Malaga co zobaczyć

Malaga co warto zobaczyć? Najciekawsze atrakcje i miejsca w Maladze

Malaga w Hiszpanii – czy warto przyjechać? A jeśli tak, to co zobaczyć w Maladze, jakie są największe atrakcje tego miasta i jakie miejsca w Maladze warto zwiedzić? Jeśli będzie chodzić Wam po głowie Malaga jako pomysł na wypad do Hiszpanii, to na pewno będziecie sobie zadawać te pytania. Powiem od razu: warto wybrać się do Malagi, jak najbardziej! Malaga to jest bardzo dobry pomysł na weekend w Hiszpanii, a także na dłuższy pobyt połączony ze zwiedzaniem pobliskich miejscowości w Andaluzji, które są naprawdę piękne. My w Maladze byliśmy 3 dni i jeden dzień poświęciliśmy na spacerowanie po Maladze, drugiego dnia zrobiliśmy sobie wycieczkę do Rondy, a trzeci dzień spędziliśmy w Nerja. Polecam Wam wycieczki z Malagi, ale także spędzenie przynajmniej jednego dnia na zwiedzaniu Malagi. W tym wpisie skoncentruję się wyłącznie na tym co warto zobaczyć w Maladze, jak przeczytacie cały tekst, to wróćcie do tego miejsca i sprawdźcie wpis o Rondzie, to przepiękne miejsce, którego aż żal byłoby nie zobaczyć przy okazji pobytu w Maladze. Zostawiam Wam link: Ronda i Nowy Most (Puente Nuevo) w Andaluzji

Powiem Wam, że po wyjściu z przystanku pociągu od razu poczułam taki dobry vibe z Malagą. Wiecie – coś takiego, że od razu czujecie, od pierwszego wrażenia, że dane miejsce ma w sobie to coś, co Wam odpowiada. Czyste, kamienne chodniki i ulice zabytkowego starego miasta, stragany z kwiatami, zabytkowe kamienice, bliskość portu, park miejski z mnóstwem egzotycznych roślin, wzgórza i zamki górujące nad miastem – wszystko w Maladze jest w zasięgu wzroku. W Maladze jedynym rozczarowaniem była dla nas plaża La Malaqueta – brązowo-bura, niezbyt czysta, nie zachęcała nas do odpoczynku.

No dobrze, opowieść snuje mi się łatwo, palce płynnie stukają w klawiaturę, ale Wy potrzebujecie porządku i konkretów. Weźcie sobie kawę, herbatę i słodycz na przekąskę. Ja zbieram myśli i zapraszam Was na uroczy spacer po Maladze w Hiszpanii. Będziemy zwiedzać Malagę po kolei. Idziemy!

malaga co warto zobaczyć

Malaga co warto zobaczyć – największe atrakcje Malagi

Malaga Stare Miasto

Malaga ma urocze stare miasto. Polecam Wam wynajęcie pokoju w hotelu lub apartamentu właśnie na starym mieście – stąd do wszystkich największych zabytków miasta dotrzecie pieszo, a odległości naprawdę nie są wielkie. Zwiedzanie Malagi warto zacząć od starego miasta, a tutaj warto nadmienić, że malaga to jedno z najstarszych miast w Europie – historia Malagi liczy sobie około 3000 lat. Spacerując po zabytkowych uliczkach będziecie mijać pozostałości archeologiczne z czasów fenickich, rzymskich, arabskich i chrześcijańskich.

Ciekawostka: Malaga jest szóstym co do wielkości miastem w Hiszpanii. W kolejności to: Madryt, Barcelona, Walencja, Sewilla, Saragossa, Malaga.

malaga widok na stare miasto

malaga amfiteatr
Ruiny starożytnego amfiteatru na starym mieście w Maladze.

malaga co zobaczyć

Zamek i wzgórze Gibralfaro (Castillo de Gibralfaro)

Zamek Gibralfaro (hiszp. Castillo de Gibralfaro) to punkt obowiązkowy w Maladze i kiedy już pospacerujecie po ulicach starego miasta, w pierwszej kolejności polecam Wam skierować tutaj swoje kroki. Wejście na zamek zajmie Wam około 30 minut, wchodzi się pod górkę, ale kąt nachylenia nie jest zbyt duży, a cały spacer nie jest wbrew pozorom aż tak bardzo męczący, jak może się to wydawać patrząc na wzgórze i zamek z dołu. Warto tu wejść dla tarasu widokowego i pięknego widoku na miasto i wybrzeże – stąd właśnie zobaczycie najbardziej spektakularny widok na Malagę. Zamek został wzniesiony w pierwszej połowie XIV wieku dla obrony położonej u podnóża góry starszej twierdzy (Alcazaba), z którą połączony jest przejściem. Po zdobyciu Malagi przez Hiszpanów w 1487 roku, zamek był rezydencją Ferdynanda II Katolickiego i jego żony, zamek pełnił rolę militarną do 1925 roku. Zamek wraz z twierdzą Alcazaba to atrakcje Malagi, których nie można przegapić.

malaga widok na miasto morze i port
Widok na panoramę Malagi ze wzgórza zamkowego.
Malaga punkt widokowy
Z tego punktu widokowego widać panoramę z poprzedniego zdjęcia. Z tego miejsca zrobicie najlepsze zdjęcia panoramy Malagi.

malaga co zobaczyć

Twierdza Alcazaba w Maladze

Alcazaba to zespół arabskich fotyfikacji pałacowych położonych na zboczu góry Gibralfaro. Fortecę zaczęto budować w latach 756–780, ale wygląd dzisiejszej Alcazaby wraz z zamkiem Gibralfaro jest wynikiem trwającego wieki procesu historycznego. Alcazaba w Maladze była jedną z najtrudniejszych do zdobycia arabskich twierdzy w Hiszpanii. Po jej zdobyciu w 1487 roku Malaga przestała być muzułmańska. Po burzliwych czasach wojen i trzęsieniu ziemi w 1680 roku, rewitalizacja Alcazaby zaczęła się w latach 30-tych XX wieku. Obecnie Alcazaba jest uznawana za najlepiej zachowaną twierdzę Maurów w Hiszpanii. Fortyfikacje, ukwiecone patia i ogrody, fontanny, zacienione miejsca – warto poświęcić około 2 godzin na zwiedzanie Alcazaby w Maladze. Co zobaczyć w Maladze? Twierdzę Alcazaba oczywiście.

malaga Alcazaba

Alcazaba Malaga

Muzeum Picassa w Maladze

Malaga to rodzinne miasto Pabla Picassa – artysta urodził się w Maladze 21 października 1881 roku. Przy ulicy San Augustin, w pobliżu Katedry w Maladze znajduje się Muzeum Picassa, w którym wystawianych jest ponad 200 prac artysty. Gorąco polecam Wam odwiedzenie tego muzeum. Dla mnie największym odkryciem były obrazy z wczesnego etapu twórczości Picassa, choć trudno sobie to wyobrazić, Picasso, jako nastolatek malował w stylu klasycznym, bardzo pięknie zresztą. Dopiero później rozpoczął poszukiwania własnej ścieżki artystycznej i wszedł na drogę geometryzacji i uproszczeń formy, które dały początek kubizmowi pełnemu niedomówień i niedopowiedzeń. W muzeum prezentowane są również rzeźby, grafiki Picassa i zdjęcia artysty.

Muzeum Picassa Malaga
Obraz namalowany przez nastoletniego Picassa.

Ciekawostka: Picasso odwiedził Polskę w 1948 roku na Pierwszym Światowym Kongresie Intelektualistów w Obronie Pokoju, który odbywał się we Wrocławiu. Malarz miał zaplanowany pobyt na trzy dni, a spędził prawie dwa tygodnie – odwiedził Warszawę, Kraków i Oświęcim. Zafascynował go polski folklor – po powrocie do Francji stworzyła grafiki „Kobieta w polskim okryciu” przedstawiające swoją ówczesną partnerkę w kożuszku, który kupił dla niej w Krakowie.

Muzeum Picassa Malaga
A to już twórczość Picassa jakiego znamy 🙂

Dom Muzeum Pabla Ruiz Picassa

Jeśli postać Pabla Picassa Was intryguje, możecie pójść dalej i wybrać się do Muzem Domu Pabla Ruiz Picassa przy Plaza de la Merced. Muzeum znajduje się na pierwszym piętrze budynku, w którym urodził się malarz. W budynku znajdują się między innymi odtworzony XIX-wieczny salon oraz różne sale zawierających ceramikę, ryciny i książki należące do Picassa.

Ciekawostka: Pablo od 17 roku życia posługiwał się wyłącznie nazwiskiem matki Picasso, podobno zdecydowanie bardziej mu się podobało niż nazwisko ojca Jose Ruiz Blasco.

Katedra w Maladze (La Manquita)

Chodząc po starym mieście prędzej czy później traficie na katedrę Santa Iglesia Catedral Basílica de la Encarnación zwana „La Manquita”, czyli „jednoręka dama”, ponieważ ma tylko jedną wieżę. W czasie budowy zabrakło budżetu na dokończenie południowej wieży i tak to już zostawiono. Katedra została wzniesiona między XVI a XVIII w. według planów Diego de Siloé. Jest to najwyższa budowla w Maladze, a plany zagospodarowania miasta zabraniają wznoszenia obiektów od niej wyższych. Żeby przekonać się, jak katedra wygląda w środku można wybrać jedną z dwóch opcji: wybrać się na mszę w niedzielę lub kupić bilet na zwiedzanie. Polecamy pierwszą opcję – bilet dla osoby dorosłej kosztuje 10 Euro.

Ciekawostka: La Manquita jest drugą co do wielkości katedrą w Andaluzji, po dzwonnicy Girald znajdującej się w Sewilli.

Katedra w Maladze

malaga atrakcje katedra

malaga co zobaczyć katedra
Widok na katedrę ze wzgórza zamkowego.

Park miejski w Maladze (El Parque de Malaga)

Oaza zieleni i cienia w Maladze. Park miejski w Maladze, usytuowany jest wzdłuż wybrzeża – to długi pas zieleni, który daje schronienie mieszkańcom miasta w upalne dni. W parku w naturalny sposób rosną różne gatunki egzotycznych roślin, takich, jakie w Polsce spotkać można w ogrodach botanicznych.

malaga co warto zobaczyć park miejski
Ten pas zieleni to właśnie park miejski w Maladze.

Plaże w Maladze

Malaga to stolica hiszpańskiego wybrzeża słońca Costa del Sol, która ma 16 miejskich plaż. Od zachodu aż po port znajdują się kolejno plaże: San Julian, Guadalmar, Guadalhorce, Sacaba, La Misericordia, Huelin i San Andres. W centrum Malagi znajduje się najbardziej znana plaża La Malagueta, którą dosłownie dwa kroki dzielą do starego miasta i najważniejszych atrakcji turystycznych Malagi. Na wschodnim wybrzeżu znajdują się plaże: La Caleta, Baños del Carmen, Pedregalejo, El Palo, El Dedo, El Candado, Peñón del Cuervo i La Araña.

My w Maladze mieliśmy okazję być tylko na plaży La Malaqueta, która nie przekonała nas do siebie. Mam nadzieję, że inne plaże w Maladze są znacznie ładniejsze.

Ciekawostka: Malaga znajduje się około 60 mil na wschód od Cieśniny Gibraltarskiej i około 80 mil na północ od Afryki.

Malaga plaża Malaqueta

Wycieczki z Malagi:

Ronda

Nerja

Filigrana

Camino del Rey

Malaga informacje praktyczne:

Gdzie wypożyczyć auto w Maladze?

Bardzo dobrym miejscem, gdzie jest dużo wypożyczalni aut w dobrych cenach jest lotnisko w Maladze.

Czy w Maladze wypożyczenie auta jest drogie?

Nie. Ceny wypożyczenia aut w Maladze są bardzo korzystne, do tego stopnia, że dla dwóch osób bardziej opłacalne jest wypożyczenie auta na całą dobę niż zakupienie dwóch normalnych biletów na pociąg w dwie strony.

Gdzie parkować auto w Maladze?

W Maladze są dostępne miejskie parkingi podziemne. Są płatne.

Jak się dostać z lotniska w Maladze na stare miasto?

Autem lub pociągiem. Z lotniska kursuje bezpośredni pociąg do Malagi.

Malaga co warto zobaczyć? Mam nadzieję, że po lekturze tego wpisu z grubsza będziecie wiedzieli co i jak 😉

 

Życzę Wam udanych podróży do Malagi!

Autorka wpisu: Ewa Kozłowska-Szymczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *