seitan limania

Seitan Limania, czyli Zatoka Szatana na Krecie

O zatoce Seitan Limania postanowiłam napisać osobny tekst, ponieważ mało na ten temat artykułów w internecie. A jest to jedna z najbardziej niezwykłych plaż na Krecie, do wyprawy na którą trzeba się jednak solidnie przygotować. Bo jeśli się nie przygotujecie, to jest duże prawdopodobieństwo, że w ogóle tu nie dotrzecie. Ja o tym miejscu sporo wiedziałam z Waszych poleceń i komentarzy, które pisaliście mi na Facebooku, a i tak na miejscu byłam nieco zaskoczona. Dlaczego? Zaraz wszystko wyjaśnię.

seitan limania

seitan limania

Gdzie się znajduje Seitan Limania?

Zatoka Seitan Limania  znajduje się na półwyspie Akrotiri – skalistym przylądku sięgającym wschodnich przedmieści Chanii. Całkiem niedaleko, bo ok. 10 km stąd znajduje się lotnisko, ale bez obaw – będąc na plaży nie będziecie słyszeć ani widzieć przelatujących nad głowami samolotów. Sam półwysep charakteryzuje się skalistym, księżycowym krajobrazem, pełnym tajemniczych, wrzynających się w skalisty ląd zatok. Najlepiej dotrzeć tu samochodem, miejcie jednak na uwadze, że choć do samego końca prowadzi tu droga asfaltowa, to ostatnich kilka kilometrów jedzie się dość stromymi serpentynami, które wymagają wprawy w prowadzeniu auta. Na Seitan Limania kursują również autobusy, więc jest też taka możliwość, aby tu dotrzeć. Samochód zostawicie na parkingu, a jeśli nie będzie miejsca – na ulicy.

seitan limania
W oddali widoczny parking.

Dojście do Seitan Limania Beach

No właśnie – to jest ten aspekt, który mnie trochę zaskoczył. Przed wyjazdem na Kretę pisaliście mi, że zejście na Seitan Limania jest strome i dobrze jest wziąć ze sobą porządne buty (tak też zrobiliśmy) – na miejscu okazało się jednak, że zejście jest BARDZO strome i przyznam, że przez chwilę zastanawiałam się, czy odpowiedzialnie robimy pozwalając naszym dzieciom schodzić na plażę. A już dosłownie zimny pot mnie oblał, jak zobaczyłam, że nasza 8-letnia córeczka podeszła do zejścia z rozpędu. Wiadomo – dzieci strachu nie czują, ale tutaj rozpędzenie się może poskutkować brakiem możliwości zatrzymania się. Na zdjęciu poniżej zobaczycie jaką stromiznę należy pokonać.

seitan limania
Szlak z lewej strony, którym schodziliśmy.

seitan limania

Dwa szlaki do Zatoki Sztana

Są dwa szalki prowadzące na Seitan Limania Beach – lewy (patrząc z góry na plażę) jest nieco dłuższy, ale mam wrażenie, że mniej stromy i prawy – krótszy, ale miejscami bardzo nieprzyjemny, zwłaszcza na kilka metrów nad plażą, gdzie jest półka skalna na wielkość „stopy” i przepaść w dół na kilka metrów. Schodziliśmy na plażę lewą stroną a wracaliśmy prawą. Raczej nie polecam Wam zejścia na plażę prawą stroną, właśnie ze względu na ten jeden karkołomny moment. Na plaży była tylko trójka dzieci – naszych dwoje i jeden chłopiec, który miał ok. 7-8 lat. Na pewno nie polecam wybierać się tu z małymi dziećmi, ponieważ nie ma możliwości pomagania im ani w zejściu ani wejściu, absolutnie nie wchodzi w rachubę trzymanie dziecka w nosidełku. Zatem jeśli chcecie wybrać się tu z dziećmi musicie ocenić, czy są na tyle sprawne i odpowiedzialne, by bezpiecznie pokonać tę trasę. Jeśli nie są, wybierajcie inne plaże na Krecie, które poznacie we wpisie tutaj: NAJPIĘKNIEJSZE PLAŻE NA KRECIE Warto je wszystkie poznać.

seitan limania

seitan limania

Czy warto ponieść trud dotarcia do Seitan Limania?

Bardzo warto! Zatoka Seitan Limania jest rzeczywiście niezwykła, zygzak wcinający się w wysokie skały i woda o nietypowym błękitnym kolorze robi ogromne wrażenie! Sama plaża jest mała i w ciągu dnia bardzo zatłoczona, ale wszyscy jakoś się mieszczą. Jeśli zaplanujecie tu cały dzień, to spakujcie prowiant i wodę, bo oczywiście nie ma tu żadnych barów ani sklepów. I uważajcie, bo jeśli zostawicie swoje zapasy na wierzchu, to na pewno zostaną skradzione przez…kozy, które swobodnie chodzą po plaży i bezceremonialnie zaglądają do toreb plażowiczów, w poszukiwaniu przekąski, którą może być w zasadzie wszystko 😊 Niektóre też spoglądają z góry z wyższością, stojąc na pionowych skałach i dziwiąc się, co ci nieporadni ludzie widzą trudnego w zejściu na plażę. Kozy dodają temu miejscu dodatkowego klimatu, trochę przeszkadzają, ale też dają wszystkim sporo radości.

Przeczytaj też wpis o jedynym jeziorze na Krecie: Jezioro Kournas 

seitan limania

Seitan Limania

seitan limania

seitan limania

Po powrocie z Seitan Limania przeczytajcie CO WARTO ZOBACZYĆ NA KRECIE . Mam nadzieję, że dzięki moim wpisom, będziecie mogli się dobrze przygotować do odwiedzenia zatoki Seitan Limania i całej Krety. Udanego zwiedzania i plażowania! 😊

Przeczytaj też wpis o najpiękniejszych miastach Krety: Chania oraz Rethymnon

Zobacz także: Najpiękniejsze hotele SPA w Polsce. TOP miejsca na relaks w SPA

Może Cię zainteresować: Co zobaczyć na Teneryfie? Zaplanuj swój urlop dzień po dniu

6 comments

      1. 30 min to lekka przesada. Ja szedłem niecałe 15 robiąc przy okazji kilka zdjęć. Trzeba mieć po prostu buty sportowe i nie mieć lęku wysokości.

        1. Być może masz rację 🙂 My byliśmy z dwójką dzieci i mieliśmy trochę za dużo w plecakach, dlatego czas przejścia na plażę był wydłużony w porównaniu ze sprawną dorosłą i odważną osobą 🙂 Za drugim razem pewnie poszłoby nam sprawniej. Choć w tym przypadku nie ma się co spieszyć, droga mimo wszystko jest dość wymagająca dla wielu osób.

  1. A ja dziękuje, ze opisałaś to zejście: planujemy wakacje z teściami, ktorzy są po 70tce i wiem, ze jeśli zobaczyć te plaże, to w drodze z lotniska, żeby zobaczyć z góry i tyle, a nie na całodzienny odpoczynek, bo to zejście może nas przerosnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *