alergia zboże

Alergia w podróży – sprawdź kalendarz alergii i ciesz się urlopem!

Kalendarz alergii, objawy alergii? Hasła Wam znane? Części z Was na pewno – badania wskazują, że z roku na rok coraz więcej ludzi cierpi na różnego rodzaju alergie. Alergia potrafi dać w kość zwłaszcza na wiosnę, kiedy drzewa i trawy zaczynają pylić. Wiosna i lato to najpiękniejszy czas w roku i najlepszy czas na podróże – tylko jak się cieszyć tym całym pięknem, kiedy oczy łzawią i nos zatkany? Nie składajcie broni – w tym wpisie zdradzę Wam kilka bardzo skutecznych sposobów na to jak walczyć z alergią. Stosując je zminimalizujecie objawy alergii, a być może nawet całkiem wyeliminujecie.

alergia zboże

Skąd się bierze alergia?

Mimo, że sama alergiczką nie jestem, na co dzień mam z nią do czynienia. W naszej rodzinie wypadło pół na pół – mąż i córka są alergikami, ja z synem -nie, co też nie powiedziane że na zawsze, bo alergia może się objawić na każdym etapie życia. Mąż ma alergię na pyłki, dlatego kalendarz pylenia drzew i aktualne pylenie mamy w małym palcu, z kolei Zuza ma alergię kontaktową. W największym skrócie mówiąc alergia to odpowiedź układu immunologicznego na różnego rodzaju substancje (alergeny). Odpowiedź ta niestety daje objawy chorobowe. W zależności od tego, jaką drogą alergeny przedostają się do organizmu, można podzielić je na cztery grupy: wziewne, pokarmowe, kontaktowe i iniekcyjne.

kalendarz alergii pylenie drzew

Alergia w podróży- jak sobie radzić?

1. Sprawdź kalendarz alergii

Kalendarz pylenia dla alergików to podstawa dla tych z Was, którzy mają alergię na pyłki. Chodzi o to, by wiedzieć jak wysokie stężenie uczulających Was alergenów jest w danym miesiącu i zgodnie z tą wiedzą planować wyjazdy. Jeśli np. jesteście uczuleni na brzozę, unikajcie wyjazdów w tereny gdzie występuje alergen od końca marca do początku maja. No chyba, że tak jak my mieszkacie w pobliżu lasu brzozowego – wówczas planujcie wyjazdy właśnie w tym okresie – niech brzozy sobie pylą pod Waszą nieobecność 😉  Ale tak całkiem serio – kalendarz alergii bardzo ułatwia życie – jeśli jeszcze nie macie go pod ręką, to sprawdźcie ten kalendarz dla alergików – jest bardzo czytelny i sprawdza się co do joty 😊 Jeśli jesteście uczuleni na pyłki, wybierajcie też miejsca takie gdzie ich stężenie jest mniejsze, np. nad morzem. Pamiętajcie również, że stężenie pyłków zmienia się w zależności od pory dnia  – tutaj niestety nie ma reguły, ponieważ uwalnianie pyłku zależy w dużej mierze od temperatury i nasłonecznienia.

kalendarz alergii pyłki słonecznik

2. Skompletuj apteczkę

Apteczka w podróży to jest must have – chyba jeszcze nie było takiego wyjazdu, żebyśmy z niej nie skorzystali. W apteczce podróżnej zawsze mamy lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, antyseptyk, lek na gardło, plastry i bandaż na zabezpieczenie ran. Jeśli borykacie się z alergią, to obowiązkowym elementem apteczki podróżnej będzie sprawdzony lek przeciwalergiczny. O tym, jaki lek będzie najodpowiedniejszy dla Was, powinien zdecydować Wasz lekarz alergolog, ja mogę Wam powiedzieć tylko, że mąż w okresach gdy dopada go katar sienny stosuje lek Allegra*, dzięki któremu szybko odczuwa zdecydowaną ulgę.

kalendarz alergii lek allegra

3. Wybierz hotel przyjazny alergikom

O hotele, w którym alergicy mogą liczyć na szczególne względy, wcale nie jest łatwo. W Polsce jest niewiele miejsc, które są naprawdę przyjazne alergikom. Jeśli szukacie takiego hotelu, możecie sprawdzić, czy dane miejsce posiada certyfikat  „Hotel przyjazny dla osób z alergiami” i znak jakości ECARF. W tego typu hotelach znajdziecie wiele udogodnień, m.in. pokoje wyposażone w poprawiające jakość powietrza lampy solne i jonizatory powietrza, łóżka z antyalergiczną pościelą, przyjazne alergikom poduszki, hipoalergiczne kosmetyki. W restauracjach hoteli przyjaznych alergikom z pewnością znajdziecie specjalne menu dla osób, które borykają się z alergią pokarmową – możecie również liczyć na potrawy przyrządzone zgodnie z Waszymi indywidualnymi preferencjami.

4. Zabierz ze sobą gadżety

Jeśli borykacie się z alergią, może przydać Wam się kilka gadżetów. Po pierwsze okulary przeciwsłoneczne – przydają się zwłaszcza tym, którzy kalendarz alergii znają na pamięć 😉 Okulary stanowią barierę przed pyłkami, dzięki czemu oczy mniej łzawią. Poza tym dobre okulary przeciwsłoneczne chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem, więc warto je zawsze mieć przy sobie. Po drugie – moskitiera, by chronić przed owadami, szczególnie w letnie noce. Ukąszenie owada może wywołać ostrą reakcję alergiczną, więc warto zapobiegać takim sytuacjom. Po trzecie kremy z mineralnymi filtrami ochronnymi, które są łagodniejsze niż filtry chemiczne, a również skutecznie chronią przed słońcem.

Alergia potrafi uprzykrzyć życie, dlatego warto wykorzystywać wszelkie możliwe sposoby, aby sobie z nią radzić i z niczego nie rezygnować.

Jeśli macie swoje sprawdzone sposoby na alergię, dajcie znać w komentarzach!

Z pozdrowieniami,

Ewa

Może Cię zainteresować: Najlepsze sposoby na biały i piękny uśmiech 🙂

JESTEŚ PRO-EKO? PRZECZYTAJ: JAK ŻYĆ EKOLOGICZNIE? JAK CHRONIĆ ŚRODOWISKO? 

alergia zboże

*Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Współpraca: Allegra

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *