cape greco

Cape Greco i Konnos Beach na Cyprze

Jeśli zatrzymacie się podczas swojego urlopu w Ayia Napie lub okolicach – a z dużym prawdopodobieństwem tak będzie, bo plaże w okolicy tego miasta nie mają sobie równych na całej wyspie (ale o tym w następnym wpisie 😉), zaplanujcie jeden dzień na wycieczkę na Konnos Beach i Cape Greco, które są położone w niewielkiej odległości od siebie. 

capo greco

Konnos Beach -plaża ukryta wśród skał

Konnos Beach to przepięknie położona plaża ze złocistym piaskiem, otoczona wzniesieniami porośniętymi bujnie roślinnością. Plaża urokliwie wygląda z góry, z dołu widoki też są bardzo malownicze. Do plaży wiedzie droga szutrowa – pamiętajcie by zjechać jak najniżej i zaparkować w niedalekiej odległości (przy drodze co kilkadziesiąt metrów są wyznaczone miejsca do parkowania), w przeciwnym razie będziecie musieli nieść spory kawałek cały asortyment plażowy. Woda na Konnos Beach jest lazurowa i przejrzysta, piasek przypomina odcieniem żółte złoto, miejscami w wodzie traficie na skały. Na plaży są leżaki do wynajęcia, zaś nieopodal można się posilić w niewielkiej knajpce. Pamiętajcie o zabraniu ze sobą kremów z filtrem, ponieważ w najbliższej okolicy nie ma żadnych sklepów, więc na miejscu nic nie kupicie.

cape greco

cape greco

cape greco

cape greco

Cape Greco – najdalej na południowy wschód

Konnos Beach tak bardzo nam się spodobała, że postanowiliśmy zostać tu nieco dłużej niż planowaliśmy, przez co na Cape Greco zajechaliśmy dopiero późnym popołudniem, kiedy słońce chyliło się ku zachodowi. Tego trochę żałuję, bo Cape Greco okazało się fantastycznym miejscem, idealnym na wycieczki rowerowe czy piesze wędrówki. Marzeniem byłoby przejechać przylądek na końskim grzebiecie – jest to możliwe, ponieważ oprócz ścieżek rowerowych są tu również wyznaczone ścieżki do jazdy konnej. Cape Greco, które można znaleźć również pod innymi nazwami – Cavo Greco, Cavo Gkreko czy Kawo Greco – to przylądek będący najdalej na południowy wschód wysuniętą częścią Cypru. Obszar ten to park narodowy, z wieloma wspaniałymi formacjami skalnymi, grotami, podwodnymi jaskiniami i wieloma gatunkami roślin endemicznych. Jeśli nurkujecie i macie odpowiednie kwalifikacje, Cape Greco będzie dla Was wymarzonym miejscem do uprawiania tego sportu. Uwagę na Cape Greco przykuwa kościół Agii Anargyri, przy którym znajdują się schody prowadzące do morza, gdzie, jak wieść niesie, jest święta woda. Inny szlak prowadzi do Jaskini Cyklopa, warto zobaczyć także naturalny łuk skalny, który nosi nazwę Kamara tou Koraka.

cape greco

cape greco

cape greco

cape greco

cape greco

cape greco

cape greco

Z Cape Greco odjeżdżałam z poczuciem, że jeszcze musimy tu wrócić, bo nie zdążyliśmy odkryć tego miejsca na tyle na ile powinniśmy. Wam polecam przeznaczyć przynajmniej pół dnia na eksplorowanie przylądka. Pamiętajcie również, że nie cały obszar Cape Greco jest dostępny dla turystów – część zajmuje baza woskowa, granic której nie należy przekraczać.

Może Cię również zainteresować: Gdzie na wakacje w Hiszpanii? Najpiękniejsze miejsca na kontynencie i wyspach
Przeczytaj też: Lefkara na Cyprze – urocze miasteczko ukryte w sercu wyspy
Sprawdź także: Najpiękniejsze miejsca we Włoszech. Top 10!

3 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *