Wulkan Teide – gorące serce Teneryfy

Wulkan Teide można zobaczyć właściwie z każdego miejsca na wyspie. Choć z oddali może i nie wygląda tak imponująco, to z bliska robi ogromne wrażenie, jest absolutnym numerem jeden, sercem Teneryfy. Będąc tu koniecznie trzeba zaplanować przynajmniej jeden dzień na niezapomnianą wyprawę na Teide.

 

 

 

Nie będę pisała o historii wulkanu i szczegółach dotyczących geologii tego miejsca, bo te informacje znajdziecie we wszystkich przewodnikach o Teneryfie, w internecie również jest dużo na ten temat. Natomiast niżej przedstawię kilka informacji praktycznych, które mogą Wam się przydać podczas planowania wycieczki na Teide.

 

 

Zaplanuj wcześniej

Wyprawę na Teide zaplanujcie z kilkudniowym wyprzedzeniem, sprawdźcie pogodę i zarezerwujcie bilety przez internet na kolejkę Teleferico (www.volcanoteide.com), którą dotrzecie na górną stację usytuowaną ok. 168 m od szczytu wulkanu. Kolejka przemierza 1200 m w zaledwie 8 minut, dalej można wejść wyłącznie pieszo, pod warunkiem uzyskania odpowiedniego pozwolenia. W miesiącach zimowych kolejka często nie działa, nawet w dniach, które nie wydają się bardzo wietrzne, czy wyjątkowo zimne. Jeśli wcześniej wykupiliście bilety, a kolejka nie będzie działać tego dnia, otrzymacie na ten temat informację smsmem. W takiej sytuacji warto zgłosić prośbę o zwrot pieniędzy za bilet.

 

 

Pamiętaj o kurtce i dobrych butach

Na Teide przyda się kurtka i sprawdzone buty-trapery. Nie musi to być najcieplejsza puchówka jaką nosicie w Polsce przy największych mrozach, ale jakaś w miarę ciepła i lekka kurtka z kapturem. Trzeba pamiętać, że na wulkanie panują zdecydowanie niższe temperatury niż w innych częściach wyspy, więc warto się się do tego w odpowiedni sposób przygotować.

 

 

 Nie tylko szczyt Teide

Zdobycie szczytu wulkanu Teide jest niezaprzeczalnie wielką atrakcją, ale jeśli wiecie, że z różnych powodów (zdrowotnych, kondycyjnych, lęku wysokości, obecności małych dzieci itp.) nie będziecie próbowali tam dotrzeć, albo robić kilkugodzinnych wędrówek, nie rezygnujcie z odwiedzenia tego miejsca. Kaldera wraz z Teide to jedno z najbardziej niesamowitych miejsc na wyspie również dlatego, że jest to ogromny park narodowy o powierzchni 190 km kw. (Parque Nacional del Teide). Poza tym przebycie drogi autem do dolnej stacji kolejki Teleferico jest atrakcją samą w sobie. Na trasach dojazdowych (a jest ich kilka) jest wiele punktów widokowych, gdzie można podziwiać niezwykłe krajobrazy. Niesamowitym miejscem jest wulkaniczna pustynia Minas de San Jose. Jest też wiele łatwiejszych szklaków, na których można robić krótsze i mniej wymagające spacery. Na koniec jeszcze jedna wskazówka – wybierzcie inną trasę powrotną od tej którą przyjechaliście na Teide – dzięki temu będziecie mogli podziwiać zupełnie inne krajobrazy! 

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ: Teneryfa czy Gran Canaria. Którą wyspę wybrać?

 

 

 

 

 

Przeczytaj też: Tydzień na Teneryfie – zaplanuj swój urlop dzień po dniu

Sprawdź również: Loro Parque na Teneryfie. Czy rzeczywiście warto go odwiedzić?

O innych pięknych miejscach na Teneryfie przeczytasz w tych wpisach:
Garachico – miasto silniejsze niż wulkan
Góry Anaga i Playa de las Teresitas
Osada Masca
Los Gigantes – imponujące klify na Teneryfie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *