Półwysep Świętego Wawrzyńca na Maderze

Półwysep Świętego Wawrzyńca na Maderze to punkt obowiązkowy wśród miejsc, które trzeba zobaczyć na wyspie. Miejsce to jest tak piękne, osobliwe  i niezwykłe, że opuszczenie Madery, nie zobaczywszy półwyspu, w ogóle nie wchodzi w grę. Półwysep Świętego Wawrzyńca to najdalej wysunięty na wschód fragment Madery, który jest zupełnie inny niż pozostałe części wyspy. Jest to obszar zdecydowanie mniej przystępny, pozbawiony wysokiej roślinności. Latem Półwysep Świętego Wawrzyńca jest niemalże pustynny, w zimie z kolei pokrywa się zieloną roślinnością i wrażenia z trekkingu są zupełnie inne. No właśnie – jak wygląda trekking na Półwyspie Świętego Wawrzyńca? Ile czasu trzeba zarezerwować na wycieczkę? Dla kogo ta wyprawa będzie odpowiednia? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w w tym wpisie 🙂

półwysep świętego wawrzyńca

Półwysep Świętego Wawrzyńca – jak dojechać?

W zasadzie z każdej części wyspy bez problemu dojedziecie do miejsca, w którym rozpoczyna się trekking na półwysep. Kierujcie się na miasteczko Canical, stamtąd drogą ER 109 jedźcie do samego jej końca  – tutaj znajduje się parking, gdzie można zostawić auto. Nie zostawiajcie samochodu zbyt wcześnie, na końcu jest rondo na którym w razie czego można zawrócić i pojechać w druga stronę. Czeka Was kilkugodzinny, dość męczący spacer, nie ma sensu dokładać kolejnych kilkuset metrów parkując zbyt wcześnie.

półwysep świętego wawrzyńca
Widok na początku trasy na Półwysep Świętego Wawrzyńca.

półwysep świętego Wawrzyńca

Półwysep Świętego Wawrzyńca – jak się przygotować?

Weźcie ze sobą zapas wody – czeka Was klika godzin marszu, a po drodze jest tylko jedno miejsce, gdzie można zakupić wodę – bar Casa do Sardinha znajduje się mniej więcej w ¾ drogi przed końcem półwyspu.

Spakujcie prowiant – przyda się, ponieważ w Casa do Sardinha w którymś momencie dnia wszystko się kończy. Turyści, którzy dotrą tu przed Wami mogą wykupić cały asortyment baru.

Zabierzcie krem z filtrem – na Półwyspie Świętego Wawrzyńca nie liczcie na cień, nie ma tu drzew i w słoneczne dni nie schowacie się przed słońcem. Filtr 50 jest koniecznością.

Załóżcie wygodne buty na twardej podeszwie – cała trasa wiedzie po żwirowych ścieżkach, miejscami będziecie szli po wystających, dość ostrych kamieniach, więc dobre buty się przydadzą. Sandały czy klapki nie wchodzą w rachubę.

Półwysep Świętego Wawrzyńca

madera półwysep świętego Wawrzyńca

madera półwysep św wawrzyńca

Półwysep Świętego Wawrzyńca – trekking

Na trekking po Półwyspie Świętego Wawrzyńca zarezerwujcie sobie około 4 godziny w dwie strony. Trasa w jedną stronę wynosi nieco ponad 3 kilometry, ale droga nie wiedzie prosto, trzeba pokonać wiele dość stromych podejść i zejść, zwłaszcza pod koniec trasy. Trasa jest średnio trudna, ale jednak dość męcząca i miejscami niebezpieczna. Trzeba zachować szczególną ostrożność w miejscach gdzie ścieżka prowadzi przy dość stromych zboczach, które wpadają wprost do Atlantyku. Zabezpieczenia na trasie są tylko prowizoryczne. Na trasie jest kilka punktów widokowych, gdzie można podziwiać niezwykłe formacje skalane o które rozbijają się gigantyczne fale oceanu. Podczas Waszej wycieczki na pewno też będziecie mieli okazję oglądać przelatujące nad półwyspem samoloty.

półwysep świętego Wawrzyńca madera

Półwysep Św. Wawrzyńca
Jeden z punktów widokowych.

Po drodze też spotkacie jaszczurki – jeśli nalejecie na kamień trochę wody, w minutę zbiegnie się do Was całe stado 🙂

Madera półwysep świętego wawrzyńca jaszczurki

jaszczurki madera pówysep

Cała trasa na Półwysep Świętego Wawrzyńca  jest niesamowicie piękna, szczególnie końcowy fragment trasy funduje widoki zapierające dech w piersiach.

półwysep świętego wawrzyńca madera

madera półwysep świętego wawrzyńca
Taki widok ukazuje się na końcu szlaku.

Bardzo polecam Wam trekking na Półwysep Świętego Wawrzyńca, to bajkowe miejsce, które absolutnie warto odwiedzić.

Jeśli byliście na półwyspie, dajcie znać, jakie są Wasze wrażenia!

Z pozdrowieniami,

Ewa

Przeczytaj też moje inne wpisy o Maderze:

Plaże na Maderze – 6 najpiękniejszych plaż Madery

Lotnisko na Maderze – czy bać się lądowania na Maderze?

Funchal – co warto zobaczyć w stolicy Madery?

Santana na Maderze – najbardziej bajkowe miasteczko na wyspie

Cabo Girao – najpiękniejszy klif na Maderze

Madera – co warto zobaczyć na Maderze?

Camara de Lobos – najbardziej klimatyczne miasto na Maderze

4 comments

 1. Piekne miejsce Planujemy odwiedzić madere za 3 tygodnie z 8 miesięcznym dzieckiem. Czy ten trekking da się zrobić z niemowlakiem w nosidle czy są zbyt strome i niebezpieczne fragmenty? Jesteśmy przyzwyczajeni do wielogodzinnych wypraw wiec długość to nie problem… tylko zastanawiam się nad tym czy to bezpieczne. Z góry Dziekuje za odpowiedz!

  1. Cześć Agnieszko,
   szczerze, to bym odradzała. Ośmiomiesięczne dziecko sporo waży, a ten trekking sam w sobie jest dość męczący. Tym bardziej, że tam nie idzie się po prostej, ubitej drodze. Są podejścia, wystające kamienie, trzeba uważać, żeby się nie potknąć. Upadek z maluszkiem w nosidle, mógłby się źle skończyć, a wózkiem tam się jechać nie da. Ja na pewno bym się nie podjęła iść tam z maluchem w nosidle, ale decyzja oczywiście należy do Was 🙂
   Pozdrawiam!
   Ewa

  2. Ale w sumie możecie jechać na półwysep z założeniem, że przejdziecie trasę na tyle, na ile będzie bezpiecznie dla Was i dla dziecka. Początek trasy jest łatwy, a widoki tez piękne. W sumie nie musicie iść do samego końca. A na pewno warto zobaczyć półwysep na własne oczy i doświadczyć tego miejsca.
   Pozdrawiam, Ewa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *