Mostówka – największe wrzosowisko w Polsce

Morze wrzosów, spokój, cisza. Tak jest w Mostówce – miejscowości w której wyrosło jedno z największych w Europie naturalnych wrzosowisk. Ponad 400 hektarów pokrytych jest ciągnącymi się po horyzont wrzosami, w różnych odcieniach fioletu. Cudowny widok.

wrzosy2small 

wrzosowisko1small 

wrzosy3small 

Wrzosowisko rozpościera się na ogromnym obszarze, którego nie sposób przejść w jeden dzień. Jednak nawet godzinny spacer wystarczy, aby poczuć wyjątkowy klimat tego miejsca. Wysokie wydmy, które momentami do złudzenia przypominają te nad Bałtykiem, pokryte są brzozowymi i sosnowymi zagajnikami. Przez wrzosowy dywan, który rozpościera się pomiędzy drzewami, w wielu miejscach przebijają łachy jasnego piachu, który niegdyś był tu wydobywany. Wydmy lucynowsko-mostowieckie w 2008 roku zostały wpisane do obszaru Natura 2000.

wrzosy4small 

wrzosy15small 

wrzosy13small 

Miejsce to ma również piękną historię. W niedaleko położonej miejscowości Gaj znajduje się ukryty w lesie klasztor sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego, w którym w latach 1974-1978 spędzał wakacje kardynał Stefan Wyszyński. Co roku na kilka dni odwiedzał go wtedy metropolita krakowski Karol Wojtyła. Obaj duchowni z upodobaniem spacerowali po tutejszych lasach.

wrzosy6small 

wrzosy10small 

wrzosy8small 

Wrzosowiska w Mostówce znajdują się zaledwie 45 minut jazdy samochodem od Warszawy, w kierunku Wyszkowa. Samochód najlepiej zostawić przy stacji kolejowej i dalej iść wzdłuż torów. Już po kilkunastu minutach spaceru zobaczycie morze wrzosów. Kwiaty te najpiękniej wyglądają pod koniec lata, ale o każdej porze roku warto tu przyjechać, choćby po to, by pobyć sam na sam z własnymi myślami i przyrodą. Bo cisza tu jest totalna, spotkać tu można pojedyncze osoby. Wrzosowisko w pełnym rozkwicie jest też doskonałym miejscem na niesztampową sesję fotograficzną. Zdjęcia ślubne zrobione tu wyglądałyby zjawiskowo!

wzrosy7small 

wrzosy12small 

wrzosy16small

2 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *