kuchnia śródziemnomorska

Kuchnia śródziemnomorska czy polska? Krewetki na pampuchach!

Gdyby ktoś się mnie zapytał, czy kuchnia śródziemnomorska czy kuchnia polska nie potrafiłabym wybrać.Kuchnia śródziemnomorska jest prosta w przyrządzeniu ale wyrafinowana w smaku, a do tego bardzo zdrowa. Z kolei tradycyjnym smakom kuchni polskiej nie jestem w stanie się oprzeć, co więcej, trudno byłoby mi bez nich żyć.Kiedy mam ochotę na kulinarne klimaty słonecznego południa albo na tradycyjną kuchnię polską wybieram się do warszawskiej restauracji New West Side. Smaki kreuje tutaj Szef Kuchni Michał Ozuch, który opowiedział mi o swoich inspiracjach kulinarnych i zgodził się podzielić swoim przepisem na danie łączące kuchnię śródziemnomorską i polską, czyli krewetki na pampuchach.

 

Ewa Kozłowska-Szymczyk, My Way Trip: Co stanowi dla Ciebie inspirację w kreowaniu potraw?
Michał Ozuch: Inspiracją dla mnie jest tak naprawdę wszystko. Oczywiście, zdarza się, że inspiracji szukam w Internecie czy przepisach, ale równie często zdarza się, że znajduję je w przyrodzie, albo podczas rozmowy z moją córką. Ważne, żeby być otwartym, a później wykreować coś ciekawego i smacznego na talerzu.

– No właśnie, obserwując trendy w sztuce kulinarnej, mam czasem wrażenie, że wygląd potrawy jest nawet ważniejszy niż smak…
– Wygląd potrawy jest bardzo istotny, w New West Side również przykładamy wielką wagę do tego jak poszczególne dania wyglądają i tam gdzie tylko można dodajemy szczyptę fantazji. Ale jednak mimo wszystko smak jest najważniejszy, a najlepiej jak wygląd idzie w parze ze smakiem. Również wielkość potraw dobieramy z uwagą, tak, aby nasi klienci byli ukontentowani.

– Skąd w ogóle wzięła się decyzja o wyborze takiej a nie innej drogi zawodowej?
– Gotować w zasadzie lubiłem od dziecka. Pamiętam, że pierwszą zupę ogórkową ugotowałem jak miałem sześć lat, ledwo dostawałem do kuchni. Rodzice gdzieś wyszli, ja zostałem z dziadkiem i siostrą, ugotowałem zupę z samych ogórków, która wszystkim smakowała i tak to wszystko się zaczęło. Kiedy przyszedł moment wyboru szkoły, nie miałem wątpliwości, że chcę zostać kucharzem. Po skończeniu szkoły pracowałem w najlepszych polskich hotelach, m.in. w Westin, Sheraton, następnie zacząłem pracę w restauracjach, od sierpnia 2016 jestem szefem kuchni w New West Side. Mam to szczęście, że moja praca jest też moją pasją.

– Co sprawiło, że Twój zawód stał się pasją?
– Zmienność, brak monotonii, nieustanne szukanie i odkrywanie. W byciu kucharzem trzeba codziennie wykazywać się kreatywnością. Poza tym trzeba ciągle podnosić sobie poprzeczkę i udoskonalać swoje umiejętności. Bardzo to lubię.

– Jakim przepisem podzielisz się z Czytelnikami mojego bloga?
Będą to krewetki na pampuchach, czyli danie, które w symboliczny sposób łączy kuchnię śródziemnomorską – w postaci krewetek i pampuchów, które są regionalnym daniem pochodzącym z Kujaw. Danie to jest dość łatwe w przygotowaniu, może być podawane jako przekąska albo lekkie danie główne. Z pewnością podbije serca niejednego smakosza.

KREWETKI NA PAMPUCHACH, CZYLI KUCHNIA ŚRÓDZIEMNOMORSKA W SPECJALMYM WYDANIU:

Składniki:
krewetki – 18 sztuk
mango – 1 sztuka
imbir marynowany – 10 g
piri piri – 1 sztuka
masło – 100 g
wino białe – 100 ml
natka pietruszki
redukcja balsamiczna
miód – 30 g
sól, pieprz do smaku

 
 
 

Papryczkę przesmażyć, dodać mango pokrojone w drobną kostkę i imbir marynowany (ewentualnie świeży). Wszystko chwilę podsmażyć, dodać wino, zaczekać aż odparuje a następnie dodać miód, sól i świeżo mielony pieprz. Na jednej patelni przypiec pokrojonego pampucha z obu stron do momentu delikatnego zarumienienia. Na drugiej patelni podsmażyć czosnek, dodać obrane krewetki, sól, pieprz, a po chwili dodać wino i zaczekać aż nieco odparuje. Następnie dodać odrobinę masła i na koniec posiekaną natkę. Podawać na ciepło z redukcją balsamiczną i roszponką.

 
 
 
 
 

PAMPUCHY (ok. 5-6 sztuk)
Składniki:
mąka pszenna 225 g
mleko 3,2 % – 120 ml
masło – 25 g
jajko – 1 sztuka
żółtko – 2 sztuki
cukier – 10 g
suche drożdże – 1 paczka
szczypta soli

 
 
 

Przesianą mąkę wymieszać z drożdżami, następnie z pozostałymi składnikami bez masła. Po połączeniu dodać masło i wyrobić na delikatną i jednolitą masę (około 6-8 minut). Wyrobione ciasto odstawić w ciepłe miejsce do podwojenia objętości. Po wyrośnięciu wyjąć na stolnicę i krótko wyrobić, następnie zrobić kulki po 70 g, lekko spłaszczyć i pozostawić do ponownego wyrośnięcia. Sparować w garnku przez około 9-10 minut (układać luźno, bo podwoją swoją objętość). Oto kuchnia śródziemnomorska w najlepszym wydaniu!

 

Informacje praktyczne:

Restauracja New West Side
ul. Usypiskowa 17 Warszawa, Park Szczęśliwicki
tel. 22 668 81 61 lub 733 400 925
www.newwestside.pl
ZOBACZ RÓWNIEŻ: RESTAURACJA NEW WEST SIDE – RELACJA 

Artykuł powstał we współpracy z Restauracją New West Side.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *