Wyspa Burano to miejsce które koniecznie trzeba zobaczyć przy okazji wizyty w Wenecji. Multikolorowe miasteczko zachwyca każdego, kto tu przyjeżdża – to najbardziej barwne miejsce we Włoszech, w Europie, a może i na całym świecie! Każdy dom w Burano jest pomalowany farbą innego koloru, na zasadzie kontrastu – wygląda to naprawdę niezwykle. Uroku Burano dodają mostki przewieszone nad przecinającymi wyspę kanałami. Chodźcie na spacer po Burano!
Kolorowa wyspa Burano koło Wenecji – perła Laguny Weneckiej
Wyspa Burano – jak się dostać z Wenecji?
Na Burano kursują tramwaje wodne vaporetto z Wenecji. Jeśli chcecie dojechać bez przesiadek, to najlepiej wsiąść na stacji F.te. Nove w Wenecji do vaporetto numer 12. Podróż trwa 40 minut, po drodze tramwaj ten zatrzymuje się na wyspie Murano. Vaporetto nie są niestety klimatyzowane, więc latem panuje w nich nieznośnie wysoka temperatura, polecam więc miejsca przy oknie. Widoki po drodze bardzo przyjemne! Bilety na vaporetto kupicie w Wenecji w sklepach Tobacco, bilet dobowy kosztuje 21 Euro.
Dlaczego domy na Burano są kolorowe?
Wyjaśnień tej kwestii jest kilka. Najbardziej prawdopodobna to ta, że w czasach, gdy mieszkańcy Burano trudnili się głównie połowem ryb, intensywne kolory pomagały im odnaleźć swoje domy, gdy wracali z połowu we mgle. A trzeba wiedzieć, że ta – zwłaszcza jesienią i zimą – gęsto osadza się na Lagunie Weneckiej. Później dodano tej historii nieco pikanterii, podkreślając, że intensywny kolor domu miał sprawić, że żaden rybak nie miał wymówki przed małżonką, że zabłądził i trafi w gęstej mgle do sypialni sąsiadki zamiast do własnej 😉
Obecnie mieszkańcy Burano nie trudnią się już połowem ryb, natomiast tradycja malowania na kolorowo domów przetrwała i co więcej – stała się magnesem skutecznie przyciągającym turystów! Wyobraźcie sobie, że wszystkie domy na Burano są w stonowanych odcieniach bieli, szarości, kremu i beżu – wyspa Burano wówczas niczym szczególnym by się nie wyróżniała i nie byłaby ani ciekawa, ani atrakcyjna. Multikolor w tym miejscu robi genialną robotę, a wyspa Burano jest jednym z najbardziej fotogenicznych miejsc we Włoszech. Warto też dodać, że obecnie malowanie domów jest obowiązkiem mieszkańców wyspy i – co istotne – to nie sami mieszkańcy, ale władze Burano ustalają kolor, na jaki każdy dom ma być pomalowany. Zasada jest taka, żeby takie same barwy budynków nie występowały w bezpośrednim sąsiedztwie.
Wybierasz się do Wenecji? Przeczytaj koniecznie zanim wsiądziesz do gondoli w Wenecji:
Gondole w Wenecji. Ile kosztuje rejs, jak wybrać gondoliera?
Koronki z Burano
Faktem jest, że niegdyś wyspa Burano słynęła z wyrobów koronkarskich. Kiedy rybacy ruszali na połów, kobiety zbierały się przed domami i tkały. Szło im to tak dobrze, że w XVI koronkarki z Burano słynęły na całą Europę z wytwarzania koronkowych arcydzieł. Z czasem jednak moda na koronki z Burano mijała, odrodziła się pod koniec XIX wieku, ale ostatecznie nie przetrwała próby czasu. Dziś w Burano o tradycjach koronkarskich przypomina Muzeum Koronek (Museo del Merletto), które znajduje się przy placu Piazza Baldassarre Galuppi. Wyroby koronkarskie, które można kupić w sklepach z pamiątkami, z dużym prawdopodobieństwem są produkcji chińskiej, więc lepiej dobrze się upewnić, co widnieje na metce, przed dokonaniem zakupu.
Myślicie o zwiedzeniu Sycylii? Sprawdźcie wpis: Wschodnia Sycylia – największe atrakcje
Wyspa Burano – ile czasu na zwiedzanie?
Burano najlepiej zwiedzać bez żadnego planu, totalnie spontanicznie. Spacerując po uliczkach, przechodząc przez mostki, zaglądając w podwórka i sprawdzając, co jest za rogiem. Ile czasu zajmie przejście całej wyspy? Kilka godzin spokojnie wystarczy, by na spokojnie porozkoszować się optymistycznym widokiem kolorowych domów.
Jeśli będziecie mieć możliwość, to koniecznie przypłyńcie z Wenecji do Burano. Oczywiście wyspa Burano jest bardzo turystycznym miejscem, więc jeśli zależy Wam na mniejszej ilości ludzi, warto zaplanować wizytę w godzinach porannych.
Z pozdrowieniami,
Ewa