Można powiedzieć, że Mediolan ma kiepski PR. W różnych internetowych tekstach można znaleźć dużo negatywnych informacji na temat tego miasta. Że najmniej włoskie ze wszystkich włoskich miast, że nieciekawe, niebezpieczne, bez klimatu i nie ma tam co oglądać. Takie opinie mogą zniechęcić najbardziej entuzjastycznie nastawionego podróżnika. Przyznam, że Mediolan stał się celem naszego lutowego wypadu do Włoch głównie za sprawą wyjątkowo tanich biletów lotniczych do Bergamo. Stwierdziłam, że jeśli nawet będę rozczarowana, to niewiele stracę – po lekturze kilku negatywnych artykułów o Mediolanie, nie spodziewałam się po tym wyjeździe niczego specjalnego. Jakże się myliłam! Weekend w Mediolanie był pełen autentycznych zachwytów i miłych niespodzianek. Mam nadzieję, że ten wpis odczaruje tę negatywną aurę, która niczym ciemna chmura „zawisła” nad Mediolanem. Odpowiem Wam na pytanie co warto zobaczyć w Mediolanie, pokażę największe atrakcje Mediolanu, jego klimatyczne zakątki, najciekawsze miejsca i największe zabytki Mediolanu oraz podpowiem, jak najlepiej zaplanować zwiedzanie Mediolanu. Chodźcie ze mną, nie pożałujecie!
Mediolan – informacje praktyczne
Mediolan – jak się dostać do Mediolanu?
Najszybszym środkiem transportu jest samolot. Do wyboru macie trzy lotniska w pobliżu Mediolanu: Mediolan – Malpensa, Mediolan-Linate, Bergamo- Orio Al Serio. My korzystaliśmy z lotu do Bergamo – do Bergamo latają z Polski tanie linie lotnicze i można upolować bilety w niskiej cenie kilkudziesięciu złotych. Lot trwa około 2 godzin. Z Bergamo kursują autobusy, które wiozą bezpośrednio na dworzec w centrum Mediolanu. Bilety kosztują od 7 do 10 Euro za osobę dorosłą w zależności od przewoźnika (najtańsza i niczym nie różniąca się od innych jest sieć Terravision). Tym razem nie wypożyczaliśmy samochodu, ponieważ Mediolan jest bardzo kompaktowym miastem – wszystkie największe atrakcje Mediolanu są położone blisko siebie i wygodnie można zwiedzać Mediolan korzystając z metra i dalej pieszo.
PRZECZYTAJ TAKŻE: BOLONIA I JEJ NAJWIĘKSZE ATRAKCJE
W jakim okresie zwiedzać Mediolan?
Mediolan można zwiedzać przez cały rok. My byliśmy w lutym i było około 17 stopni, więc ciepło i przyjemnie. Latem jest tu znacznie więcej turystów, więc na placu przed Katedrą trzeba spodziewać się tłumów. Też trzeba liczyć się z wysokimi temperaturami, które mimo wszystko nie sprzyjają zwiedzaniu miast.
Czy w Mediolanie jest bezpiecznie?
W wielu artykułach w internecie znajdziecie informacje, że w Mediolanie nie jest bezpiecznie. Moim zdaniem nie jest bardziej niebezpiecznie niż w Paryżu, Barcelonie czy Londynie. Trzeba zachować ostrożność jak w każdym dużym, turystycznym mieście. Jeśli chodzi o osławionych nachalnych sprzedawców pod katedrą, to są, ale wystarczy, że odmówicie jednemu czy dwóm, to wszyscy inni zaraz się zorientują, że szkoda na was czasu, bo i tak nic nie kupicie. Jeśli będziecie z dziećmi, to na pewno warto je uprzedzić, żeby nic od nich nie brały. Przez kilkadziesiąt minut spędzonych na Piazza del Duomo nas zagadnęło może ze dwóch sprzedawców. Zauważyłam, że niektórzy z nich proponują turystom zrobienie zdjęcia za niewielką opłatą. Ogólnie uważam, że znacznie więcej spotkacie ich w Paryżu w okolicach Wieży Eifflea. Kolejnym miejscem ze złą sławą jest Park Sempione – ja tam się czułam całkowicie bezpiecznie, ludzie biegali, inni odpoczywali na kocach na trawie, park jak park. Oczywiście, jeśli ktoś szuka szczęścia i będzie się włóczył sam w nocy po parku, to nie wiadomo jak to się skończy. Wszystko dla ludzi, ale z rozsądkiem.
Ile czasu zaplanować na zwiedzanie Mediolanu?
Dwa dni wystarczą na zwiedzanie Mediolanu i największe atrakcje Mediolanu. Pierwszy dzień zarezerwujcie sobie na Katedrę, Galerię Vittorio Emanuele, La Scalę, Zamek Sforzów i Park Sempione z Łukiem Pokoju. Drugiego dnia zobaczcie Ostatnią Wieczerzę Leonarda da Vinci przy kościele Santa Maria delle Grazie, kościół Św. Maurycego z przewspaniałymi malowidłami ściennymi, odwiedźcie dzielnicę Brera z Piankoteką oraz dzielnicę Navigli.
Mediolan atrakcje. Co zobaczyć w Mediolanie?
Katedra w Mediolanie (Duomo di Milano/Dom de Milan)
Cóż to jest za budowla! To architektoniczny majstersztyk! Katedra w Mediolanie jest zachwycająca! W kategorii „ Mediolan atrakcje ” Duomo di Milano wygrywa i nie ma żadnej konkurencji – jest to miejsce, które trzeba zobaczyć choćby raz w życiu. Katedra w Mediolanie jest spektakularną budowlą, jednym z największych i najpiękniejszych gotyckich kościołów świata.
Historia tego miejsca zaczyna się w IV wieku naszej ery, gdzie w miejscu obecnej świątyni znajdował się kościół św. Teki i Bazylika Santa Maria Maggiore. W 1386 roku podjęto decyzję o zburzeniu obu świątyń i stworzeniu reprezentacyjnej katedry gotyckiej, której budowę zakończono niecałe sześć wieków później, w 1965 roku. Katedra bez większego uszczerbku przetrwała II wojną światową, w XXI wieku marmury z których w większości jest wykonana wymagały remontu który pochłonął budżet w wysokości kilku milionów Euro.
Na zwiedzanie katedry trzeba przeznaczyć klika godzin, najlepiej około 4-4,5. Zacznijcie od okazałych wnętrz katedry, która ma 157 m długości i 93 metry szerokości. Bogate wnętrza, sarkofagi, rzeźby (zwróćcie uwagę na genialną rzeźbę św. Bartłomieja, męczennika obdartego ze skóry, który owija się nią niczym peleryną, ustawioną na prawo od ołtarza), relikwie, gigantycznych rozmiarów witraże z pewnością na długo utkwią Wam w pamięci.
Koniecznie, ale to absolutnie koniecznie wejdźcie na dach katedry, gdzie można z bliska przyjrzeć się tym wszystkim koronkowym wieżyczkom, rzeźbom i maszkaronom. Z tej perspektywy będziecie mogli oglądać również panoramę miasta Mediolan, a w oddali ośnieżone szczyty Alp.
W podziemiach katedry (wejście obok drzwi do katedry) znajduje się część archeologiczna, gdzie zobaczycie pozostałości wczesnochrześcijańskiego kościoła św. Tekli i kościoła Santa Maria Maggiore z IV wieku.
Po prawej stronie katedry, w oddzielnym budynku znajduje się muzeum katedralne (Grande Museo Del Duomo), w którym na powierzchni 2000 mkw prezentowane są eksponaty związane z katedrą – tu można się wybrać, ale moim zdaniem nie jest to punkt obowiązkowy.
Z cennikiem biletów zapoznacie się na stronie Duomo di Milano , polecam Wam wykupić bilet z możliwością wejścia na dach w wersji tańszej, czyli po schodach – nie jest to zbyt męczące. O katedrze w Mediolanie napisałam osobny wpis z mnóstwem zdjęć, w którym znajdziecie wszystkie, szczegółowe informacje dotyczące historii i zwiedzania tego miejsca. Klikajcie tutaj: Katedra w Mediolanie.
Galeria Wiktora Emanuela II (Galeria Vittorio Emanuelle II)
Galeria Vittorio Emanuele II to kolejny hit w kategorii ” Mediolan zabytki „. Galeria znajduje się zaraz obok katedry i stanowi swoisty łącznik między placem katedralnym Piazza di Duomo a placem przy którym znajduje się słynny teatr operowy La Scala. Czy galeria handlowa może być miejscem wartym zwiedzania? W tym przypadku tak – jest to miejsce ciekawe pod względem architektonicznym i wiążą się z nim ciekawe, choć tragiczne historie.
Projekt galerii powstał w 1861 roku, natomiast budowę rozpoczęto 4 lata później i jej budowa trwała 12 lat, do 1877 roku. Jak wieść niesie w dzień przed oficjalnym otwarciem galerii wydarzyła się tragedia – architekt, który ją zaprojektował, chcąc skontrolować ostatnie szczegóły wspiął się na wysokie struktury budowli i spadł, co skończyło się dla niego ze skutkiem śmiertelnym. Ale to nie koniec – wyobraźcie sobie, że dziesięć dni później zmarł również król Vittorio Emanuele II, którego imię nosi galeria, a który ją zainaugurował jej działalność 1 stycznia 1878 roku.
Obecnie galeria skupia sklepy z najbardziej luksusowymi markami świata, możecie zrobić tu zakupy w butikach Prady, Versace czy Louis Vuitton, są tu też galerie sztuki oraz restauracje.
Będąc tu spójrzcie na mozaiki na podłodze – jedna z nich, ukazująca byka (nota bene herb Turynu) jest uszkodzona w miejscu gdzie byk powinien mieć jądra. Może się zdarzyć, że do tej mozaiki będzie stała kolejka. O co chodzi? Jak głosi legenda, żeby zagwarantować sobie szczęście należy albo uderzyć kilkakrotnie pietą w bycze przyrodzenie lub się okręcić na nim na prawej pięcie wokół własnej osi, najlepiej trzy razy. Przyznam, że ja zupełnie zapomniałam o tym byku. Z pewnością dla tego biedaka to lepiej, a i ja jestem osobą, która wierzy, że szczęście w życiu najlepiej zapewnię sama sobie, więc nie martwi mnie to, że tym razem tradycji nie stało się zadość 😊 Będąc w galerii spójrzcie też w górę na spektakularny dach, a także by zobaczyć 24 rzeźby przedstawiające ważne postacie włoskie, rozmieszczone na wysokości pierwszych półpięter ośmiokąta i po bokach czterech wejść.
La Scala
Co zobaczyć w Mediolanie? Oczywiście La Scalę – najsłynniejsza scena operowa świata mieści się w budynku, który zobaczycie zaraz po wyjściu z Galerii Vittorio Emanuele II. Budynek jest dość niepozorny, ale tylko od frontu, gdyż tak naprawdę jest to konkretnych rozmiarów budowla. W La Scali nie byliśmy, więc niestety nie powiem Wam jakie wrażenia są po wejściu, aczkolwiek nawet jeśli nie będziecie mieli czasu by zwiedzić operę, to warto się tu przejść, by zyskać wiedzę gdzie się znajduje najsłynniejsza scena operowa świata.
La Scala to dzieło wybitnego architekta neoklasycystycznego Giuseppe Piermariniego (otwarto ją w 1778 r.). Powstała na gruzach spalonego Teatro Regio Ducal, a otwarto ją w 1778 r. Tatr mieści obecnie 3,6 tys. widzów. Specjalnie dla tej sceny powstało wiele włoskich oper. M.in. „Madame Butterfly” Giacomo Pucciniego czy „Otello” Giuseppe Verdiego. Dyrygowali tu m.in. Herbert von Karajan czy Leonard Bernstein, a wystepwoali Maria Callas, Enrico Caruso czy Giuseppe Di Stefano.
Zamek Sforzów (Castello Sforcesco)
Idąc z La Scali po kilkunastu minutach powolnego spaceru zobaczycie kolejną atrakcję Mediolanu, czyli Zamek Sforzów. To imponujących rozmiarów budowla, która w XV wieku była siedzibą rodu Sforzów, który ówcześnie rządził Mediolanem. Przez zamkiem znajduje się pokaźnych rozmiarów fontanna, na teren zamku można wejść bezpłatnie. Płatne jest zwiedzanie muzeów, galerii sztuki i wystaw, która znajdują się w środku.
Park Sempione (Parco Sempione) i Łuk Pokoju (Arco della Pace)
Bezpośrednio za Zamkiem Sforzów znajduje się Park Sempione – jak widzicie wszystkie atrakcje Mediolanu są położone niemalże obok siebie 😊 Jest to zwykły park, w którym jest kilka stawów po których pływają kaczki, kilka mostków i ławki. Park Sempione to ulubione miejsce mediolańczyków na odpoczynek, będziecie mogli tu odetchnąć po kilkugodzinnym zwiedzaniu. Jeśli starczy Wam sił, przejdźcie na druga stronę parku (zajmie Wam to około 15-20 minut), by zobaczyć łuk triumfalny, który powstał w 1807 roku a inicjatorem jego budowy był Napoleon. Łuk Pokoju wyznacza miejsce w którym zaczynała się droga z Mediolanu do Paryża.
Kościół Santa Maria delle Grazie
Czy są tu fani Leonarda da Vinci? Jeśli tak, to musicie odwiedzić kościół Santa Maria delle Grazie. Jest to jeden z najważniejszych zabytków Mediolanu, bowiem w refektarzu kościoła znajduje się malowidło ścienne „Ostatnia Wieczerza” Leonarda da Vinci. Kościół powstał w II połowie XV wieku z inicjatywy księcia Mediolanu Franciszka I Sforzę. W 1543 roku w kościele Santa Maria delle Grazie zawisł słynny obraz Tycjana przedstawiający Chrystusa ukoronowanego cierniem, dzieło zostało skradzione pod koniec XVIII wieku i obecnie znajduje się w paryskim Luwrze.
Co ciekawe, podczas II wojny światowej kościół bardzo ucierpiał, jednak malowidło Leonarda przetrwało dzięki zapobiegliwości Dominikanów, który zabezpieczyli je workami z piasku. Zakon Dominikanów działa przy kościele po dziś dzień. Kościół Santa Maria delle Grazie został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Co istotne, aby zobaczyć malowidło należy wykupić bilety (najlepiej z wyprzedzeniem), refektarz jest otwarty dla zwiedzających od poniedziałku do soboty w godzinach 7:30 -12 a następnie od godziny 15 do 19, w niedziele: 07:30-12.30 i 15:30-20:45.
Kościół św. Maurycego (Chiesa di San Maurizio al Monastero Maggiore)
Jeśli jesteście miłośnikami malarstwa, to zajrzyjcie koniecznie do tego kościoła, ponieważ wszystkie ściany świątyni są pokryte freskami z XVI wieku. Jego wnętrza wyglądają jak jedna wielka galeria, a sam kościół zwany jest „Kaplicą Sykstyńską” Mediolanu i Lombardii. Co ciekawe, kościół składa się z dwóch części, drzwi do drugiej są prawie niewidoczne i znajduje się po lewej stronie ołtarza, koniecznie przez nie przejdźcie. Wstęp do kościoła św. Maurycego jest bezpłatny.
Dzielnica Brera i Pinakoteka Brera (Brera District, Pinacoteca Brera)
Co zobaczyć w Mediolanie? Koniecznie dzielnicę Brera, czyli najbardziej inspirującą część Mediolanu. Jest tu inny klimat niż w pozostałych częściach miasta – to miejsce ma w sobie coś magicznego i nie mówię tylko o wróżkach, które wieczorami rozstawiają tu swoje stoliki, by powróżyć z kart i przepowiedzieć każdemu wielką miłość.
Brera to dzielnica sztuki i designu, raz w roku przez siedem dni dzielnica ta skupia artystów i designerów z całego świata. Wydarzenie nazywa się Fuorisalone i jest organizowane od 2002 roku. Do dzielnicy Brera prowadzi wiele dróg, ale najbardziej klimatyczna jest wąziutka Via Fiori Chiari, skręcając w którą jakby przechodziło się do innej czasoprzetrzeni. Idąc tą uliczką, która jest częściowo brukowana kamieniami, zadziwiła mnie jej czystość – wyglądała jakby codziennie ktoś ją mył – tak naprawdę cała Brera jest bardzo czysta i zadbana.
W dzielnicy Brera wszystkie drogi prowadzą do Pinakoteki, czyli miejsca w którym znajdują się dzieła największych twórców włoskich. Pinakoteka jest jednym z najciekawszych muzeów w Mediolanie, znajdują się tu dzieła m.in. Caravaggia czy Rafaela. Niech Was nie dziwi obecność studentów – w tym samym budynku znajduje się Akademia Sztuk Pięknych, która została ufundowana przez carycę Marię Teresę w 1776 roku. Będąc tu koniecznie zajrzyjcie do biblioteki – magiczne miejsce. Z pewnością Waszą uwagę zwróci pomnik znajdujący się na dziedzińcu akademii – to pomnik ufundowany przez Napoleona, który przedstawia jego samego.
Dzielnica Navigli
Dzielnica Navigli w Mediolanie ma w sobie coś z Amsterdamu i nie tylko chodzi mi tu o kanały, które przez nią przepływają, a jest ich zaledwie dwa (więc nie porównujmy), chodzi o klimat i taki specyficzny amsterdamski luz. Wzdłuż kanałów znajdują się budynki, w których obok siebie poukrywane są kafejki, restauracje, bary, ale też oldschoolowe sklepy – mnie zauroczył sklep ze starymi płytami winylowymi – wchodzisz, wielki pies właścicieli leży na podłodze, sprzedawczyni hippiska z dredami za pas, w tle muzyczka sprzed lat. Fajnie. Jest tutaj też szkoła, akurat trafiliśmy na godzinę odbioru dzieci ze szkoły – o barierkę stało opartych kilkadziesiąt osób, oczywiście wystawiających lica do słońca, taki włoski luz, brak pośpiechu. Bary w dzielnicy Navigli wypełniają się mieszkańcami Mediolanu i turystami – okolica ta wieczorami tętni życiem.
Mediolan to świetne miasto na weekendowy wypad. Mam nadzieję, że mój przewodnik po Mediolanie, zachęci Was do odwiedzenia tego miasta i przekonania się, jak tam naprawdę jest. A jest naprawdę ok 😊
Dajcie znać co warto zobaczyć w Mediolanie Waszym zdaniem, co Wy byście jeszcze polecili zobaczyć w weekend w Mediolanie i jakie atrakcje Mediolanu spodobały się Wam najbardziej.
Z pozdrowieniami,
Ewa
Przeczytaj również moje wpisy o innych miejscach we Włoszech:
1 comment
Brakuje niektórych modernistycznych atrakcji na przykład wieżowca „pirelli”.