Poradnik opalania

Nie spal się! Wakacyjny poradnik opalania

Zapraszam Cię dziś na mój mały poradnik opalania – jeszcze jak byłam dzieckiem kto by o tym wtedy pomyślał, że można się opalać i nie spalić? Jak dobrze, że czasy kiedy nie było kremów z filtrami dawno minęły. Nie wyobrażam sobie, żebym mogła opalać się bez odpowiedniego zabezpieczenia skóry. Zresztą kosmetyków z SPF używam nie tylko latem, ale przez cały rok. Bo choć kocham słońce i irytuje mnie, że w Polsce mamy mało naprawdę słonecznych dni, to mam świadomość, że ekspozycja na promienie słoneczne może być niebezpieczna. Mam na myśli szkodliwe działanie promieni UVB, UVA oraz promieniowanie IR. Dlatego używanie kremów z filtrem jest absolutną koniecznością, szczególnie gdy  po wielu zimnych miesiącach nagle wystawiamy się na wielogodzinne przebywanie na słońcu. Nie ma co ukrywać – opalone ciało wygląda o wiele atrakcyjniej, jednak opalać się trzeba mądrze. Niżej przedstawiam kilka zasad bezpiecznego opalania, warto o nich pamiętać!

#1. Kremuj się

Mam jasną cerę, więc najczęściej używam SPF 50 lub 30. Kremy z wysokim filtrem bardzo skutecznie chronią skórę, ale trzeba pamiętać, że żaden preparat z filtrami UV nie gwarantuje 100% ochrony. Kosmetyk należy nakładać na skórę około 20 minut przed wyjściem na słońce. Zanim dojdziesz na plaże, znajdziesz miejsce, rozłożysz ręcznik może się okazać, że Twoja skóra już od dobrych kilkudziesięciu minut „smaży się” na słońcu. A tego przecież nie chcesz. Aby utrzymać ochronę trzeba regularnie powtarzać nakładanie kremu, minimum co dwie godziny i od razu po wyjściu z wody lub wytarciu ciała ręcznikiem. Nie zapominaj o tym nawet jeśli na kosmetyku widnieje napis: ”wodoodporny”.

#2. Nawadniaj

W wysokich temperaturach łatwo się odwodnić, nie zapomnij więc zabrać ze sobą na plażę butelkę wody. Dobrą opcją jest również woda kokosowa, która świetnie wyrównuje poziom elektrolitów. Moim ulubionym napojem w gorące dni jest kawa mrożona, którą mogę pić hektolitrami. Pamiętaj też, że drinki z alkoholem odwadniają organizm, więc jeśli pozwolisz sobie na jakiś napój wyskokowy pamiętaj, żeby dodatkowo uzupełnić płyny. Wodą 😊

#3. Chroń oczy

Organizm ludzki to mądra maszyna, nie bez przyczyny oczy reagują mrużeniem, gdy świeci w nie słońce. Oczy muszą być chronione filtrem, tak samo jak skóra, dlatego na plaży nie zapominaj o okularach. Poza tym fajne okulary zawsze nadają plażowej stylizacji charakteru.

#4. Osłoń głowę

Obowiązkowo. Oprócz wiadomych przyczyn, czapka, kapelusz lub chusta na głowę chroni również włosy, które latem są bardzo podatne na przesuszenie. Poza tym, co tu dużo gadać: nakrycia głowy są super modne, a wybór fasonów kapeluszy przyprawia o zawrót głowy.

#5. Zadbaj o skórę po opalaniu

Nie zapomnij o pielęgnacji skóry po opalaniu. W sklepach znajdziesz wiele kosmetyków, które mają właściwości chłodzące, nawilżające i odżywcze. Najważniejszym składnikiem, który znajduje się w prawie wszystkich kosmetykach po opalaniu jest D-Panthenol, który działa łagodząco i koi podrażnioną opalaniem skórę. Jeśli zadbasz o swoją skórę przed, w trakcie i po opalaniu, przez długi czas będziesz cieszyć się piękną opalenizną!

ZOBACZ: NAJPIĘKNIEJSZE GRECKIE WYSPY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *