Bolonia

Bolonia – najciekawsze atrakcje. Zwiedzanie, zabytki, jedzenie. Co trzeba zobaczyć w Bolonii?

Bolonia we Włoszech to bardzo wdzięczne miasto na weekendowy wypad. Znajdują się tutaj ciekawe atrakcje turystyczne, a zwiedzanie Bolonii jest łatwe ze względu na jej kompaktowy charakter. Bez problemu zwiedzicie Bolonię pieszo, poruszając się powolnie po starej części miasta, przystając na kawę, zaglądając do rzemieślniczych sklepów, smakując słynną bolońską mortadelę i zajadając się innymi włoskimi specjałami. Bolonia tętni życiem. Wieczorne życie płynie w Bolonii wartko, słychać gwar rozmów, śmiech, muzykę. Mam wrażenie, że mimo wszystko nadal jest to jedno z tych mniej docenianych włoskich miast wśród polskich turystów. Rzym, Wenecja, Mediolan, Florencja są nieporównywalnie częściej odwiedzane i popularne wśród zwiedzających. Ale to w Bolonii zwiedzicie najstarszy na świecie uniwersytet, zobaczycie kolekcje sztuki, zabytki architektury, a nade wszystko smacznie zjecie. Atrakcje Bolonii są zatem warte spędzenia tutaj całego weekendu. Na lotnisko w Bolonii latają samoloty tanich linii lotniczych, lot trwa dwie godziny, a bolońskie Stare Miasto położone jest zaledwie 19 minut jazdy pociągiem od lotniska plus 25 minut dojścia spacerem. Dosłownie można tu wyskoczyć z Polski na jeden dzień bez noclegu na przysłowiową „kawę” i wrócić tego samego dnia. No, ale jednak byłoby szkoda zawitać tu tylko na kilka godzin. Nie zobaczylibyście wszystkich najciekawszych miejsc w Bolonii, które znajdują się w obrębie Starego Miasta i nie zaznali wszystkich największych atrakcji Bolonii. W tym wpisie odpowiem Wam na pytania co zobaczyć w Bolonii, co warto zwiedzić w Bolonii, gdzie dobrze zjeść w Bolonii i jak zaplanować swój weekend w Bolonii. Jesteście gotowi? To zapraszam – poznajcie najciekawsze atrakcje Bolonii!

Bolonia – atrakcje, zwiedzanie, kulinaria

Bolonia – stolica regionu Emilia Romania

Bolonia jest stolicą położonego w północnej części Włoch regionu Emilia Romania. Bolonia jest warta zwiedzenia i pełna atrakcji, lecz również może stanowić bazę wypadową do innych miejsc, m.in. do Florencji, Pizy, Ravenny, położonego nad morzem rozległego kurortu Rimini czy San Marino.

Bolonia ulica na starym mieście
Jedna z ulic Starego Miasta w Bolonii.

Architektura i zabytki Bolonii

Bolonia to miasto pełne zabytków architektonicznych. Ceglana zabudowa, wieże i portyki to najbardziej charakterystyczne jej elementy. Wyobraźcie sobie, że w Bolonii jest kilkadziesiąt kilometrów portyków. Otóż jak się okazuje nie bez przyczyny tyle ich nabudowano. Latem portyki dają cień i chłód, a zimą chronią przed deszczem i wiatrem. Genialny wynalazek! Nie musicie się obawiać, że najciekawsze atrakcje Bolonii Wam umkną ze względu na gorszą pogodę.

bolonia uniwersytet portyki
Portyki w zabytkowym budynku Uniwersytetu.

Jak dotrzeć na Stare Miasto w Bolonii?

Po wylądowaniu na lotnisku w Bolonii najlepiej i najszybciej dojechać do centrum pociągiem Marconi Express, który kursuje bez przystanków ze stacji na lotnisku Stazione Centrale na stację Bologna Centrale na Via de Carracci. Podróż pociągiem trwa 19 minut. Do Piazza Maggiore, czyli do serca starego miasta w Bolonii, dojdziecie ze stacji końcowej (która jest jednocześnie stacją początkową) w około 25-30 minut pieszo. Druga opcją jest podróż autobusem nr 944 ze Stazione Centrale na lotnisku, do przystanku, który znajduje się obok stacji kolejowej Marconi Express na Via Carracci. Autobusem z lotniska dojedziecie tu w około 45 minut. Co istotne, w Bolonii nie trzeba wypożyczać samochodu, jest to zupełnie zbędne, bo w obrębie Starego Miasta najwygodniej przemieszczać się pieszo. Odległości nie są tu duże, więc do wszystkich opisanych w tym przewodniku atrakcji dostaniecie się na własnych nogach. Przez to, że obierając za cel Bolonię nie trzeba wynajmować samochodu, zwiedzanie Bolonii jest dużo tańszą opcją niż zwiedzanie innych miast. Wynajęcie auta, zwłaszcza z ubezpieczeniem, to we Włoszech koszt dodatkowych kilkudziesięciu Euro dziennie.

uliczka stare miasto Bolonia
Wąskie uliczki Starego Miasta w Bolonii są bardzo klimatyczne.

Gdzie się zatrzymać w Bolonii?  

Odpowiedź jest prosta – wybierzcie któryś z hoteli położonych w obrębie Starego Miasta. Ścisłe centrum historyczne Bolonii ma kształt zbliżony do okręgu, od północy kończy ją Viale P. Pietramellara, od południa Viale E. Panzacchi, od zachodu Vilae G. Vivcini a od wschodu Viale G. B. Ercolani. Mniej więcej po środku jest największy i najsłynniejszy plac Bolonii i jego serce czyli Piazza Maggiore. Wybierzcie miejsce noclegowe najlepiej w tej okolicy – wówczas będziecie mogli zwiedzić wszystkie najciekawsze miejsca pieszo i atrakcje Bolonii będą na wyciągnięcie ręki.

Bolonia kwiaciarnia stare miasto
Kwiaciarnia na Starym Mieście w Bolonii.

 Jedzenie Bolonii – gdzie i co zjeść w Bolonii?

Wybierając się do Bolonii, od razu załóżcie, że będziecie dużo i smacznie jeść. Mieszkańcy regionu Emilia Romania lubią jeść i jedzą znacznie więcej niż Włosi, którzy mieszkają w innych regionach. Szczególnie popularne są tutaj wędliny, zwłaszcza wykwintne szynki, z których najbardziej ceniona jest prosciutto di Parma. Proces produkcji tej szynki trwa do 20 miesięcy!

co zjeść w Bolonii
Jeden ze sklepów z wędlinami w Bolonii.

Spróbujcie również szynki culatello, aromatycznego salame felino, suszonego boczku pancetta i bolońskiej mortadeli, której produkcja zaczęła się w XIV wieku. Białe kawałki zatopione w zmielonym mięsie to słonina, która nadaje tej wędlinie charakterystyczny posmak. W Bolonii zobaczycie wiele sklepów z wędlinami i serami, w wielu z nich można nie tylko kupić produkty, ale także skosztować na miejscu. Bolończycy z wielkim upodobaniem jedzą wędliny – zwykle zamawiają deskę różnych wędlin, które podawane są z tradycyjnymi, okrągłymi plackami.

co zjeść w Bolonii szynka parmeńska

Będąc w Bolonii spróbujcie również koniecznie serów, m.in. Grana Padano, Ravaggiolo czy Parmigiano Reggiano. No i oczywiście słynnych bolońskich tortellini, czyli pierożków z ciasta makaronowego z różnego rodzaju nadzieniem – serowym, mięsnym, szpinakowym z serem ricotta. Często pierożki są polewane sosem pomidorowym lub podawane w rosole. Bolońskie tortellini są genialne w smaku, naprawdę pyszne, moje ulubione to te najdelikatniejsze z nadzieniem z serkiem ricotta i szpinakiem.

Bolonia sklep z serami i szynkami

bolonia co zjeść
Tortellini w Bolonii sprzedawane są też na wagę.

Najlepsze restauracje i niesamowita atmosfera jest na ulicy Via Peschiere Vecchie, a nasza ulubiona restauracja to Zerocinquantino. Wracaliśmy tu kilkukrotnie.

Jednym słowem: jeśli lubicie włoską kuchnię i lubicie jeść w ogóle, to Bolonia będzie dla Was wymarzonym kierunkiem. Atrakcje Bolonii to również kuchnia i pogawędki w restauracjach ze stolikami w wąskich uliczkach.

Bolonia – co zobaczyć? Zabytki i miejsca, które warto zwiedzić

Piazza Maggiore

Pierwszym miejscem w Bolonii, do którego najlepiej skierować swoje kroki jest plac Piazza Maggiore. To ogromny plac w kształcie prostokąta, otoczony ceglanymi gotyckimi budynkami, jego dłuższy koniec ma 115 metrów, a krótszy 60, został wytyczony w XII wieku. Piazza Maggiore to miejsce spotkań, wydarzeń kulturalnych, jednym słowem – serce Bolonii.

Bolonia Piazza Maggiore

Będąc tu skierujcie swoje kroki w pierwszej kolejności do Palazzo del Podesta (budynek po przeciwnej stronie katedry), gdzie za arkadami, pomiędzy restauracjami znajduje się punkt informacji turystycznej. Tutaj otrzymacie mapkę miasta oraz zakupicie bilety na wieżę Torre degli Asignelli, na którą koniecznie trzeba wejść, by zobaczyć przepiękną panoramę miasta. Jeśli zapytacie obsługę co zobaczyć w Bolonii, dowiecie się także wszystkiego o tym, jakie są największe atrakcje Bolonii, ile kosztują bilety i gdzie obowiązują oraz jakie są godziny otwarcia poszczególnych miejsc.

bolonia punkt informacji turystycznej
W budynku Palazzo del Podesta znajduje się informacja turystyczna.

Basilica di San Petronio (Bazylika Świętego Petroniusza)

Przy Piazza Maggiore znajduje się Basilica di San Petronio, czyli Bazylika Świętego Petroniusza. Budowla jest ogromna – jego kubatura to 258 tysięcy metrów kwadratowych, co sprawia, że jest dziesiątą największą świątynią na świecie i pierwszą największą świątynię zbudowaną z cegły. Decyzję o rozpoczęciu budowy świątyni podjęto w 1388 roku, a jej budowa trwa tak naprawdę do dziś.

Bolonia bazylika świętego petroniusza

Bolonia zabytki bazylika

Jeśli przed bazyliką zobaczycie uzbrojonych żołnierzy, niech ten widok Was nie zdziwi i nie wystraszy – możecie wejść do świątyni. Żołnierze pełnią tu wartę 24 godziny na dobę, ponieważ w 2002 i 2006 roku islamscy ekstremiści usiłowali zniszczyć XV-wieczny fresk, który znajduje się w czwartej kaplicy po lewej stronie świątyni. Fresk przedstawia diabła rozszarpującego postać, która jest podpisana Mahomet.

bazylika świetego petroniuszaw bolonii
Zwróćcie uwagę na wojskowy wóz przed bazyliką.
bolonia zabytki freski w bazylice
To ten fresk z diabłem w roli głównej.

Palazzo dell Archiginnasio (Dawny Uniwersytet, Teatr Anatomiczny i Biblioteka)

Ciekawym miejscem wartym zobaczenia w Bolonii jest gmach dawnego Uniwersytetu, który znajduje się na tyłach Bazyliki św. Petroniusza przy Via dell Archiginnasio. Cały budynek jest pięknie zdobiony freskami i herbami, ale miejscem szczególnie wartym odwiedzenia jest Teatr Anatomiczny – jeśli chodzi o atrakcje Bolonii to jedna z tych bardziej nietypowych.

uniwersytet w Bolonii
Budynek dawnego Uniwersytetu w Bolonii.
uniwersytet w Bolonii freski
Freski wewnątrz budynku uniwersytetu.

freski w gmachu uniwersytetu w bolonii

bolonia zabytki uniwersytet

uniwersytet w Bolonii zwiedzanie herby
Zabytkowe herby.

uniwersytet Bolonia wnętrza

Czym był teatr anatomiczny? Otóż pod koniec XV wieku, kiedy wzrosło zainteresowanie anatomią, zaczęły powstawać teatry anatomiczne, gdzie przy udziale publiczności złożonej ze studentów, medyków ale także osób zupełnie nie związanych z medycyną przeprowadzano sekcje zwłok. Na środku „sceny” stał stół sekcyjny, który okalała widownia skonstruowana na wzór rzymskich amfiteatrów, tak aby z każdego miejsca widzowie mieli dobry widok na scenę, czyli w tym przypadku stół sekcyjny. Pokazy anatomiczne przebiegały w ustalony sposób – grała muzyka, zmieniano natężenie światła i światła, rozpylano zapachy niwelujące odór otwieranego ciała nieboszczyka. „Głównymi bohaterami” spektakli byli najczęściej zmarli skazańcy, którzy jednak nie byli mieszkańcami miasta w którym odbywał się pokaz. Popularność teatrów anatomicznych zaczęła maleć dopiero w drugiej połowie XVIII wieku, a publiczność ograniczała się do wykładowców i studentów uczelni.

bolonia teatr anatomiczny
Wnętrze Teatru anatomicznego w Bolonii z kamiennym stołem sekcyjnym.

Teatr Anatomiczny w Bolonii powstał w 1636 r. ale przez lata przechodził szereg zmian i ukończono go 101 lat później, w 1737 r. Wnętrza teatru są pięknie zdobione, w drewnianych niszach ściennych ustawione są posągi znanych medyków, m.in. Hipokratesa. Jeśli będziecie w Bolonii koniecznie wygospodarujcie godzinę, żeby zwiedzić Teatr Anatomiczny – to miejsce o niezwykłej aurze, lekko przerażające, ale dacie radę!

Piazza del Nettuno (Plac Neptuna)

Piazza Nettuno jest przedłużeniem Piazza Maggiore w stronę Via Rizzoli. Charakterystycznym punktem jest ogromna Fontanna Neptuna z drugiej połowy XVI wieku. Fontanna, której budowa została zlecona przez legata papieskiego Karola Boromeusza, który wówczas pełnił urząd w Bolonii,  miała symbolizować władze papieża nad światem, jak Neptun władał morzami. Pod posągiem znajdują się anioły, które symbolizują cztery największe rzeki: Nil, Amazonkę, Ganges, Dunaj. W czasie naszej wizyty w Bolonii Fontanna Neptuna była w remoncie, dlatego nie zobaczyliśmy jej w pełni okazałości.

bolonia plac neptuna

Biblioteca Salaborsa

Przy Piazza del Nettuno, na wysokości Fontanny, po lewej stronie od posągu znajduje się wejście do Biblioteki Salaborsa. To biblioteka miejska, ale warto tutaj wejść ponieważ pod przeszkloną podłogą głównej Sali na parterze widać bardzo dobrze zachowane ruiny budynków, które znajdowały się w tym miejscu. Można kupić sobie kawę, usiąść na jednym z krzeseł na audytorium i  kontemplować widok na bolońskie budynki z czasów rzymskich. Wstęp do biblioteki jest darmowy.

Bolonia zwiedzanie budynek biblioteki
Budynek biblioteki przy Placu Neptuna.

wnętrza biblioteki w Bolonii

Quadrilatero District

Kiedy zwiedzicie już Piazza Maggiore, skierujcie się na zachód w stronę Via Pescherie Vecchie. To jedna z najbardziej klimatycznych części Bolonii i moja ulubiona ulica. W wąskich uliczkach mieszczą się sklepy z wędlinami i serami sklepy z rybami, stoiska z tortellini, owocami i warzywami. Przy większości sklepów funkcjonują restauracyjki i małe bistra ze stolikami wewnątrz i na ulicach. Wszystko takie ściśnięte, małe, dużo ludzi, głośno, bardzo energetycznie.

bolonia uliczki stare miasto

Wchodząc wieczorami przez arkady na ulicę Pescherie Vecchie czułam się jakbym jakimś dziwnym sposobem przechodziła do jakiejś magicznej przestrzeni energetycznej. Nawet nie wiem jak to opisać, ale idźcie tam, żeby się samemu przekonać. A cały Quadratilatero District to kilka przecinających się pionowo ulic, muzea i kościoły, ale jednak przede wszystkim sklepy i restauracje, gdzie ludzie spędzają czas jedząc, pijąc, rozmawiając. Ulica Pescherie Vechie to moja ukochana ulica w Bolonii.

Lubisz włoskie klimaty? Przeczytaj wpis o wschodniej Sycylii 

bolonia zwiedzanie uliczki stare miasto

ryby targ w Bolonii
Na uliczkach Quadrilatero można kupić świeże ryby, owoce, warzywa.

Bolonia budynki stare miasto

Via Piella i ukryty kanał wodny

Drugim magicznym miejscem w Bolonii jest Via Piella, gdzie zobaczycie pozostałości po średniowiecznej sieci kanałów. Dokładnie przy Via Piella nr 16, pod portykami w czerwono-pomarańczowej ścianie Trattorii dal Biassanot zobaczycie niewielkie, kwadratowe okienko. Przyjrzyjcie się dobrze, bo jeśli nie będzie uchylone, łatwo je przeoczyć. Kiedy je otworzycie Waszym oczom ukaże się…. Wenecja! Moment otwierania tego okienka jest magiczny, to jeden z tych momentów, które zapamiętuje się na długo. Po drugiej stronie ulicy można zobaczyć kanał idąc chodnikiem. Ale w porównaniu z widokiem z okienka ten widok jest mniej atrakcyjny.

Co zobaczyć w Bolonii kanały

Bolonia zwiedzanie kanały

Le Due Torri (Dwie wieże). Bolonia – najlepszy widok na miasto

Główne atrakcje Bolonii? Dwie wieże, czyli Le Due Torri! Charakterystycznym elementem architektonicznym Bolonii są wieże, które bogaci mieszkańcy miasta budowali w XII i XIII wieku na znak swojej zamożności lub w celach obronnych. W średniowieczu w Bolonii w sumie było ich aż 180 (licząc istniejące i zawalone).

Bolonia dwie wieże

Obecnie w Bolonii są 22 wieże, z których najbardziej znane są sąsiadujące ze sobą Torre deglii Asignelli i Torre Garisenda zbudowane w latach 1109-1119. Pierwsza z nich ma niemalże 100 metrów i przetrwała bez większego szwanku dwa pożary związane z uderzeniem piorunów (obecnie jest założony piorunochron). W czasie II wojny światowej był to ważny punkt obserwacyjny. Z kolei Torre Garisenda jest niższa – pierwotnie mierzyła 60 metrów, ale ze względu na wady konstrukcyjne została obniżona do 48 metrów. Jest dość mocno przechylona, dlatego nie jest udostępniana zwiedzającym.

bolonia atrakcje wieże

bolonia atrakcje turystyczne wieże

Za to wszyscy chętni na sprawdzenie swojej kondycji mogą wejść na Torre degli Asignelli, na szczyt której wiedzie 498 schodów. Z pewnością nieco się zasapiecie, ale po stokroć warto, gdyż z wieży rozpościera się niesamowity widok na ceglaną Bolonię. Na wieżę wchodzi się wąskimi schodami, które uniemożliwiają mijanie się tych co wchodzą, z tymi co schodzą, więc wchodzi się grupami, które są kierowane w odpowiednim czasie w górę i w dół. Bilety na wieżę kupicie w punkcie Informacji Turystycznej przy Piazza Maggiore.

widok na bolonię z wieży Torre Degli Asinelli
Widok na Bolonię ze szczytu wieży Torre degli Asignelli. Zwróćcie uwagę na bazylikę św. Petroniusza i Piazza Maggiore.

atrakcje Bolonii widok z wieży na miasto

bolonia atrakcje
Zmęczona ale szczęśliwa 🙂 PS Na szczycie mocno wieje, a schody są strome. Jednym słowem – nie polecam wybierać się w sukience ;-D

Uniwersytet w Bolonii i Bazylika Świętego Szczepana

Będąc w Bolonii nie sposób pominąć bolońskiego uniwersytetu i okolic. Tym bardziej, że tutejszy uniwersytet jest uważany za najstarszy na świecie – jak podają źródła historyczne założony został w 1088 roku. Zainicjowany w Bolonii system nauczania uniwersyteckiego został zastosowany w innych włoskich miastach, a także poza granicami Włoch, m.in. w Krakowie w 1364 roku. Obecnie na uniwersytecie w Bolonii na 23 wydziałach studiuje około 100 studentów. Jeśli lubicie studenckie klimaty, to kierujcie się w stronę Alma Mater Studiorum. 10 minutowy spacer będzie dzielił Was od kampusu uniwersyteckiego do niesamowitej bazyliki Św. Szczepana (Basilica di Santo Stefano). Miejsce to jest niezwykłe pod względem architektonicznym, bo tak naprawdę to aż siedem połączonych ze sobą kościołów, a historia tego miejsca sięga V wieku.

bolonia zwiedzania bazylika św. szczepana
Na tym zdjęciu dobrze widać że cała bazylika to kilka połączonych ze sobą kościołów.
dziedziniec bazyliki św. szczepana w Bolonii
Dziedziniec wewnątrz bazyliki.

Najstarszą świątynia jest tutaj Basilica del Santo Sepolcro (Bazylika Grobu Pańskiego), która wzorowana jest na kościele Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Bazylika św. Szczepana to jeden z najlepiej zachowanych przykładów architektury średniowiecznej w Europie. Nota bene przed kościołem jest bardzo ładny plac, przy którym pod portykami zlokalizowane są restauracje.

bolonia co zobaczyć Bazylika Grobu Pańskiego
Bazylika Grobu Pańskiego wzorowana na świątyni w Jerozolimie.
bolonia zwiedzanie plac przed bazyliką św. Szczepana
Portyki na placu przed bazyliką są klimatycznie podświetlone.

Atrakcje Bolonii warte są wycieczki do tego miasta. Mam nadzieję, że ten przewodnik przyda Wam się podczas Waszej podróży do tego miasta. Bolonia to dobry pomysł na krótki wypad do Włoch.

Jeśli myślicie również o spędzeniu wspaniałego weekendu we dwoje w Polsce sprawdźcie wpis o świetnych hotelach  na romantyczny weekend dla dwojga.

Przeczytajcie także moje inne wpisy o pięknych miejscach we Włoszech:

Jezioro Como

Jezioro Garda

Jezioro Iseo

Życzę Wam udanego zwiedzania Bolonii!

Ewa

wieża w Bolonii widok na miasto

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *