podróż ze zwierzakiem

Podróż ze zwierzakiem – jak się do niej przygotować?

Pies czy kot to pełnoprawny członek rodziny a dla wielu najlepszy towarzysz. Przed podjęciem decyzji o zakupie pupila trzeba jednak zastanowić się, czy w razie wyjazdubędziecie mieli komu zostawić go pod opieką, czy zwierzak zostanie współtowarzyszem waszych podróży. Jeśli zdecydujecie się na transport czworonoga, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów. Jeśli je uwzględnicie, podróż będzie na pewno spokojniejsza i bezpieczniejsza. Zarówno dla zwierzaka jak i dla Was. 

ragdoll1small 

Samochodem…

Do jazdy autem warto przyzwyczaić zwierzę od małego. Niektóre czworonogi doskonale znoszą jazdę samochodem, ale dla niektórych to duży stres. Jeśli kot czy pies kojarzy samochód wyłącznie z wizytą u weterynarza, raczej nie będzie czuł się w nim komfortowo. Dlatego warto od czasu do czasu zorganizować krótką wycieczkę, aby zwierzak stopniowo przyzwyczajał się do jazdy samochodem.

Ważną rzeczą jest zakup dopasowanego wielkością do zwierzęcia transportera. Wybór na rynku jest ogromny, od najprostszych plastikowych klatek po designerskie transportery wykonane z wysokiej jakości płócien. Nawet jeśli nie jeździcie samochodem warto zainwestować w dobry transporter – przyda się za każdym wyjściem do weterynarza czy w razie potrzeby przejazdu transportem miejskim.

W samochodach typu kombi dopuszczalne jest przewożenie zwierząt w bagażniku. Trzeba jednak pamiętać o zdjęciu górnej półki, aby zwierzak nie został zamknięty w klaustrofobicznej, ciemnej przestrzeni.  Warto pamiętać aby bezpośrednio przed jazdą nie karmić zwierząt, zwłaszcza tych, które mają objawy choroby lokomocyjnej.

W trakcie jazdy trzeba zorganizować postoje, podczas których zwierzak będzie mógł się napić, przespacerować i w razie potrzeby załatwić potrzeby fizjologiczne. Nigdy nie wolno zostawiać zwierzęcia samego w samochodzie, nawet na kilka minut. W upalne dni szybko rosnąca temperatura w kabinie samochodu stanowi dla zwierząt śmiertelne zagrożenie. 

aston1asmall 

Samolotem…

Podróż samolotem to zdecydowanie większe wyzwanie niż jazda samochodem. W zależności od rozmiarów i wagi zwierzęcia wraz z transporterem, pupil może podróżować w kabinie pasażerskiej lub w luku bagażowym samolotu. Różne linie lotnicze mają różne wytyczne w tej kwestii, więc przez rezerwacją biletu należy dokładnie upewnić się, czy zwierzę będzie dopuszczone do lotu, a jeśli tak, to gdzie zostanie umieszczone. Zazwyczaj mniejsze zwierzęta mogą towarzyszyć swoim właścicielom na pokładzie, zaś większe są kierowane do luku bagażowego.

Transporter powinien być na tyle obszerny, aby umożliwić zwierzęciu stanie, obrócenie się i położenie oraz swobodny dostęp do wody i jedzenia. Przed podróżą opiekun powinien skompletować wymagane dokumenty i zaświadczenia weterynaryjne. Na terenie Unii Europejskiej zwierzę musi mieć wyrobiony Europejski Paszport dla Zwierząt Domowych, zaświadczenie o szczepieniu przeciw wściekliźnie oraz mieć również wszczepiony mikro czip, który w razie potrzeby umożliwi szybką identyfikację.

Warto pamiętać, że podróż samolotem, szczególnie w luku bagażowym, to dla zwierzęcia ogromny stres, dlatego warto rozważyć, czy nie lepiej na czas wyjazdu zostawić zwierzaka pod opieką rodziny czy przyjaciół. Ostatecznie, w razie potrzeby można podać zwierzęciu zapisane przez weterynarza środki uspokajające. 

ragdoll3small 

Statkiem…

Podróż promem z czworonogiem wbrew pozorom nie jest bardzo kłopotliwa. Wystarczy wykupić odpowiedni bilet, wraz z dopłatą za zwierzaka. Trzeba jednak pamiętać o wymaganych dokumentach i zaświadczeniach weterynaryjnych, bez których zwierzę nie zostanie wpuszczone na pokład.

Na niektórych promach czworonogi mogą swobodnie spacerować po pokładzie, pod warunkiem, że zwierzę jest na smyczy i nie stanowi zagrożenia dla współpasażerów. Trzeba się jednak liczyć również z tym, że zwierzę zostanie umieszczone w klatce w specjalnym pomieszczeniu. W tym przypadku zazwyczaj właściciele mogą odwiedzać swoich pupili, co w dużej mierze łagodzi stres związany z podróżą.

Przeczytaj też: Pomysł na weekend w Kazimierzu Dolnym

Może Cię również zainteresować: Zupełnie inne Zakopane – mini przewodnik po stolicy Tatr

Zobacz także: Hobbitówa – magiczny dom na Podkarpaciu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *