Most w Ronda

Ronda i słynny Nowy Most. Spektakularne miejsce w Andaluzji

Ronda w Andaluzji to niezwykłe miejsce. To niesamowicie położone miasteczko słynie z przepięknych widoków, a przede wszystkim z Nowego Mostu (z  hiszpańskiego Puente Nuevo), który wznosi nad głębokim wąwozem El Tajo, wypełniając go do dna i tym samym w spektakularny sposób łącząc dwie części miasta. Most Puente Nuevo to unikalna budowla i absolutnie warto ją zobaczyć na własne oczy. Nawet jeśli mielibyście jechać tutaj 2 i pół godziny pociągiem z Malagi, to warto.

Ronda Nowy Most atrakcje

Ronda jak dojechać?

Do Rondy jeżdżą pociągi, jak również bez problemu można dojechać tutaj samochodem. Z Malagi podróż pociągiem trwa dwie i pół godziny, samochodem z lotniska w Maladze – tylko półtorej godziny. Wypożyczenie samochodu w Hiszpanii nie jest drogie, więc opcja zwiedzania autem jest wygodna i ekonomiczna. Warto dodać, że droga do Rondy z Malagi jest prosta i zupełnie niewymagająca, a Ronda sama w sobie to całkiem duże miasto, z parkingami podziemnymi.

Ronda Hiszpania widok na wąwóz El Tajo

Atrakcje Rondy – co zobaczyć w Rondzie?

Tak jak wcześniej wspomniałam Ronda, wbrew pozorom to spore miasto, choć przyzwyczajeni do widoków przedstawiających Nowy Most (Puente Nuevo) i okolice możemy wyobrażać sobie ją jako małe, klimatyczne miasteczko położone w górach. Miejscem, które stanowi największą atrakcję Rondy i dla którego przede wszystkim warto tutaj przyjechać jest właśnie most, który znajduje się w zabytkowej części miasta. Będąc tu koniecznie obejrzyjcie go z kilku perspektyw. Kilka punktów widokowych podpowiem w dalszej części tego wpisu.

Widok na Nowy Most Puente Nuevo Ronda

Nowy Most (Puente Nuevo) w Rondzie

Budowa Nowego Mostu w Rondzie rozpoczęła się w 1759 roku i trwała aż 34 lata do roku 1793. Architektem tej spektakularnej budowli był Jose Martin de Aldehuela. Nowy Most ma blisko 100 metrów wysokości oraz 66 metrów szerokości, a jego przęsła zostały tak skonstruowane, że dosłownie wyrastają z masywnych skał. Co ciekawe Nowy Most nie jest pierwszym mostem, który stanął w tym miejscu. Tak naprawdę to drugi most – pierwszy, oparty na jednym łuku, powstał w 1735 roku i nie przetrwał próby czasu – w 1741 roku most się zawalił pochłaniając ze sobą 50 ofiar. Projekt Nowego Mostu oparto na trzech łukach. Nad środkowym znajduje się pomieszczenie, które na przestrzeni lat pełniło różne funkcje, m.in. więzienia. Nowy Most – ta spektakularna budowla, która jest obecnie atrakcją turystyczną Andaluzji powstała z praktycznych pobudek. Nowy Most połączył stara i nową część Rondy, czyli dzielnicę Ciudad i Mercadillo, które wcześniej połączone były dwoma niewielkimi mostami Puente Viejo i Puente Romano.

Most w Ronda

Ronda Nowy Most

Ronda Puente Nuevo most

Ronda Andaluzja Puente Nuevo

Wąwóz El Tajo w Rondzie

Nowy Most wybudowany został nad wąwozem El Tajo, który ma do 120 metrów wysokości, w najszerszym punkcie 68 metrów szerokości i 500 metrów długości. Niegdyś wąwóz pełnił funkcje obronne dla mieszkańców Rondy, obecnie stanowi atrakcję turystyczną.

Ronda Andaluzja wąwóz El Tajo

Ronda wąwóz El Tajo

Wiszące domy w Rondzie

Będąc w Rondzie zwróćcie uwagę na domy, które są wbudowane w skały nad wąwozem El Tajo. Sprawiają one wrażenie, jakby dosłownie wisiały nad przepaścią. Są to tzw. „casas colgadas” czyli wiszące domy w Rondzie. Widok z tych domów zapewne nadzwyczajny, ale raczej nie dla osób z lękiem wysokości.

Ronda Hiszpania wiszące domy

Ronda widoki skały most

Ronda: Punkty Widokowe na Nowy Most

Puente Nuevo w Rondzie warto zobaczyć z kilku perspektyw. W miasteczku jest kilka punktów widokowych po wschodniej i zachodniej stronie mostu.

Punkty widokowe w Rondzie znajdują się m.in.:

  1. Punkt widokowy przy moście (widok od strony wschodniej i zachodniej).
  2. Punkt widokowy w ogrodach Cuenca (Mirador de Cuenca w Jardines de Cuenca).
  3. Puente Nuevo Viewpoint (dojście od strony Ciudad ścieżką w dół, punkt widokowy płatny 5 Euro od osoby, można przejść w ramach opłaty około 200 metrów do podstawy mostu). Stąd najlepszy widok na zachodnią stronę mostu.
  4. Mirador de Ronda (punkt widokowy znajduje się w parku, stąd nie widać mostu, tylko wiszące domy w Ciudad).

Dzielnice Rondy: Ciudad i Mercadillo

Dzielnica Ciudad w Rondzie to starsza, arabska dzielnica tego miasta. Nowsza, chrześcijańska Mercadillo znajduje się po drugiej stronie mostu. Warto pospacerować ulicami obu dzielnic, by nie ograniczać się wyłącznie do podziwiania widoków związanych z mostem.

Ronda Andaluzja ulica budynek

ronda zwiedzanie ulice

Ronda w Hiszpanii zwiedzanie ulice widoki

Ronda Andaluzja Hiszpania

Corrida w Rondzie

Ronda słynie z corridy. W mieście Ronda po stronie Mercadillo jest pokaźnych rozmiarów arena walk byków (Real Maestranza de Caballeria), którą można zwiedzać. Rozumiemy, że corrida jest głęboko osadzona w tradycjach Hiszpanii ( i nie tylko Hiszpanii), natomiast w mojej opinii, jest to znęcanie się nad zwierzęciem ku uciesze tłumów, rozrywka nadzwyczaj prymitywna i okrutna, dlatego nie zwiedzaliśmy tego miejsca i na oglądanie corridy również byśmy nie poszli.

Ronda arena corrida

Ronda w Andaluzji to piękne hiszpańskie miasto i zdecydowanie warto je odwiedzić. Gorąco Wam polecam wycieczkę i zwiedzanie Rondy, gdy Wasze ścieżki poprowadzą Was w stronę Andaluzji.

A jeśli mieliście okazję być w Rondzie, podzielcie się swoimi wrażeniami w komentarzach pod tym wpisem.

Pozdrawiam serdecznie!

Autorka wpisu: Ewa Kozłowska-Szymczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *