ból kręgosłupa ćwiczenia

Ból kręgosłupa – co warto wiedzieć, jak się go pozbyć?

Ból kręgosłupa z dużym prawdopodobieństwem prędzej czy później dopadnie każdego z nas. Żyjemy w czasach, kiedy większość czasu spędzamy na siedząco, pracujemy całe dnie przy komputerach, poruszamy się siedząc w samochodzie, coraz więcej czasu usztywniamy kark patrząc w ekrany smartfonów. Od czasu do czasu zaliczamy zrywy i zaczynamy biegać, pokonywać kilometry na rowerze lub intensywnie ćwiczyć na siłowni. Dla naszych kręgosłupów to wszystko jest katorgą! Tak – łącznie z bieganiem, rowerem czy podnoszeniem zbyt dużych obciążeń na sali treningowej. Zdziwieni? Ja też byłam zdziwiona.

Żeby dowiedzieć się wszystkiego o bólu kręgosłupa i o tym, jak sobie z nim radzić, pojechałam do Buska-Zdroju, do Hotelu Słoneczny Zdrój Medical SPA & Wellness, który jest uznanym ośrodkiem rehabilitacyjnym oraz ośrodkiem leczenia bóli różnego pochodzenia, w tym również kręgosłupa. Na miejscu miałam okazję porozmawiać z fizjoterapeutą, Panem Pawłem Sitarskim od którego dowiedziałam się wielu przydatnych i również zaskakujących informacji na temat bólu pleców. Ból kręgosłupa Wam doskwiera? Czytajcie dalej!

ból kręgosłupa
Z Pawłem Sitarskim w Vitality SPA Hotelu Słoneczny Zdrój w Busku-Zdroju

Skąd się bierze ból kręgosłupa?

Ból kręgosłupa może mieć różne przyczyny. Na pewno niekorzystny jest siedzący tryb życia, który powoduje nadmierne obciążenie kręgosłupa. Jeśli do tego dochodzą słabe mięśnie brzucha i pleców a co gorsza otyłość – ból pleców jest nieunikniony. Czasem sytuacja bywa odwrotna – ból kręgosłupa może być wynikiem nadmiernej aktywności w postaci forsownych treningów lub intensywnej pracy fizycznej związanej ze schylaniem się czy podnoszeniem ciężkich przedmiotów. Czasem wystarczy jeden nagły i niefortunny ruch, aby zostać w pozycji zgiętej wpół. Bywa też tak, że ból kręgosłupa nie ma nic wspólnego z samym kręgosłupem a jest tylko objawem schorzeń w innych częściach organizmu.

Co więcej – ból kręgosłupa nie dotyczy tylko osób starszych – już trzydziestolatkowie często skarżą się na przewlekłe bóle kręgosłupa. Badania wykazują, że w ciągu całego życia 80% społeczeństwa doświadcza bólu kręgosłupa, 65% z nich ma problemy z odcinkiem lędźwiowym.

ból kręgosłupa ćwiczenia

Ostry ból kręgosłupa? To może być przepuklina kręgosłupa!

Jeśli dopadnie Was ostry, przeszywający ból kręgosłupa to może oznaczać, że dopadła Was przepuklina kręgosłupa, na którą potocznie mówi się „wypadnięcie dysku”. Przepuklina kręgosłupa to wysunięcie się jądra miażdżystego krążka międzykręgowego poza przestrzeń międzykręgową i ucisk na rdzeń lub nerwy, które od niego odchodzą. Nawet sobie nie zadajemy sprawy, jak ważnymi elementami w naszym ciele są krążki międzykręgowe i jak ważne jest ich nawodnienie – krążki międzykręgowe nawadniają się w dużej mierze w nocy, dlatego budzimy się „wyżsi” niż idziemy spać 😊 W ciągu dnia siły działające na krążki powodują jego odwodnienie, jeśli dojdzie do osłabienia lub degeneracji włókien wypełniających krążki i nastąpi ubytek lub pękniecie –  jądro miażdżyste wypłynie powodując ucisk na nerwy i tym samym mocny ból. Co ważne – regeneracja krążka międzykręgowego następuje w ruchu i tylko odpowiednio dobrana terapia może spowodować jego regenerację i powrót do formy.

Jednak lepiej nie dopuszczać do zaniedbań i takich sytuacji – jeśli raz dojdzie do przepukliny kręgosłupa jest duża szansa, że temat będzie do Was powracał jak bumerang. 20% nawrotów przepukliny następuje w ciągu 3 miesięcy, 50% – w ciągu pół roku, a 80% – w ciągu dwóch lat.

ból kręgosłupa fizjoterapia
Paweł Sitarski dokładnie wyjaśnił na czym polega przepuklina kręgosłupa

Od kręgosłupa może boleć noga. Albo kręgosłup od nogi

Nie zawsze jest tak, że przyczyna bólu kręgosłupa leży w samym kręgosłupie. Jeśli np. mieliście skręcony staw skokowy, po zrośnięciu mogą tworzyć się napięcia, które będą napinać również tułów i ostatecznie objawiać się bólem kręgosłupa. Podczas wizyty u fizjoterapeuty warto zawsze wspomnieć o wcześniejszych urazach – być może w nich będzie tkwić przyczyna bólu pleców. Przyczyną bólu pleców może być też płaskostopie – nieprawidłowe ustawienie stopy, rzutuje na nieprawidłowe ustawienie kolan i dalej bioder, co może skutkować bólami kręgosłupa. Może też być na odwrót – schorzenie kręgosłupa może objawiać się w innej części ciała. Najczęściej bywa, że schorzenia kręgosłupa szyjnego objawiają się bólem rąk, piersiowego – bólem narządów wewnętrznych, zaś lędźwiowego bólem nóg.

Ruszaj się! Ale z głową

Żeby utrzymać kręgosłup w dobrej formie, trzeba się ruszać! Ale uwaga – nie wszystkie formy ruchu są wskazane. Skakanie na trampolinach, bieganie, jazda rowerem (zwłaszcza po wyboistych drogach), pływanie żabką nie są dobre dla kręgosłupa. Z trampolin trzeba zrezygnować w ogóle, bieganie zastąpić nordic walking lub treningami na bieżni ustawionej pod kątem 15 stopni, rower w terenie można zastąpić rowerem stacjonarnym, pływać za kolei warto na plecach – podczas pływania żabką i kraulem kręgosłup wygina się nienaturalnie, co jest niekorzystne.

Mocne mięśnie brzucha to podstawa

Ból kręgosłupa was nie dopadnie, jeśli będziecie mieć mocne mięśnie brzucha i tułowia,  rozciągnięty staw krzyżowo-biodrowy i mięśnie gruszkowate. Mocne mięśnie brzucha zdejmują 30% obciążenia z kręgosłupa! Pamiętajcie jednak, że najskuteczniejszym ćwiczeniem wzmacniającym mięśnie brzucha i kręgosłupa jest tak zwana „deska”. Popularne „brzuszki”, zwłaszcza jeśli są wykonywane w nieprawidłowy sposób, mogą nawet pogłębić Wasze problemy z kręgosłupem. Mocne mięśnie brzucha są również kluczowe dla kobiet w ciąży – w czasie ciąży wydziela się hormon relaksyna, który powoduje rozluźnienie więzadeł, wówczas mięśnie częściowo przejmują ich rolę – dlatego drogie przyszłe mamy – ćwiczcie deseczki 😊

ból kręgosłupa ćwiczenia

Boli Cię kręgosłup? Idź do fizjoterapeuty

Jeszcze do niedawna było tak, że tylko lekarz mógł przepisać zabiegi, teraz sytuacja się zmieniła i zarówno lekarze, jak i fizjoterapeuci są upoważnieni do przepisywania zabiegów pacjentom. W przypadku bólu pleców warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który znajdzie przyczynę bólu pleców, mięśni czy stawów i zaleci odpowiednią terapię. Lekarz ogólny może ograniczyć swoje działania do przepisania tabletek przeciwbólowych, a wtedy nie usunie się przyczyny bólu… Pamiętajcie, że u dwóch pacjentów z bólem kręgosłupa w tym samym miejscu, przyczyna może być zupełnie inna. Każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie i do każdego należy dobrać indywidualną terapię.

ból kręgosłupa sala do masażu
Gabinet terapii manualnej i rehabilitacji w Słonecznym Zdroju

Słoneczny Zdrój – dobre miejsce na pozbycie się bólu kręgosłupa i innych schorzeń

Hotel Słoneczny Zdrój Medical SPA & Wellness to uznany w Polsce ośrodek rehabilitacji i leczenia różnego rodzaju schorzeń – począwszy od bóli różnego pochodzenia czy leczenia kręgosłupa, mięśni i stawów po leczenie łuszczycy. Spotkacie tu doświadczonych lekarzy i fizjoterapeutów, którzy podczas dokładnego wywiadu dobiorą dla Was najskuteczniejsze terapie, które w szybkim czasie pomogą zwalczyć lub całkowicie wyeliminują dręczące Was problemy zdrowotne.

Słoneczny Zdrój ma imponujące zaplecze medyczne – możecie skorzystać tu z m.in. zabiegów hydroterapii (m.in. kąpiele borowinowe i siarczkowe) , laseroterapii, krioterapii, elektroterapii, terapii ultradźwiękami czy polem magnetycznym i terapii manualnych. Słoneczny Zdrój jest również jedynym w Polsce certyfikowanym centrum BMS (biomechanicznej stymulacji mięśni), która polega na stymulowaniu mięśni do rozluźnienia poprzez poddanie ich drganiom o odpowiedniej częstotliwości. Tutaj skorzystacie też z Systemu Tergumed 710, czyli zespołu urządzeń służących do diagnostyki i ćwiczeń mięśni przykręgosłupowych.

Jeśli borykacie się z problemem łuszczycy, również powinniście zawitać w progi Słonecznego Zdroju – miejsce to jest uznanym ośrodkiem leczenia tego schorzenia. Jeśli do tego dodamy bogatą ofertę SPA, piękną strefę basenową przystosowaną również dla osób niepełnosprawnych, pyszną kuchnię, bardzo czyste i eleganckie wnętrza oraz duży ogród, to Słoneczny Zdrój będzie najlepszym miejscem w Busku Zdroju na podreperowanie zdrowia, regenerację i odpoczynek.

JEŚLI CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ, PRZECZYTAJ MOJĄ RELACJĘ Z POBYTU W HOTELU SŁONECZNY ZDRÓJ

ból pleców

ból kręgosłupa hotel medi spa

ból kręgosłupa basen

ból kręgosłupa zabiegi
Tergumed System 710
ból kręgosłupa wanna do hydromasażu
Wanna do hydromasażu
ból kręgosłupa kriokomora
Kriosauna

Pamiętajcie, by dbać o swoje kręgosłupy, rozsądnie trenować i być czujnym – ludzkie ciało ma to do siebie, że zwykle sygnalizuje wcześniej, jeśli dochodzi do zaniedbań. Trzeba go słuchać i właściwie reagować, by jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem. Bo jakby nie patrzeć, ono jest najważniejsze 🙂

Z życzeniami zdrowia,

Ewa

ból kręgosłupa ćwiczenia

Współpraca: Słoneczny Zdrój **** Hotel Medical SPA & Wellness

Podziękowania dla Pana Pawła Sitarskiego z Hotelu Słoneczny Zdrój za pomoc przy realizacji wpisu.

1 comment

  1. Tylko specjalista! Przecież kręgosłup jest na całe życie, nie ma co kombinować. Polecam Kręg Clinic w Poznaniu. Tam udzielono mi profesjonalnej pomocy, zachęcam wszystkich cierpiących 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *