Mdina na Malcie

Mdina na Malcie – najbardziej klimatyczne miasto na wyspie

Mdina na Malcie to punkt obowiązkowy podczas zwiedzania wyspy. Jeśli zastanawiacie się, czy warto tu przyjechać, to od razu mówię, że tak. Mdina to miasto, w którym magiczny sposób przeniesiecie się w czasie wiele wieków wstecz, a błądząc w jej urokliwych uliczkach, poczujecie się jakbyście odkrywali inną czasoprzestrzeń.Mdina na Malcie jest niezwykłym miejscem. Zróbmy więc sobie wspólny spacer po maltańskim Mieście Ciszy.

Mdina na Malcie 

Mdina na Malcie czyli Miasto Ciszy

Mdina zwana jest również Silent City. Dlaczego? Przede wszystkim to maleńkie miasto jest obecnie zamieszkałe przez nieco ponad 200 osób, które jako jedyne mogą poruszać się tu autami. Dlatego, jeśli będziecie do Mdiny jechać samochodem, przygotujcie się na to, że będzie trzeba zaparkować auto przed bramą wjazdową do miasta. Całą Mdinę bez problemu można zwiedzić pieszo, w spokojnym tempie w około półtorej-dwie godziny, niektórzy decydują się na przejażdżkę dorożkami. Na potrzeby mieszkańców dopuszcza się również wjazd samochodów dostawczych, limuzyn nowożeńców, aut służb ratunkowych czy karawanów pogrzebowych. Słynnej ciszy nie spodziewajcie się jednak zaznać w dzień. Mdina to jedna z największych atrakcji turystycznych Malty i o każdej porze roku miasto cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Natomiast wieczorami, kiedy turyści już opuszczą miasto, można zaznać tu kojącego spokoju i niemalże absolutnej ciszy.

Mdina Malta uliczki roślinność

Mdina na Malcie zwiedzanie

Mdina Malta budynki

Mdina atrakcje koń dorożka

Historia Mdiny w telegraficznym skrócie

Żeby poczuć to miasto, trzeba choć trochę znać jego historię, która jest bardzo bogata, burzliwa i sięga głębokiej starożytności. Około 700 r. p.n.e. warowną osadę założyli tu Fenicjanie i nazwali ją Maleth. Następnie w 218 r. p.n.e. osada dostała się pod panowanie Cesarstwa Rzymskiego którzy zmienili nazwę na Melite. W 870 r. miasto zdobyli Saraceni (Arabowie), nadając miastu nazwę, którą posługujemy się do dziś, jak również otoczyli miasto murami obronnymi i fosą. Kolejne ważne daty w historii Mdiny to podbój przez Normanów w 1091 r. i niszczycielskie trzęsienie ziemi w 1693 r., po którym miasto zostało odbudowane. Do nadejścia Zakonu Joannitów w 1530 r. Mdina pełniła funkcję stolicy Malty. Jednakże jej położenie w centralnej części wyspy nie odpowiadało potrzebom zakonu, który zdecydował, że stolica musi znajdować się bliżej morza, by w razie potrzeby szybko odeprzeć atak najeźdźców. A wiadomo, że wówczas zagrożenie dla Malty mogło płynąć (dosłownie i w przenośni) jedynie od strony morza. Stolicą Malty została przeniesiona najpierw do Birgu (późniejszej Vittoriosy), a następnie do Valletty.

Mdina Malta mur obronny
Dziś fosy już nie ma, w jej miejscu są ogrody.

Mdina Malta

Spacer po Mdinie

Mdina jest małym miasteczkiem i tym razem polecam Wam nie robić konkretnego planu zwiedzania, tylko po prostu pospacerować uliczkami tego kamiennego miasta, by poczuć jego klimat. Mapę odłóżcie na bok – z pewnością się nie zgubicie, ponieważ Mdina otoczona jest solidnymi murami obronnymi. Jestem pewna, że niecodzienny klimat uliczek Cichego Miasta Was oczaruje. Dajcie się ponieść własnym nogom i oczom, spontanicznie odkrywajcie co jest za zakrętem, przyglądajcie się ażurowym balkonom, okiennicom, drzwiom i kołatkom na drzwiach. Niech esencją Waszego zwiedzania będzie niezapomniany i swobodny spacer po kamiennych uliczkach Mdiny.

Mdina na Malcie

Mdina Malta uliczka
Klimatyczne uliczki Mdiny.

Mdina – co warto zobaczyć?

Oczywiście, jest kilka punktów, na które warto zwrócić uwagę podczas spaceru po Mdinie:

  • Brama Główna powstała w 1724 r. Od wewnętrznej strony bramę zdobią płaskorzeźby patronów Mdiny: św. Pawła, św. Agaty i św. Publiusza.
Mdina brama główna
Brama Główna, do której prowadzi kamienny most.
  • Katedra św. Pawła – oryginalny kościół normański został zniszczony przez trzęsienie ziemi w 1963 roku. W latach 1697-1702 powstała nowa fasada projektu Lorenzo Gafa. Wstęp płatny 10 Euro od osoby.
Mdina katedra św. Pawła
Katedra to najbardziej okazały budynek w Mdinie.
Mdina na Malcie
Plac przed Katedrą.
  • Niebieskie Drzwi Mdiny (Blue Mdina Door) – najbardziej instagramowe miejsce w Mdinie. Niebieskie drzwi najpiękniej wyglądają, gdy otaczająca je bugenwilla jest w pełnym rozkwicie.

Blue Door Mdina

  • Panoramiczny widok na równinę ze skraju bastionu.

Mdina – jak dojechać? 

Mdina znajduje się w centralnej części Malty. Można dojechać tu autobusem z wielu miast na wyspie, samochodem (pamiętajcie, że na Malcie jest ruch lewostronny) oraz taksówką.

Wskazówka: Zwiedzanie Mdiny można połączyć ze zwiedzaniem Popeye Village. My tak zrobiliśmy i jak najbardziej polecam. Koszt taksówki z Mdiny do Popeye Village wynosi 25 Euro.

Gdzie zjeść w Mdinie?

W Mdinie nie jest łatwo o stolik, ze względu na dużą ilość turystów. Do niektórych restauracji w porze lunchu ustawiają się spore kolejki. Dlatego my zdecydowaliśmy się zjeść poza murami Mdiny, w Restauracji Il-Veduta w Rabacie.  To był słuszny wybór – wszystkie zamówione dania były bardzo smaczne. W ogóle jedzenie na Malcie to jedna wielka rozkosz, ale to już temat na zupełnie inny wpis… 😉

Z pozdrowieniami,

Ewa

Przeczytaj również: Comino i Błękitna Laguna na Malcie

Mdina balkony

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *