrakcyjności, lecz także miasta, które było świadkiem historycznych zmian na mapie Europy. Chania należała do Genueńczyków, Wenecjan, Turków, była stolicą państwa kreteńskiego, a dziś jest jednym z najciekawszych miast greckich. Ale jej historia zaczęła się dużo, dużo wcześniej niż w czasach naszej ery…

Chania na Krecie

Chania na Krecie

Burzliwe dzieje Chanii

W czasach starożytnych na miejscu Chanii powstała minojska osada Kydonia. Historyczne źródła podają jako datę powstania miasta, leżącego na niewielkim wzgórzu Kasteli w centrum dzisiejszej Chanii, trzecie-czwarte tysiąclecie p.n.e. W późniejszych latach miasto znajdowało się w różnych rękach, władali nim mieszkańcy wyspy Samos –  Samijczycy, Egipcjanie, a tuż przed początkiem naszej ery, w 69 r p.n.e. miasto, jak i całą Kretę zdobyli Rzymianie. Następnie przez kilkaset lat Kydonia należała do Cesarstwa Bizantyjskiego.

Chania na Krecie

Zarówno za panowania rzymskiego jak i okresu Bizancjum miasto odgrywało istotną rolę, jednak największy rozkwit nastąpił za czasów Wenecjan w XIII wieku. Dzisiaj mówimy, że Chania jest kreteńską Wenecją. I rzeczywiście coś w tym jest. Klimat miasta przypomina nieco wenecki, a panowanie Wenecjan z pewnością odcisnęło istotne piętno na charakterze zabudowy miasta.

Chania port

W XIII wieku pojawiają się zapiski o zmianie nazwy miasta na La Canea. W 1645 roku Chania została zdobyta przez Turków – wtedy w mieście pojawiły się meczety, czy łaźnie. Po dwustu latach, w 1851 roku Chania stała się centrum administracyjnym Krety. Panowanie tureckie na Krecie zakończyło się w 1898 roku, wówczas Chania została stolicą autonomicznego państwa kreteńskiego. Ten okres nie trwał jednak długo, gdyż już 15 lat później wyspa stała się częścią Grecji.

chania kreta

Ciężki czasy dla miasta nastały podczas drugiej wojny światowej. Chania była wielokrotnie bombardowana i uległa sporym zniszczeniom. Po zakończeniu wojny nadal miasto stanowiło administracyjne centrum wyspy, dopiero w 1971 roku stał się nim Heraklion. Położenie i historia Chanii zdeterminowały jej aktualny charakter – pełen pozostałości po bogatej i jakże burzliwej przeszłości.

Chania na Krecie

Chania – co zobaczyć, jak spędzić czas

Najbardziej rozpoznawalnymi punktami miasta są z pewnością port wenecki i promenada wzdłuż której znajdują się liczne bary, restauracje, lodziarnie czy kafejki. Kiedy będziecie przy porcie zwróćcie uwagę na arsenały – dziewięć charakterystycznych budynków (kiedyś było ich 23) oraz meczet Janczarów, który jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków Chanii.

chania port

Punktem docelowym spaceru promenadą jest latarnia morska, do której dotrzecie idąc od strony ruin dawnego muru okalającego miasto. Widok od strony morza na miasto jest wspaniały. W upalny dzień dotarcie do latarni może być męczące, ale warto!

Chania latarnia morska

Chania port

My byliśmy w Chanii w trakcie dnia i było dość spokojnie, choć oczywiście gwarno. Kreteńczycy zdradzili nam jednak, że wieczorem w Chanii rozpoczyna się intensywne, rozrywkowe życie. Tym razem wybraliśmy się przed zmrokiem do domu, zmęczeni spacerowaniem klimatycznymi uliczkami starego miasta Chanii. To właśnie Stare Miasto obok weneckiego portu urzekło mnie najbardziej.

chania kreta

Koniecznie zboczcie z nadmorskiej promenady i udajcie się w głąb klimatycznego miasteczka. Zapewniam Was, że spacer pośród kamieniczek,  wśród których wiele z nich pamięta ubiegłe stulecia będzie bardzo przyjemny. Znajdują się tutaj budynki z czasów panowania Wenecjan i Turków.

zwiedzanie Chanii

Chania na krecie

Jeśli czytacie regularnie bloga, to wiecie, że wąskie, urokliwe uliczki miasteczek południowej Europy to jest coś co bardzo lubimy. W Chanii znajduje się oczywiście mnóstwo butików i sklepów z wszelkiego rodzaju pamiątkami, co sprawia, że jest to również świetne miejsce na wielkie greckie zakupy 😉 Dla lubiących zakupy podczas podróży u miejscowych producentów ciekawym punktem wycieczki będzie piękna hala targowa. Kupicie tu produktu rodem z Krety i od okolicznych handlowców.

zakupy w Chanii

chania restauracje

Z kolei miłośnicy historii i muzeów mogą zajrzeć do Muzeum Archeologicznego lub Muzuem Folkloru – tam nie dotarliśmy, zatem wspominam z „obowiązku kronikarskiego” 😊

chania

Chania – jak ją zapamiętałam? Miasto z duszą, historią, charakterem, pełne kolorytów minionych czasów, z pięknym portem, Starym Miastem i klimatycznymi uliczkami. Odwiedźcie koniecznie!

Z pozdrowieniami,

Ewa

Przeczytaj też moje inne wpisy o Krecie:

Co warto zobaczyć na Krecie

Rethymnon 

Jezioro Kournas

Palaża Elafonisi 

Laguna Balos

Plaża Seitan Limania

Chania uliczki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *