Hang Son Doong

Największa jaskinia na świecie – Hang Son Doong w Wietnamie

Moje wielkie podróżnicze marzenie. Wietnam i Hang Son Doong – największa jaskinia na świecie, przy granicy z Laosem. Miejsce, które istnieje od kilku milionów lat, a zostało odkryte przypadkowo dopiero w 1991 roku przez człowieka, który przez wiele lat mieszkał niedaleko ukrytego wejścia do jaskini. W 2009 roku grupa brytyjskich grotołazów zeksplorowała jej wnętrza. Co się okazało? Że w głębi jaskini znajduje się świat, jakiego w najśmielszych marzeniach byśmy sobie nie wyobrażali. Cud natury, coś absolutnie doskonałego!

Fot. Elinna Yao
Fot. Elinna Yao
Fot. Elinna Yao
Fot. Stephen Dang & Kevin Lee

Jaskinia jest ogromna i wysoka, tak wysoka, że zmieściłby się tutaj 40-pietrowy wieżowiec. Wyobrażacie sobie to? Największa z komór jaskini ma ponad 5 kilometrów długości, 150 metrów szerokości i aż 200 metrów wysokości. To gigantyczna, nietknięta ingerencją człowieka przestrzeń. Dnem jaskini płynie podziemna rzeka, a w miejscu, gdzie strop uległ zawaleniu, do środka wdarła się dżungla. Kiedy pierwszy raz zobaczyłam film z Hang Son Doong myślałam, że to jakaś scenografia do filmu fantasy, a nie realne miejsce. Nie uwierzycie jakie było moje zdziwienie, jak okazało się, że największa jaskinia na świecie to nie żadna fikcja, ale istnieje NAPRAWDĘ!

Fot. Elinna Yao
Fot. Stephen Dang & Kevin Lee
Fot. Elinna Yao
Fot. Stephen Dang & Kevin Lee

Jaskinię można zobaczyć na własne oczy. Wyłączność na organizację ekspedycji ma firma Oxalis Adventure Tours. Każdego roku tylko kilkuset wybrańców może zobaczyć jaskinię od środka, liczba osób zwiedzających to miejsce jest ograniczona przez lokalne władze. Jak napisała mi Ngoc z Oxalis podczas Son Doong Expedition 4 dni i 3 noce spędza się w jaskini, dodatkowo 2 noce w pobliskich hotelach. Grupę prowadzą eksperci z Brytyjskiego Stowarzyszenia Badań na Jaskinią, międzynarodowy wykwalifikowany przewodnik turystyczny oraz zespół 22 portierów. Koszt wyprawy dla jednej osoby wynosi 3000 $US dla dwóch – dwa razy więcej. Do kosztów trzeba również doliczyć lot do Wietnamu. Na ten moment Hang Son Doong pozostaje w sferze moich marzeń, ale przecież marzenia są po to, żeby je spełniać… 🙂 Największa jaskinia na świecie – tak, to jest świetny cel!

Zdjęcia: Oxalis Adventure Tours

MOŻE ZAINTERESOWAĆ CIĘ RÓWNIEŻ: 7 najpiękniejszych wysp greckich na wakacje

Fot. Elinna Yao
Fot. Ty Horton
Fot. Oxalis Adventure
Fot. Ty Horton
Fot. Ty Horton
Fot. Ty Horton
Fot. Ty Horton

2 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *