jezioro kournas

Jezioro Kournas – pięknie położone jezioro na Krecie

Jezioro Kournas to jedyne naturalne, słodkowodne jezioro na Krecie. Piękne widoki, dzięki położeniu jeziora Kournas u podnóża gór, które stanowią malownicze tło dla spokojnej tafli jeziora, czysta woda, a nawet możliwość spotkania żółwi, skutecznie przyciągają tutaj turystów.

jezioro-kournas

Jezioro Kournas – pomysł na kilkugodzinny relaks nad słodką wodą na Krecie

Zachęcające opisy i zdjęcia również nas zachęciły do odwiedzenia jeziora Kournas. Jest to bez dwóch zdań ciekawe, przyjemne miejsce, doskonałe na kilkugodzinny relaks. Dłużej raczej nie – drugą część dnia warto poświecić na zwiedzenie innych miejsc na północnym zachodzie Krety. Sprawdźcie jak można spędzić kilka miłych godzin nad jeziorem Kournas i dlaczego podczas dłuższego, przynajmniej 10-14 dniowego pobytu na tej wyspie polecam dodać jezioro Kournas do miejsc wartych odwiedzenia.

jezioro Kournas Kreta

Jezioro Kournas – dojazd i malownicze położenie

Jezioro Kournas położone jest w północnej części Krety, ok. 30 min jazdy samochodem z Rethymnonu i ok. 45 min drogi autem z Chanii. Jadąc drogą E75 nie powinniście mieć żadnych problemów z odnalezieniem zjazdu w kierunku jeziora. Znajduje się ono przy małej miejscowości Kavallos. Jest tu duży bezpłatny parking, a przy zejściu do jeziora znajdują się małe sklepiki z kreteńską ceramiką – jest to też dobre miejsce na zakup oryginalnych pamiątek z Krety.

jezioro kournas

Jezioro Kournas jest w gruncie rzeczy dość niewielkim zbiornikiem wodnym, jeśli odniesiemy je np. do naszych mazurskich jezior. Szerokość i długość mieszczą się w granicach 900-1.100 metrów. Informacje o głębokości, zależnie od źródeł jakie znaleźliśmy, wahają się od dwudziestu kilku do czterdziestu kilku metrów. Nie ma to jednak większego znaczenia, o ile nie jesteście zaawansowanymi nurkami 😊

Jezioro Kournas

Jezioro Kournas zasilane jest źródłami górskimi, dzięki czemu woda jest niemalże krystalicznie czysta. Najważniejsze jest jednak piękne, malownicze położenie jeziora nad Górami Białymi. Różne odcienie niebieskiego i szmaragdowego koloru wody bardzo ładnie komponują się z porośniętymi zielonymi krzewami dość wysokimi górami. Wokół jeziora jest sporo zieleni, rosną tutaj też drzewa oliwne. Krajobrazowo jezioro Kournas przekonuje, to jedno z bardziej nietypowych miejsc na wyspie.

jezioro kournas plaża

jezioro kournas kreta

Jak spędzić czas nad Jeziorem Kournas?

Możliwości jest kilka. 😊 Po pierwsze kąpiel, a po drugie wycieczka w głąb jeziora prostym sprzętem pływającym – czyli rowerkiem wodnym, który wypożyczycie tu za kilka euro na godzinę. Wejście do wody jest łagodne, dzięki czemu swobodnie możecie spacerować wgłąb jeziora. Początkowo na dnie znajduje się sporo kamieni, jednak spokojnie odnajdziecie pod stopami przyjemny piasek. To dobra informacja, gdyż jeziora kojarzą się często z mułem. Tutaj się nie musicie tego obawiać, w wodzie przy plaży jest bardzo przyjemny piasek, niemalże jak nad morzem.

Jezioro Kournas na Krecie

Nie w każdej jednak części jeziora – w niektórych miejscach ten muł jednak jest. Po drugiej stronie jeziora, zejście na malutką, bardziej dziką plażę, wyjście z rowerka zakończy się nieprzyjemnym zagłębieniem nóg w muł. Można sobie to darować i po prostu wyskakiwać do wody, aby się orzeźwić.

jezioro kournas

jezioro kournas

Rowerki wodne są tutaj dużą, jak nie największą, oprócz oczywiście widoków, atrakcją. W ciągu jednej – dwóch godzin możecie przepłynąć całe jezioro i wrócić na miejsce. Wiele osób robi to, aby wskakując do wody lub schodząc do niej odnaleźć słynne dla Jeziora Kournas żółwie. Nam się nie udało, ale podobno na 100 procent żółwie tutaj są 😊 Po tafli jeziora pływają gęsi, w wodzie różne gatunki ryb, można także dostrzec wygrzewające się na skałkach kraby.

jezioro kournas

jezioro kournas

Plażowanie nad Jeziorem Kournas na pewno jest mniej przyjemne niż na morskiej plaży. Dlatego polecam spędzić czas w wodzie lub na jej tafli. Jezioro Kournas to również dobra infrastruktura gastronomiczna. Są tutaj greckie tawerny i bary – po zabawie nad wodą bez problemu znajdziecie zacienione miejsce na smaczny lunch.

jezioro kournas

Jezioro Kournas to z całą pewnością dobry pomysł na urozmaicenie pobytu na Krecie i chwilowe zboczenie z trasy wzdłuż morza. Warto je zobaczyć i spędzić tutaj kilka miłych, relaksujących godzin.

Przeczytaj też inne moje wpisy o Krecie:

Chania na Krecie 

Rethymnon Kreta

Najpiękniejsze plaże na Krecie 

Co warto zobaczyć na Krecie 

Laguna Balos na Krecie – jak dotrzeć?

Najpiękniejsze miasta na Krecie

Plaża Elafonisi 

Plaża Seitan Limania

jezioro kournas

1 comment

  1. Kreta wygląda bosko, a to jezioro to faktycznie najważniejszy punkt na liście do odhaczenie podczas podróżowania po tej wyspie. Mnie w Grecji i tak najbardziej urzeka ich kuchnia ! 😀 Mięsko, warzywa grillowane i pita to jest perfekt match

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *