alergia zboże

Alergia w podróży – sprawdź kalendarz alergii i ciesz się urlopem!

Kalendarz alergii, objawy alergii? Hasła Wam znane? Części z Was na pewno – badania wskazują, że z roku na rok coraz więcej ludzi cierpi na różnego rodzaju alergie. Alergia potrafi dać w kość zwłaszcza na wiosnę, kiedy drzewa i trawy zaczynają pylić. Wiosna i lato to najpiękniejszy czas w roku i najlepszy czas na podróże – tylko jak się cieszyć tym całym pięknem, kiedy oczy łzawią i nos zatkany? Nie składajcie broni – w tym wpisie zdradzę Wam kilka bardzo skutecznych sposobów na to jak walczyć z alergią. Stosując je zminimalizujecie objawy alergii, a być może nawet całkiem wyeliminujecie.

alergia zboże

Skąd się bierze alergia?

Mimo, że sama alergiczką nie jestem, na co dzień mam z nią do czynienia. W naszej rodzinie wypadło pół na pół – mąż i córka są alergikami, ja z synem -nie, co też nie powiedziane że na zawsze, bo alergia może się objawić na każdym etapie życia. Mąż ma alergię na pyłki, dlatego kalendarz pylenia drzew i aktualne pylenie mamy w małym palcu, z kolei Zuza ma alergię kontaktową. W największym skrócie mówiąc alergia to odpowiedź układu immunologicznego na różnego rodzaju substancje (alergeny). Odpowiedź ta niestety daje objawy chorobowe. W zależności od tego, jaką drogą alergeny przedostają się do organizmu, można podzielić je na cztery grupy: wziewne, pokarmowe, kontaktowe i iniekcyjne.

kalendarz alergii pylenie drzew

Alergia w podróży- jak sobie radzić?

1. Sprawdź kalendarz alergii

Kalendarz pylenia dla alergików to podstawa dla tych z Was, którzy mają alergię na pyłki. Chodzi o to, by wiedzieć jak wysokie stężenie uczulających Was alergenów jest w danym miesiącu i zgodnie z tą wiedzą planować wyjazdy. Jeśli np. jesteście uczuleni na brzozę, unikajcie wyjazdów w tereny gdzie występuje alergen od końca marca do początku maja. No chyba, że tak jak my mieszkacie w pobliżu lasu brzozowego – wówczas planujcie wyjazdy właśnie w tym okresie – niech brzozy sobie pylą pod Waszą nieobecność 😉 Ale tak całkiem serio – znajomość kalendarza alergii bardzo ułatwia życie alergikom. Jeśli jesteście uczuleni na pyłki, wybierajcie też miejsca takie, gdzie ich stężenie jest mniejsze, np. nad morzem. Pamiętajcie również, że stężenie pyłków zmienia się w zależności od pory dnia  – tutaj niestety nie ma reguły, ponieważ uwalnianie pyłku zależy w dużej mierze od temperatury i nasłonecznienia.

kalendarz alergii pyłki słonecznik

2. Skompletuj apteczkę

Apteczka w podróży to jest must have – chyba jeszcze nie było takiego wyjazdu, żebyśmy z niej nie skorzystali. W apteczce podróżnej zawsze mamy lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, antyseptyk, lek na gardło, plastry i bandaż na zabezpieczenie ran. Jeśli borykacie się z alergią, to obowiązkowym elementem apteczki podróżnej będzie sprawdzony lek przeciwalergiczny. O tym, jaki lek będzie najodpowiedniejszy dla Was, powinien zdecydować Wasz lekarz alergolog.

3. Wybierz hotel przyjazny alergikom

O hotele, w którym alergicy mogą liczyć na szczególne względy, wcale nie jest łatwo. W Polsce jest niewiele miejsc, które są naprawdę przyjazne alergikom. Jeśli szukacie takiego hotelu, możecie sprawdzić, czy dane miejsce posiada certyfikat  „Hotel przyjazny dla osób z alergiami” i znak jakości ECARF. W tego typu hotelach znajdziecie wiele udogodnień, m.in. pokoje wyposażone w poprawiające jakość powietrza lampy solne i jonizatory powietrza, łóżka z antyalergiczną pościelą, przyjazne alergikom poduszki, hipoalergiczne kosmetyki. W restauracjach hoteli przyjaznych alergikom z pewnością znajdziecie specjalne menu dla osób, które borykają się z alergią pokarmową – możecie również liczyć na potrawy przyrządzone zgodnie z Waszymi indywidualnymi preferencjami.

4. Zabierz ze sobą gadżety

Jeśli borykacie się z alergią, może przydać Wam się kilka gadżetów. Po pierwsze okulary przeciwsłoneczne – przydają się zwłaszcza tym, którzy kalendarz alergii znają na pamięć 😉 Okulary stanowią barierę przed pyłkami, dzięki czemu oczy mniej łzawią. Poza tym dobre okulary przeciwsłoneczne chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem, więc warto je zawsze mieć przy sobie. Po drugie – moskitiera, by chronić przed owadami, szczególnie w letnie noce. Ukąszenie owada może wywołać ostrą reakcję alergiczną, więc warto zapobiegać takim sytuacjom. Po trzecie kremy z mineralnymi filtrami ochronnymi, które są łagodniejsze niż filtry chemiczne, a również skutecznie chronią przed słońcem.

Alergia potrafi uprzykrzyć życie, dlatego warto wykorzystywać wszelkie możliwe sposoby, aby sobie z nią radzić i z niczego nie rezygnować.

Jeśli macie swoje sprawdzone sposoby na alergię, dajcie znać w komentarzach!

Z pozdrowieniami,

Ewa

Może Cię zainteresować: Najlepsze sposoby na biały i piękny uśmiech 🙂

JESTEŚ PRO-EKO? PRZECZYTAJ: JAK ŻYĆ EKOLOGICZNIE? JAK CHRONIĆ ŚRODOWISKO? 

alergia zboże

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *