Cefalu – perła sycylijskiego wybrzeża

Sycylia od zawsze kojarzy mi się z genialnym „Ojcem Chrzestnym”, pyszną regionalną kuchnią i atmosferą nie do podrobienia. Planując wyprawę, warto poszukać dobrej bazy wypadowej, i niekoniecznie musi to być stolica wyspy. Doskonałym wyborem jest Cefalu – niewielkie, zabytkowe miasteczko malowniczo położone u stóp skalistej góry La Rocca, ok. 70 km od Palermo. Cefalu „wciśnięte” pomiędzy ogromną skałę i morze, wciąż robi wrażenie miejsca, które nieustannie broni się przed nowoczesnością.

cefalu9smll

Na pierwszy rzut oka Cefalu nie różni się od innych sycylijskich miasteczek, ale przy bliższym poznaniu bardzo zyskuje. Godzinami można włóczyć się po plątaninie uroczych, średniowiecznych uliczek czy zajadać się lokalnymi pysznościami w klimatycznych knajpkach i barach. Najbardziej klimatycznym i niepowtarzalnym miejscem są tu stare kamieniczki, które „wchodzą” prosto do wody – zobaczycie je idąc wgłąb morza od Piazza Marina.

cefalu3small

Nazwa Cefalu pochodzi od greckiego „kefale” co oznacza przylądek, gdyż leży u stóp potężnej skały La Rocca. Wejście na szczyt góry jest tu obowiązkowym punktem zwiedzania – ze szczytu skały roztacza się cudowny widok na Morze Tyrreńskie. Na La Rocca znajdują się także ruiny Świątyni Diany z V wieku p.n.e. i pozostałości po średniowiecznym zamku bizantyjskim i fortyfikacji. Aby tam wejść skręćcie  w prawo z Piazza Garibaldi w via Salita dei Saraceni i w kierunku kamiennych schodków, a następnie żwirową ścieżką. Wspinaczka w sycylijskim słońcu może być męcząca, ale panorama rozciągająca się z ruin fortyfikacji wynagradza wszelkie trudy.

DOWIEDZ SIĘ RÓWNIEŻ CO WARTO ZOBACZYĆ W BERGAMO

cefalu17small

Najważniejszą budowlą w Cefalu jest górująca nad miastem katedra z 1131 roku. Do katedry prowadzą imponujące, szerokie schody, a na placu przed budynkiem rosną wysokie palmy. Wnętrze katedry nie jest bogate, jednak strzeliste kolumny i ogromna mozaika przedstawiająca postać Chrystusa Pantokratora, robią wrażenie.  Ciekawym miejscem, jest również średniowieczna pralnia publiczna z wykutymi w skale korytami do prania, która znajduje się na początku Via Vittorio Emanuele.

sycyli1small

Biorąc pod uwagę fakt, że Sycylia szczyci się największą ilością słonecznych dni w roku w Europie, warto też skorzystać tu z uroków plażowania. Trzeba się jednak liczyć z tym, że tutejsza piękna piaszczysta plaża i krystaliczne, błękitne morze przyciąga rzesze turystów o każdej porze roku. Wieczorem warto wybrać się na spacer promenadą, która biegnie wzdłuż wybrzeża. Istnieje duża szansa na to, że zobaczycie tu najpiękniejszy zachód słońca, jaki widzieliście w życiu…

cefalu15small

W Cefalu na Via Aldo Moro znajduje się stacja kolejowa i autobusowa skąd można zrobić wypad do Palermo, Messiny czy Monreale.


cefalu12small

cefalu8small
cefalu13small
cefalu7small
cefalu2small
cefalu11small
cefalu16small

4 comments

    1. Dziękuję 🙂 Troszkę już czasu upłynęło od mojej wizyty w tym mieście, konkretnych nazw nie przytoczę, ale możesz być spokojny – na pewno znajdziesz klimatyczne miejsce z dobrą kuchnią – jest ich na starówce Cefalu wiele. Miłej podróży!

      1. Knajpki przy promenadzie ciągnącej się wzdłuż morza oferują „hotelowe jedzenie”. Aby znaleźć prawdziwą domową, rodzinną kuchnię trzeba zagłębić się, odchodząc od wybrzeża. 2-3 stoliki na zewnątrz i kilkanaście w sali oznacza właśnie „to miejsce”. A jest ich wiele. Byłam, sprawdziłam i wracam. Opłaciłam już wycieczkę. Cefalu i ten sam hotel. Mam nadzieję, że covid nie przeszkodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *