W krainie wiatraków

Skansen w Zaanse Schans to takie miejsce, w którym można poczuć się jak w bajce. Przepiękne, doskonale zachowane wiatraki, których żaglewciąż się obracają, na każdym robią ogromne wrażenie. Można je podziwiać zarówno z zewnątrz, jak i za opłatą wejść do środka, aby przyjrzeć się z bliska ich mechanizmom. Skansen znajduje się na ogromnym terenie, dlatego, mimo, że miejsce to jest tłumnie odwiedzane przez turystów z całego świata, nie czuje się ich przytłaczającej obecności.

wiatraki Zaanse Schans 1small

Wiatraki nad rzeką Zaan zaczęto budować około roku 1600. Na początku służyły do osuszania terenu, później zaczęto je budować również do celów produkcyjnych. Jedne z nich przerabiały zboża, inne- papier, drzewo, tytoń, konopie oraz wiele innych surowców. W końcu XVIII wieku było ich prawie tysiąc, do dziś zachowało się jedynie trzynaście.  Niektóre z wiatraków można zwiedzić od środka i z bliska przyjrzeć się ich wewnętrznym mechanizmom. Można również wspiąć się po wąskich schodach na tarasy z których dokładnie widać pracę wirujących żagli.

zaanse2small
Będąc tu nie zapomnijcie zwiedzić urokliwego miasteczka, które znajduje się po drugiej stronie rzeki. Wystarczy przejść przez most lub skorzystać z łodzi często kursującej z brzegu na brzeg. W miasteczku znajdziecie wiele urokliwych, kameralnych kawiarni i knajpek, prowadzonych głównie przez miejscowych.  Tradycyjna architektura  tutejszych domów, piękne ogrody, zadbane uliczki na długo pozostają w pamięci. Skansen znajduje się w Zaandam, obok Zaandijk, 20 km na północ od Amsterdamu. Zobacz inne wpisy na moim blogu

zaanse3small zaanse7small zaanse6small zaanse5small   zaanse9small

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *