wulkan teide

Wulkan Teide – gorące serce Teneryfy

Wulkan Teide można zobaczyć właściwie z każdego miejsca na Teneryfie. Choć z oddali może i nie wygląda tak imponująco, to z bliska robi ogromne wrażenie, jest absolutnym numerem jeden jeśli chodzi o atrakcje Teneryfy, jej sercem. Będąc na tej wyspie koniecznie trzeba zaplanować przynajmniej jeden dzień na niezapomnianą wyprawę na Teide.

wulkan teide

Wulkan Teide – potęga natury

Wulkan Teide ma szczyt na wysokości 3718 m.n.p.m- to najwyższa góra Hiszpanii. Jest wulkanem czynnym, ostatnia erupcja miała miejsce w 1909 roku, a kilka znacznie potężniejszych w osiemnastym wieku. Dla nas wydaje się to dawno, ale historię tego wulkanu mierzymy przecież w setkach tysięcy lat. 150 tysięcy lat temu po gigantycznej erupcji powstała dzisiejsza kaldera o średnicy 15 km. Równiny wokół wulkanu robią nie mniejsze wrażenie niż sam stożek. Kolorowa, zastygła lawa rozrzucona po wielokilometrowym terenie pokazuje siłę, jaką kryje w sobie to miejsce.

wulkan teide
wulkan teide

Wyprawa na Wulkan Teide – zaplanuj wcześniej

Wyprawę na Teide zaplanujcie z kilkudniowym wyprzedzeniem, sprawdźcie pogodę i zarezerwujcie bilety przez internet na kolejkę Teleferico, którą dotrzecie na górną stację usytuowaną ok. 168 m od szczytu wulkanu. Kolejka przemierza 1200 m w zaledwie 8 minut, dalej można wejść wyłącznie pieszo, pod warunkiem uzyskania odpowiedniego pozwolenia. W miesiącach zimowych kolejka często nie działa, nawet w dniach, które nie wydają się bardzo wietrzne czy wyjątkowo zimne. Jeśli wcześniej wykupiliście bilety, a kolejka nie będzie działać tego dnia, otrzymacie na ten temat informację sms-em. W takiej sytuacji warto zgłosić prośbę o zwrot pieniędzy za bilet. Podczas naszego tygodniowego pobytu na Teneryfie wyczekiwaliśmy na dobrą pogodę – doczekaliśmy się pięknego słońca, jednak niestety było zbyt wietrznie i kolejka była zamknięta. Mamy zatem jeszcze przed sobą wjazd na sam szczyt wulkanu 🙂 Niezależnie od tego bardzo warto było spędzić kilka godzin jeżdżąc autem po równinach wokół wulkanu i raz po raz wybierając się na spacer wgłąb.

wulkan teide
wulkan teide

Jak się ubrać jadąc na wulkan Teide

Na Teide przyda się kurtka i sprawdzone buty-trapery. Nie musi to być najcieplejsza puchówka jaką nosicie w Polsce przy największych mrozach, ale jakaś w miarę ciepła i lekka kurtka z kapturem. Trzeba pamiętać, że na wulkanie panują zdecydowanie niższe temperatury niż w innych częściach wyspy, więc warto się się do tego w odpowiedni sposób przygotować. W lutym, podczas naszej wyprawy było słonecznie i wystarczyły same bluzy. Jednak nie zapominajmy, że na szczycie jest dużo chłodniej. Warto zatem mieć naprawdę ciepłe ubrania w plecaku. W lutym na szczycie Teide był widoczny śnieg.

wulkan teide

 Nie tylko szczyt Wulkanu Teide

Zdobycie szczytu wulkanu Teide jest niezaprzeczalnie wielką atrakcją, ale jeśli wiecie, że z różnych powodów (zdrowotnych, kondycyjnych, lęku wysokości, obecności małych dzieci itp.) nie będziecie próbowali tam dotrzeć, albo robić kilkugodzinnych wędrówek, nie rezygnujcie z odwiedzenia tego miejsca. Kaldera wraz z Teide to jedno z najbardziej niesamowitych miejsc na wyspie również dlatego, że jest to ogromny park narodowy o powierzchni 190 km kw. (Parque Nacional del Teide). Poza tym przebycie drogi autem do dolnej stacji kolejki Teleferico jest atrakcją samą w sobie. Na trasach dojazdowych (a jest ich kilka) jest wiele punktów widokowych, gdzie można podziwiać niezwykłe krajobrazy. Niesamowitym miejscem jest wulkaniczna pustynia Minas de San Jose. Jest też wiele łatwiejszych szklaków, na których można robić krótsze i mniej wymagające spacery. Na koniec jeszcze jedna wskazówka – wybierzcie inną trasę powrotną od tej którą przyjechaliście na Wulkan Teide – dzięki temu będziecie mogli podziwiać zupełnie inne krajobrazy! My wybraliśmy taką trasę:

wulkan teide mapa

Źródło: maps.google.com

Zwiedzanie Parku Narodowego Teide to fantastyczna przygoda dla całej rodziny. My wybraliśmy się razem z dwójką naszych dzieci i wszyscy byliśmy zachwyceni. Absolutnie nie macie się czego obawiać podróżując z maluchami – polecam Wam wynająć auto i gospodarować czasem zgodnie z Waszymi potrzebami. Wyprawa na Wulkan Teide dla wszystkich będzie niesamowitym przeżyciem 🙂

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: WYSPY KANARYJSKIE – KTÓRĄ WYSPĘ WYBRAĆ? 

wulkan teide
wulkan teide

Wulkan Teide to punkt obowiązkowy zwiedzania Teneryfy, nie zapomnijcie jednak również zaplanować wycieczki do: Osada Masca na Teneryfie

Zobacz porównanie: Teneryfa czy Gran Canaria. Którą wyspę wybrać?

To miejsce też musisz zobaczyć: Klify Los Gigantes

Przeczytaj też: Co zobaczyć na Teneryfie

Sprawdź również: Loro Parque na Teneryfie. Czy rzeczywiście warto go odwiedzić?

O innych pięknych miejscach na Teneryfie przeczytasz w tych wpisach:

Garachico – miasto silniejsze niż wulkan
Góry Anaga i Playa de las Teresitas

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *