paleokastritsa korfu

Paleokastritsa na Korfu – atrakcje, plaże i klimatyczny klasztor w Paleokastritsa

Paleokastritsa to najbardziej znana i popularna miejscowość na Korfu. Położona na zachodnio-północnym wybrzeżu, niezwykle malownicza, tonąca pośród zielonych wzgórz, z żwirowo-piaszczystymi plażami w niewielkich zatoczkach – Paleokastritsa robi wrażenie na każdym, kto tu przybywa. Jednakże Paleokastritsa to nie tylko plaże, sporty wodne i widoki – to również miejsce historyczne, z położonym na szczycie wysokiej skały zabytkowym klasztorem Pantagia Theotokou z przełomu XVIII i XIX wieku. Co zobaczyć w Paleokastritsa, jak zaplanować pobyt tutaj, co zwiedzić i na jakich plażach odpoczywać? Po lekturze tego wpisu wszystko będziecie wiedzieć – zapraszam!

paleokastritsa wyspa korfu

Paelokstritsa – plaże, atrakcje i zwiedzanie Klasztoru w Paleokastritsa 

Naturalne piękno Paleokastritsy

Region Paleoakstritsa jest wyjątkowo piękny. Dwa cyple i pięć zatok ze szmaragdową wodą, wzniesienia i skały, groty i jaskinie – natura dała tu pokaz iście „koronkowej roboty”. Tutejsze dno morskie przyciąga fanów nurkowania, okolice te są również znanym centrum sportów wodnych na Korfu. Do jaskiń pływają łódki z plaży Agios Spiridon. Jednakże Paleokastritsa ma jedną jedyną wadę – jest tu najzimniejsza woda na wyspie za sprawą zimnych prądów morskich i źródeł, które są zlokalizowane w tej okolicy. Dlatego nie jest to najlepsze miejsce do wielogodzinnych zabaw wodzie czy pływania. Agios Spiridon była pierwszą plażą na wyspie, na której wypoczywaliśmy. Przyznam, że lecieliśmy na Korfu z planami pływania i odpoczynku w wodach Morza Jońskiego. A tu pierwszego dnia wakacji taka niespodzianka – woda zimniejsza niż w Atlantyku! Na szczęście szybko okazało się, że tylko w Paleokastritsa woda jest zimna. Odetchnęliśmy z ulgą 😊

paleokastritsa Korfu

Paleokastritsa – jak dojechać?

Region Paleokastritsa to najlepiej skomunikowana część Korfu ze stolicą wyspy, od której oddalona jest o około 25 kilometrów. Z miasta Korfu (Kerkiry) prowadzi tu jedna z najlepszych dróg na wyspie, kursują autobusy, organizowane są też wycieczki autokarowe. Swoją drogą, było to jedyne miejsce na wyspie, do którego turystów na plaże przywoziły autokary. Paleokastritsa, mimo, że wciąż zachowała swój naturalny urok, należy do najbardziej popularnych wśród turystów miejsc na Korfu. Ze względu na naturalne piękno, okolice te jako pierwsze rozwinęły się pod względem turystycznym. Paleokastritsa jest też bardzo dobrym miejscem wypadowym do zwiedzania zachodniego wybrzeża wyspy – od północy aż po południe.

Ciekawostka: Nazwa „Paleokastritsa” pochodzi od baszty obronnej, która znajdowała się tutaj w czas, kiedy tereny te nie były jeszcze zamieszkane.

Paleokastritsa punkt widokowy
Widok na Agios Spiridon Beach, Paleokastritsa.

Plaże w zatokach Paleokastritsy

Na Paleokastritsa jest sześć plaż, które są zlokalizowane w niewielkich odległościach od siebie. Najbardziej znane, dosłownie sąsiadujące ze sobą plaże to Agios Spiridon, Agios Petros i Ampelaki Bay. Nieco dalej za cyplem znajduje się Alipa Bay, czyli port, w którym cumują kutry rybackie i przepływające tędy jachty. Jeszcze dalej na południe jest Platakia Bay i Agia Triada Bay. Wszystkie plaże są zlokalizowane w malowniczych zatoczkach, z widokiem na otwarte morze i porośnięte bujną roślinnością wzgórza.

Przeczytaj: Plaże na Korfu – 14 najpiękniejszych plaż na wyspie Korfu

agios spiridon paleokastritsa
Agios Spiridon Beach.

Agios Spirydion, Agios Petros i Ampelaki Bay

Agios Spirydion jest największą plażą Paleokastritsy. Położona pomiędzy dwoma wzgórzami, z krystalicznie czystą wodą mieniąca się wszystkimi odcieniami niebieskiego, błękitu i szmaragdu. Z bogatym zapleczem gastronomicznym i płatnymi leżakami (set: dwa leżaki i parasol kosztuje 10 Euro). Na miejscu można skorzystać z oferty sportów wodnych (rowerki wodne, kajaki, SUP-y). Jest tu też przystań dla łodzi, które wożą turystów na wycieczki po jaskiniach i pobliskich zatokach.

paleokastritsa korfu jaskinie
Jaskinie, Agios Spiridon Beach.
paleokastritsa sporty wodne
Baza sportów wodnych na Agios Spiridon Beach.
Agios Spiridon Beach.
Paleokastritsa Agios Spiridon
Widok z plaży Agios Spiridon na Morze Jońskie.
plaża agios spiridon
Agios Spiridon Beach.
paleokastritsa
Nasz pierwszy dzień na Korfu na Agios Spiridon Beach.

Agios Petros i Ampelaki Bay to dwie mniejsze plaże sąsiadujące z Agios Spiridon. Plaże te dzieli maleńki cypelek, tak, że właściwie są to bliźniacze zatoki. Bezpośrednio przy Agios Petros znajduje się parking. Na obu tych plażach zazwyczaj jest mniej ludzi niż na znacznie większej Agios Spiridon.

Przeczytaj też: Porto Timoni na Korfu – najpiękniej położona plaża na wyspie

agios petros paleokastritsa
Zatoka Agios Petros.
Paleokastritsa
Agios Petros.
agios petros paleokastritsa
Agios Petros.
paleokastritsa ampelaki bay
Ampelaki Bay.

Najpiękniejszy widok na Paleokastritsę

Jeśli będziecie mieć ochotę na spacer, warto wybrać się na punkt widokowy, z którego rozpościera się panorama Paleokastritsy. Znajduje się on na drodze do klasztoru – żeby tu dojść trzeba się nieco wysilić, ponieważ droga wiedzie pod górę. Żeby tu dotrzeć, należy za plażą Agios Spirydion skierować się w lewo na drogę do klasztoru. Po kliku minutach marszu, po lewej stronie ukaże się Wam widok, który widzicie na tych zdjęciach.

paleokastritsa

paelokastritsa punkt widokowy

Klasztor Pangia Theotokou w Paleokastritsa

Prawosławny klasztor w Paleokastritsa jest miejscem znanym i chętnie odwiedzanym przez turystów. Nie bez przyczyny. Po pierwsze klasztor jest niesamowicie położony na skale, z której rozpościera się zjawiskowy widok na morze. Klasztor powstał tu już w 1225 roku (choć obecne zabudowania pochodzą z przełomu XVIII i XIX wieku), a pretekstem do jego powstania było znalezienie ikony z wizerunkiem Bogurodzicy.

kalsztor w paleokastritsa
Widok na morze z klasztoru.

Kompleks klasztorny składa się z budowli centralnej z kościołem oraz dziedzińców, portyków, pomieszczeń należących do mnichów, spiżarń i dzwonnicy. Na terenie klasztoru jest również niewielkie muzeum, w którym wystawione są szaty liturgiczne, odręcznie pisane księgi, ikony czy naczynia. Uwagę przykuwa również szkielet prehistorycznego mamuta oraz gigantyczna muszla.

Lubisz zwiedzać? Zaplanuj wizytę w stolicy wyspy! Kerkyra – największe atrakcje stolicy Korfu

paleokastritsa klasztor
Wnętrza kościoła.
muzeum w klasztorze paleokastritsa
Muzeum w klasztorze.

klasztor paleokastritsa

paleokastritsa klasztor

Spacer po terenie klasztoru jest niezwykle przyjemny, teren jest zadbany, pełen kwiatów i roślin. Mnisi zagadują do turystów, atmosfera jest bardzo przyjazna. Jedynie zaniedbane koty, które mieszkają tu w sporej liczbie, sprawiają nieco przykre wrażenie. Niestety widać, że nawet tutaj nikt o nie nie dba…

zabudowania klasztor paleokastritsa

paleokastritsa klasztor

Paleokastritsa klasztor

ogród klasztor paleokastritsa

Warto pamiętać, że panie wchodząc na teren klasztoru muszą mieć zasłonięte ramiona i kolana. Przy wejściu na teren klasztoru jest osoba, która „kontroluje” ubiór turystów i turystek i w razie potrzeby wydaje na czas zwiedzania specjalne spódnice i narzutki. Do klasztoru można dojechać autem (jest tu bezpłatny parking) lub dojść pieszo asfaltową ulicą.

Klimatyczne miejscówki na Korfu? Sprawdź:  Afionas – najbardziej urokliwa wioska na Korfu

Podsumowując: Paleokastritsa na Korfu to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić! Jest tu co robić, co zwiedzać, gdzie poplażować. Jedynie przygotujcie się na to, że kąpiele morskie będą raczej z gatunku tych mocno orzeźwiających. Spektakularne widoki na szmaragdowe morze i nieregularna linia brzegowa robią ogromne wrażenie. My zatrzymaliśmy się w Paleokastritsa na 12 dni i jako baza wypadowa to miejsce również się sprawdziło. Mieszkając tu dotarliśmy do większości najładniejszych plaż na Korfu, ale to już temat na zupełnie inny wpis.

Z pozdrowieniami,

Ewa

Paleokastritsa Korfu

6 comments

    1. W Paleokastritsa jest sporo tawern, jednak nie jest to typowo imprezowe miasteczko. Jeśli poszukujesz dużej liczby klubów zastanów się nad wyborem Kavos na południu wyspy. To imprezowe miejsce, z mnóstwem barów, tawern, klubów.

  1. Witam, właśnie planuje wakacje do Paleokastritsa i trochę mnie martwi informacja o zimnej wodzie 🙂 Będziemy w pierwszym tygodniu lipca. Naprawdę temperatura wody zniechęca do kąpieli? Tylko w tej dokładnie miejscowości? Czy w sąsiedniej Liapades woda będzie cieplejsza ? Ślicznie dziekuje za odpowiedz

    1. Wody w okolicy Paleokastritsa należą do najchłodniejszych na wybrzeżu Korfu. Każdy ma swoje własne odczucia co do temperatury – czy jest komfotowa czy nie. Z pewnością da się kąpać i dla osób, które chcą wyraźnego orzeźwienia w upalne dni może być ok. Dla nas jednak woda wydawała się mimo wszystko za zimna. W Liapades nie byliśmy, jest szansa, że woda będzie cieplejsza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *