katedra w Mediolanie

Katedra w Mediolanie – historia i zwiedzanie najbardziej spektakularnej katedry we Włoszech

Katedra w Mediolanie zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Ten moment, kiedy wychodzi się z podziemi metra na Piazza del Duomo, nad którym góruje słynna mediolańska katedra jest naprawdę magiczny. Wychodzisz z metra, stajesz przed kolosem i na chwilę wstrzymujesz oddech z wrażenia. Katedra w Mediolanie jest spektakularną budowlą, jednym z największych i najpiękniejszych gotyckich kościołów świata. To najczęściej fotografowane miejsce w Mediolanie, jak nie w całych Włoszech. Katedra w Mediolanie jest najlepszym argumentem, żeby przyjechać do tego miasta.

katedra w Mediolanie

Katedra Mediolan

Katedra w Mediolanie

Katedra w Mediolanie (Duomo di Milano) – historia

Jaki i kiedy powstała Katedra w Mediolanie?

Katedra w Mediolanie funkcjonuje pod nazwą nazwa Duomo di Milano, w dialekcie lombardzkim Dom de Milan, w pełnej wersji Duomo St. Maria Nascente di Milano, a w tłumaczeniu na język polski Katedra narodzin św. Marii w Mediolanie. Pierwsza świątynia została zbudowana w tym miejscu już w IV wieku i była poświęcona św. Tekli – pozostałości pierwszej świątyni można zobaczyć w strefie archeologicznej, która znajduje się w podziemiach katedry. Drugą świątynią położoną w pobliżu była wczesnochrześcijańska bazylika Santa Maria Maggiore.

Katedra w Mediolanie widok z dachu
Widok z dachu katedry.

Ostatecznie, w 1386 roku podjęto decyzję o zburzeniu obu świątyń i stworzeniu reprezentacyjnej katedry gotyckiej, godnej rozwijającego się, nowoczesnego miasta Mediolanu. Inicjatorami budowy nowej świątyni był arcybiskup Antonio da Saluzzo i jego kuzyn a zarazem pierwszy książe Mediolanu Gian Galeazzo Visconti. Książe dość sprytnie uczynił z budowy katedry okazję do zyskania poparcia społeczeństwa, głosząc że budowa katedry jest dla nich rekompensatą za prześladowania jego poprzednika Barnabo Viscontiego, dzięki czemu ludność dawała hojne datki na budowę Katedry, przez co w dużej mierze sfinansowała jej budowę. Po szesnastu latach od rozpoczęcia budowy Katedra w Mediolanie zaczęła nabierać kształtów, w 1813 roku zakończono fasadę. Budowa katedry w Mediolanie została wstrzymana podczas II wojny światowej, kiedy wojska alianckie zbombardowały Mediolan. Duomo di Milano w czasie bombardowań przetrwała bez poważnych uszkodzeń i została szybko przywrócona do stanu sprzed nalotu. 26 maja 1805 roku na króla Włoch koronował się tutaj Napoleon Bonaparte. Po niemal 600 latach od momentu rozpoczęcia budowy, w 1965 roku budowa katedry została zakończona.

rzeźby na dachu Katedry w Mediolanie

Z jakiego materiału została zbudowana Katedra w Mediolanie?

Na wiodący budulec katedry wybrano biały i różowy marmur, który sprowadzano z kamieniołomów w Candoglia nad Jeziorem Maggiore. Kamienie spływały do Mediolanu rzeką Ticino i kanałem Naviglio, aż do bramy Ticinese. Dalej były transportowane systemem śluz aż w okolice dzisiejszej Via Laghetto, skąd do miejsca budowy było już tylko kilkaset metrów. Warto dodać, że na marmur przeznaczony na budowę katedry zostały zniesione podatki, a kamienie sprowadzane do Mediolanu były specjalnie oznaczone. Na dłuższą metę marmur z Candogia okazał się budulcem pięknym, ale trudnym w utrzymaniu – na początku XXI wieku Katedra w Mediolanie wymagała kosztownego remontu. Prace remontowe trwają praktycznie cały czas.

katedra Mediolan rzeźby na fasadzie

Katedra w Mediolanie (Duomo di Milano) – zwiedzanie i informacje praktyczne

Jak dojechać do Katedry w Mediolanie?

Do katedry najlepiej dojechać metrem. W jej stronę kursują dwie linie metra: czerwona linia M1 oraz żółta linia M3, koszt pojedynczego biletu na metro to 2 Euro. Wyjście z metra jest zlokalizowane na Piazza del Duomo w niedalekiej odległości od frontu katedry (moment wyjścia z metra i zobaczenia świątyni – bezcenny). Jeśli chcielibyście dojechać tu samochodem, to musicie liczyć się z tym, że nie ma możliwości zaparkowania auta pod katedrą, najbliższy parking znajduje się przy placu Piazza Fontana około 400 metrów od Piazza del Duomo.

widok na piazza del duomo
Widok z dachu katedry na Piazza del Duomo.

Katedra w Mediolanie – ile czasu zarezerwować na zwiedzanie katedry?

Na zwiedzanie Katedry Duomo trzeba przeznaczyć klika godzin, najlepiej około 4-4,5. Oczywiście, możecie tu spędzić nawet cały dzień, ale z drugiej strony jeśli zaplanujecie tu 2 godziny, to może się okazać, że to zdecydowanie za mało. My spędziliśmy na niespiesznym zwiedzaniu katedry z kryptami, dachem i muzeum łącznie cztery godziny. Katedra otwarta jest codziennie w godzinach 8:00 -19:00, ostatni zwiedzający mogą wejść o godzinie 18:10. Wewnątrz katedry można robić zdjęcia, w niektórych miejscach obowiązuje zakaz używania flesza.

Wskazówka: Po południu front katedry jest oświetlany przez słońce, wówczas marmur nabiera świetlistej, białej barwy. W godzinach porannych front katedry jest ocieniony.

Katedra w Mediolanie widok z dachu.
Katedra Duomo – widok z dachu.

Katedra w Mediolanie – zwiedzanie

Wnętrza Katedry

Zwiedzanie katedry można podzielić na cztery etapy: wnętrza katedry z kryptami, cześć archeologiczna, dach, muzeum. Wnętrza katedry w Mediolanie mogą pomieścić się aż 40 tysięcy osób jednocześnie – jej długość to 157 m. zaś szerokość 93 m. Katedra powstawała na przestrzeni aż sześciuset lat, co siłą rzeczy zadecydowało o tym, że ścierają się tu różne style architektoniczne. Przeważa gotyk, w jej fasadzie jest jednak połączeniem form barokowych i neogotyckich, które pojawiły się w czasie przebudowy w roku 1858.

katedra w Mediolanie wnętrza

Katedra w Mediolanie zwiedzanie

witraże w katederze w Mediolanie

Katedra Duomo Mediolan wnętrza

Będąc tu zwróćcie uwagę na niesamowitą rzeźbę obdartego ze skóry świętego Bartłomieja, który niczym płaszczem owija nią swoje ciało. Rzeźba pokazuje niemalże każdy mięsień męczennika, a jego oczy wykute z kamienia są pełne wyrazu. Autorem tej rzeźby jest Marco d’Agrate’a, a dzieło znajduje się na prawo od głównego ołtarza.

rzeźba świetego Bartłomieja Katedra w Mediolanie

W nawach bocznych znajdują się sarkofagi z relikwiami, ogromne wrażenie robią również gigantyczne witraże.

sarkofagi w Katedrze w Mediolanie

witraże w katedrze Duomo

Patrząc na ołtarz podnieście wzrok do góry, a zobaczycie miejsce, gdzie przechowywana jest najważniejsza relikwia w katedrze – jeden z gwoździ, którymi był ukrzyżowany Chrystus. Miejsce przechowywania relikwii wskazuje świecąca się na czerwono lampka nad apsydą. Co roku, 14 września w czasie święta Podwyższenia Krzyża gwóźdź jest pokazywany wiernym.

Katedra Mediolan wnętrza

Zejdźcie również do Krypty św. Karola Boromeusza, który w XVI wieku był arcybiskupem Mediolanu. W krypcie przechowywane są relikwie świętego.

krypta świętego Karola Katedra w Mediolanie
Część archeologiczna Katedry w Mediolanie

Przy głównych drzwiach do katedry znajduje się wejście do strefy archeologicznej gdzie można zobaczyć zachowane części dwóch świątyń, które znajdowały się w miejscu gdzie jest obecnie katedra. Były to wczesnochrześcijańska katedra Santa Maria Maggiore i kościół św. Tekli.

katedra w mediolanie część archeologiczna

strefa archeologiczna katedra Mediolan

Dach Katedry w Mediolanie (Duomo Rooftops)

Wizyta w katedrze nie będzie pełna, jeśli nie wejdziecie na jej dach. Koniecznie zarezerwujcie sobie przynajmniej godzinę na zwiedzanie dachu katedry, w przeciwnym razie stracicie to, co najlepsze. Na dach katedry w Mediolanie można wejść po schodach lub wjechać windą – wejście po schodach nie jest zbyt męczące, więc polecam Wam tę opcję. Widoki z dachu autentycznie zapierają dech w piersiach, tutaj dopiero widać że Katedra w Mediolanie to arcydzieło. Kunsztowne, koronkowe wręcz zdobienia, wieżyczki zwane pinaklami, rzeźby oraz pokryta złotem La Madonnina w najwyższym punkcie Katedry, robią przeogromne wrażenie. Do tego dochodzą widoki na Piazza del Duomo i majaczące w oddali ośnieżone szczyty Alp. Coś pięknego!

katedra w Mediolanie

dach Katedry w Mediolanie

dach katedry w Mediolanie rzeźby

Mediolan katedra

dach katedry Duomo widok na Alpy z dachu katedry
Widok na Alpy z dachu katedry.

La Madonnina – symbol Mediolanu

Symbolem Mediolanu jest pokryta złotem figura Matki Boskiej, zwana La Madonnina. Na najwyższych budynkach w Mediolanie znajdują się kopie La Madonniny – w ten oto sposób inżynierowie obeszli prawo mówiące, że żaden z budynków nie może być wyższy niż figura na mediolańskiej Katedrze. La Madonnina występuje też w znanej mediolańskiej pieśni „O mia bela Madunina…”, która jest nieoficjalnym hymnem Mediolanu. Również w położonym niedaleko Mediolanu mieście Bergamo na kościele Santa Maria Immacolata delle Grazie znajduje się kopia figury Madonny z mediolańskiej katedry.

Ciekawostka: podczas II wojny światowej figura Matki Boskiej na szczycie Katedry w Mediolanie została dokładnie owinięta płachtami, aby nie odbijała światła i tym samym nie sprowokowała nalotu bombowego na katedrę.

La Madonnina Mediolan

Muzeum katedralne (Grande Museo del Duomo)

Muzeum katedralne znajduje się po prawej stronie katedry, w oddzielnym budynku. Znajdują się w nim dzieła sztuki, rzeźby, witraże i inne powiązane z katedrą eksponaty. Powierzchnia wystawiennicza zajmuje 2000 mkw. Jeśli będziecie mieć czas możecie się tu wybrać – wizytę w muzeum katedralnym można potraktować jako uzupełnienie wiedzy o katedrze.

muzeum katedralne Mediolan

muzeum katedralne Mediolan

witraże katedra w Mediolanie

Katedra w Mediolanie – bilety

Jeśli chcecie uniknąć stania w kolejkach po bilety, zakupcie je z wyprzedzeniem przez internet. Bilety do Katedry w Mediolanie obowiązują na konkretny dzień i przedział godzinowy. Ceny różnią się w zależności od tego, ile elementów katedry będziecie chcieli zobaczyć. My kupowaliśmy bilety na stronie Katedry w Mediolanie  i wybraliśmy opcję Duomo Pass Stairs w ramach której mogliśmy zwiedzać wszystkie miejsca w katedrze wraz z wejściem na dach po schodach w cenie biletu 13 Euro za osobę dorosłą i 7 Euro za dziecko. Możecie również skorzystać z droższych opcji Duomo Pass Lift i Fast Pass Track (w cenie obu biletów wjazd na dach windą) lub Culture Pass bez możliwości zwiedzania dachu (ale tej opcji nie polecam ze względu na brak możliwości wejścia na dach).

Katedra Duomo Mediolan

Katedra w Mediolanie to wspaniałe, spektakularne miejsce, które zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Jeśli jeszcze nie byliście, to bardzo Wam polecam. A jeśli byliście, podzielcie się swoimi wrażeniami w komentarzach 😊

Z pozdrowieniami,
Ewa

Przeczytaj koniecznie mój przewodnik po Mediolanie:

MEDIOLAN ATRAKCJE – CO ZOBACZYĆ W MEDIOLANIE

A także inne moje wpisy o pięknych miejscach we włoskiej Lombardii:

JEZIORO COMO 

JEZIORO GARDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *