Gondole w Wenecji niezmiennie cieszą się ogromnym zainteresowaniem turystów przybywających odwiedzić to niezwykłe miasto. W końcu gondola to symbol Wenecji – można by nawet zaryzykować stwierdzenie, że bez gondol Wenecja nie byłaby Wenecją. Podczas mojej pierwszej wizyty w Wenecji nie starczyło czasu na zwiedzanie miasta z wody. Czułam w tym temacie niedosyt, więc za drugim razem, z góry zaplanowałam, że popłyniemy gondolą o zachodzie słońca. Plan udało się zrealizować – nasz rejs gondolą w Wenecji wspominam bardzo mile, jednakże myślę, że wcale mogłoby tak nie być, gdyby nie kilka szczegółów, na które zwróciłam uwagę. I którymi się z Wami podzielę w tym wpisie, żeby również Wasze rejsy gondolami po Wenecji należały do udanych.
Gondole w Wenecji – czy warto kupić rejs, ile kosztuje rejs gondolą, na co zwrócić uwagę wybierając gondoliera?
Gondole w Wenecji – co warto wiedzieć o tych niezwykłych łodziach?
Gondole weneckie konstruowane są według standardów przyjętych w XIX wieku. Łodzie te w całości są wykonane z drewna, a do ich budowy wykorzystywane jest drewno dziewięciu drzew, m.in. dębu, jodły, modrzewia, lipy, wiśni, wiązu i orzecha. Gondola ma 10,9 metra długości i 1,4 metra szerokości, waży około 600 kg i ma płaskie, szerokie dno. Przez wzgląd na to, że kanały miejscami są wąskie i płytkie, gondole w Wenecji nie zanurzają się głęboko – najwyżej na metr głębokości. Gondola jest napędzana siłą mięśni gondoliera, który stojąc na rufie, kieruje ponad czterometrowym, wykonanym z drewna bukowego wiosłem, które waży nie mniej niż 4,3 kg i jest zlokalizowane po prawej stronie gondoli.
Jak to się dzieje, że gondola nie obraca się w koło? Otóż jej asymetryczny kształt, którego na pierwszy rzut oka nie widać sprawia, że gondolier operując jednym wiosłem jest w stanie utrzymać właściwy kurs. Dla zrównoważenia ciężaru gondoliera stojącego na rufie na dziobie gondoli są umocowane ciężkie stalowe okucia, które pełnią też funkcję ozdobną. Gondole budowane są ręcznie w weneckich zakładach zwanych „squeri”. Proces budowy trwa około pół roku, a koszt nowej gondoli wynosi około 40 000 Euro. Gondole w Wenecji służące gondolierom do przewodu turystów są pomalowane na kolor czarny, natomiast poszczególne łodzie różnią się od siebie kolorami zdobień. Pełne obciążenie łodzi wynosi 1200 kg.
Gondolierzy w Wenecji – kto może zostać gondolierem?
Zostać gondolierem w Wenecji wcale nie jest łatwo. Warunkiem jest ukończenie specjalistycznego szkolenia, które obejmuje m.in. historię, sztukę, żeglarstwo, a po zakończeniu kursu zdanie niełatwych egzaminów końcowych. Gondolierzy muszą komunikować się przynajmniej w dwóch językach obcych, obowiązkowo w języku angielskim. To zawód przekazywany z ojca na syna, w dosłownym tego słowa znaczeniu, gdyż dotychczas gondolierem była tylko jedna kobieta – Giorgia Boscolo, która w 2010 roku zdała ostatni egzamin uprawniający do wykonywania tego zawodu. Gondolierami zostają przede wszystkim Wenecjanie, jednakże zdarzają się wyjątki, tu należy wspomnieć o Panu Jakubie – gondolierze Polaku. Licencję gondoliera w Wenecji ma ponad 400 mężczyzn. Ich charakterystyczny strój to czarne spodnie, biała bluzka w poprzeczne czarne lub czerwone pasy i słomkowy kapelusz z okrągłym, sztywnym rondem.
Ile kosztuje rejs gondolą w Wenecji i jak długo trwa?
Około 40 minutowy rejs gondolą w Wenecji kosztuje 80 Euro w ciągu dnia, 100 Euro po godzinie 19. Koszt rejsu gondolami w Wenecji jest odgórnie ustalony przez miasto i u każdego gondoliera taki sam, nie jest przyjęte negocjowanie cen. Koszt rejsu gondolą dotyczy wynajęcia całej gondoli do której maksymalnie wchodzi 6 osób. Tak więc niezależnie od tego, czy do łodzi wsiądą dwie osoby czy sześć, koszt rejsu będzie taki sam. Na gondole nie trzeba kupować biletów z wyprzedzeniem. Za rejs płaci się gotówką po zakończeniu rejsu. Przed rejsem warto potwierdzić z gondolierem cenę rejsu, zwłaszcza jeśli zbliża się godzina 19, żeby uniknąć ewentualnych nieporozumień co do ceny. Gondolierzy mają wyznaczone trasy na których pływają.
Jak wybrać gondoliera i czy ma to jakiekolwiek znaczenie?
W czasie naszego pobytu w Wenecji zauważyłam, że gondolierzy różnie się zachowują w czasie rejsu. Niektórzy dbali o prezencję, opowiadali swoim pasażerom o mijanych budynkach, a nawet śpiewali. Inni jedną ręką operowali wiosłem, a drugą scrollowali media społecznościowe w telefonie, widziałam też sytuację, kiedy gondolier głośno rozmawiał z kimś przez telefon podczas rejsu. Inny czekając na pasażerów na przystanku tak był zapatrzony w telefon, że nie słyszał, kiedy turyści po raz kolejny pytali o możliwość przepłynięcia się kanałami. Te obserwacje sprawiły, że stwierdziłam, że warto chwilę poobserwować wybranego gondoliera zanim wsiądzie się do jego łodzi. W końcu przejażdżka do tanich nie należy i warto wybrać kogoś, kto sprawi, że te 40 minut będą naprawdę wyjątkowe.
Szukasz miejsca na romantyczny wyjazd? Sprawdź gdzie pojechać na romantyczny weekend we dwoje w Polsce!
Naszym gondolierem został pan Fabio, który cumuje na stacji Santa Sofia przy Canal Grande. Starszy człowiek, krzepki, uśmiechnięty, bezpośredni i kontaktowy – zanim wsiedliśmy na jego gondolę, opowiedział o trasie, którą przepłyniemy, potwierdził długość rejsu i jego koszt. Podczas rejsu krótko opowiadał o mijanych budynkach, mostach, a nawet z własnej woli zaśpiewał kilka weneckich piosenek. Nasz rejs był naprawdę udany pod każdym względem.
Przy okazji wypadu do Wenecji warto odwiedzić Burano, sprawdź ten wpis: Kolorowa wyspa Burano koło Wenecji
Gondole w Wenecji – który przystanek gondol wybrać?
W kwestii rejsów gondolami w Wenecji, warto również zwrócić uwagę nie tylko na gondoliera, ale również na to jaka będzie trasa rejsu. Gondole pływają po całej Wenecji, ale nie ukrywajmy że są miejsca atrakcyjniejsze i mniej atrakcyjne. Warto wybrać taką trasę, by choć jej fragment prowadził przez Canale Grande, jak również przez pomniejsze kanały między budynkami. Najwięcej gondol znajduje się w okolicy Placu Świętego Marka, ale tam w szczycie sezonu turystycznego jest ryzyko powstania korka, a te 35-40 minut, to wbrew pozorom wcale nie tak dużo i lepiej nie utknąć. Tak więc najbardziej polecam Wam wybranie którejś ze stacji przy Canal Grande. Odradzam rejs w odległych miejscach od centrum – po prostu budynki i kanały są tam zdecydowanie mniej klimatyczne niż w najstarszych częściach Wenecji.
Gondole w Wenecji – czy warto?
Jeśli traficie na gondoliera z prawdziwego zdarzenia i popłyniecie pięknymi kanałami, to bardzo warto. Piękne wspomnienia na długie lata.
Jeśli płynęliście gondolami w Wenecji, dajcie znać jakie mieliście wrażenia.
Z pozdrowieniami,
Ewa