Zaanse Schans – kraina holenderskich wiatraków

Jeśli pomyślicie z czym Wam się kojarzy Holandia, to z pewnością obok tulipanów i sera to właśnie wiatraki będą jednym z Waszych pierwszych skojarzeń. Zaanse Schans jest zatem miejscem, które koniecznie musicie odwiedzić będąc w Amsterdamie.

Skansen Zaanse Schans – największe atrakcje

Wiatraki regionu Zaan

Przepiękne, doskonale zachowane wiatraki, których żagle wciąż się obracają, są oczywiście największą atrakcją skansenu i na każdym robią ogromne wrażenie. Wiatraki nad rzeką Zaan zaczęto budować około roku 1600. Na początku służyły do osuszania terenu, później budowano je również do celów produkcyjnych. Jedne z nich przerabiały zboża, inne- papier, drzewo, tytoń, konopie oraz wiele innych surowców. W końcu XVIII wieku było ich prawie tysiąc, do dziś zachowało się jedynie trzynaście.  Niektóre z wiatraków można zwiedzić od środka i z bliska przyjrzeć się ich wewnętrznym mechanizmom. Można również wspiąć się po wąskich schodach na tarasy, z których dokładnie widać pracę wirujących żagli. Na stronie skansenu znajdziecie opisy wiatraków i koszty zwiedzania – wiatrak De Huisman jest dostępny bezpłatnie, wejście do innych to koszt 5 euro dla osoby dorosłej.

wiatraki Zaanse Schans 

Spacer po terenie skansenu

Skansen Zaanse Schans znajduje się na dość rozległym terenie, dlatego, mimo że miejsce to jest tłumnie odwiedzane przez turystów z całego świata, nie czuje się ich przytłaczającej obecności. Wejście do skansenu jest bezpłatne, zapłacicie zatem tylko za oglądanie wnętrz wiatraków. Spacer po terenie skansenu jest bardzo przyjemny i relaksujący. Co chwila będziecie zatrzymywać się, aby zrobić zdjęcie i wykonać swoją własną pocztówkę.

zaanse-schans 

Wystawy sprzętów rzemieślniczych i regionalne produkty

Na terenie skansenu możecie również obejrzeć stare maszyny rzemieślnicze i oczywiście zakupić tradycyjne produkty holenderskiego rzemiosła. Najbardziej rozpoznawalnym są rzecz jasna drewniane buty. Możecie poznać jednak nie tylko proces produkcyjny butów, lecz również dotyczący tkania, czy wykonywania beczki.

zaanse schans 

Jak dojechać do Zaanse Schans

Dojazd do skansenu Zaanse Schans z Amsterdamu nie jest trudny. Z dworca centralnego kursują autobusy linii 391. Tutaj znajdziecie ich rozkład: Dojazd autobusem do Zaanse SchansJest też możliwość skorzystania z pociągu, który dociera w 17 minut z dworca centralnego w Amsterdamie do Zaandijk – klimatycznego holenderskiego miasta, znajdującego się po drugiej stronie rzeki. Przeprawa z Zaandijk do Zaanse Schans będzie bardzo przyjemna – ale o tym poźniej 🙂 Gdybyście chcieli dojechać do Zaanse Schans z Edamu albo Volendamu, to w lipcu i sierpniu kursuje linia autobusowa 817.

zaanse2small 

Zaandijk – klimatyczne miasto tuż przy Zaanse Schans

Przyjazd do Zaanse Schans to nie tylko zwiedzanie skansenu, ale również znakomita okazja aby pospacerować po urokliwych ulicach pobliskiego Zaandijk. Wystarczy przejść przez most lub skorzystać z łodzi często kursującej z brzegu na brzeg i już znajdziecie się w bardzo zadbanym miasteczku, w którym znajdziecie wiele urokliwych, kameralnych kawiarni i knajpek, prowadzonych głównie przez miejscowych.  Tradycyjna architektura  tutejszych domów, piękne ogrody, zadbane uliczki na długo pozostają w pamięci. Obejrzyjcie poniższą galerię i poczujcie klimat Zaandijk.

zaandijk przy zaanse schans  obok zaanse schans  
blisko zaanse schans 
zandijk obok zaanse schans 

Jeśli spodobał Ci się ten wpis nie zapomnij udostępnić go znajomym. Dziękuję 🙂

ZOBACZ TEŻ INNE MOJE WPISY O HOLANDII: 
CO ZOBACZYĆ W AMSTERDAMIE W WEEKEND 
KLIMATYCZNE MIASTA HOLENDERSKIE 
PARK KEUKENHOF

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *