hummus przepis

Idealny hummus – przepis na domowy hummus prosto z Izraela

Lubicie hummus? Jeśli tak, to świetnie, jeśli nie – to też świetnie. Bo z tym przepisem go polubicie.  Wyobraźcie sobie, że kiedyś niespecjalnie lubiłam hummus – ten, który można kupić w sklepach w Polsce, a zwłaszcza w sieciówkach spożywczych niewiele ma z prawdziwym hummusem wspólnego. Izraelski hummus jest puszysty, delikatny, aksamitnie gładki i wyrazisty w smaku. Nie jest rozwodniony, mdły, grudkowaty i nie ma kwaśnego posmaku. Hummus, który jadłam w Izraelu tak bardzo mi posmakował, że zdobyłam przepis, którym się z Wami z przyjemnością podzielę. Zróbcie sobie izraelski hummus w domu!

hummus

Hummus – skąd pochodzi pasta z ciecierzycy?

Zanim jeszcze przejdziemy do przepisu na izraelski hummus, chciałabym Wam przypomnieć, że hummus to na swój sposób niezwykła potrawa. O pochodzenie pasty z ciecierzycy toczył się przez wiele lat spór, gdyż zarówno Izraelczycy jaki Grecy, Turkowie, Syryjczycy i Egipcjanie uważają, że to ich przodkowie stworzyli przepis na hummus. Do historii przeszedł spór sprzed dekady, kiedy to Libańczycy oskarżyli Izraelczyków o zawłaszczenie ich tradycyjnej potrawy, narażając w ten sposób Liban na straty finansowe. Spór nie został rozstrzygnięty – wówczas Libańczycy i Izraelczycy zaczęli się prześcigać w przyrządzaniu hummusu gigantycznych rozmiarów, doszło nawet do pobicia rekordu Guinnessa – Libańczycy przyrządzili hummus, który ważył 10452 kg i zajmował powierzchnię jednego kilometra kwadratowego! Do dziś sporu o pochodzenie hummusu nie rozstrzygnięto.

Hummus – na czym polega tajemnica?

Tajemnica przygotowania hummusu o idealnej konsystencji tkwi w dodaniu sody oczyszczonej. Jedna łyżeczka dodana do gotowania sprawi, że ciecierzyca staje się miękka i maślana.

hummus przygotowanie

Jak zrobić hummus?

PRZEPIS NA HUMMUS PROSTO Z IZRAELA

SKŁADNIKI:

  • Szklanka suchej ciecierzycy
  • Słoiczek 120 g pasty sezamowej tahini
  • Dwie płaskie łyżeczki sody oczyszczonej
  • Pół cytryny
  • 3 duże ząbki czosnku
  • Szklanka wody
  • Sól, pieprz, papryka słodka lub ostra do smaku
  • Oliwa z oliwek, świeża kolendra lub pietruszka do przybrania

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

  1. Ciecierzycę zalej zimną wodą tak, aby wody było dwa razy więcej niż ciecierzycy. Dodaj łyżeczkę sody, zamieszaj, odstaw na noc.
  2. Następnego dnia ciecierzycę odcedź i opłucz. Następnie zalej dużą ilością wody, dodaj drugą łyżeczkę sody i gotuj przez około 45 minut.

Uwaga: Ciecierzycę trzeba gotować do momentu, aż stanie się na tyle miękka, by z łatwością można ją było rozgnieść palcami.

  1. Ugotowaną ciecierzycę odcedź i opłucz. Następnie przełóż do naczynia, dodaj tahini, ząbki czosnku, sok z cytryny (3-5 łyżek), sól, pieprz, paprykę do smaku. Wszystkie składniki zblenduj dodając zimną wodę.
  2. Blenduj dopóty, dopóki hummus nie nabierze aksamitnej konsystencji.
  3. Gotowy hummus przełóż do miseczek, polej niewielką ilością oliwy z oliwek, posyp kolendrą lub pietruszką oraz odrobiną papryki.
  4. Hummus najlepiej podawać z pieczywem lub pitą. Świetnie smakuje również ze świeżymi warzywami pokrojonymi w słupki. W tej drugiej wersji to smaczna i zdrowa przekąska.

Smacznego! Aha – nie przegapcie mojego przewodnika: EJLAT I OKOLICE – CO WARTO ZOBACZYĆ a jeśli zastanawiacie się nad wyborem walizki na Waszą podróż zobaczcie jaką walizkę najlepiej wybrać

Z pozdrowieniami,

Ewa

hummus sposób podania

I jeszcze dla porównania zdjęcie hummusu, którego kosztowałam w Izraelu na plaży w Dolphin Reef 🙂

hummus

PRZECZYTAJ TEŻ INNE WPISY O IZRAELU:

TIMNA PARK

CZERWONY KANION NIEDALEKO EJLATU

JAKIE SĄ CENY W IZRAELU?

LOTNISKA W IZRAELU – JAK WYGLĄDA ODPRAWA I KONTROLA BEZPIECZEŃSTWA

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *