sirmione garda

Sirmione – najbardziej urokliwe miasteczko nad Jeziorem Garda

Sirmione było jednym z tych miejsc, które najczęściej polecaliście mi odwiedzić przed naszą podróżą nad Jezioro Garda. Dlatego też do Sirmione wybraliśmy się od razu po zameldowaniu w hotelu w pobliskim Desenzano. Było to pierwsze miasteczko, które zobaczyliśmy nad Jeziorem Garda i to był najlepszy początek zwiedzania, jaki tylko można sobie wymarzyć. Sirmione jest niesamowicie klimatycznym i urokliwym miejscem. Piękne widoki, wąskie uliczki, knajpki ze smacznym włoskim jedzeniem, sklepiki z lokalnym rękodziełem, budynki skąpane w kwiatach bugenwilli – jeśli jeszcze tam nie byliście, koniecznie wpiszcie to miasto na listę miejsc do odwiedzenia we Włoszech.

Sirmione

Sirmione – miasto położone na półwyspie

Już samo położenie Sirmione wyróżnia to miejsce wśród innych położonych nad Jeziorem Garda. Miasteczko jest bowiem położone na wąskim półwyspie znajdującym się na samym południu jeziora, przez co z trzech stron otoczone jest wodą. Dodatkowo uroku dodaje zamek Scaligerich, którego bramę trzeba przekroczyć by dostać się do serca Sirmione. Tutaj warto nadmienić, że w sezonie letnim, kiedy miasto jest oblegane przez turystów, możecie natknąć się wręcz na kolejkę, dlatego, jeśli macie taką możliwość, lepiej zaplanować wizytę nad Jeziorem Garda wiosną lub jesienią – wtedy turystów jest mniej i bardziej można poczuć atmosferę tego miejsca.

ZOBACZ WPIS: BOLONIA – ATRAKCJE, CO ZOBACZYĆ, GDZIE SIĘ ZATRZYMAĆ

sirmione zamek scaligerich

Sirmione

Jak dojechać, jak poruszać się po Sirmione?

Sirmione znajduje się w północnej części Włoch, w regionie Lombardia nad jeziorem Garda. Dojazd jest prosty i wygodny – wiedzie tu jedna droga przy której znajdują się liczne hotele, restauracje i sklepy, które są dopiero zapowiedzią tego co zobaczycie w zabytkowej części miasta. Do starej części miasta nie wjedziecie samochodem, auto należy zostawić na płatnym parkingu, który znajduje się wzdłuż ulicy prowadzącej do wrót zamku. Przygotujcie się zatem na to, że zabytkową część Sirmione będziecie zwiedzać pieszo. Nie stanowi to żadnego problemu, ponieważ tutejsza starówka jest niewielkich rozmiarów i tak naprawdę można ją dokładnie zwiedzić w kilka godzin.

Sirmione

sirmione

Samochodem za fosę i zamkową bramę miasta mogą wjeżdżać mieszkańcy lub osoby, które są gośćmi nielicznych, ekskluzywnych hoteli znajdujących się w starej części miasta. Trzeba dodać, że uliczki są tu tak wąskie, że przemieszczanie się tu samochodem jest dość kłopotliwe. Przejazd przez starówkę jest też czasochłonny, ponieważ kierowca musi czekać, aż piesi zejdą mu z drogi, a w razie spotkania pojazdu jadącego z przeciwka ruch odbywa się wahadłowo. W razie gdybyście chcieli przyjechać tu autobusem możecie skorzystać z licznych połączeń autobusowych z pobliskich miasteczek Desenzano i Peschiera del Garda.

sirmione garda

Zamek w Sirmione (Castello Scaligero di Sirmione)

Niewątpliwą atrakcją Sirmione jest zamek rodu Scaligerich z XIII wieku – to wizytówka Sirmione i jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych zamków we Włoszech. Pierwsze obwarowania zostały wzniesione w drugiej połowie XIII wieku na pozostałościach fortyfikacji z czasów rzymskich, a w późniejszym okresie sukcesywnie rozbudowywano twierdzę. Zamek został odgrodzony od stałego lądu głęboką fosą, co sprawiało, że do miasta można było się dostać jedynie przez zwodzony most i bramę zamkową – sytuacja nie zmieniła się aż do dziś z wyjątkiem tego, że most nie jest już zwodzony 😊 Zamek jest obecnie dostępny dla zwiedzających – w jego wnętrzach znajduje się muzeum historyczne. Zdecydowanie największą atrakcją jest wejście na zamkową wieżę z której zobaczycie piękną panoramę Sirmione i jeziora. Zamek otwarty jest dla zwiedzających od piątku do niedzieli, bilet wstępu kosztuje ok. 5 Euro dla osoby dorosłej.

sirmione zamek

Plaże w Sirmione

Choć wydawałoby się, że Sirmione to przede wszystkim miejsce na długie, romantyczne spacery i zwiedzanie, jest to również bardzo fajne miejsce na plażowanie, a nawet uprawianie sportów wodnych. Miasteczko jest położone na półwyspie i otoczone wodami Jeziora Garda, więc najdziecie tu wiele raczej niewielkich głownie żwirkowych i kamienistych plaż. Znajdziecie tu też nietypową, bo umiejscowioną na wodach jeziora Garda skalną plażę z płaskich bloków, częściowo zatopionych wodą. Plażowanie w gorące dni, jest tu z pewnością bardzo przyjemne. Na plażach spotkać można łabędzie i kaczki, które czują się tu całkiem swobodnie. W wielu miejscach znajdują się pomosty, do których przycumowane są łodzie.

Sirmione plaże

Sirmione

Inne atrakcje Sirmione

Odwiedzając Sirmione zwróćcie uwagę na Palazzo Maria Callas, czyli XVII-wieczny pałac słynnej śpiewaczki operowej Marii Callas oraz XV wieczny kościół św. Marii (Chiesa Santa Maria della Neve, Via S. Maria Maggiore 17) gdzie przetrwały malowidła i ołtarze z XV-XVI wieku a także kościół Św. Piotra z XII wieku (Chiesa San Pietro in Mavino, Via S. Pietro in Mavino), w którym w absydzie zobaczycie freski z okresu powstania kościoła.  Idąc w kierunku końca cypla, dotrzecie do Groty Katullusa (Grotte di Catullo Piazza Orti Manara 4), czyli rzymskich budowli, które powstały najprawdopodobniej w I wieku naszej ery na fundamentach starszej o wiek budowli. Obecnie w miejscu tym wciąż trwają prace archeologiczne, a teren ten za opłatą jest udostępniony turystom.

Sirmione ulice

Sirmione sklepy z pamiątkami

Sirmione to bez wątpienia przepiękne miejsce, z klimatem i wspaniałą historią. Idealne, by pospacerować, zjeść w restauracji z widokiem na jezioro, skosztować włoskiego gelato. Jeśli będziecie mieć możliwość, wybierzcie się tutaj wieczorem – miasteczko w ciepłe miesiące wieczorami tętni życiem. Planując wizytę nad Jeziorem Garda, koniecznie wpiszcie Sirmione na listę miejsc do odwiedzenia!

Z pozdrowieniami,

Ewa

Przeczytaj też moje inne wpisy o Jeziorze Garda:

Malcesine

Limone sul Garda

Riva del Garda

Najpiękniejsze miasta nad Jeziorem Garda

Jezioro Garda co zobaczyć

Mogą Cię również zainteresować te wpisy:

Jezioro Como co warto zobaczyć

Mediolan największe atrakcje

Co warto zobaczyć w Bergamo

sirmione garda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *