jezioro iseo co warto zobaczyć

Jezioro Iseo – co warto zobaczyć? Najpiękniejsze miasteczka nad Jeziorem Iseo

Jezioro Iseo położone w Alpach Lombardzkich, na skraju doliny Val Camonica w Lombardii, jest wspaniałym miejscem na weekendowy wypad do Włoch. Jezioro Iseo jest mniejsze i zdecydowanie mniej popularne, choć z pewnością nie mniej urokliwe i malownicze niż Jezioro Como i Jezioro Garda. Nad Jezioro Iseo na wypoczynek przyjeżdżają głównie Włosi, więc jest tutaj mniej turystycznie i bardziej kameralnie niż nad innymi jeziorami północnych Włoch. Jezioro to wyróżnia się jeszcze jednym aspektem – na jego środku znajduje się największa w Europie wyspa na jeziorze – Monte Isola, której zwiedzanie jest dużą atrakcją. Jakie miasteczka warto odwiedzić będąc nad Jeziorem Iseo, jak tu dotrzeć i jak zaplanować pobyt, ile czasu zaplanować na zwiedzanie, jakie są ceny i z jakich dodatkowych atrakcji można tu skorzystać? Na te oraz inne pytania odpowiadam w tym wpisie, zapraszam!

jezioro Iseo pisogne
Pisogne nad Jeziorem Iseo.

Jezioro Iseo – co warto zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Iseo

Nad Jeziorem Iseo jest kilka pięknych miasteczek które warto odwiedzić. Miejscem, które trzeba zaplanować na trasie zwiedzania jest również wyspa Monte Isola. Proponuję zacząć zwiedzanie od zachodniego wybrzeża z południa w kierunku północnym, następnie wyspę i dalej wschodnim wybrzeżem z północy na południe. Najładniejsze miasteczka nad jeziorem Iseo to: Sarnico, Lovere, Pisogne, Iseo oraz Carzano i Peschiera Maraglio na wyspie Monte Isola. Niżej mapka z proponowaną trasą zwiedzania (Sale Marasino i Sulzano to porty, z których najlepiej ruszyć na zwiedzanie Carzano i Peschiera Maraglio).

mapa jezioro iseo
Mapka, źródło: google maps.

Sarnico

Sarnico to moim zdaniem obok Pisogne i Iseo najładniejsze miasteczko nad Jeziorem Iseo. Sarnico znajduje się na południu jeziora, więc prawdopodobnie większość z Was zwiedzi je na samym początku lub na końcu swojej podróży. Tak więc albo zrobi dobre wrażenie na początku albo na końcu wycieczki.

jezioro Iseo Sarnico

sarnico nad jeziorem Iseo budynki

Stare miasto w Sarnico tak naprawdę wygląda jakby było położone nad rzeką i tak w istocie jest – to rzeka Oglio, która w Sarnico wpływa do jeziora. Na środku mostu jest granica między miejscowością Sarnico i Paratico, które znajduje się na wschodnim brzegu. Po przejściu klikuset metrów w kierunku północnym widać już taflę jeziora.

jezioro iseo sarnico rzeka Oglio

W Sarnico jest bardzo ładna stara część miasta, uliczki, starannie zaaranżowane wystawy sklepów. Koniecznie pochodźcie tutaj po maleńkim starym mieście Sarnico, jestem pewna, że Was zauroczy.

sarnico starówka

jezioro Iseo starówka budynki
Wskazówka: W Sarnico polecam Wam Restaurację Il Chiostro przy Piazza Oliva Besenzoni. Ogormne porcje, pyszne pizze, sałaty. Wieczorami to miejsce spotkań Włochów, restauracja pęka w szwach, więc warto przyjść przed godziną 20.

jezioro iseo sarnico rzeka
Widok z góry na restaurację Il Chiostro.

Lovere

Droga nad Lovere, zwłaszcza odcinek dojazowy do miasteczka przy wysokich klifach robi niesamowite wrażenie. Po lewej stronie pionowa ściana skał, po prawej jezioro i widoki na góry po drugiej stronie brzegu. Przy wjeździe do miasteczka wrażenie psują budynki fabryczne położone nad samym jeziorem, obok których trzeba przejechać, ale dalej jest już tylko lepiej. Zwiedzanie Lovere zacznijcie od Piazza Vitttorio Emanuele, który w średniowieczu był najważniejszym punktem miasteczka, gdzie odbywały się wydarzenia, spotkania ale też sądy i egzekucje. Plac otoczony jest wąskimi uliczkami, jest tu też zbudowana w 1442 roku wieża Torre Civica, uznawana za symbol historycznego centrum miasteczka. Jeśli przyjrzycie się wieży, to zobaczycie na niej zabytkowe freski pokazujące historię miasteczka.

Może Cię zainteresować: Jezioro Garda – co zobaczyć? Zwiedzanie Jeziora Garda we Włoszech

lovere wieża freski
Piazza Vittorio Emanuelle i Torre Civica.

lovere wystawa sklepowa

Miejscami wartymi odwiedzenia w Lovere jest też bazylika Santa Maria in Valvendra i Galeria Tadini – jedna z najstarszych galerii lombardzkich, w której znajduje się przepiękna, zabytkowa sala koncertowa.

jezioro iseo lovere centrum miasteczka

jezioro iseo lovere pomnik

jezioro iseo widok na jezioro z lovere
Pisogne

Pisogne to kolejna perełka nad Jeziorem Iseo i moim zdaniem jedno z trzech najbardziej klimatycznych miasteczek nad jeziorem. Spacer po Pisogne najlepiej zacząć od rynku gdzie jest wieża biskupia z XIII w. (Torre del Vescovo) i charakterystyczny kościół parafialny Santa Maria Assunta.

pisogne kościół
Kościół Santa Maria Assunta.
pisogne kościół wnetrza
Wnętrza kościoła Santa Maria Assunta.

Po powrocie do Polski dowiedziałam się, że przy Piazza del Mercato, gdzie jedliśmy kolację, w 1516 roku spalono żywcem osiem kobiet, które uznano za czarownice…

pisogne piazza del mercato
Piazza del Mercato.

Pisogne nie jest duże, ale urzeka klimatycznymi uliczkami i pięknymi kamienicami. Jest tutaj też bardzo ładna plaża (X-beach), która znajduje się na kempingu w Pisogne przy Via Giovan Battista Bettoni.

jezioro iseo pisogne

pisogne nad jeziorem Iseo

pisogne camping
Widok na camping w Pisogne.

Wyspa Monte Isola: Carzano i Peschiera Maraglio

Jadąc w kierunku południowym kolejnym punktem zwiedzania będzie wyspa Monte Isola. My odwiedziliśmy na Monte Isola dwa miasteczka Carzano i Peschiera Maraglio – oba niezwykle urocze! Do Carzano dopłynęliśmy z miasteczka Sale Marasino, zaś do Carzano z miasteczka Sulzano, które zasłynęło z wybudowanegio tu w 2016 roku pomostu, prowadzącego do Peschiery. Oba miasteczka na Monte Isola zachwycają maleńkimi portami, brukowanymi uliczkami, kamienicami, rodzinnymi restauracjami z włoskim jedzeniem i sklepikami. Carzano zwiedzicie w około 40 minut, Peschiera jest nieco większa, ale godzina na spacer tutaj wystarczy.

O Carzano i Peschiera Maraglio na Monte Isola szczegółowo pisałam we wpisie: Wyspa Monte Isola na Jeziorze Iseo.

monte isola jezioro iseo włochy

monte isola port w carzano
Port w Carzano.
monte isola peschiera maraglio
Peschiera Maraglio.

jezioro iseo monte isola

Sulzano

Sulazano to mała miejscowość, która położona jest najbliżej Monte Isola. Miasteczko zasłynęło z wybudowanej tu w 2016 roku instalacji artystycznej czyli słynnego pomost w Sulzano wykonano z 220 tys. modułów z polietylenu oraz 100 tys. m2 pomarańczowej, jaskrawej tkaniny. Kładaka ta łączyła Sulzano z Peschiera Maraglio na Monte Isola. Dzięki modułowej budowie, pomost poruszał się wraz z falującą wodą. Jego popularność była tak ogromna, że do spokojnych dotychczas miasteczek zaczęły przybywać tysiące turystów, chętnych na spacer pomarańczową kładką. Ostatecznie postanowiono pomost rozebrać i poddać recyklingowi.

Przeczytaj też: Co warto zobaczyć nad Jeziorem Como? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como

monte isola pomost w sulzano
W Sulzano do tej pory jest plenerowa wystawa, upamiętniająca pomost. na Monte Isola.
jezioro iseo sulzano
W tym miejscu zaczynała się kładka.

sulzano nad jeziorem iseo

jezioro iseo co warto zobaczyć

Iseo

Miasto Iseo na południowo-wschodnim brzegu jest najbardziej reprezentacyjne ze wszystkich miast nad Jeziorem Iseo. W porównaniu do pozostałych to zdecydowanie większe i bardziej ekskluzywne miasto. W Iseo jest piękna i długa promenada, dużo sklepów, butików, restauracji. W Iseo jest również zamek Castello Oldofredi di Iseo. Myślę, że to najciekawsze miasto nad jeziorem, miasto, które najwięcej oferuje, jest bardziej nowoczesne od wymienionych wcześniej, ale w dobrym tego słowa znaczeniu. Na pewno warto je odwiedzić.

jezioro iseo promenada w Iseo
Promenada w Iseo.

miasto iseo centrum pomnik

jezioro Iseo dom nad jeziorem iseo

iseo nad jeziorem iseo

Jezioro Iseo – informacje praktyczne

Jezioro Iseo – jak dotrzeć?

Jezioro Iseo jest położone dokładnie pomiędzy Jeziorem Como i Jeziorem Garda. Najłatwiej i najszybciej dotrzecie tutaj z Bergamo, gdzie znajduje się lotnisko Ryanaira. Polecam Wam wypożyczyć samochód w wybranej wypożyczalni na lotnisku, dzięki czemu będziecie mogli łatwo objechać jezioro dookoła. Z Bergamo do Sarnico, czyli miasta wysuniętego najbardziej na południe jeziora jest zaledwie 30 kilometrów, więc dojedziecie tu w około 35 minut. Z Bergamo można też dojechać nad Jezioro Iseo autobusem lub pociągiem (z przesiadką). Można tu również dotrzeć komunikacją miejską z Mediolanu lub miejscowości Brescia. Oczywiście nie decydując się na wypożyczenie samochodu również można zwiedzić miasteczka położone w różnych częściach jeziora – wówczas należy przemieszczać się stateczkami, które kursują z większości miejscowości.
Wskazówka: Jeśli będziecie mieć czas, to warto na jeden dzień zatrzymać się w Bergamo i je zwiedzić. Bergamo ma bardzo ładną część Citta Alta czyli stare miasto, nie będziecie rozczarowani. Polecam Wam mój wpis: Co zobaczyć w Bergamo

sarnico sklep stare miasto
Salumeria w Sarnico.

Jezioro Iseo – jak zaplanować zwiedzanie?

Żeby objechać całe Jezioro Iseo i zwiedzić najładniejsze miasteczka wokół jeziora wystarczą trzy dni. Pobyt nad jeziorem z rezerwacją dwóch noclegów jest optymalny. Polecam Wam zarezerwować noclegi w dwóch różnych miejscach np. na wschodnim i zachodnim brzegu jeziora. Jezioro Iseo w przeciwieństwie do Jeziora Garda i Jeziora Como nie jest bardzo duże, więc zwiedza je się szybciej i wygodniej. Dlatego to idealny kierunek na weekendowy wypad do Włoch.
Wskazówka: Jeśli będziecie podróżować samochodem, na północ jedźcie zachodnim wybrzeżem, a na południe wschodnim. Dzięki temu zawsze będziecie mieć po prawej stronie widok na jezioro.

Nie masz czasu lecieć do Włoch? Cudowny weekend spędzisz też w Polsce! Sprawdź ten wpis: Weekend we dwoje – hotele na romantyczny weekend

jezioro Iseo Carzano
Carzano na Monte Isola.

Jezioro Iseo – jak się przemieszczać pomiędzy poszczególnymi miasteczkami?

Najwygodniejszym środkiem transportu nad Jeziorem Iseo jest samochód, ale nie wszędzie da się dotrzeć autem. Na wyspę, czyli Monte Isola dopłynąć można wyłącznie małymi stateczkami, które kursują co 20 minut. W każdym miasteczku nad Jeziorem Iseo są przystanie, z których odpływają stateczki na Monte Iseo oraz do innych miasteczek. Koszt biletu w dwie strony dla osoby dorosłej wynosi 5,2 Euro.

Sprawdź wpis o Burano – wyspie, na którą warto popłynąć będąc w Wenecji.

jezioro iseo lovere port
Port w Lovere.

Jezioro Iseo – ceny

Nad włoskimi jeziorami są dość wysokie ceny noclegów. Nocleg ze śniadaniem w trzygwiazdkowym hotelu o przeciętnym standardzie koszt noclegu to 100 Euro. Za obiad w restauracji dla dwóch osób trzeba zapłacić około 40-50 Euro. Ceny wynikają prawdopodobnie z tego, że nad samym jeziorem liczba obiektów noclegowych i restauracji jest ograniczona, więc ceny siłą rzeczy są wyższe.

slep w sarnico jezioro Iseo
Piekarnia w Sarnico.

Jezioro Iseo – plaże i aktywny wypoczynek 

Plaże nad Jeziorem Iseo

Jeśli będziecie planować podróż nad Jezioro Iseo w ciepłe miesiące, to weźcie kostiumy kąpielowe, bo nad jeziorem jest sporo plaż. Wiele z nich to plaże trawiaste, ale są również plaże piaszczyste czy żwirkowe. Zejścia do wody są różne, ale zwykle szybko robi się głęboko, więc warto zachować ostrożność zwłaszcza plażując z małymi dziećmi. Najładniejsza plaża jest na kempingu w miejscowości Pisogne – bardzo Wam polecam to miejsce, jeśli macie ochotę na wypoczynek i kąpiel w jeziorze. Przy plaży są bary, można wypożyczyć leżaki, na plaży jest także basen. Wstęp na plażę na campingu w Pisogne jest płatny.

Jezioro Iseo plaża w Pisogne
Plaża w Pisogne.

Aktywny wypoczynek nad Jeziorem Iseo

Jezioro Iseo daje duże możliwości uprawiania sportów i aktywnego wypoczynku. Szlaki piesze, rowerowe, żeglarstwo, windsurfing, nurkowanie, kajaki czy rowerki wodne. Malownicze tereny i piękne krajobrazy alpejskie zachęcają do wejścia na szlaki piesze, z których można podziwiać pamoramę jeziora. Jezioro Iseo jest znane z tras rowerowych, dlatego to wymarzone miejsce dla osób, które lubią kolarstwo i aktywny wypoczynek. Nad jeziorem jest mnóstwo tras rowerowych o różnym stopniu trudności. Znakomitym pomysłem jest objechanie całego jeziora dookoła, ciekawą propozycją jest też malownicza, 50-cio kilometrowa, specjalnie zaprojektowana dla rowerzystów trasa z miejscowości Brescia do jeziora Iseo. W przystaniach poszczególnych miasteczek, na campingach można wypożyczyć łódki, kajaki czy rowerki wodne.

jezioro Iseo Pisogne
Pisogne, przystań.

Jezioro Iseo to urocze miejsce we Włoszech. Zdecydowanie warto zaplanować kilkudniowy wypad, zwiedzić opisane wyżej miasteczka.

Z pozdrowieniami,
Ewa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *