co zobaczyć na sycylii

Co zobaczyć na Sycylii? 10 najpiękniejszych miejsc na wyspie

Co zobaczyć na Sycylii?

Najlepiej wszystko, ale na zgłębienie tajemnic tej niezwykłej wyspy, mogłoby życia nie starczyć. Sycylia jest wyjątkowym miejscem w Europie, ma najwięcej słonecznych dni w roku, ma wyjątkowy klimat, jest tajemnicza, niepokorna i piękna. Co zobaczyć na Sycylii? Przede wszystkim warto wypożyczyć samochód i jak najwięcej jeździć po wyspie rozkoszując się widokami cudownego wybrzeża, gajów oliwnych, sadów, pól, wzniesień, i majaczącej w oddali Etny. Spróbować prawdziwej oliwy z oliwek, cytrusów rosnących tuż przy drodze, wskoczyć do lazurowej wody. Tak, Sycylia ma wszystko, a nawet więcej.

Przeczytaj mój najnowszy wpis o największych atrakcjach wschodniej Sycylii .

Wulkan Etna

Najbardziej charakterystyczne miejsce na wyspie. Etna jest najwyższym i największym czynnym wulkanem w Europie. Wyprawa na Etnę będzie niezapomniana, więc po stokroć warto. Wulkan można zwiedzać od strony południowej, gdzie zastanie Was księżycowy krajobraz lub od północnej – bardziej zielonej. Zarówno z jednej jak i z drugiej strony czeka na Was duża dawka emocji i niesamowitych widoków. Na wyprawę na Etnę zarezerwujcie cały dzień, weźcie wygodne obuwie i ciepłe ubrania, gdyż temperatura w wyższych partiach jest znacznie niższa. Etnę widać z większości miejsc na wyspie, podobnie jak Wulkan Teide na Teneryfie, o którym przeczytacie TUTAJ: WULKAN TEIDE – SERCE TENERYFY 

co zobaczyć na Sycylii

Co zobaczyć na Sycylii

Cefalu

Piękne, zabytkowe miasteczko bardzo malowniczo położone u podnóża monumentalnej góry Rocco. W sezonie jest to jeden z bardziej zatłoczonych kurortów Sycylijskich, więc wyjazd tu warto zaplanować przed albo już po sezonie. Tutejsza starówka urzeka, a promenada wzdłuż wybrzeża zachęca do długich, romantycznych spacerów. W Cefalu widziałam najpiękniejsze zachody słońca. Bardzo klimatyczne miejsce. Więcej o Cefalu przeczytacie we wpisie CEFALU – JEDNO Z NAJPIĘKNIEJSZYCH MIAST NA SYCYLII Szukając odpowiedzi na pytanie co zobaczyć na Sycylii Cefalu umieszczajcie na szczycie listy.

co zobaczyć na Sycylii

co zobaczyć na Sycylii

co zobaczyć na Sycylii

Palermo

Stolica Sycylii. Piąte największe miasto we Włoszech. Specyficzne miejsce. Niektórych urzeka, innych nie. Niezależnie od wszystkiego warto choć na chwilę tu wstąpić. Co zobaczyć? Capella Pallotinum w Palazzo Reale – przebogata kaplica, arcydzieło kultury normańskiej, robi wrażenie. Drugie miejsce to katakumby w konwencie kapucynów. Tylko dla osób o mocnych nerwach, bo w rzecz samej to cmentarz bez grobów, gdzie jest pochowanych ponad 8000 osób. Nie dla wrażliwców.

PRZECZYTAJ TEŻ: JEZIORO COMO CO ZOBACZYĆ ?

co zobaczyć na Sycylii

Syrakuzy

Warto tu przyjechać i to nie na jeden czy dwa dni, ale na znacznie dłużej. Miasto ze wspaniałą historią, z cudownym starym miastem na wyspie Ortiga, które z trzech stron otacza morze. W Syrakuzach są również najstarsze katakumby w Europie i park archeologiczny z niezwykłą jaskinią akustyczną zwaną Uchem Dionizosa, które kiedyś było…więzieniem.

co zobaczyć na Sycylii

co zobaczyć na Sycylii

Taormina

Przez wielu omijana szerokim łukiem ze względu na tłumy turystów, którzy tu przybywają w sezonie. A przybywają nie bez powodu, mówi się, że Taormina jest na liście najpiękniejszych miast we Włoszech.  I najbardziej luksusowych. Atrakcją dla tych, którzy kochają zabytki jest widowiskowo położony, dobrze zachowany teatr grecki zbudowany w III w.p.n.e. Warto też spróbować poszukać własnych miejsc, uliczek, z dala od turystów. Więc jeśli tylko umiecie uciec od tłumów albo przymknąć na nie oczy, to warto. Ale mimo wszystko najlepiej poza sezonem.

SPRAWDŹ KONIECZNIE, CO ZOBACZYĆ W BERGAMO W JEDEN DZIEŃ 

co zobaczyć na Sycylii

co zobaczyć na Sycylii

co zobaczyc na Sycylii

Noto

Głowna ulica Noto jest pełna przepięknych barokowych pałaców, kościołów i teatrów. Przez wielu jest uważana z jedną z najpiękniejszych arterii Sycylii. Jeśli mielibyście ochotę zamieszkać w sycylijskim pałacu, to tutaj będzie to możliwe. Biorąc pod uwagę, że miasto było zrujnowane przez trzęsienie ziemi, jest co podziwiać.

co zobaczyć na Sycylii

Wąwóz Alcantara

Niesamowity, malowniczy wąwóz nieopodal Taorminy. Jak dla mnie punkt obowiązkowy. Cudowne widoki i trochę wysiłku, gdyż poruszanie się pomiędzy bazaltowymi ścianami nie jest łatwe, a wartki nurt i śliskie skały nie sprzyjają utrzymaniu się na nogach. Miejsce dla osób, które wolą kontakt z przyrodą niż z cywilizacją.

Co zobaczyć na Sycylii

Rezerwat Zingaro

Cel podróży dla tych, którzy kochają przyrodę. Rezerwat Zingaro to egzotyczna roślinność i  plaże. Ponad 800 gatunków roślin, brak dróg i hoteli, cisza, niesamowite widoki. To tak w dużym skrócie. Poruszać się tu można pieszo, konno lub na grzbiecie muła. Wyjątkowe miejsce.

Scopello

Małe miasto, które powstało w XVIII wieku, przetwórnia tuńczyka i niezwykła, malownicza plaża, uwielbiana przez nurków. Waszą uwagę zwrócą tu wieże obronne, wzniesione na skalach, które dodają temu miejscu magii. Faraglioni di Scopello warto odwiedzić również z morza, płynąc łodzią z Castellammare del Golfo lub z San Vito Lo Capo.

Ragusa

Miasto w Dolinie Noto, które po trzęsieniu ziemi zostało odbudowane i nieustannie zachwyca. W zasadzie Ragusa to dwa miasta: Nowe Miasto i Ragusa Ibla odbudowywane z pieczołowitością przez mieszkańców, którzy chcieli przywrócić temu miejscu średniowieczny wygląd. Ragusa Ibla to labirynt małych, klimatycznych uliczek, wielu kościółkó oraz killu wielkich w tym Katedry San Giorgio przy Piazza del Duomo. Widoki nieprzeciętne!

co zobaczyc na Sycylii

Co zobaczyć na Sycylii

co zobaczyć na sycylii

Jeśli znacie inne miejsca na Sycylii, które warto odwiedzić, dajcie znać w komentarzach! Co zobaczyć na Sycylii – kolej na Was 🙂

Może Cię zainteresować: Greckie wyspy. 7 najpiękniejszych!

Sprawdź również: Majorka – zaplanuj swój urlop już dziś. Praktyczny przewodnik po wyspie. 

Przeczytaj: Co zobaczyć na Krecie

6 comments

  1. Sycylie pokochaliśmy od wylądowania 🙂 tam jest wszystko co nam było trzeba, piękne widoki,ciepło, dobre jedzenie, przyjaźni ludzie 🙂 do dziś miło wspominamy tą wyspę. Żuje tylko że nie wystarczyło nam czasu na Cefalu

  2. Zdecydowanie warto dodać do tej listy miasto Modica słynące z fabryki czekolady i pięknych budunkow położonych na skale

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *