Sagrada Familia w Barcelonie

Sagrada Familia to miejsce, którego trzeba zobaczyć będąc w Barcelonie. Budowana od 1882 roku, powstaje na oczach nie tylko mieszkańców Barcelony czy Hiszpanii, ale na oczach całego świata. Obserwowanie jak Sagrada Familia pnie się ku górze jest doprawdy fascynujące, aczkolwiek historia świątyni jak i niezwykła osobowość i wizje artystyczne projektanta świątyni Antonio Gaudiego, sprawiają, że miejsce to przyciąga jak magnes turystów z całego świata. Sagrada Familia w Barcelonie to punkt obowiązkowy podczas zwiedzania miasta – ta budowla jest jak żywy organizm, który wciąż się zmienia, ewoluuje i dojrzewa. Zwiedzanie Sagrady Familii to niezwykłe przeżycie. W tym wpisie zapraszam Was na spacer po bazylice Sagrada Familia w Barcelonie – opowiem kilka ciekawostek, powiem na co zwrócić uwagę w czasie zwiedzania, podzielę się informacjami praktycznymi i najciekawszymi wątkami historycznymi. Zapraszam!

Po przeczytaniu tego wpisu koniecznie zobacz mój najnowszy przewodnik po Barcelonie: Największe atrakcje Barcelony.

Sagrada Familia

Sagrada Familia w Barcelonie – historia, ciekawostki, zwiedzanie, informacje praktyczne

Sagrada Familia – projekt życia Antonio Gaudiego

Jeśli Barcelona to Antonio Gaudi – z tym wizjonerskim architektem, stolica Katalonii jest nierozerwalnie powiązana. Można wręcz powiedzieć, że dziś zwiedzamy Barcelonę śladami Gaudiego – to on zaprojektował słynny Park Güell, najbardziej znane barcelońskie budynki takie jak Casa Batllo, Palacio Güell, Casa Vicenz, Casa Mila. Sagrada Familia to najważniejsze dzieło Gaudiego, to dzieło jego życia. Jednakże trzeba zaznaczyć, że Gaudi nie był pierwszym architektem świątyni. Przez pierwszy rok projekt prowadził Francisco de Paula del Villar, którego zadaniem było wybudowanie neogotyckiej świątyni na planie krzyża, nieszczególnie różniącej się od innych kościołów budowanych w tamtych czasach. Po roku prac, w 1883, stanowisko architekta Sagrady Familii objął Antonio Gaudi, który całkowicie zmienił projekt. W jego wizji Sagrada Familia miała przypominać jeden wielki organizm. Gaudiego fascynowała natura, flora i fauna, do której nawiązania przejawia się w wielu elementach architektonicznych świątyni. Kiedy wejdziecie do środka i spojrzycie w górę poczujecie się jakbyście byli w lesie – to nie przypadek. Sagrada Familia poniekąd miała być uosobieniem Natury, jako najwspanialszego dzieła Boga. Wyraźne są również odwołania do gotyku katalońskiego i symboliki średniowiecza.

Sagrada Familia wnętrza
Sklepienie świątyni.
Sagrada Familia kolumny
Kolumny podtrzymujące sklepienie – jak drzewa w lesie.

Sagrada Familia wnętrza

Tragiczna śmierć Gaudiego, zniszczone projekty w czasie wojny

Gaudi pracował nad realizacją Sagrady Familii przez 43 lata. Wiedział, że nie zdąży doprowadzić do zakończenia budowli, więc przez ostatnich 15 lat swojego życia bez reszty poświęcił się realizacji wyłącznie tego projektu. Zaangażował się do tego stopnia, że w 1920 roku zamieszkał na placu budowy. 7 czerwca 1926 roku doszło do tragedii – Gaudi nie zauważył nadjeżdżającego tramwaju na skrzyżowaniu ulicy Bailén i Gran Vía de las Cortes Catalanas. Według jednych chciał spojrzeć na Sagradę z innej perspektywy, według innych szedł do znajdującego się obok barcelońskiej katedry oratorium Świętego Filipa Neri. Gaudi przeżył wypadek, ale doznał poważnych obrażeń. Przez ostatnie lata życia Gaudi był owładnięty manią religijną – wychudzony od częstego poszczenia i zaniedbany został uznany przez świadków wypadku za bezdomnego. 10 czerwca 1926 roku zmarł w hospicjum dla ubogich. Zgodnie z jego życzeniem, pochowano go w krypcie świątyni 12 czerwca 1926 roku, w pogrzebie wzięły udział tysiące Barcelończyków.

Krypta Sagrada Familia
Krypta, w której został pochowany Gaudi.

Po śmierci Gaudiego dokończenie budowy przejęło kilku architektów. Ponieważ część projektów została zniszczona podczas hiszpańskiej wojny domowej w 1936 roku, ostateczny wygląd budowli nie jest precyzyjnie określony. Ostatnie dokumenty zawierały dośc ogólne informacje, że wnętrza świątyni mają pomieścić 13000 ludzi a budowla ma mieć 18 wież dedykowanych apostołom, ewangelistom Maryi i Jezusowi.

Sagrada Familia Barcelona

Sagrada Familia – trzy fasady świątyni

Sagrada Familia ma trzy fasady: Narodzenia, Męki i Zmartwychwstania. Wschodnia Fasada Narodzenia (ta przez którą obecnie wchodzi się do kościoła) wraz z jedną wieżą i kryptą zostały ukończone za życia Gaudiego. Fasada Narodzenia złożona z trzech portali Wiary, Nadziei i Miłości jest pełna symbolicznych szczegółów – zatrzymajcie się tutaj i przyjrzyjcie się jej elementom i bogatej ornamentyce.

sagrada familia fasada narodzenia

Sagrada Familia Fasada Narodzenia

Sagrada Familia Fasada Narodzenia

Fasada Narodzenia Sagrada Familia

Sagrada Familia Fasada Narodzenia

Autorem projektu Fasady Męki, znajdującej się od strony zachodniej, był Josep Maria Subirachs. Fasada Męki wywołała skrajne emocje i wiele kontrowersji przez swój złowieszczy i niepokojący charakter.

Sagrada Familia Fasada Męki
Fasada Męki.

Sagrada Familia rzeźby

Sagrada Familia Fasada Męki
Suma cyfr w każdym rzędzie i po przekątnej wynosi symboliczne 33.

Sagrada Familia Fasada Męki

wieże Sagrada Familia Fasada Męki

Na realizację czeka jeszcze południowa Fasada Zamrtwychwstania, gdzie docelowo ma znajdować się główne wejście do świątyni. Na drzwiach wejściowych od strony południowej jest zapisana modlitwa „Ojcze Nasz”. Zwiedzając świątynię warto zwrócić uwagę na symbolikę Sagrady Familii, która nawiązuje do świata roślin (kolumny podtrzymujące sklepienie niczym drzewa w lesie), zwierząt (ornamenty i rzeźby), minerałów (witraże) i człowieka (rzeźby i kolumny w kształcie kości).

sagrada familia ornamenty

Wnetrza Sagrady Familii

We wnętrzach świątyni znaczącą rolę pełni światło wpadające przez ogromne, rozmieszczone na wschodniej i zachodniej ścianie witraże. Zwróćcie uwagę, że witraże od strony wschodniej są utrzymane w chłonnych odcieniach niebieskiego i zieleni, po stronie zachodniej zaś są w ciepłych tonach czerwieni, pomarańczu i żółtego. Dzięki temu wraz z wędrówką słońca po niebie wnętrza Sagrady zmieniają się, opływając w inne odcienie.

Sagrada Familia witraże
Witraże od strony zachodniej.
witraże Sagrada Familia
Witraże od strony wschodniej.

Potężne, rozgałęziające się ku górze kolumny podtrzymujące sklepienie są niczym drzewa w lesie. 36 z nich łączy się ze sklepieniem, pozostałych 16 wkomponowanych jest w mury świątyni. Kościół jest szeroki na 60 metrów i długi na 95 metrów. Istotna jest symbolika liczb – wymiary naw oraz innych elementów kościoła stanowią ilorazy liczby 7,5. I tak np. główna nawa ma 90 metrów czyli 7,5 razy 12 apostołów.

Sagrada Familia kolumny

Wieże Sagrady Familii – ile ich będzie i dlaczego właśnie tyle?

Sagrada Familia ma mieć łącznie 18 wież, z których 12 dedykowanych jest 12 apostołom, 4 wieże  4 ewangelistowm, wieża z gwiazdą Maryi i najwyższa – Chrystusowi. Kościół został zaprojektowany tak, aby nie przekraczać wysokości 173 metrów n. p. m., ponieważ taka jest wysokość góry Montjuic w Barcelonie. Jak twierdził Gaudi – nad miastem powinna górować naturalna, stworzona przez Boga góra, dlatego też zgodnie z jego życzeniem, zakończona krzyżem wieża symbolizująca Jezusa Chrystusa będzie mierzyła 170 metrów, tak więc będzie nieco niższa niż wzgórze Montjuic.

Wieże Sagrada Familia
Wieża z gwiazdą symbolizuje Marię. Gwiazda została naniesiona 8 grudnia 2021 roku i było to wielkie wydarzenie w Barcelonie.

Kiedy Sagrada Familia w Barcelonie zostanie ukończona?

Plan był taki, żeby w 100-lecie śmierci Antonia Gaudiego zakończyć budowę. 2026 rok był przewidywaną datą finalizacji projektu. Ze względu na przerwę spowodowaną pandemią, prace się przedłużą. Ale jak to powiedział nam znajomy barcelończyk: „No rush”. Zresztą ponoć sam Gaudi pytany o to, kiedy planuje zakończyć budowę, nawiązując do Boga odpowiadał: „Mojemu Klientowi się nie spieszy”.  Warto dodać, że budowa świątyni jest w całości realizowana z dobrowolnych datków wiernych oraz biletów wstępu. Z pewnością zakończenie budowy Sagrada Familia będzie, wielkim historycznym wydarzeniem, w którym udział wezmą ludzie z całego świata.

Sagrada Familia wnętrza witraże

Sagrada Familia – informacje praktyczne

Wejście jest biletowane, koszt biletu dla osoby dorosłej wynosi 26 Euro. By uniknąć kolejek, warto zakupić bilety wcześniej przez internet na stronie internetowej Sagrada Familia.

Wejście do świątyni są przy ulicy Carrer de la Marina, od strony Fasady Narodzenia.

Przed wejściem należy przejść przez kontrolę bezpieczeństwa podobną jak na lotnisku (z tą różnicą, że można wnosić wodę w butelkach).

Na miejscu, przed rozpoczęciem zwiedzania warto pobrać aplikację na telefon Sagrada Familia (informacje o aplikacji są dostepne po wejściu na teren bazyliki) z przewodnikiem w języku polskim. Warto zabrać słuchawki do telefonu.

Na zwiedzanie zarezerwujcie sobie 2-3 godziny.

Z pozdrowieniami,

Ewa

Przeczytaj też: Najciekawsze miejsca w Hiszpanii. Co warto zwiedzić w Hiszpanii?

Sagrada Familia Barcelona

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *