Bloemenmarkt – pływający targ kwiatowy

Pływający targ kwiatowy w Amsterdamie to podobno jedyne takie miejscena świecie. Pewne jest to, że każdego, kto tu przyjdzie z miejsca oszałamia feeriakwiatowych barw i zapachów. Dziś zakupy na słynnym Bloemenmarkt to już nieodzowny punkt pobytu w Amsterdamie – ten niezwykły bazar z kilkusetletnią przeszłością stał się swoistą atrakcją turystyczną. Poza tym, jeśli nie przepadacie za czasochłonnym szukaniem pamiątek dla bliskich, targ kwiatowy to miejsce dla Was – cebule najpiękniejszych holenderskich odmian tulipanów na pewno będą stanowić oryginalny prezent przywieziony z Holandii dla rodziny lub znajomych.targ kwiatowy

Sprzedaż kwiatów ma w Amsterdamie długą tradycję. Już w XVII w. kwiaciarze prowadzili tu swoisty handel obwoźny – opływając Amsterdam na łodziach dostarczali kwiaty swoim klientom. Z czasem miasto wyznaczyło miejsce dla wszystkich handlarzy kwiatami przy brzegu kanału Sint-Lucienwal. Pod koniec XIX Kanał Sint ze względów sanitarnych zasypano, a kwiaciarzy przeniesiono nad brzeg kanału Singel, w pobliże historycznego centrum miasta, gdzie targ kwiatowy funkcjonuje do dziś.
targ9small

Na lekko kołyszących się platformach można znaleźć cebule rozmaitych odmian tulipanów, amarylisów i innych kwiatów. Są one sprzedawane w mniejszych lub większych paczkach oraz na sztuki. Można tu kupić kwiaty cięte i doniczkowe, sztuczne, a także różne odmiany roślin egzotycznych. Asortyment nieznacznie zmienia się w zależności od pory roku, najpiękniej jednak kwiaciarnie wyglądają wiosną, gdy kwitną tulipany.
targ6small
Podczas robienia zakupów należy zwrócić uwagę na to, czy cebulki nie są uszkodzone lub wilgotne. Te ostatnie najpewniej spleśnieją, jeżeli nie zadba się o to, by wyschły. Na targu kwiatowym można nabyć również wszelkiego rodzaju narzędzia i akcesoria ogrodnicze, sprzedawcy chętnie udzielają również informacji dotyczących uprawy poszczególnych gatunków roślin. Klienci, którzy robią większe zakupy, mogą liczyć na kilkuprocentową zniżkę.
targ3small
Kupując na Bloemenmarkt trzeba się liczyć z tym, że z zakupionych tu cebul nie zawsze wyrośnie kwiat dokładnie taki jak widnieje na opakowaniu. Spotkałam się nawet z opinią, że miejscowi odradzają kupowanie tu, ze względu na duże ryzyko, że z tutejszych cebul i bulw w ogóle nic nie wyrośnie. Nie do końca jest to prawdą – z zakupionych na targu kwiatowym cebul tulipanów wyrosły mi czerwone i żółte kwiaty, o gigantycznych kielichach, kilkakrotnie większych niż te, które są charakterystyczne dla typowych polskich odmian. Również z amsterdamskiego Bluemenmarkt przywiozłam bulwę amarylisa, który pięknie zakwitł w czerwono-białych barwach. Nie należy się też przejmować twierdzeniem, że cokolwiek nie widniałoby na opakowaniach, z kupionych tu cebul najprawdopodobniej wyrosną pospolite czerwone tulipany, a z bulw amarylisów – kwiaty białe. Warto zaryzykować, tym bardziej, że ceny nie są tu bardzo wygórowane – 10 cebul tulipanów kosztuje od 3 do 5 euro, za bulwę amarylisa trzeba zapłacić 3 euro.
targ4small
Pływający targ kwiatowy jest otwarty od poniedziałku do soboty w godzinach 09:00 – 17:00, choć nieraz godziny otwarcia są nieco wydłużone. Trafić tam bardzo łatwo, ponieważ Bluemenmarkt znajduje się praktycznie w samym centrum miasta, nieopodal Dam Square.

Zobacz też inne wpisy o Holandii: Haarlem – miasto z charyzmą, Broek in Waterland – miasto jak z bajki, Marken – tu odnajdziesz dawną Holandię
targ2smalltarg8smalltarg10smalltarg11smalltarg7smalltarg13smalltarg12small

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *