rethymnon latarnia morska

Rethymnon – najbardziej klimatyczne miasto na Krecie

Rethymnon na Krecie to jedno z tych miast, w których wizyta zapadła głęboko w moją pamięć. Niezwykle klimatyczne, skrywające wiele zakamarków i tajemnic, z historią sięgającą wielu wieków wstecz. Jeśli będziecie na Krecie koniecznie wpiszcie Rethymnon na listę miejsc do odwiedzenia. Zaraz dowiecie się dlaczego.

Rethymnon – najbardziej klimatyczne miasto na Krecie

Rethymnon to obok również niezwykle klimatycznej Chanii i starożytnego Heraklionu to trzecie w kolejności największe miasto na Krecie. Znajduje się na północnym wybrzeżu wyspy, mniej więcej w połowie drogi między obydwoma miastami – 58 km od Chanii i 78 km od Heraklionu.

rethymnon port wenecki latarnia morska

Retymnon – jak dojechać, gdzie zaparkować?

Dojazd do Rethymnonu jest prosty, ponieważ prowadzi tu jedna droga E75 ciągnąca się przez północne wybrzeże Krety. Dojedziecie nią zarówno od strony Chanii jak i Heraklionu. Duży parking znajduje się przy Fortezzy, aczkolwiek w sezonie trudno znaleźć tam miejsce. Lepszą opcją jest zaparkowanie przy porcie weneckim – łatwiej tu o wolne miejsca parkingowe nawet w szczycie sezonu, parking jest płatny. Z tego parkingu dzielą Was już dwa kroki od urokliwych uliczek Rethymnonu. Nastawcie się, że stare miasto będziecie zwiedzać pieszo.

Rethymnon stare miasto
Rethymnon – kilka sów o historii

To miasto z niezwykle bogatą i bardzo burzliwą historią. Na przestrzeni wieków miasto przechodziło z rąk do rąk – przez długi czas było pod władaniem Wenecjan, a następnie Turków osmańskich. Okupacja turecka zakończyła się w 1897 roku, kiedy to Rethymnon został przekazany pod jurysdykcję światowych mocarstw. Ciekawostką jest, że w Rehymnonie do dziś znajduje się mały cmentarz, gdzie pochowani zostali Polacy walczący w obronie Grecji. Na murze znajduje się tablica w języku polskim, greckim i angielskim: „Miejsce wiecznego spoczynku żołnierzy polskich poległych w walce o wolność Grecji 1897-1905”. Niestety cmentarz jest bardzo zaniedbany, a brama do niego zamknięta. Miasto bardzo ucierpiało podczas nalotów lotniczych w czasie drugiej wojny światowej. Po wojnie Rethymnon zaczął stawać się jednym z największych ośrodków turystycznych na Krecie, nastąpił również rozwój rolnictwa, a zwłaszcza produkcji oliwy z oliwek.

rethymnon kreta
Rethymnon – co warto zobaczyć w Rethymnonie

Rethymnon to miasto, w którym możecie zaplanować pół dnia, cały dzień albo cały tygodniowy lub dwutygodniowy urlop. Jest tu co zwiedzać, ale miasto samo w sobie ma tyle uroku, że samo chodzenie po wąskich uliczkach Rethymnonu dla wiele przyjemności. Są tu także plaże, zarówno bezpośrednio w mieście, jak i w odległości kilku kilometrów dalej. Jeśli lubicie życie nocne i przesiadywanie w knajpkach do późna, możecie też wybrać jeden z tutejszych hoteli i potraktować Rethymnon jako bazę wypadową do zwiedzania Krety. Usytuowanie miasta w środkowej części wyspy jest całkiem korzystną opcją, ponieważ stąd łatwiej niż z innych miejsc na Krecie dostać się na południe wyspy.

rethymnon kreta stare miasto

rethymnon port wenecki
 Rethymnon – zabytki

Poniżej przedstawiam informacje o najważniejszych, zabytkowych miejscach w Rethymnonie.

Fortezza

Położona w północnej części miasta, na cyplu i wzgórzach Paleokastro. To największy wenecka twierdza na Krecie, która została zbudowana w latach 70 -tych XVI wieku za czasów panowania Wenecjan. Zadaniem twierdzy była ochrona Wenecjan przez atakiem osmańskich korsarzy, którzy, jak się okazało, zdobyli ją już podczas pierwszego ataku w 1645 roku. Na terenie Fortezzy znajduje się meczet Sułtana Ibrahima, który jest pamiątką z czasów okupacji tureckiej. Obecnie twierdza nie pełni funkcji obronnych, ale historyczno-kulturowe. W sezonie wakacyjnym odbywają się tu różnego rodzaju imprezy. Twierdza jest udostępniona zwiedzającym, bilet wstępu kosztuje około 3-4 Euro. Warto wejść na mury obronne, z których rozpościera się piękny widok na wybrzeże i miasto.

Muzeum Archeologiczne

Przed wejściem do fortecy, w budynku dawnego więzienia znajduje się Muzezum Archeologiczne z niewielką ekspozycją zbiorów obejmujących czas od neolitu do okresu hellenistycznego. Muzeum jest otwarte codziennie z wyjątkiem poniedziałków do godziny 15. Bilet wstępu kosztuje 2-3 Euro.

Fontanna Rimondi

Miejsce, na które z dużym prawdopodobieństwem natkniecie się podczas zwiedzania starego miasta. Fontanna Rimondi znajduje się na placu Platanos, przy charakterystycznym różowym budynku. Fontanna została zbudowana w 1626 roku przez ówczesnego gubernatora miasta – A. Rimondiego i jest uznawana za ostatnie dzieło Wenecjan przed zajęciem miasta przez Turków. Tak naprawdę nazwa fontanna jest nieco na wyrost, ponieważ w rzeczywistości są to trzy lwie głowy, z których lecą trzy wąskie strumyki wody. Lwie głowy znajdują się między czterema klasycystycznymi kolumnami. W przeszłości fontanna była istotną częścią systemu zaopatrującego Rethymnon w wodę. Idąc na południe od fontanny dotrzecie do meczetu Nerantzes, w którym obecnie mieści się szkoła muzyczna.

fontanna rimondi rethymno

rethymnon fontanna rimondi

rethymnon kreta
W pobliżu fontanny znajdują się restauracje ocienione roślinnym baldachimem 🙂

Muzeum Etnograficzne

Niedaleko meczetu Nerantzes przy ulicy Vernardou znajduje się muzeum etnograficzne. Możecie zobaczyć w nim kreteńskie instrumenty muzyczne, narzędzia rolnicze i rzemieślnicze, rękodzieła, stare fotografie i stroje z ubiegłego wieku.

Stary port wenecki i latarnia morska

Niewielka, ale bardzo urokliwa latarnia morska, która powstała w XVII wieku, za panowania Turków. Co ciekawe port powstał aż 400 lat wcześniej, za panowania Wenecjan w XIII wieku. Do latarni dotrzecie idąc falochronem – jeśli podejdziecie bliżej, będziecie mogli przyjrzeć się orientalnym zdobieniom na kamieniach, z których została wzniesiona latarnia. Sam port jest znacznie mniejszy niż ten, który znajduje się np. w Chanii czy Heraklionie. Cumować tu mogą jedynie jachty i kutry rybackie. W okolicy portu znajdziecie mnóstwo knajpek i restauracji. Ich atutem jest widok na port i latarnię morską.

rethymnon latarnia morska

rethymnon port wenecki latarnia morska

Wenecka brama Megali Porta (Porta Guora)

Dawna brama Rethymnonu i jedyny zachowany fragment weneckich murów miejskich. Traficie tu idąc od placu Petichaki, na południe ulicą Antistaseos zwaną też Mikri Agora (Mały Targ). Jest to granica Starego Miasta – część miasta za tą bramą to współczesne centrum Rethymnonu. Megali Porta znaczy dosłownie „Wielka Brama”. Druga nazwa tego samego miejsca (Puorta Guora) pochodzi od nazwiska weneckiego gubernatora J. Guoro za panowanie którego brama została wybudowana.

Rethymnon – uliczkami starego miasta

Na południe od portu i latarni morskiej znajduje się urokliwe stare miasto Rethymnonu. Spacerowanie wąskimi uliczkami, które są wyłączone dla ruchu samochodowego, jest wielką przyjemnością. Nawet w samo południe latem znajdziecie tam przynoszący ulgę cień. Uliczki starego miasta kryją mnóstwo kawiarenek, restauracji, barów i sklepików z kolorowymi wystawami – Rethymnon to z pewnością wymarzone miejsce na zakupy na Krecie. Przechadzając labiryntem wąskich uliczek Rethymnonu zerknijcie do góry – wąskie kamieniczki z rzeźbionymi portalami i drewnianymi balkonami są pamiątką po panujących tu niegdyś Wenecjanach.

rethymnon kreta stare miasto

rethymno kreta

rethymnon sklepy

rethymnon co zobaczyć

rethymnon kreta

rethymno sklepy
Plaże w Rethymnonie

W bezpośrednim sąsiedztwie miasta znajduje się szeroka plaża, która być może nie należy do najbardziej malowniczych na Krecie, ale jest to plaża piaszczysta, szeroka, długa i z dobrą infrastrukturą. W sezonie zawsze jest tu dużo turystów, więc jeśli wolicie mniej uczęszczane miejsca, wystarczy, że wsiądziecie w auto i oddalicie się kilka kilometrów w stronę Chanii, gdzie czeka na Was całe północne wybrzeże. Tutaj zrobię małą dygresję – mianowicie podczas plażowania na jednej z plaż w pobliżu Rethymnonu zobaczyliśmy, że na leżaku obok leży piesek, z dziwnymi wielkimi uszami, czarną podpalaną sierścią i ogonkiem z sierścią przypominającą żagiel. Okazało się, że plażowiczki są z Rosji a ten mały oryginał to Toy Rosyjski Długowłosy. Od tego dnia nie mogliśmy zapomnieć o tym uroczym psiaku, kilka miesięcy później w naszym domu pojawił się mały toy, a nieco ponad rok później napisałam dla Was ten tekst : Toy Rosyjski – wszystko co powinniście wiedzieć o rasie Rosyjski Toy Terier   🙂
Wracając do plaż w okolicy Rethymnonu – to są to również plaże, na które przybywają mieszkańcy Rethymnonu w godzinach popołudniowych, kiedy mają kilka godzin na odpoczynek przez otwarciem sklepów i restauracji czynnych do późnej nocy. Bowiem musicie wiedzieć, że Rethymnon to miasto, które tętni życiem nocą.

rethymnon kreta

rethymnon

rethymnon na krecie

Rethymnon to z pewnością miejsce, które warto odwiedzić będąc na Krecie. Nawet na kilka godzi warto tu wpaść, by poczuć niezwykłą atmosferę tego miasta.
Z pozdrowieniami,
Ewa

Przeczytaj też moje inne wpisy o Krecie: 

Chania

Jezioro Kournas 

Laguna Balos

Palaża Elafonisi i Kedrodasos

Zatoka Szatana na Krecie

Co warto zobaczyć na Krecie

Najpiękniejsze plaże na Krecie

rethymnon kreta

rethymnon kreta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *