atrakcje Mazowsza co zwiedzić na Mazowszu

Atrakcje Mazowsza – co zwiedzić na Mazowszu?

Jakie są atrakcje Mazowsza? Co warto zobaczyć na Mazowszu? Jeśli mieszkacie w Warszawie lub okolicach, prędzej czy później będziecie szukali odpowiedzi na to pytanie. Zwykle lubimy eksplorować nieznane i to co daleko od domu, ale czasem warto rozejrzeć się dookoła i ot tak, po porostu odkryć swoją okolicę. Tego lata zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc na Mazowszu, w niektórych byliśmy już wielokrotnie, inne odkryliśmy dopiero teraz. Postanowiłam zrobić dla Was listę, dzięki której będziecie mieć atrakcje Mazowsza zebrane w jednym wpisie, zapraszam!

Jeśli szukasz hotelu na relaks na Mazowszu sprawdź wpis: Najciekawsze hotele niedaleko Warszawy 

Atrakcje Mazowsza. Poznaj ciekawe miejsca na Mazowszu!

Żelazowa Wola

Żelazowa Wola to jedno z naszych ulubionych miejsc na relaksujący wypad w okolice Warszawy. Zwiedzicie tu zabytkowy dom urodzenia Fryderyka Chopina oraz odpoczniecie w urokliwych zakątkach klimatycznego parku, przez który przepływa rzeka. W weekendy w Żelazowej Woli odbywają się koncerty fortepianowe z muzyką Chopina, wykonywane nierzadko przez znakomitych pianistów z całego świata. Na terenie kompleksu parkowo-muzealnego jest również kino, gdzie wyświetlane są filmy przybliżające życie i twórczość Fryderyka Chopina a także restauracja i lodziarnia. Piękne miejsce, oaza spokoju i muzyki.

Więcej o Żelazowej Woli przeczytacie tutaj: Żelazowa Wola – pomysł na weekendowy wypad za miasto

atrakcje Mazowsza żelazowa wola

co zwiedzić na mazowszu żelazowa wola

atrakcje turystyczne mazowsza żelazowa wola

atrakcje mazowsza żelazowa wola

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Topowa miejscówka w kategorii atrakcje Mazowsza! Skansen Sierpc robi ogromne wrażenie i jeśli tu jeszcze nie byliście, czym prędzej nadrabiajcie. Skansen Sierpc, inaczej Muzeum Wsi Mazowieckiej to ogromny, prawie 60-hektarowy teren, gdzie zobaczycie oryginalne zagrody wiejskie z XIX i XX wieku, translokowane z różnych wsi północno-zachodniego Mazowsza. Co istotne, zwiedzanie nie ogranicza się tylko do oglądania domów z zewnątrz, drzwi chałup są otwarte dla zwiedzających, można wejść do przedsionka i zobaczyć jak wyglądają ich wnętrza. W zagrodach zobaczycie zwierzęta, które dopełniają klimatu tego miejsca. Na terenie skansenu jest również kościół, wiatrak młyński, dwa dwory oraz karczma, gdzie się posilicie polskimi, tradycyjnymi potrawami. Jeśli więc będziecie się zastanawiać, co warto zobaczyć na Mazowszu, to Skansen Sierpc na pewno.

Więcej o Skansenie w Sierpcu pisałam tutaj: Skansen Sierpc – urok i klimat dawnej wsi mazowieckiej

atrakcje mazowsza skansen sierpc

atrakcje Mazowsza skansen sierpc

atrakcje mazowsza skansen sierpc

mazowsze atrakcje skansen sierpc

co warto zobaczyć na mazowszu skansen sierpc

Jezioro Zegrzyńskie

Marzy Wam się wypad nad jezioro, ale macie mocno ograniczony czas, który nie pozwala wybrać się na Warmię, Mazury czy Kaszuby? Nic straconego – mamy jeszcze Jezioro Zegrzyńskie, do którego dojedziecie z Warszawy w około godzinę. Nad jeziorem można plażować na piaszczystych plażach, można wypożyczyć łódkę i pożeglować, popływać motorówką, a także popływać na desce do kite’a. Są tu liczne szkółki sportów wodnych, więc jeśli chcielibyście nabyć takich umiejętności nie musicie wybierać się na Hel 😉 Jest tu również gdzie zjeść – nad Zegrzem jest wiele restauracji, niektóre z nich działają przy hotelach, których tutaj również nie brakuje, także bez problemu możecie zostać tu na dłużej – weekend nad jeziorem zegrzyńskim to również dobry pomysł.

ciekawe miejsca na mazowszu jezioro zegrzyńskie

Twierdza Modlin

Ciekawe miejsca na Mazowszu? Twierdza Modlin z pewnością do nich należy! Wprawa do twierdzy to prawdziwa gratka dla fanów historii, wojskowości ale także budownictwa i architektury. Ciekawa historia Twierdzy Modlin, która powstała z inicjatywy Napoleona na początku XIX wieku oraz położenie Modlina u zbiegu trzech rzek Wisły, Narwi i Wkry sprawia, że zwiedzanie tego miejsca można nazwać żywą lekcją historii. Twierdzę można zwiedzać na własną rękę lub z przewodnikiem w zorganizowanej grupie, co bardzo podnosi wartość poznawczą. Organizowane są również zwiedzania nocne z przewodnikiem, ja osobiście nie zwiedzałam twierdzy nocą, ale domyślam się, że wrażenia muszą być niezapomniane. Twierdza Modlin ma ogromny potencjał, który dotychczas jeszcze nie został należycie wykorzystany. Tak, czy inaczej, omawiając mazowieckie atrakcje, nie można o Twierdzy Modlin nie wspomnieć.

mazowsze atrakcje twierdza modlin

Warszawskie Rezydencje Królewskie

To chyba najbardziej znane atrakcje Mazowsza – w końcu Zamek Królewski, Muzeum Łazienki Królewskie i Muzeum Pałacu Króla Jana w Wilanowie to punkty obowiązkowe podczas zwiedzania Warszawy. Dla porządku dodam, że czwarta rezydencja królewska w Polsce to Zamek na Wawelu w Krakowie. Wizyta w każdym z tych miejsc to wspaniała lekcja historii i sztuki połączona ze zwiedzaniem zabytkowych, pięknie utrzymanych ogrodów. Jeśli będziecie planować zwiedzanie Zamku Królewskiego w Warszawie, koniecznie przeznaczcie dodatkowe dwie godziny na spacer po Starym Mieście do Rynku Nowego Miasta i dalej aż do Magicznych Fontann.

Przeczytaj mój wpis o Pałacu w Wilanowie: Pałac w Wilanowie – zwiedzanie królewskiej rezydencji i wilanowskich ogrodów

atrakcje mazowsza pałac w wilanowie
Pałac w Wilanowie.
co zwiedzić na Mazowszu zamek królewski w warszawie
Zamek Królewski w Warszawie.

Zamek Czersk

Skoro mowa o zamkach, od razu na myśl przychodzi kolejna atrakcja turystyczna Mazowsza, jaką są ruiny zamku książąt mazowieckich w Czersku. To miejsce, w którym przeniesiecie się do epoki średniowiecza również za sprawą organizowanych tu pokazów, przedstawień i rekonsrtukcji średniowiecznych a także koncertów muzycznych czy targów z lokalnymi produktami. Budowa murowanego zamku obronnego w Czersku rozpoczęła się pod koniec XIV wieku z inicjatywy księcia Janusza, a zakończyła się w 1410 roku, kiedy to rozegrała się Bitwa pod Grunwaldem. Co istotne – zamek i mury obronne miały wówczas taki sam kształt, jaki przetrwał do dziś, z jedną różnicą – trzy zamkowe wieże były niższe. Do dalszej rozbudowy zamku przyczyniła się Królowa Bona, która otrzymała zamek w Czersku od swojego męża Zygmunta I Starego. Dalsze burzliwe losy zamku i zawieruchy wojenne dokonały wielu zniszczeń, przez co dziś możemy podziwiać bardzo dobrze zachowane, ale jednak ruiny zamku. Z pewnością jest to jedno z tych miejsc, które warto zwiedzić na Mazowszu.

O Zamku Czersk pisałam tutaj: Zamek w Czersku – historia, zwiedzanie, atrakcje

atrakcje mazowsza zamek w czersku

ciekawe miejsca na mazowszu zamek w czersku

co zwiedzić na mazowszu zamek w czersku

Ogród Botaniczny w Powsinie

Ogród Botaniczny Polskiej Akademii Nauk w Powsinie to kolejne miejsce blisko Warszawy, gdzie można wybrać się na piękny spacer. Ogród zachwyca zwłaszcza wiosną i latem, kiedy kwitną różne gatunki kwiatów i drzew. W maju, kiedy kwitną tu magnolie, ogród botaniczny w Powsinie przeżywa prawdziwe oblężenie, później z kolei zachwyt publiczności wzbudzają zjawiskowo kwitnące, wielobarwne i intensywnie pachnące rododendrony i azalie. Cały teren ogrodu jest podzielony na części dedykowane różnym rodzajom roślin. Są tu również szklarnie, gdzie można z bliska przyjrzeć się roślinom egzotycznym i tropikalnym. Jeśli pozujecie się zmęczeni spacerowaniem, możecie przysiąść i odpocząć w tutejszej kawiarni.

Dowiedz się więcej z mojego wpisu: Ogród Botaniczny w Powsinie 

mazowieckie atrakcje ogród botaniczny powsin

mazowsze atrakcje ogród botaniczny

co zwiedzić na mazowszu ogród botaniczny

Widok na Warszawę z XXX piętra Pałacu Kultury

Jeśli chcielibyście zobaczyć Warszawę z zupełnie innego punktu widzenia, wjedźcie na taras widokowy, który znajduje się na 30 piętrze Pałacu Kultury. Na podziwianie panoramy koniecznie wybierzcie pogodny dzień. Taras Widokowy czynny jest codziennie od godziny 10:00 do 20:00, w piątki dodatkowo możecie zwiedzać taras nocą w godzinach 20:00-22:00. Rozświetlona Warszawa nocą to niezapomniany widok!

Zobacz też Warszawę w iluminacjach świetlnych: Iluminacje Warszawa i okolice – najlepsze miejsca na zimowy spacer

Plaża w Ciszycy nad Wisłą

Plażowe atrakcje Mazowsza? Plaża w Ciszycy nad Wisłą zdecydowanie do nich należy. Jeśli lubicie dużo ludzi, gwar i imprezy możecie wybrać warszawskie plaże nad Wisła, ale jeśli wolicie Wisłę w wydaniu spokojniejszym, wybierzcie się do Ciszycy, gdzie plaże są szerokie i dzikie. W końcu znajdują się w obrębie rezerwatu przyrody – Wyspy Świderskie. Jeszcze kilka lat temu Plaża w Ciszycy nad Wisłą była mało znana, nawet w wakacyjne weekendy można było swobodnie plażować w towarzystwie pojedynczych osób. Teraz miejsce stało się popularne na weekendowe wypady za Warszawę, więc polecam raczej w tygodniu.

Przeczytajcie mój wpis o plaży w Ciszycy: Plaża w Ciszycy nad Wisłą

mazowsze atrakcje plaża w ciszycy

mazowieckie atrakcje plaża w ciszycy

atrakcje mazowsza plaża ciszyca

Tężnie w Parku Zdrojowym w Konstancinie

Konstancińskie tężnie to najstarsze tężnie na Mazowszu – wybudowane zostały w 1978 roku i z powodzeniem funkcjonują do dziś jako jeden z elementów Uzdrowiska Konstancin. Solanka wydobywana jest z lokalnego odwiertu położonego na głębokości 1750 m, a stężenie minerałów wynosi 7,5%. Wewnątrz tężni tworzy się specyficzny mikroklimat, zbliżony do tego, który panuje nad morzem. Tężnie znajdują się na terenie zadbanego Parku Zdrojowego, więc można połączyć prozdrowotny relaks w tężniach ze spacerem po parku, wizytą w jednej z tutejszych restauracji, zabawą z dziećmi na placu zabaw, wysłuchaniem koncertu w muszli koncertowej a nawet spływem kajakowym przepływającą przez park rzeką Jeziorką. Atrakcje Mazowsza? Wystarczy wybrać się do Konstancina 😊

mazowsze atrakcje tężnia solankowa konstancin

Wrzosowisko Mostówka

Wyliczając ciekawe miejsca na Mazowszu nie można pominąć wrzosowiska w Mostówce, które jest największym naturalnym wrzosowiskiem w Polsce i jednym z największych w Europie. Wrzosy zaczynają kwitnąć pod koniec sierpnia – najlepszy okres na podziwianie fioletowych dywanów przypada na połowę września. Wrzosowisko w Mostówce znajduje się zaledwie 45 minut jazdy samochodem od Warszawy, w kierunku Wyszkowa. Wrzosowisko położone jest na ogromnym terenie, którego w całości nie przejdziecie nawet w jeden dzień. Są tu także lasy i wydmy przypominające te nad Bałtykiem. No i wszędzie, gdzie się rozejrzycie zobaczycie wrzosy. Fioletowy zawrót głowy, dosłownie!

Tutaj znajdziecie mój wpis  o wrzosowisku w Mostówce: Mostówka – największe wrzosowisko w Polsce

atrakcje mazowsza wrzosowisko mostówka

atrakcje Mazowsza mostówka wrzosowisko

atrakcje mazowsza mostówka wrzosowisko

Jeśli wybieracie się na Mazowsze i szukacie miejsca na wyłączność na pobyt, mam dla Was fantastyczną miejscówkę godną polecenia. Siedlisko Witaszyn to dom z wnętrzami w drewnie, przeznaczony dla 2-6 osób, położony na wielkim terenie, z własnym lasami, stawem z rybami i mnóstwem relaksującej zieleni. Miejsce przyjazne psom i znakomite na przyjazd z psiakami. Poniżej kilka kadrów z tego miejsca, więcej zobaczycie tutaj: SIEDLISKO WITASZYN – SPRAWDŹ TERMINY I DOKONAJ REZERWACJI. Dom możecie również zarezerwować bezpośrednio, pisząc na adres: siedliskowitaszyn@gmail.comna hasło mywaytrip otrzymacie rabat w wysokości 10 procent od aktualnej ceny na Bookingu.  Znakomite miejsce również dla każdego kto mieszka na Mazowszu na krótki wypad, bądź na wakacje na Mazowszu w klimatycznym domu na łonie przyrody. 

co zobaczyć na Mazowszu dom wakacyjny

Z pozdrowieniami,

Ewa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *